Horníci z polského Slezska se chystají do generální stávky

Hornické odbory požadují růst mezd, který by odrážel růst zisků důlních společností. Podnikům daly ultimátum do čtvrtka. Manažeři chtějí nejprve vidět růst produktivity práce. Tu však dle horníků zvýšit nelze, neboť se – jednoduše – těží stále hlouběji a náročněji.

(čtk)

29.03.2011 12:40


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Slezský hutnický průmysl je v Polsku strategickým odvětvím. Tamní uhelná lobby je považována za stejně silnou jako česká atomová. Foto Szymon Porwolik, flickr.com

Generální stávkou hrozí odboráři ze státních uhelných dolů na jihu Polska. Těžařské společnosti měly loni zisk 1,2 miliardy zlotých (zhruba 7,4 miliardy Kč) a horníci žádají v takové situaci zvýšení platů. Jejich zaměstnavatelé to zatím odmítají.

„Vedení nemůže udělat rozhodnutí, které by společnost poškodilo,“ řekl v pondělním vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna Artur Trzeciakowski, ekonomický náměstek společnosti Katowicki Holding Weglowy (KHW).

V KHW pracuje 19 500 lidí. Průměrně vydělávají 5 800 zlotých hrubého (asi 35 600 korun) včetně všech příplatků jako je příspěvek při příležitosti svátku svaté Barbory. Odboráři chtějí zvýšení mezd o 500 zlotých měsíčně. KHW by to podle Dzienniku vyšlo na skoro 117 milionů ročně. Firma ale ještě musí splatit dluhy ve výši okolo 160 milionů zlotých.

Více peněz chtějí také odboráři z Kompanie Weglowé, největší uhelné společnosti v Evropě, která zaměstnává asi 60 000 lidí. Vedení firmy s nimi chce jednat, ale tvrdí, že nový platový systém musí zohlednit produktivitu práce. Podobného názoru je i Jaroslaw Zagórowski, ředitel společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), která je největším výrobcem koksu v Evropské unii.

Manažeři těžařských společností používají často argument, že produktivita práce klesá. Podle odborářů za to mohou stále těžší podmínky práce horníci musejí těžit uhlí ze stále hlubších lokalit, a tak jim prý na samotnou těžbu zbývá stále méně času. „Z horníků už se nedá vymáčknout více,“ řekl Waclaw Czerawski, místopředseda Odboru horníků v Polsku. Odboráři dali vedení Kompanie Weglowé čas na splnění svých požadavků do čtvrtka.

Podle plánů vlády má JSW do konce června vstoupit na varšavskou burzu. Nicméně podle Dzienniku by to mohli překazit odboráři, kteří na dnešek svolali schůzku výboru, který by mohl rozhodnout o vyhlášení referenda o stávce. Žádají, aby si stát podržel většinový podíl v podniku, chtějí také jednat o kolektivní smlouvě a o garancích ohledně zachování pracovních míst.

Velké protesty uspořádali polští horníci například v červenci 2005, kdy usilovali o zachování pro ně výhodného důchodového systému. Při demonstraci tehdy utrpělo zranění několik protestujících i policistů, demonstranti napáchali také hmotné škody.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

650

Lukáš Kraus - Leikanger - Norge

Úterý, 29.Března 2011, 17:06:47

Jesli prawa pracownicze nie będą akceptowane, będziemy zmuszeni do strajku w Polsce i Czechach. Tylko międzynarodowa solidarność i cierpliwość! Niech żyją potężne, europejskie związki zawodowe. Górnicy będą walczyć wspólnie.

Jestli nebudou požadavky zaměstnanců akceptovány, budeme donuceni ke stávce v Polsku i Čechách. Mezinárodní solidarita a trpělivost! Ať žijí silné, evropské odborové organizace. Horníci budou bojovat pospolu.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.