Protesty v Sýrii dále sílí, režim mluví už o ozbrojeném povstání
Roman BurešProtesty v Sýrii pokračují navzdory kombinaci ústupků a výhrůžek. K poslední velké razii došlo při demonstraci v Homsu, kde policie rozbořila i vznikající stanové městečko. Deník Washington Post mezitím zveřejnil důkazy o vazbách syrských disidentů na USA.
Protesty v Sýrii se stupňují a šíří se do dalších měst. Posledním ohniskem protivládních demonstrací se stalo město Homs, ležící na severozápadě země. Asi dvacet tisíc lidí obsadilo v noci na úterý jeho hlavní náměstí a žádalo odchod prezidenta Bašára Assada.
Lidé vyšli do ulic na protest proti smrti dvanácti demonstrantů, které ve městě zabily bezpečnostní složky o víkendu. Centrum Homsu bylo dle svědků vyklizeno před rozedněním po násilném zásahu speciálních jednotek.
Vývoj situace v průběhu noci - tedy do vlastního zásahu - není doposud vyjasněn. Policie dala demonstrantům na odchod čas do půl třetí ráno. Poté měla dle některých svědků začít střelba. Jiní z přítomných ale uvádějí, že je vyhnal údajně slzný plyn.
Ani údaje o případných obětech nejsou prozatím známy.
Někteří z protestujících si na místě v pondělí postavili stany a přejmenovali homsské náměstí na Tahrír (Osvobození). Stalo se tak podle náměstí v Káhiře, kde se konaly protesty proti bývalému egyptskému vládci Husnímu Mubarakovi. Nejodhodlanější z demonstrantů chtěli na místě zůstat do té doby, než prezident Asad odstoupí. Pořádkové síly však vznik stanového městečka odmítly tolerovat.
Změna rétoriky
Protestní atmosféra v Sýrii se začala radikalizovat přibližně před měsícem. Režim nejprve reagoval přímou represí dosud nezdokumentovaného rozsahu, pak ale postup zmírnil.
Na počátku tohoto týdne se ovšem situace opět změnila. Státní televize v pondělí večer odvysílala prohlášení ministerstva vnitra, v němž byly demonstrace označeny za ozbrojené povstání militantních salafistů, které je potřeba nemilosrdně potlačit.