Syrská policie pokračuje v represích, svědkové hlásí šest mrtvých

Syrská policie pokračuje v násilném potlačování protestů ve městě Deraá. Při útoku na mešitu Omarí zemřelo v noci na středu údajně šest protirežimních demonstrantů. Protesty se už rozšířily i do Damašku a dalších měst na jihu země.

(rbs)

23.03.2011 14:45

A2

Režim Bašára Assada se zdál být až doposud neotřesitelný. Billboard ve městě Tartus předvídá vládu současného prezidenta na řadu dalších let. Foto Jilian Yorková, flickr.com

Syrské bezpečnostní složky zaútočily ve středu v noci na mešitu ve městě Deraá, které je od pátku centrem protirežimních demonstrací. Při zásahu údajně zahynulo šest osob včetně jednoho ze zdravotníků, kteří se snažili pomoci desítkám zraněných. Celkový počet obětí střetů v Sýrii tak vzrostl na deset.

Podle obyvatel Deraá byl v centru města odpojen elektrický proud a policie zaútočila na mešitu Omarí těsně po půlnoci. Okolní ulice byly odříznuty a z místa mešity se ozývala střelba a výbuchy. Policie zakázala vjezd k mešitě i ambulancím, které chtěly odvézt zraněné do nemocnic.

„Zdá se, že bezpečnostní složky se snaží probojovat do komplexu (mešity). Není to zcela jasné, protože byla odpojena elektřina. Používají i slzný plyn,“ popisoval svědek agentury Reuters zmatenou situaci.

Vládní výklad události tentokrát označuje za iniciátory násilí blíže nespecifikovaný gang, který napadl zdravotníky a sanitku. Policisté na místě údajně zasahovali až po útoku ozbrojenců. Při minulých střetech svaloval režim vinu na zahraniční agenty.

Protestující, kteří v Deraá vycházejí do ulic již od páteční demonstrace, požadují větší svobodu a konec korupce. Někteří z nich provolávali také protirežimní hesla a výzvy k odstoupení prezidenta Bašára Assada a jeho strany Baas. Část demonstrantů poté prohlásila, že míní v mešitě Omarí zůstat do té doby, než budou jejich požadavky splněny.

Už i v Damašku
Podle arabské televizní stanice Al Džazíra vypadává v okolí Deraá mobilní síť, a tak je velmi obtížné pravost jednotlivých informací ověřit. Město bylo ve středu kompletně odříznuto od světa a byl do něj zakázán vstup zahraničním novinářům. Zasahuje v něm armáda, protiteroristické jednotky a pořádková policie.

Snaha o potlačení protestů je podle některých analytiků známkou toho, že syrská vládnoucí strana Baas a prezident Assad již nechtějí dialog s demonstranty, který navrhli po začátku protestů.

Damašská dopisovatelka Al Džazíry Rula Aminová ale prohlásila, že dopad incidentu může být velmi vážný a může podnítit další demonstrace. Menší protesty byly ve středu hlášeny také z předměstí Damašku a dalších menších měst na jihu země u libanonské hranice.

Násilné zásahy syrských bezpečnostních složek proti pokojným demonstracím už odsoudily Spojené státy, úřad komisaře OSN pro lidská práva i Evropská unie.

Turecko zároveň v úterý zkonfiskovalo náklad íránského letadla mířícího do Sýrie, jenž měl sestávat z automatických zbraní, minometů a materiálu k výrobě výbušnin. Učinilo tak na základě sankcí OSN, které Íránu zakazují vyvážet zbraně.

Assad po svém nástupu do úřadu, jejž zdědil po smrti svého otce Hafíze v roce 2000, sliboval rozsáhlé reformy a změny. Zmírnil sice podmínky pro soukromé podnikání, volání po rozšíření občanských svobod, propuštění politických vězňů a hlavně zrušení dlouholetého stavu nouze ale ignoroval.


Další informace:
Al Džazíra Deaths as Syrian forces 'storm mosque'
The Guardian Syrian forces kill at least six in midnight mosque attack, say Deraa residents
The New York Times Six Protesters Killed in Syria
AFP Deadly crackdown on Syrian anti-govt protests


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

A propó. Pátek, 25.Března 2011, 10:40:4

Nejsou ti mrtví jen tak mrtví jako onen student ze 17.11.1989 na Národní třídě a ti svědkové tak ochotně věrohodní, jako tehdy Uhl?!!

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Pátek, 25.Března 2011, 11:26:53

Tato zpráva je aktuálnější: http://denikreferendum.cz/clanek/9721-protesty-na-jihu-syrie-sili-mrtvych-uz-muze-byt-i-pres-sto

Mrtví tam bezesporu jsou, otázkou je kolik. Je ale třeba mít zároveň na paměti, že i přes razantní zásah a situační kontext, v němž se to odehrává, jde zatím o lokální záležitost.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.