Kaddáfí přijal mírový plán Africké unie, nyní se čeká na povstalce

Libyjský vůdce vyjádřil ochotu přistoupit na podmínky mírové inciativy AU, které se prakticky shodují s nedávným tureckým návrhem. Afričtí prezidenti teď vyjednávají s povstalci.

(rbs)

11.04.2011 13:45

A10

Plán AU zaštítil prezident JAR Jacob Zuma, patrně nejvlivnější státník kontinentu. Spornou otázku setrvání Kaddáfího u moci však iniciativa zatím neřeší. Foto archiv CP

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přijal plán Africké unie (AU) na politické řešení vlekoucího se ozbrojeného konfliktu v zemi. Přímo prý uvedl, že vezme příslušný návrh za svůj a že poslouží jako základ dalšímu jednání. Na nedělní tiskové konferenci v Tripolisu to prohlásil prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma.

Delegace AU se poté vydala na cestu do východolibyjského Benghází, kde její zástupci jednají o podmínkách cestovní mapy s povstaleckou radou. Ta prohlásila, že plán zváží, ale pravděpodobně ho nepřijme, pokud se Kaddáfí a jeho synové nevzdají moci.

Plán AU se až na několik detailů shoduje s cestovní mapou, kterou minulý týden představil turecký premiér Erdogana. Obě iniciativy počítají s okamžitým příměřím, otevřením koridorů pro humanitární pomoc do obklíčených měst, ochranou cizinců a dalším dialogem mezi zástupci znesvářených táborů.

Různé nabídky příměří již dříve předložila i samotná vláda v Tripolisu. Ty ale k ničemu nevedly, neboť počítaly s tím, že režim Muammara Kaddáfího zůstane v plném rozsahu u moci alespoň do doby, než budou provedeny demokratizační reformy. Ani turecký návrh, ani iniciativa AU tento problém neřeší. Záštita nezúčastněných státníků jim ovšem dle pozorovatelů dává alespoň větší sílu

„Delegace bude nyní pokračovat k setkání s protistranou, aby projednala a ukázala návrh politického řešení problémů v Libyi,“ odvětil Zuma v neděli na otázku ohledně dalšího postupu. „Apelujeme také na NATO, aby ukončilo bombardování a dalo příměří šanci,“ dodal.

Delegace Africké unie se skládá z prezidentů Jihoafrické republiky, Konžské republiky (Konga-Brazavil), Mali a Mauretánie a ugandského ministra zahraničí. Na pohyb v Libyi dostala speciální výjimku z bezletové zóny a jejich letadla byla první, která v Tripolisu za poslední dva týdny přistála.

Bez NATO to nepůjde
Iniciativa Africké unie přichází v době, kdy NATO obnoveným bombardováním Kaddáfího jednotek znovu odvrátilo porážku povstaleckých oddílů, tentokrát při obraně důležité Adždabíji.

Strategické město leží na křižovatce pobřežní dálnice, která spojuje západ země s hlavní baštou povstalců v Benghází a s ropnými poli u Tobruku dále na východě.

Podle zástupců Aliance zničily bojové letouny jedenáct tanků na cestě do Adždabíji a čtrnáct v okrajových částech Misuráty, posledního velkého města na středozápadě země, které je stále pod kontrolou povstalců.

„Situace v Adždábíji a Misurátě je obzvláště zoufalá, Libyjci jsou zde brutálně odstřelováni jednotkami Kaddáfího režimu,“ prohlásil kanadský generál Chrles Bouchard, velitel operací NATO v Libyi.

V přístavu v Misurátě se o víkendu podařilo přistát lodi Červeného kříže, která přivezla zdravotnické zásoby pro obyvatele města. Místní civilisté a zdravotníci prohlašují, že lidé umírají nejen při bombardování z tanků a děl, ale také při útocích odstřelovačů. Mnoho z obětí jsou údajně děti. NATO se minulý týden nechalo slyšet, že Misuráta je jeho absolutní prioritou.

Závislost na vzdušných útocích si uvědomují i samotní povstalečtí vojáci. „NATO to musí dělat každý den,“ prohlásil jeden z bojovníků Tárik Obejdí poté, co západní stíhačky ukončily krátké odstřelování Adždábíji. „Tohle je jediná možnost, jak bychom mohli tuhle válku vyhrát,“ dodal.

Povstalci svými nekoordinovanými výpady v minulých dnech překvapili i letouny NATO, které již dvakrát zaútočily na jejich konvoje. Zástupci Aliance se za čtvrteční incident, při němž byl zničen konvoj s několika tanky, odmítli omluvit s tím, že Benghází jim nedalo vědět, že do boje posílá těžkou techniku.

I přes neúspěchy na bojišti ale povstalecká rada pokračuje v přípravách na politické změny. Její právníci nyní dle agentur sepisují novou ústavu. Na otázku reportérů, zda rada hodlá zavádět prezidentský nebo jiný politický systém, odpověděl její člen Ibrahim Múchzam slovy: „Bude to libyjská verze“.


Další informace:
The Guardian Libya: Gaddafi has accepted roadmap to peace, says Zuma
BBC News Libya: Gaddafi government accepts truce plan, says Zuma
The Guardian Libya: rebel defences 'failing' as Gaddafi forces move towards Benghazi
The Guardian Libya: Rebels in retreat
BBC News Libya: Rebels must share blame for Nato air strike
AFP African mediators in Libya as NATO hits tanks


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.