Semotamov_

Tereza Semotamová

Profil

Autorka je scenáristkou, překladatelkou a knihovnicí. Absolvovala scenáristiku a dramaturgii na Divadelní fakultě JAMU a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Spolupracuje s Českým rozhlasem: píše rozhlasové hry (Vítej mezi námi, Zadejte cíl, A léta běží...), ale také scénáře literárních pořadů, často zaměřených na německou literaturu. Ve Větrným mlýnech vyšly čtyři její překlady současné německé literatury (Svatební přípravy, Alice, Muž spí, Hoří).

Komentář

Objektivně o Ukrajině?

Tereza Semotamová komentuje přístup České tiskové kanceláře k informování o dění na Ukrajině. Lze z konfliktních zemí přinášet opravdu vyvážené zpravodajství?

Komentář

Za vším hledej… strach

Řecko nemusí jen platit dluhy. Musí se v první řadě restartovat a chytit druhý dech. A Německo by v tom procesu mělo sehrát takovou roli, jakou si v Evropě vytyčilo po válce: roli solidárního, tolerantního partnera. Život znamená problémy.

Komentář

Nebezpečné egotripy bez humoru

Nejběžnějším prostředkem, jak přijít sám k sobě, je dnes sex a jídlo. Cokoli dalšího totiž stojí námahu a hlavně bývá spojené s objevováním hran a oblin ega.

Komentář

Žijte mimochodem

Žijí mezi námi projekt manažeři svých životů. Co si naplánují, to se také stane, existuje ale významný dějový činitel, s nímž životní projekt management a jeho snaha o maximalizaci výnosů a efektivní strategie vedoucí k úspěchu nepočítají.

Image

Fejeton

Pocta pro sebe 2014

Loučení s uplynulým rokem v Poště pro Tebe. Život je tvrdý, věci někdy probíhají jinak, než jsme si je naplánovali.

Sloupek

Magie okamžiku, jak ji snést?

Vánoce jsou spjaté s určitými rituály. Jedná se o obřad, který zpravidla sestává z předem daného průběhu. Rituály jsou tu pro to, aby se čas na chvíli zastavil.

Image

Fejeton

Vygugluj si život, jak se co dělá

Chcete nalézt odpověď na jakoukoli otázku? Na internetu je vždy zástup těch, kdo vám poradí. Jak se loupe banán. Co znamená esemeska, která vám právě přišla. Na síti vám někdo zaručeně odpoví.

Image

Fejeton

Srovnávací galashow, hle, chudák!

Většina lidí má sklon neustále se srovnávat s druhými. Sociální sítě tento fenomén ještě dále prohlubují. Zajímavé je, že se daleko častěji porovnáváme s těmi, kteří jsou na tom mnohem hůře než mi sami.

Sloupek

Naučte se milovat inteligentně

Nabídka různých kurzů o lásce a seznamek je dnes skutečně pestrá. Každý si může přijít na své. Romantik i praktik. Jen pozor abyste neskončili u svých opravdových pocitů.

Sloupek

V něco věřit

Tereza Semotamová uvažuje o víře v to, co děláme, jakou činností ve dne v noci trávíme čas. Bereme-li život jako nádobu, kterou musíme naplnit, očekává se, že v ten hmatatelný a nehmatatelný materiál, který do ní cpeme, věříme.

Sloupek

Jsem zamilovaná

Když se večer stmívá, člověk někde musí složit hlavu a někam se musí vracet ze svých cest. To místo je domov a někdo na ně celý život nadává, ale lze je i milovat.

Sloupek

Ta nejlepší reality show, když se skoro nic neděje

Žijeme zrychlený život, kdy se točíme, vyděláváme, vytváříme obrat, profit a večer často ani nevíme, kdo jsme. S řešením tohoto problému prý přišla norská televize.

Sloupek

Lesbické hřbitovy, ekohroby, plnovousy a privatizovaná voda

Tereza Semotamová píše o tom, čím ji děsí tento svět. Je to třeba tím, když se některé lesby snaží zviditelnit tak, že požadují vlastní lesbické hřbitovy.

Komentář

Zdařilá inscenace karikatury sama sebe

Sociální sítě jsou plné fotografií, kdy lidé sami sebe fotí při různých činnostech - při vaření, v parku či s domácím mazlíčkem. Co o nás tento fenomén vypovídá?

Komentář

Kolik je na zemi knih? Kterou mám dát se vést?

Třicet šest překladatelů z celého světa, kteří překládají německou literaturu, se sjelo do Berlína probírat nové perspektivy německé literatury a sdělovat si zkušenosti s překládáním.

Image

Recenze

Je jeden muž a ten muž...

Doře Kaprálové vychází prozaický debut Zimní kniha o lásce (Archa, Zlín). Tereza Semotamová ve své recenzi knihu hodnotí kladně. Jedná se o sladký a velmi rafinovaný románek, na který jen tak nezapomenete.

Komentář

Hekání v kině

Tereza Semotamová na příkladu filmu Život Adele popisuje, jak se proměnil vztah společnosti k sexu a k pornografii.

Komentář

Nový hit: Restaurace se stoly pro jednu osobu

Obchodníci se snaží využít móresů každé subkultury. Jak nedávno informoval Guarduian začínají vznikat restaurace, v nichž jsou výhradně stoly určené pro jednu osobu.

Komentář

Rodinné maličkosti

Tereza Semotamová se ve svém textu vrací k Vánocům. Ve vlaku v této době lze být svědkem mnoha pozoruhodných výjevů. Na vánoční svátky spoléháme jako na dny klidu a pohody, kdy rodina je pohromadě, přestože je to často nenestitelné.

Komentář

To, co chceš, se možná nemá stát

Některé věci se prostě nemají stát. Přestože si je přejeme. Přestože si je představujeme v těch nejkrásnějších barvách. Jenže to, že si je dokážeme představovat, ještě neznamená, že se opravdu stanou.

Zobrazeno 20 / 20