A1

Vladimír Hanáček

Profil

Autor je politolog. Je doktorandem na Ústavu politologie FF UK. Externě vyučuje na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze. Ve své odborné práci se zaměřuje na problematiku stranických systémů zemí Visegrádské skupiny, české politické myšlení a českou politiku. Je členem KDU-ČSL a Evropské akademie pro demokracii.

Komentář

Lidovci po roce opět před sjezdem, opět na křižovatce

Autor, politolog, který je sám členem KDU-ČSL a do dění má tudíž pronikavý vhled, analyzuje situaci před sjezdem, který vybere nového předsedu z tria Bartošek, Jurečka, Zdechovský. Rozhodovat bude i vztah ke spolupráci s TOP 09 a ODS.

Image

Komentář

Evropské volby jako další dějství polské konzervativní revoluce

Mohlo by se zdát, že za úspěchem polských konzervativců stojí hlavně abstraktní světonázorové konstrukce vyvozované z patetických výkladů polských dějin a tradice. PiS má však i značně konkrétní socioekonomický program.

Image

Komentář

KDU-ČSL chce být strana pro inteligentní konzervativce

Marek Výborný se pojmu konzervativní nijak neštítí. Naopak, vyzývá své spolustraníky, aby se nebáli být konzervativní a důsledně trvat na svých hodnotách. Podaří se mu přesvědčit voliče i mimo tvrdé jádro?

Komentář

Lidovci zvolí nového předsedu. Kdo je kdo?

Jan Bartošek, Marek Výborný, Marian Jurečka. To jsou horcí kandidáti na předsedu KDU-ČSL. V čem jsou si podobní a co je naopak činí specifickými? Kdo z nich má největší šanci?

Sloupek

KDU-ČSL zůstává v obcích nejsilnější. Zhodnotí to celostátně?

Výsledky komunálních voleb stvrdily postavení KDU-ČSL jako strany na venkově jasně nejsilnější, byť regionálně nevyrovnané. Otázka zní, jak tuto přednost více zhodnotit v celostátní politice.

Sloupek

Život jako chůze po tenkém ledě

V dnešním dílu letního seriálu vzpomíná politolog Vladimír Hanáček, jak začal přemýšlet nad otázkou, co je ještě odvaha, a co už nedostatek rozmyslu a ochoty myslet dál než na přítomný okamžik.

Image

Sloupek

Malé předsletové zamyšlení

O sokolském hnutí se traduje, že je již přežilé a neschopné svými ideály národního sebeuvědomění oslovit mladou generaci. Přesto je dnes Sokol jedním z nejpočetnějších spolků u nás. Platí stále, že co Sokol, to vlastenec?

Image

Sloupek

Podivný spor o českou zahraniční politiku

Spor o obsazení postu ministra zahraničních věcí není jen sporem o rozporuplnou osobnost Miroslava Pocheho. Jedná se o zásadní mocenský střet dvou strategických zájmů v oblasti zahraniční politiky.

Image

Sloupek

Lidovci v opozici a nad propastí

KDU-ČSL zaznamenala v posledním průzkumu volebních preferencí velmi nízkou podporu. To by mělo její vedení varovat: nezačne-li strana něco dělat se svými slabými místy, příště může jít z kola ven.

Image

Sloupek

Budoucnost české pravice začíná v Praze. Nebo naopak

Pro opoziční ODS i TOP 09 je Praha zásadním zdrojem voličské podpory, na níž závisí jejich další přežití. Uzavření se v „pražské bublině“ však zároveň omezuje jejich potenciál v regionech, kde přenechává pole protestním subjektům

Image

Sloupek

Senátor 21 jako antistranická záchrana Senátu

Může se politické hnutí Václava Lásky stát hrází proti rozkládání liberální demokracie a právního státu, nebo má jen příliš vysoké ambice?

Image

Sloupek

Čeští, či sudetští Němci?

Jak se budou dále vyvíjet vztahy českého státu a Němců odsunutých po druhé světové válce z tehdejšího Československa?

Image

Sloupek

Orbánova křesťanská demokracie a široký liberální konsensus

Maďarský premiér Viktor Orbán označil ve svém projevu vlastní pojetí správy země jako křesťanskou demokracii 21. století. Co to vlastně znamená?

Image

Sloupek

Karl Marx nebyl křesťanským demokratem

Slavnostní odhalení Marxova pomníku v Trevíru za účasti Jeana-Clauda Junckera nebylo ani tak kontroverzní, jako spíše paradoxní ve vztahu k tomu, jakou politiku reálně uplatňuje dárce sochy Čínská lidová republika.

Sloupek

Co přát Dominiku Dukovi k pětasedmdesátinám

Zda bude stávající arcibiskup ve své roli pokračovat či nikoli, je v rukou papeže. Každopádně jeho instituci přejme, aby setrvala v znovunalezené ochotě ke konfrontaci s politickými představiteli státu.

Image

Sloupek

Sjednocení levice v holdingu

Obě české levicové strany se možná zanedlouho sjednotí ve vládní sestavě. Stane se tak ale z vůle oligarchy s predátorským byznysovým přístupem. Chtěli tohle původní skalní odpůrci neoliberálního dogmatismu české pravice?

Image

Sloupek

Maďarské volby potvrdily dlouhodobé tendence. Změna se hned tak nechystá

Jakkoliv zahraniční média referovala o výrazné liberální opozici, ta ve skutečnosti nepředstavuje pro vládní stranu faktickou konkurenci. Orbánovu většinu může oslabit pouze krajní pravice.

Image

Sloupek

Sto sedmdesát let geopolitického aktéra jménem Střední Evropa

V těchto dnech si připomínáme výročí sepsání důležitého dokumentu, který předznamenal koncept Střední Evropy fungující na principu tvořivé spolupráce, rovnosti a vzájemného uznání.

Image

Sloupek

Odmítat referendum znamená přitakat populistům

Pokud je podle české ústavy „lid je zdrojem veškeré moci ve státě“, je možné zbavovat ho odpovědnosti za rozhodování o zásadních státních otázkách? Co tím vlastě odpůrci voličům vzkazují?

Image

Sloupek

Maďarská volební formalita v roce 2018

To, že se v Maďarsku konají volby, nikoho příliš nevzrušuje. Nic převratného se tu totiž neděje. Tamější situace vypadá dlouhodobě stabilizovaná a nepříliš nakloněná ideám liberální demokracie. Skutečně tu není žádná šance na změnu?

Zobrazeno 20 / 53