Kohak

Erazim Kohák

Profil

Autor je český filosof a publicista, zabývající se často ekologickými tématy.

Komentář

Prezidenti a pochyby

Společnosti, které žijí ve strachu spíš z korupce než z demagogie, dávají přednost přímé volbě. Volbu nepřímou zas chtějí tam, kde je to naopak. Potíž je, že naše společnost žije ve velmi oprávněné hrůze jak z korupce, tak z demagogie.

Komentář

Na Hrad… Kohák?

Prezident je pomyslným kormidelníkem, který řídí pevnou rukou loďku státu. Filozof má jinou úlohu, sedí spíše ve strážním koši a mezi mračny nad bouřným mořem dovede zahlédnout jasnou hvězdu ideálu.

Komentář

Svoboda, slušnost, solidarita

Svoboda bez solidarity je Divoký západ, kde se šerif paktuje s bandity. Nelítostný boj bez pravidel, všichni proti všem. Vede k vládě pistolníků, bezohledných a dravých.

Komentář

Jede, jede zámecký pán

Budou to tentokrát zajímavé volby. Na jedné straně velkolepá gesta a vzletná rétorika, k těm sprška lesklých měďáků a stříbrňáků. O dávkách, desátcích a robotě ani muk. Na druhé straně výzva k zamyšlení, ke kritickému rozumu a k soudržnému cítění.

Esej

Proč se hlásím k sociální demokracii

Erazim Kohák svůj příspěvek do ankety nazval Proč se (ne)hlásím k levici. V úvodu textu si anketní zadání zužuje a zpřesňuje způsobem, který redakce promítla do nového názvu.

Image

Komentář

Otevřený dopis na okraj videoklipu pana Zelenky

Šéfredaktor DR požádal Erazima Koháka, který je zosobněním důstojnosti stáří i české demokratické levice, aby Petra Zelenku otevřeným dopisem vyzval, zda by jej nepřišel přesvědčit o přednostech pravice. Vznikl ale jiný dopis.

Komentář

Hodinky a holínky, Obama a Kodaň

Konference v Kodani i Barack Obama představují naději na lepší svět. Takový, který bude udržitelný a v němž nalezneme jiné strategie v boji se sociální nerovností nežli jen ekonomický růst.

Zobrazeno 7 / 7