Radek Pirkl

Profil

Radek Pirkl přispívá do literární sekce Deníku Referendum. Dokončuje studium bohemistiky na Filozofické fakultě UP v Olomouci.

Image

Recenze

Životaběh nepovedeného muslima

Nejvýznamnější alžírský spisovatel, dramatik a herec současnosti, Slimane Benaïssa, navštěvuje v těchto dnech česká města a představuje divákům především svou dramatickou tvorbu. A s ní i osud své země a své kultury.

Image

Analýza

Román nikoliv historický o nacistickém zlu

Laurenta Bineta při psaní románu HHhH fascinovalo, jak rychle se z inteligentního muže stane vraždící barbar. Z jeho knihy přitom čiší nadšení, s nímž by se hned přidal k těm, kteří zabili Heydricha.

Image

Zpráva

Panthéon se stane chrámem antikolonialismu a antirasismu

V dubnu umístí do pařížského Panthéonu čestnou plaketu básníkovi a politikovi z Martiniku Aimé Césairovi, který svůj život a dílo zasvětil oslavě černošství a boji proti kolonizaci.

2008

Zpráva

Ve Francii skončil měsíc prestižních literárních cen

Ve Francii skončil další hektický měsíc, během nějž byly uděleny významné literární ceny, napsány rozhovory s oceněnými autory i porotci a zároveň zapomenuty všechny stránky a blogy s horkými, leč neúspěšnými tipy na vítěze.

Image

Analýza

Čím méně řekneme, tím víc se budou ptát

Z Estonska se i k nám dostal román, který otevírá soukromé i kolektivní rány. Estonské, stejně jako třeba ty naše. Jeho autorkou je mladá žena a na ženy v něm myslí především.

Image

Analýza

Haslett nás může stáhnout i z kůže

Nedávno přeložená prvotina Adama Hasletta potvrzuje, že k lidskému osudu citlivý humanismus není jen uměleckým škvárem, který už dávno skončil v koši dějin. Pro útlocitné čtenáře může jít četba této knihy až na hranici únosnosti.

Image

Zpráva

Houellebecq vydal další svůj bič

Pět let, během nichž vydal pět románů, udržuje Michel Houellebecq napětí v literárním světě i zájem kritiky a čtenářů. Nad jeho novým románem La carte et le territoire nešetří francouzské recenze superlativy.

Zz

Zpráva

Petr A. Bílek: Na literatuře se přiživují lenoši a myšlenkoví impotenti

V anketě pro Českou literaturu popisuje Petr A. Bílek literárněvědnou bohemistiku jako obor, který je dnes charakterizován „degenerací“ a „myšlenkovou impotencí“ svých výstupů.

Zz

Kritika

Budiž temno

Kniha Atíka Rahímího přináší do evropské literatury nejistotu. Plyne z islámské tradice vyprávění. Po dočtení však zůstává pocit, že jsme četli o světě dobře nám známém.

Zz

Zpráva

Literární časopisy jsou tento rok zachráněny

Ministerstvo kultury rozhodlo o grantech pro literární periodika, sborníky a kulturní akce. Literární redakce, většinou závislé na státní dotaci, si mohou oddechnout.

Zz

Zpráva

Češi vyvezou do Lipska své úspěšné autory - tváře zavedené i nové

Dnes se mezinárodnímu fóru otevře Lipský knižní veletrh. Zúčastní se ho 2100 vystavovatelů z devětatřiceti zemí, včetně České republiky.

Zz

Kritika

Jiří Kolář vyzývá větrné mlýny slov

Drcením, borcením, ničením. Destrukcí stavebního materiálu vstupuje Jiří Kolář do poezie, aby pak umožnil vzniknout. To první vychází až posmrtně: Rudý havran a Nový don Quijote.

Image

Zpráva

Tvar je dvacetiletý

Na konci minulého týdne vyšlo nové číslo literárního časopisu Tvar. Svým způsobem se jedná o číslo jubilejní – v pondělí totiž uplynulo dvacet let jeho existence.

Zz

Zpráva

Knihovníci v březnu vytáhli do boje o čtenáře

Akce Březen – měsíc čtenářů by měla do knihoven nalákat čtenáře. A tak se bude číst s Miss Europe nebo se školáky o půlnoci na hřbitovech.

Celine_dion_petr_kral

Zpráva

Céline Dion vítá Petra Krále zpět v surreálném století

Snově bizarní skupinou jsou členové francouzského Řádu umění a literatury, namíchaného z literátů, popových hvězd a modelek.

Aa

Zpráva

Kuba láká na svobodu slova

Na Kubě probíhá 19. ročník Mezinárodního knižního veletrhu. Inspirací jsou dolary a doplňkem největší kniha světa.

Zz

Recenze

Okované, třešňově rudé martensky tančily reggae a kopaly do „čmoudů“

Román Skinheadi je náhledem dějin hnutí – zápletkou nepřekvapí, za to své členy leckdy překvapivě ukotví kulturně i politicky.

Zz

Tip

Grand Biblio o dotacích literatury

Na konci ledna vyšlo dvojčíslo časopisu Grand Biblio, které mapuje možnosti dotací české knižní kultury a literatury.

Xiaoming

Zpráva

Cena pro ženy, které bojují proti lavině bezpráví

V lednu byla v Paříži udělena Cena Simone de Beauvoir Číňankám Kuo Ťien-mej a Aj Siao-ming. Význam díla Simone de Beauvoir, stejně jako ocenění udíleného na její počest, sahá dalece za literární rámec.

Trosecnici_obalka

Analýza

Socialismo o muerte! Socialismus, nebo smrt!

Z těchto dvou možností zvolily milióny Kubánců tu třetí: svobodu. Útěkem však pouť za svobodou teprve začíná. Manželé Saboritovi, kteří emigrovali do České republiky, o tom přinášejí své svědectví.

Zobrazeno 20 / 28