P1000437

Filip Šimeček

Profil

Autor je středoškolský učitel a nedostudovaný politolog.

Image

Komentář

Lhát jako VKML

Václav Klaus mladší ve svých textech zcela evidentně lže a dezinterpretuje fakta. Přesto je lidé s nadšením čtou. Jeho nová politická strana může posloužit jako test, jak moc jsou zdejší voliči ochotní nechat se vodit za nos.

Image

Komentář

Líný učitel jako pedagogický hrdina

Kniha Roberta Čapka přestavuje novátorský přístup k pedagogice a vzbudila mezi odborníky značný rozruch. V čem nám může být tento progresivní pohled užitečný?

Image

Komentář

Ještě není pozdě zastavit ODS a její politiku škrtů

Filip Šimeček upozorňuje, že radikální levice má tendenci pozapomínat, jak neblahé „retro“ s sebou může přinést opětovné posilování volebních preferencí ODS.

Image

Komentář

Neviditelný výbor proti kapitalistickému soukolí

Našim přátelům je druhá kniha Neviditelného výboru, navazující na text Vzpoura přichází, který zaujal francouzské policejní složky natolik, že jeho autory uvěznily. Po proslulém radikálním eseji vychází nyní po letech pokračování.

Image

Komentář

Komunismus pro tofu holoubata

Feministická autorka Bini Adamczak se ve své útlé brožuře pokusila vnést do řad skomírající radikální levice trochu energie. Filip Šimeček si klade otázku, zda její kniha Komunismus (nejen) pro děti nepřinesla spíše demoralizaci.

Image

Komentář

Čeští včelaři pod šikanou funkcionářů

Řadoví členové Českého svazu včelařů si často stěžují na byrokracii a korupci, ovládající vedení této organizace. Bez radikální proměny struktury svazu se bude kritická situace dále prohlubovat, upozorňuje Filip Šimeček.

Komentář

Klouzání po povrchu Egejského moře

Kniha ekonomky Švihlíkové Řecká tragédie je podle Filipa Šimečka brilantní analýzou řecké ekonomiky a stranického systému či krize eura. Autor komentáře v ní ale jinak příliš inspirativních myšlenek nenachází.

Image

Polemika

Ruské strašidlo obchází jen pražské kavárny

Filip Šimeček polemizuje se staršími texty DR, které varovaly před weby přebírajícími ruskou propagandu. Dosah webů, jako je Aeronet, je podle něj tak malý a obsah tak bizarní, že o nějakém významném šíření ruského vlivu zde nemůže být řeč.

Image

Komentář

Noc venku

S nočními mrazy přichází v mimořádnou naléhavostí i otázka bezdomovectví. Pro kolik lidí bez domova bude letošní zima tou poslední? Nejen na jejich osudy chce upozornit kampaň Noc venku, která se koná v několika městech.

Image

Komentář

KSČM stále více napravo

Filip Šimeček komentuje nedávné kroky KSČM. Popisuje ji jako stranu, která se pohybuje na pravé straně politického spektra, nezaměstnané vnímá jako příživníky a chtěla by trestat za hanobení hlavy státu.

Image

Komentář

Nabízí Michal Horáček alternativu?

Filip Šimeček nabízí svůj osobní pohled na prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Je to člověk vtipný, morální a noblesní. Otázkou ale zůstává, zda není dalším kandidátem odtrženým od zájmů a potřeb nejchudších.

Image

Komentář

Učitel je na oběd doma aneb Největší mýty současného školství

O absolventech pedagogických fakult koluje řada mýtů a polopravd o jejich motivacích či uplatnitelnosti. Pokud chceme české školství někam posunout, musíme se jich v první řadě zbavit.

Image

Štěstí z šesti

Od Zeyera ke Glukhovskému

Letní literární seriál Deníku Referendum pokračuje další nabídkou výjimečných děl. Filip Šimeček vybírá klasické knihy, příběhy buřičů i autory věnující se tragickým dějinným okamžikům.

Image

Rozhovor

Rozhovor se Zuzanou Candigliota: Občas si připadám jak v Orwellových románech

S právničkou Zuzanou Candigliota jsme diskutovali o sílící represi proti sociálnímu aktivismu i o možnostech, jak se proti útlaku můžeme účinně bránit.

Komentář

Azyl v českých zemích? Zeptejme se uprchlíků

Statisíce lidí, kteří prchají před válkou, chudobou a nejistotou do Evropy mají mnohdy velmi zkreslené představy o tom, co je na starém kontinentě čeká. Někteří požádají o azyl i v českých zemích. Mají vyhráno?

Komentář

Operace Fénix. Když chybí kontext

Policejní razie proti levicovému extrémismu pokračuje. Naposledy byl zadržen údajný útočník na dům ministra Stropnického. Má jít o anarchistu napojeného na putinovské Rusko. Akce Fénix posouvá hranice absurdity.

Komentář

Politických vězňů v českých zemích přibývá

Jako společensky obhajitelná záminka se čím dál častěji stává obvinění z terorismu. Takový precedens však může přinést absurdní situace.

Komentář

Jaký je smysl Liberlandu?

Pokus o založení nového ministátu otevírá otázku, jaký bude jeho význam. Dosavadní vývoj už mnohé napovídá.

A4

Komentář

Stranická politika skončila

Iluzi o možnostech ovlivňovat politiku volební účastí už demaskují i liberální novináři. Řecká naděje na změnu je tak podle Filipa Šimečka zesměšňována již ve svém zárodku.

Komentář

Zrušme romské asistenty!

Nepůsobí placení úředníci pomáhající lidem na základě jejich etnicity ve svém důsledku kontraproduktivně? A je vůbec nutné onu etnicitu zdůrazňovat? Proč nemluvit rovnou o boji s chudobou?

Zobrazeno 20 / 31