248-4880_img

Jiří Šteg

Profil

Komentář

CETA jako Damoklův meč demokracie

Očekávané hlasování Poslanecké sněmovny o hospodářské a obchodní dohodě CETA představuje nejen zkoušku kompetence českých poslanců, ale i zkoušku zastupitelské demokracie samotné.

Image

Komentář

Nejen o mýtu daňové suverenity

Jiří Šteg vysvětluje, proč je důležité podpořit návrh směrnice o společném evropském daňovém základu. Ten může nejen zamezit odlivu peněz za hranice, ale i posunout debatu o budoucí podobě evropské integrace.

Komentář

Bohatí zaměstnanci neznamenají chudé zaměstnavatele

Makroekonom Jiří Šteg komentuje vystoupení viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy v Otázkách Václava Moravce. Viní ho z demagogie, která má zastřít nepoměr mezi zisky velkých zaměstnavatelů a mzdami jejich zaměstnanců. Fakta hovoří jasně.

Image

Komentář

TTIP, CETA a nenápadný půvab globalizace

Přinášíme vám pilotní ze seriálu textů o vrcholícím projednávání dohody TTIP. Makroekonom Jiří Šteg se v něm pokusí zpřístupnit jednotlivá zákoutí největší dohody všech dob.

Komentář

Technologické sjezdy

Jiří Šteg srovnává sněmy hnutí ANO a sociální demokracie a komentuje programovou rezoluci ČSSD. Bohuslav Sobotka její schválení vyzdvihl na závěrečné tiskové konferenci jako jedno z hlavních poselství sjezdu.

Komentář

Learning by doing. Na cizí účet

Důvodem budoucího neúspěchu kroku ČNB je především objektivní instrumentální omezení centrální banky. Intervence jsou prakticky jediným významným nástrojem, který jí zůstal a který dosud nevyužívala. Emise měny ale v sobě nese řadu rizik.

Komentář

Malý víceméně makroekonomický pohled na krajinu po bitvě

Výsledky hospodářské politiky pravicových vlád jsou tristní. Došlo k frontálnímu útoku na vybrané veřejné systémy. Největší škody ale byly napáchány na zásadních atributech státu, jako je demokratický systém či veřejná kontrola státních institucí.

Sloupek

ČEZ jako chytrá horákyně

Poslední problémy ČEZu v Bulharsku znovu potvrzují, že se jedná o špatně řízenou firmu, jejíž strategie je chybně nastavena a jejíž budoucnost je postavena na mimořádně silném, nikoliv ekonomicky zdůvodněném postavení na domácím trhu.

Image

Komentář

Rozdělení Československa a co přineslo

K 20. výročí rozpadu Československa uveřejňuje Deník Referendum malou sérii dvojčlánků, v nichž se pokaždé český a slovenský autor zamýšlí nad tím, jak oblast, jíž se věnuje, rozdělení státu ovlivnilo. Dnes začínáme ekonomikou.

Sloupek

Legislativní nouze

Nečasova vláda schvaluje některé zákony ve stavu legislativní nouze, vyhlašované v situaci ohrožení státu či jeho hospodářství – právě do takového stavu jej totiž dostala.

Komentář

Bludy vlády ve světle čísel II – historie jednoho zákona

Vláda zásobuje veřejnost plejádou polopravd, účelových tvrzení a mýtů. Ať už z nekompetence, arogance nebo politické účelovosti předpokládají, že občané je budou přijímat tak, jak jsou jim předkládány. Podívejme se na některé z nich očima „tvrdých dat“. Tentokrát nikoliv čísel.

Image

Komentář

Premiér a vláda si zapálili doutník na sudu prachu

Maniakální zručnost vlády v prosazování jejích záměrů včera dostoupila vrcholu. Rozhodnutí soudu rovněž ukazuje na trnitou cestu prosazování práv obsažených ve fundamentech našeho právního řádu do praxe. Doplácí na to celá společnost.

Komentář

Bludy vlády ve světle čísel I - Vývoj sociálních příjmů

Vládní funkcionáři zásobují veřejnost plejádou polopravd, účelových tvrzení a mýtů. Ať už z nekompetence, arogance nebo politické účelovosti předpokládají, že občané je budou přijímat tak, jak jsou jim předkládány. Podívejme se na některé z nich očima „tvrdých dat“.

Komentář

(Ne)mocný výbor pro zdravotnictví aneb zpráva z vnitřností Parlamentu

Poslanecká sněmovna má nejen své schůze, ale i zasedání svých jednotlivých orgánů, například výborů. Tyto výbory zasedají a pracují nad návrhy zákonů, aby se občanům vedlo co nejlépe. Jeden takový výbor zasedal minulý pátek.

Komentář

Reforma pro filosofy dle Petra Nečase

Vystoupení premiéra Petra Nečase na Filozofické fakultě UK působilo jako propaganda. Bylo plné polopravd a nepravd. Jiří Šteg a Martin Hříbek uvádějí jeho tvrzení na pravou míru.

Komentář

Mrtví králíci z klobouku premiéra Nečase

Hyperaktivita, se kterou se vláda věnuje devastaci společnosti, již nyní přináší své první plody. Z výroků premiéra se navíc zdá, že důchodové reformě je připraven obětovat vše, co dělá společnost společností a stát státem. Máme se nač těšit.

Komentář

Státní dluh – ekonomický problém nebo mocenský nástroj?

Rozpočtová zodpovědnost a boj s dluhy je mottem poněkud dadaisticky působící vlády Petra Nečase. V rozporu nejen se zdravým rozumem, ale i s ekonomickými fakty se vláda snaží občanům vnutit dojem, že ke šťastné budoucnosti je nutné se proškrtat. Proč?

Zobrazeno 17 / 17