Roman

Roman Bureš

E-mail roman.bures@gmail.com

Profil

Autor je mediální konzultant organizace Educon.

Komentář

Demokracie Emerikn stajl

Ve volebním klání o prezidentský úřad v USA se republikáni pokoušejí ztížit potenciálním Obamovým voličům možnost hlasovat.

Komentář

GM potraviny a emocionální boj za naše zdraví

Produkci geneticky modifikovaných potravin provází dlouhá diskuze o jejich škodlivosti, která je často podávána jako boj racionálních vědců proti emociálním aktivistům. Na co je ale důležité se zaměřit a proč bychom v této debatě měli pokračovat?

Komentář

Ohlasy summitu v Riu: fiasko, nebo dílčí úspěchy?

Minulý pátek skončila v Rio de Janeiru historicky největší konference OSN věnovaná problematice udržitelného rozvoje. Mnozí ji označili za další z řady velkých zklamání. Co ale závěrečný dokument „Svět, který chceme“ konkrétně přináší?

Komentář

Tajemství počítačem řízených spekulací a jejich rizika

Spekulace řízené počítači jsou speciální obchodní algoritmy, které dokáží ihned reagovat na poklesy a vzestupy cen akcií nebo komodit. Jaké jsou ale reálné důsledky těchto superrychlých operací a co je umožňuje?

Komentář

Velcí spekulanti s potravinami vydělávají na úkor nejchudších

Velká část investic na trzích s potravinami nemá nic společného ani se samotnou produkcí, ani se zajištěním cen. Jejich účast na trhu vytváří dojem zvýšené dlouhodobé poptávky a nedostatku potravin, což vede k umělému zvyšování jejich cen.

Komentář

Rozvojový svět není tak růžový, jak ho vidí Světová banka

Se statistikami se dá výborně čarovat: Podle Světové banky se oproti roku 1990 podařilo dosáhnout snížení extrémní chudoby na polovinu. Stačilo k tomu změnit absolutní čísla na relativní, zapomenout na inflaci a pominout pár dalších skutečností.

A1

Zpráva

Summit v Abú Dhabí zahájil rok udržitelné energie pro všechny

Zástupci 130 zemí se na setkání v emirátské metropoli vyslovili pro užší koordinaci politik, projektů a iniciativ v oblasti energetického rozvoje. Cílem iniciativy je rozšířit přístup k šetrně vyráběné energii i v nejméně rozvinutých částech světa.

Image

Zpráva

Evropská unie zvažuje obnovu hraničních kontrol

Unijní ministři vnitra se na poslední schůzce vyslovili pro zásadní revizi schengenských pravidel, možná i znovuzavedení pasových kontrol. Oficiálně jde o reakci na uprchlické vlny ze severu Afriky. Podle komentátorů však svou roli sehrává i posilování krajní pravice.

Image

Zpráva

Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina

Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.

Image

Zpráva

V jižním Súdánu propukají nové boje, naposledy o dobytek

Jižní Súdán se od lednového referenda potýká s již třetí vlnou násilností, vyvolanou spory o půdu a kradením skotu. Jihosúdánští politikové přitom obviňují vládu v Charúmu, že násilí podněcuje, aby region krátce před osamostatněním destabilizovala.

Image

Zpráva

Texaský senát povolil studentům nosit zbraň i na přednášky

Republikánům se podařilo schválit kontroverzní normu v horní komoře. Nyní se čeká na souhlas dolní. Zastánci zákona argumentují potřebou sebeobrany a ústavními právy. Jeho odpůrci se děsí, k čemu v kampusech dojde při prvním střeleckém incidentu.

Image

Zpráva

Britskou debatu o reformě školství oživil další návrh na zvýhodnění bohatých

Představy konzervativního ministra pro univerzity a vědu Davida Willettse o žádoucí podobě vyššího vzdělávání opět vzbudily kritiku. Willetts tentokrát navrhl vytvoření nových, zvláště placených míst na prestižních univerzitách.

Image

Zpráva

Japonský premiér ohlásil odklon země od jádra

Podle středečního vyjádření premiéra Naoty Kana Japonsko od základů přehodnotí svoji energetickou politiku - přestane budovat nové reaktory a více investuje do obnovitelných zdrojů. Nyní fungující jaderné elektrárny se však dle všeho zavírat nebudou.

Image

Zpráva

Státy eurozóny Řecku nejspíše opět půjčí, Irsku se sníží úroky

Evropská komise se spolu s vedením Evropské centrální banky snaží obnovit důvěru v evropskou měnovou unii za každou cenu. Řecku tak bude nejspíše poskytnuto dalších 50 miliard eur. Irsko se zase dočká snížení úroků, jimiž byl zatížen loňský sanační úvěr.

Image

Zpráva

Obnovitelná energie bude světu stačit, spočítal IPCC

Dle nové studie Mezivládního panelu pro klimatické změny při OSN by obnovitelné zdroje mohly do 40 let pokrýt až 80 procent veškeré spotřeby, a to za použití dnešních technologií. Záleží prý jen na vládách, zda budou ochotny investovat nemalé prostředky.

Image

Zpráva

Skotové budou v referendu hlasovat o odtržení od Británie

Skotští nacionalisté chtějí po vítězství ve čtvrtečních volbách dostát dlouhodobému závazku a vypsat referendum o obnovení nezávislosti země. K hlasování však dojde až po náležité přípravě - nejdříve za dva roky - a k dispozici budou i kompromisní možnosti.

Image

Zpráva

Řecko jedná o přehodnocení podmínek sanačních úvěrů

Půjčky od států eurozóny a Mezinárodního měnového fondu Řecku zatím nepomohly tolik, jak se oficiálně čekalo. Země teď zřejmě dostane od ECB více peněz, anebo bezúročný čas na zavedení neoliberálních reforem.

Image

Zpráva

Syrské tanky obsadily už pětici měst, pomáhají prý i Íránci

Během pátečních protestů a víkendových raziích zemřelo v Sýrii dalších 30 až 50 osob. Armáda teď kontroluje čtyři města a předměstí Damašku. Místním bezpečnostním složkám navíc dle četných indicií přijeli radit odborníci z Íránu.

Image

Zpráva

V Sýrii začal Den hněvu, armáda obsadila další města

Syřané po pátečních modlitbách opět vycházejí protestovat proti režimu prezidenta Bašára Assada. Armáda se v posledních dnech stáhla z Dará, ale dle svědků se chystá k zásahům v jiných městech. Počet zabitých přerostl šest stovek.

Image

Zpráva

Spojenci íránského prezidenta byli obviněni z čarodějnictví

Kuriózní incident je dle pozorovatelů další epizodou mocenského střetu mezi konzervativci kolem Alího Chameneího a klikou prezidenta Ahmadínežáda. Někteří poslanci již otevřeně volají po Ahmadínežádově sesazení.

Zobrazeno 20 / 724