_vec

Martin Švec

Profil

Autor je architekt. Ve volném čase se navíc věnuje propagaci architektury 60. až 80. let. Usiluje také o to, aby byl brněnský Bílý dům prohlášen za kulturní památku.

Brno-lesna_-_vyhled_k_severozapadu_z_domu_halasovo_namesti_4

Esej

Krásné sídliště Lesná, možná inspirace pro naši dobu?

Jedním z nejzdařilejších bytových urbanistických celků, které u nás vznikly za minulého režimu, je brněnské sídliště Lesná. Může posloužit jako inspirace pro dnešní dobu klimatické tísně a krize dostupnosti bydlení? Pokud ano, čím?

Komentář

Poškození Rullerovy obřadní síně v Brně by bylo nenapravitelnou ztrátou

Komentář brněnského architekta je úpravou jeho otevřeného dopisu, který adresoval Zastupitelstvu města Brna.

Komentář

Dům jako Titanic, aneb David Černý ve službách artwashingu

V Nových Butovicích má vzniknout nejvyšší mrakodrap v České republice. Koncept se dělá lepším, než bude, těžkopádnými odkazy ke klimatické krizi a k tradici kolektivního bydlení.

Image

Komentář

Skupinová výstavba rodinných domů jako jedno z řešení bytové krize

Řadové rodinné domy se v 70. a 80. letech často stavěly na družstevní bázi a nešlo o žádný výmysl socialistických režimů. Inspirací se stala skandinávská města a tento model se uplatňoval i v západní Evropě. Může být použitelný i dnes?

Image

Komentář

Cesta k ekologicky ohleduplnému a dostupnému bydlení

O ekologii ve stavebnictví se dnes mluví často. Dokážou ale energeticky úsporné domy efektivně přispět k boji s klimatickou změnou?

Image

Komentář

Co bude s Bílým domem

Brněnský Bílý dům památkou? Proč ne. Je příkladem humanistické architektury, která mohla vznikat i v nepříznivých podmínkách normalizace 70. let. Navíc potřebuje ochránit před hrozbou privatizace a likvidace jeho kvalit.

Image

Komentář

Stavební právo nepotřebuje další restrikce ani uvolnění

Povede rapidní zrychlení povolování staveb k dostupnějšímu bydlení pro všechny? Anebo je nutné novou výstavbu přísněji regulovat? Tyto otázky nejsou především šťastně položené.

Image

Esej

Tři bytové krize

Ceny nemovitostí neustále rostou. Stále více lidí si za svoje peníze nemůže dovolit vlastní bydlení, a nejde zdaleka jen o ty nejchudší. Bytové krize se v nedávné historii objevovaly, ta současná je však v mnohém jiná než předchozí.

Komentář

Vládní čtvrť na kraji města

Velká přestavba Prahy má údajně zlepšit komfort státních zaměstnanců, vyřešit neutěšenou dopravní situaci, pomoci trhu s byty. Je však skutečně jediným řešením?

Image

Komentář

Proč nebourat Transgas a další brutalistické stavby

Výprodej města a veřejného majetku do soukromých rukou je pro budoucnost krajně nezodpovědné. Unikátní komplex budov Transgas na lukrativních pozemcích v centru Prahy je toho dokonalým příkladem.

Komentář

Architektura v českých zemích po Listopadu nevzkvétá

Drahá výstavba, nedostatek veřejných investic, rezignace na kvalitu a estetickou úroveň. Nad budoucností stavitelství bychom se měli vážně zamyslet, chceme-li vrátit architekturu lidem a zajistit dostupné bydlení pro všechny.

Zobrazeno 11 / 11