Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

_ad_pr_ce_mediafax_jan_bendl

Zpráva

Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce. Opozice krok kritizuje

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová odvolala generální ředitelku Úřadu práce České republiky Marii Bílkovou. S krokem nesouhlasí opozice a někteří zástupci koalice. Podle lidovců to měla konzultovat na koaliční radě.

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Sněmovna odložila projednávání zákona o dětských skupinách

Lidovcům se podařilo dosáhnout odložení projednávání zákona o dětských skupinách, jehož součástí jsou i lesní školky. Jejich budoucnost současná podoba zákona ohrožuje. Poslanci se k zákonu vrátí za týden.

Badiou

Zpráva

Do Prahy příští týden přijede Alain Badiou

Francouzský filosof Alain Badiou přednese v Praze dvě přednášky, první se uskuteční ve středu ve Městské knihovně v Praze, druhá ve čtvrtek v rámci dvoudenní konference ve Francouzském institutu.

A2

Zpráva

Protikorupční organizace podaly kvůli kupčení s hlasy trestní oznámení

Kvůli masivnímu kupčení s voličskými hlasy podalo Oživení a Transparency International trestní oznámení na průběh voleb v Chomutově, Kadani, Praze 10 a v Ústí nad Labem.

Image

Komentář

Politický zápisník: Tato hrozná skvrna se nikdy nesmyje

Redaktor domácí rubriky Vratislav Dostál zveřejňuje po pauze způsobené volbami další politický zápisník. Kromě zápisků z četby obsahuje poznámky na okraj průběžného analytického zpravodajství.

Image

Živě

Volby živě: opozice propadla, koaliční strany získaly devatenáct mandátů

V senátních volbách propadly opoziční strany, TOP 09 a KSČM skončily dokonce bez mandátu, ODS získala dva. Volby jsou naopak úspěchem pro koaliční strany. Nejlépe dopadli sociální demokraté a lidovci. Hnutí ANO získalo pouze čtyři mandáty.

Dienstbier

Analýza

ČSSD senátní volby pohodlně vyhraje. Uspějí také lidovci

Druhé kolo dopadne katastrofálním výsledkem pro opoziční strany. Podle revidované prognózy DR neuspěje ani jedna z nich. Mandáty posbírají ČSSD, lidovci, ANO, zelení, Starostové a nezávislí a zástupci dalších marginálních formací.

491833_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Kromě lesních mateřských škol se o svou budoucnost obávají také rodinná centra

Zákon o dětských skupinách, který minulý týden vetoval prezident Miloš Zeman, má podle některých expertů natolik vágní definici dětské skupiny, že se cítí ohroženy i organizace jakkoli pravidelně pracující s předškolními dětmi.

Vok_l

Zpráva

Brno je na cestě k nové koalici, utvoří ji ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a zelení

Podle všech dostupných informací to vypadá, že Brno bude jedním z prvních měst, kde dojde k dohodě politických stran o budoucím uspořádání na magistrátu. Zatím vše směřuje k dohodě mezi hnutím ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a zelenými.

Hude_ek

Zpráva

Hudeček s Vávrou odešli z TOP 09. Strana jejich rezignaci přijala

Kandidát TOP 09 na pražského primátora Tomáš Hudeček rezignoval spolu s Jiřím Vávrou na členství v TOP 09. Předsednictvo jejich rezignaci přijalo, do týmu pro vyjednávání o koalici v Praze nominovalo Marka Ženíška, Václava Novotného a Jiřího Nouzu.

Brno

Zpráva

Iniciativy vysbíraly peníze na žalobu proti brněnskému územnímu plánu

Před zahájením kampaně získaly iniciativy čtvrtinu cílové částky prostřednictvím grantů a darů. Samotná kampaň pak oslovila cíleně ty, kteří podávali na začátku roku připomínky a námitky, šlo přibližně o 2500 lidí.

Projekt_museo-mundial

Zpráva

Ve čtvrtek bude zahájena výstava o problematice místního i globálního rozvoje

Expozice Museo Mundial – Muzeum světa představí světové základní potraviny, jejich využití a zpracování. Ukáže na jejich nedostatek i obrovské plýtvání a také energetickou chudobu, spojenou s jejich zpracováním.

A2

Zpráva

Protikorupční organizace upozorňují na masovou manipulaci voleb

Svobodná volba byla narušena a z kupčení se stal výhodný byznys, tvrdí protikorupční organizace. Manipulace s hlasováním podle jejich zjištění probíhaly především v Severních Čechách a na Severní Moravě.

Babi_1

Zpráva

Vítězem komunálních voleb je hnutí ANO a lidovci

ODS přišla o téměř tři tisíce mandátů, ČSSD jich ztratila 860. Podobně dopadly TOP 09 a KSČM. Naopak volby přinesly větší počet mandátů pro KDU-ČSL, která tak stvrdila svůj úspěch ze sněmovních voleb. Spolu s hnutím ANO je vítězem voleb.

160047

Zpráva

V pátek začaly volby, lidé rozhodnou o obsazení radnic a třetiny Senátu

V pátek ve 14:00 začaly komunální a senátní volby. Voliči v nich rozhodují o tom, kdo jim bude po příští čtyři roky vládnout na místní úrovni a o obsazení třetiny Senátu. Z průběžného sčítaní hlasů připravuje redakce DR on-line zpravodajství.

Cssd

Analýza

Uhájí levice většinu v Senátu? Díl 3.

Předpovídat výsledky senátních voleb je zase o něco složitější. V roce 2008, kdy se konaly volby ve stejných obvodech jako letos, neexistovaly TOP 09 a hnutí ANO. Tato okolnost ovlivní výsledek pravicových formací. Dokáže toho ČSSD využít?

Cssd

Analýza

Uhájí levice většinu v Senátu? Díl 2.

Předpovídat výsledky senátních voleb je zase o něco složitější. V roce 2008, kdy se konaly volby ve stejných obvodech jako letos, neexistovaly TOP 09 a hnutí ANO. Tato okolnost ovlivní výsledek pravicových formací. Dokáže toho ČSSD využít?

Image

Analýza

Uhájí levice většinu v Senátu? Díl 1.

Předpovídat výsledky senátních voleb je zase o něco složitější. V roce 2008, kdy se konaly volby ve stejných obvodech jako letos, neexistovaly TOP 09 a hnutí ANO. Tato okolnost ovlivní výsledek pravicových formací. Dokáže toho ČSSD využít?

3467997002_d699097665_b

Zpráva

Veřejnost získá lepší přístup k informacím o podmínkách vzniku oblečení

České oděvní firmy se dostanou pod drobnohled nevládních organizací, které se zabývají pracovními podmínkami dělnic a dělníků v jejich dodavatelských továrnách. Stane se tak díky zapojení České republiky do mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign.

56271_mediafax_pavel_zuchnicky

Zpráva

Podniky vypustily meziročně dvojnásobek rakovinotvorných látek

V České republice se v loňském roce meziročně podstatně zvýšilo množství rakovinotvorných, reprotoxických, mutagenních látek i dioxinů ohlášených jednotlivými znečišťovateli do Integrovaného registru znečišťování.

Zobrazeno 20 / 2839