Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Ano8

Zpráva

Pehe pro DR: první den sněmu ANO nepřekvapuje. Zklamáním je Bělohradský

Politolog Jiří Pehe v hodnocení úvodního dne sněmu zdůraznil, že ho nepřekvapilo téměř nic. Babišův projev útočící na ČSSD prý čekal. „Dosti nemile mě ale překvapilo vystoupení mého přítele Václava Bělohradského,“ uvedl Pehe pro DR.

Babi_

Analýza

V sobotu začne sněm ANO, problémy přijdou až po něm

Třetí sněm hnutí ANO nejspíš překvapivé zprávy nepřinese. Babiš se pokusí obklopit svými věrnými a dát najevo, že má vše ve svých rukou. I tak bude zajímavé sledovat posuny uvnitř hnutí, personální i programové.

Dvorakova2

Rozhovor

Dvořáková: Nemyslím, že by ANO chtělo vyvolat předčasné volby

Před sjezdem ANO jsme mluvili s politoložkou Vladimírou Dvořákovou o stavu a vyhlídkách Babišova hnutí: očekává, že mu postupně vyroste konkurence mezi regionálními politiky, a nepředpokládá, že by se Babiš pokusil vyvolat předčasné volby.

Pirati

Zpráva

Piráti spor o autorský poplatek za prázdná média prohráli. Obrátí se na Ústavní soud

Městský soud v Praze rozhodl, že Ochranný svaz autorský nemusí Pirátům vracet autorský poplatek za prázdná média. Soud žalobu zamítl pro její údajnou šikanózní povahu, věcnou stránkou sporu se vůbec nezabýval.

102161_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Transparency zkoumala zakázky na výstavbu cyklostezek či údržbu zeleně v Praze

Zástupci Transparency International ve čtvrtek zveřejnili výstupy své analytické práce v oblasti veřejného zadávání. Veřejné zakázky jsou podle jejich zjištění v České republice i nadále velký problém.

Volby

Zpráva

V Karlovarském kraji vzniká široká koalice. V opozici budou jen komunisté

Vedení Karlovarského kraje se po zbytek volebního období ujme nejspíš široká koalice sociálních demokratů se všemi čtyřmi dosud opozičními formacemi v krajském zastupitelstvu – HNHRM, ODS, Alternativy a TOP 09. ČSSD počítá s postem hejtmana.

361313_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Zdravotní centrum Letiny by mělo být ihned uzavřeno, upozorňuje ombudsmanka

Centrum Letiny je výsměchem kvalitě v sociálních službách. Zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv tu zjistili špatné zacházení s klienty, ohrožení jejich zdraví i života a porušování zákonných povinností poskytovatele služeb.

Slav_kovy_ostrovy

Zpráva

Úřad uznal námitky spolků a zrušil územní rozhodnutí pro kanál u Přelouče

Krajský úřad v Pardubicích zrušil územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, bylo totiž vydáno nezákonně. Odvolání spolků Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanského sdružení Šum Přelouče ze srpna 2014 tak bylo úspěšné.

Ilone_ka1

Zpráva

Švihlíková: sociální demokracie neovládá agendu, nechává si ji vnutit pravicí

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je vládou schválený návrh finanční ústavy sice vyprázdněný, avšak zachovává logiku pravicového mýtu boje proti dluhu. Tvrdí, že se tak potvrzuje defenzivní postavení sociální demokracie.

Ejxuys8a

Zpráva

Nová energetická strategie EU: Plyn, plyn a zase plyn

Ve středu představí Evropská komise novou unijní energetickou strategii. Dokument neobsahuje nové legislativní návrhy. Jde o strategii, jak si současná Komise představuje energeticky nezávislou Evropskou unii v souvislosti s klimatickými závazky EU.

10603664_871988922811924_1712826501266649551_n

Zpráva

Okamura štěpení nezabránil, hnutí Úsvit se rozpadlo

V úterý došlo k definitivnímu rozkolu v hnutí Úsvit Tomia Okamury. Strana, která měla dosud devět členů, se rozešla se svým předsedou a zároveň chce iniciovat vznik platformy prosazující přímou demokracii a ochranu národních zájmů.

Dienstbier

Zpráva

Vláda schválila Strategii romské integrace do roku 2020

Sobotkova vláda v pondělí schválila dva strategické dokumenty. Prvním je Strategie romské integrace do roku 2020, druhým zpráva o naplňování Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011–2015.

5282043769_81f9a162ac_zv

Zpráva

Expertka: v hodnocení povinného očkování se ÚS odklonil od své vlastní judikatury

Plénum ÚS rozhodlo o tom, že očkování dětí je povinné a může ho i nadále nařizovat ministerstvo. Odlišné stanovisko k nálezu uplatnila pouze soudkyně Kateřina Šimáčková, podle ní musí být zásah do tělesné integrity proveden zákonem.

Vlada

Zpráva

Sobotkova vláda schválila finanční ústavu. Podle opozice je zákon vykastrovaný

Vláda schválila finanční ústavu. Zákon, k jehož implementaci bude třeba třípětinové podpory, zavádí dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Opozice označuje zákon za „vykastrovaný“, přesto nelze vyloučit, že ho podpoří.

A1

Zpráva

Část zelených založila ve straně levicovou platformu

Ve Straně zelených vznikla levicová platforma. Její členové tvrdí, že se zelení musí přihlásit ke kritice současného společenského systému a k prosazování takových návrhů, které povedou demokratickou cestou k jeho podstatné proměně.

A2

Zpráva

Ministerstvu zdravotnictví jde jen o vyšší proočkovanost, tvrdí rada dětí a mládeže

Česká rada dětí a mládeže se přidala na stranu kritiků navrhovaného zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle jejího předsedy sankce, které novela obsahuje, nemají preventivní či výchovný charakter, nýbrž odrazují od pořádání jakýchkoliv akcí s dětmi.

530773_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Hovorka: O slučování pojišťoven nemohou rozhodovat finanční oligarchové

Lidovci odmítají případné sloučení České průmyslové zdravotní pojišťovny se zdravotní pojišťovnou Revírní bratrská pokladna. Podle Ludvíka Hovorky o tom nemohou rozhodovat finanční oligarchové a jimi dosazení členové správních rad.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Společnost pro trvale udržitelný život vládě: zasaďte se o úplné zachování limitů

Společnost pro trvale udržitelný život vyzývá koaliční vládu ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, aby trvala na úplném zachování těžebních limitů v jejich současné podobě. A také aby toto definitivní potvrzení jejich platnosti neodkládala.

5282043769_81f9a162ac_zv

Zpráva

Starostové varují před pokutami za neočkované děti. Budou likvidační, tvrdí

Ke kritikům novely zákona o veřejném zdraví se přidali starostové: varují před pokutami za něco, co nemohou ovlivnit. Za neočkované děti na školách v přírodě, lyžařských či jazykových kurzech mají být pokutováni organizátoři těchto akcí.

126597_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ve věznicích se zlepší hygienické podmínky

Od března bude do českého právního řádu znovu zavedeno pravidlo, podle kterého mají odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody právo na teplou sprchu minimálně dvakrát týdně. Podle ombudsmanky by vězni měli mít možnost sprchovat se každý den.

Zobrazeno 20 / 2978