Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Clip_image002

Zpráva

Po volbách zastoupení žen v komunální politice vzroste

Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent.

Nakoleonajizda-1

Zpráva

Brnem projela největší česká cyklojízda

Téměř 1500 lidí se v sobotu zúčastnilo brněnské cyklojízdy. Cílem pořadatelů je podporovat rozvoj cyklodopravy tak, aby se v roce 2020 konalo deset procent cest v rámci Brna na kole. Akci podpořilo několik kandidátů na primátora.

Cabrnochov_

Zpráva

Ve druhém kole senátních voleb se v Praze rozhodne mezi Cabrnochovou a Duškovou

Ve druhém kole doplňovacích senátních voleb se budou voliči rozhodovat mezi Ivanou Cabrnochovou ze zelených a Janou Duškovou z hnutí ANO, která do druhého kola postoupila o pouhých pět hlasů. K volbám přišlo jen 15,8 % voličů.

Image

Sloupek

Politický zápisník III. Dobrý politický tah jako předzvěst nové doby

Redaktor domácí rubriky Vratislav Dostál zveřejňuje politický zápisník ze třetího zářijového týdne. Kromě zápisků z četby obsahuje poznámky na okraj průběžného analytického zpravodajství.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Pražané volí do Senátu, výsledek ovlivní volební účast

Několik týdnů před řádnými volbami do třetiny Senátu rozhodnou voliči v Praze 10 v doplňujících volbách o tom, kdo v horní komoře nahradí Jaromíra Štětinu, který byl zvolen europoslancem. Výsledek prvního kola bude záviset na volební účasti.

56271_mediafax_pavel_zuchnicky

Zpráva

Znečištěné ovzduší stále ohrožuje zdraví a životy obyvatel

České ovzduší stále ohrožuje zdraví, vdechování prachových části, které mělo v roce 2013 na svědomí zhruba 5200 předčasně zemřelých a zhruba 1900 pacientů, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.

Referendum

Analýza

Příběh zmařených referend: mnohé radnice ovládlo hnutí nepřátel demokracie

Letošní pokusy o vyvolání referend spolu s komunálními volbami ukázaly, že politici se jim většinou brání a prakticky vždy jsou v tom úspěšní. Bez vstřícnosti zastupitelů je téměř nemožné referendum vyhlásit. Právní úprava je nefunkční.

Vlada_a_odbory

Zpráva

Tripartita projednala rozpočet, odbory vládní návrh chválí

Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky je prioritou rozpočtu na příští rok podpora ekonomického růstu a zaměstnanosti. Odboráři oceňují především navýšení mezd státních zaměstnanců a podporu investic.

Brno

Zpráva

Iniciativy vysbíraly víc než polovinu částky na žalobu proti územnímu plánu

Nesehnutí a další iniciativy chtějí žalovat brněnský magistrát kvůli schválené Aktualizaci územního plánu. Minulý týden zahájily kampaň Dobrá žaloba, plánují shromáždit 400 tisíc korun na právní služby spojené s podáním žaloby.

Letn_

Zpráva

Sousedské slavnosti Zažít město jinak již v sobotu. A ve čtyřech městech

Devátý ročník sousedských slavností Zažít město jinak se letos bude konat ve čtyřech městech, kromě Prahy se ulice promění také v Ostravě, Hradci Králové a v Jablonci nad Nisou.

Fiala

Zpráva

Občanským demokratům mají důvěru vrátit nestraníci

ODS čelí odlivů voličů i spolustraníků. Obnovit důvěru by jim měli nestraníci, v komunálních volbách jich je na kandidátkách občanských demokratů celá polovina. V úterý to uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Sumava

Zpráva

Poslanci projednají zákon o Šumavě, pokud ho přijmou, vznikne až 7700 parcel

Schválením senátního zákona o Šumavě by se náhle octly ve třetí zóně, tedy potenciálně zastavitelném území, nejen Taliánovy pozemky, ale nově i 770 hektarů luk, pastvin a lesů chráněných dosud ve druhé zóně parku.

Marksov_

Zpráva

Vláda schválila navýšení minimální mzdy

Od ledna příštího roku dojde ke zvýšení minimální ze současných 8500 na 9200 korun a minimální hodinová mzda z 50,60 na 55 korun. Na pondělním jednání to schválila vláda Bohuslava Sobotky.

Referendum

Zpráva

V Brně referendum o nádraží zároveň s volbami nakonec nebude

Krajský soud v Brně se odmítl zabývat návrhem přípravného výboru vyhlásit referendum o poloze nádraží v Brně společně s komunálními volbami, označil ho za předčasný. Podle přípravného výboru soud selhal.

Image

Sloupek

Politický zápisník II. Čirá nahodilost veškerého řádu

Redaktor domácí rubriky Vratislav Dostál zveřejňuje politický zápisník ze druhého zářijového týdne. Kromě zápisků z četby obsahuje poznámky na okraj průběžného analytického zpravodajství.

363143_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Nová publikace mapuje místa ohrožená senátním zákonem o Šumavě

Možná již příští týden začnou poslanci projednávat ekology kritizovaný senátní návrh zákona o Šumavě. Hnutí DUHA v pátek zveřejnilo publikaci, která mapuje deset nejcennějších lokalit, jež jsou zákonem ohrožena.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Zelení zpochybňují zakázku Prahy 8 za více než milion a půl korun

Strana zelených tvrdí, že zakázka na prezentaci dosud málo viditelného projektu radnice Prahy 8 na Palmovce je předražená, a to řádově o stovky tisíc korun. Zelení se proto ozhodli podat v souvislosti se zakázkou trestní oznámení.

P0117216

Zpráva

Ředitelství vodních cest opět kandiduje v anketě Zavřeno

Tak jako v loňském roce i letos zaslaly Děti Země do soutěže Otevřeno x Zavřeno o kvalitě veřejné správy do kategorie Zavřeno Ředitelství vodních cest ČR. Důvodem je opakovaná obstrukční nečinnost při vyřizování žádostí o informace.

Brabec

Zpráva

Ekologové kritizují připravovaný plán odpadového hospodářství

Experti ministerstva životního prostředí připravují plán odpadového hospodářství. Podle ekologů dokument zatím vyznívá tak, že se z České republiky stane spalovna střední Evropy.

Stromy_u_zeleznice

Zpráva

Správci železnic odmítají respektovat zákon o ochraně přírody

Správa železniční dopravní cesty vypracovala definici takzvaných nežádoucích dřevin, podle které by měl být pokácen každý strom, jehož listí může doletět na koleje. Železničáři tak odmítají respektovat zákon o ochraně přírody.

Zobrazeno 20 / 2798