Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Img_7956

Zpráva

Vokřál: Brno může přijmout v případě nouze několik desítek běženců

V případě akutní nouze se Brno může podle primátora ujmout až několika desítek běženců, dočasně je ubytovat ve svých ubytovnách určených pro potřeby sociálně slabých občanů a poskytnout jim hygienické zázemí, stravování a základní zdravotní péči.

_ibenice

Zpráva

Demonstranti vyhrožovali šibenicemi. Chovanec žádá prošetření postupu policie

Někteří účastníci středeční akce namířené proti imigraci a kvótám obviňovali za přihlížení policistů politiky z vlastizrady a vyhrožovali jim šibenicemi. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek uvedl, že nechá postup policie prověřit.

290803_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Analýza: ženy vedou čtvrtinu obcí. Nejvíce jich ale působí v těch nejmenších

Úroveň místních samospráv je v české politice jedinou, kde se trvale zvyšuje zastoupení žen. Na druhou stranu platí, že nejvíce žen je tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.

Jan_ml_dek

Zpráva

Mládek navrhne prolomení limitů na dole Bílina ještě letos

Ministr průmyslu ještě letos vládě navrhne, aby prolomila těžební limity na dole Bílina. Zároveň chce odložit rozhodnutí o limitech na dole ČSA na rok 2020. Ministra průmyslu a obchodu kritizují ekologové i angažovaná veřejnost.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Hubený zůstane ředitelem šumavského parku. Ekologové to vítají

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý jmenoval Pavla Hubeného ředitelem Národního parku Šumava. Podle ekologů je to dobrá zpráva, připomínají jeho dlouhodobý a hluboký vztah k Šumavě a její přírodě.

Gazd_k

Zpráva

STAN má již v osmi krajích jasno, s kým bude kandidovat. Jinde jednání pokračují

Hnutí STAN dokončilo další dohody o spolupráci pro krajské volby. Celkem v osmi krajích tak již zná své partnery pro krajské volby, v dalších pěti jednání finišují. Memoranda o spolupráci obsahují dohody programové i personální.

Usti_nad_labem

Zpráva

V Ústí nad Labem se rozpadla koalice, ANO zrušilo oblastní organizaci

Poté, co se po dlouhodobém pnutí uvnitř ústeckého hnutí ANO rozpadla koalice, zrušilo centrální vedení oblastní buňku. Část rozklíženého ANO směřuje s hnutím UFO k nové, nejspíš menšinové koalici. Podporu bude potřebovat od ODS, KSČM i ČSSD

Babis

Zpráva

Exkluzivně v DR: Spor Babiše s Šinclem trvá. Rozhodne se ve Sněmovně

Ministerstvo financí navrhuje stáhnout zákon, o který se ministr s poslancem ČSSD nepřel. Sporný zákon naopak Babišův úřad doporučuje neprodleně schválit. Konflikt o Šinclovy pozměňovací návrhy se tak rozhodne příští týden na půdě Sněmovny.

2219910681_d645e6274f

Zpráva

Greenpeace: zvážíme žalobu na stát kvůli množství vypouštěných emisí

Nizozemí musí do roku 2020 omezit emise CO2 minimálně o pětadvacet procent v porovnání s čísly z roku 1990. Rozhodl o tom soud v Haagu. Ekologická organizace Greenpeace zjišťuje, zda je případ přenositelný také do českého prostředí.

A1

Zpráva

Tranzitní doprava musí z centra pryč, shodli se zastupitelé Prahy 1

Zastupitelstvo první městské části odhlasovalo vymístění tranzitu z obou břehů Vltavy do tunelového komplexu Blanka. Na přesunu aut z povrchu do tunelu se shodli opoziční i koaliční zastupitelé.

A1

Zpráva

Wagnerová: Rozhodnutí ÚS neumožní obnovit stíhání exposlanců ODS

Nový nález Ústavního soudu mění pohled na kauzu exposlanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, kteří v roce 2013 unikli stíhání za korupci. Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové však nový nález nevyvolá zpětné účinky.

488931_mediafax_david_polivka

Zpráva

Lidovci uklidňují spor v koalici, chtějí znovu projednat zákon o pojišťovnictví

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navrhuje, aby se ČSSD a ANO vrátily k novele zákona o pojišťovnictví. KDU-ČSL tak chce předejít koaliční krizi. Zároveň požaduje, aby vládní strany hlasovaly jednotně pro koaličně dohodnuté návrhy zákonů.

Policejn_z_tah_f_nix

Zpráva

Anarchisté zveřejnili fotky agentů. S jejich svědectvím vyšetřování stojí a padá

Asociace Alerta zveřejnila záběry dvou policejních agentů, kteří měli podle obviněných anarchistů iniciovat přípravu útoku na vlak. Jejich svědectví bude možná klíčové pro osud celé policejní operace proti údajnému levicovému terorismu.

Farsk_

Analýza

Starostové: naděje české pravice?

Pravice zatím nenašla recept, který by ji navrátil důvěru voličů. ODS ani TOP 09 se to už zřejmě nepodaří. Oslovit by je ale mohlo hnutí Starostové a nezávislí. Za jistých okolností se možná právě k němu přikloní voliči po návratu z výletu k ANO.

5282043769_81f9a162ac_zv

Zpráva

Senát odmítl represe spojené s očkováním, norma míři zpět do sněmovny

Senátoři odmítli zbytečnou represi spojenou s povinným očkováním. Podle nich by očkování nemělo být překážkou pro přístup do dětského kolektivu, povinnost rodičů nechat dítě očkovat by se tím ale neměnila. Zákon nyní posoudí opět poslanci.

Babi_

Zpráva

Babiš se Šinclovi neomluví, prý jde na ruku pojišťovnám. Podpořila ho naopak ČNB

Ministr financí Andrej Babiš odmítl nařčení, že zastrašoval poslance Ladislava Šincla z ČSSD. Nehodlá se mu ani omlouvat, jeho návrh prý vychází vstříc zájmům pojišťoven. Za Šincla se naopak postavil víceguvernér České národní banky.

Marksov_

Zpráva

Vláda schválila jednorázový příspěvek důchodcům. Středula: je to málo

Každý příjemce důchodového pojištění obdrží v prosinci letošního roku jednorázový příspěvek 600 korun, tedy částku odpovídající padesáti korunám za měsíc. Je to nesystémové a je to málo, komentuje opatření předseda ČMKOS Josef Středula.

294797_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Oživení spouští nový nástroj pro oznamovatele korupce

Oznamování korupce by mělo být od pondělí bezpečnější. Oživení totiž spouští nástroj pro bezpečné a anonymní oznamování korupčního jednání GlobaLeaks

315035_mediafax_martin_majer

Zpráva

Analýza: české politické strany mají vyšší příjmy než strany polské a slovenské

Zatímco příjmy českých politických stran jsou vyšší než v Polsku a na Slovensku, kontrola jejich financování je slabší. Česká republika totiž na rozdíl od Slovenska a Polska neprovedla reformu financování politických stran.

503209_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

TOP 09 navrhuje rodičovský příspěvek také jednomu z prarodičů

Opoziční TOP 09 navrhuje, aby stát platil rodičovský příspěvek také jednomu z prarodičů. Návrh by prý pomohl nejen asi třiceti tisícům žen, které nechtějí zůstat delší dobu mimo profesi, ale řešil by i problematickou situaci žen nad 55 let.

Zobrazeno 20 / 3092