Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

415427_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Michálek opouští senátorský Klub pro obnovu demokracie

Libor Michálek se rozhodl vystoupit ze senátorského Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí. Klub podle něj nenaplňuje své programové prohlášení. Svým krokem napodobuje Elišku Wagnerovou, která klub opustila dva týdny po jeho vzniku.

335201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ředitelství vodních cest utratilo kvůli porušování zákona necelé dva miliony

Porušování zákona na informace stálo v loňském roce Ředitelství vodních cest kolem 1,8 miliónů korun. Zatajování informací před občany je nicméně výnosné pro externí advokáty.

Marksov_

Zpráva

Ministryně práce v reakci na OVM: Výrazná většina sociálních dávek je adresná

Informace o zneužívání až šedesáti procent prostředků určených na bydlení či dávek hmotné nouze v jednom z regionů, která zazněla ve vysílání nedělních OVM, neodpovídá podle všech dostupných informací Michaely Marksové-Tominové realitě.

Volby

Zpráva

Šabatová: občané Evropské unie mají právo volit a být voleni do zastupitelstev

Ombudsmanka Anna Šabatová upozorňuje, že občanům Evropské unie, kteří dlouhodobě žijí v České republice, je upíráno volební právo. Obrátila se proto na ministra vnitra Milana Chovance, aby vládě předložil novelu zákona.

Vlada

Zpráva

Lidovci odmítají krácení financí církevním a soukromým školám

Koaliční KDU-ČSL kritizuje navrhovanou novelu školského zákona, která počítá s krácením státních dotací na provozní náklady soukromým a církevním školám. Podle lidovců by to mohlo znamenat až zánik dotčených subjektů.

Babi_sobotka

Zpráva

Vládní výbor pro nominace dozorčích rad problém trafik nevyřešil, tvrdí analýza

Vláda projedná zprávu Vládního výboru pro personální nominace. Analýza organizací Frank Bold a Naši Politici ukazuje, že nominační proces je z velké části stále formalitou a nevede k dostatečné profesionalizaci a odpolitizování dozorčích rad.

Jourov_

Zpráva

Sociální demokraté ustoupili, vláda na eurokomisařku nominuje Jourovou

Lídři koalice v pondělí našli shodu na nominaci České republiky na post eurokomisaře. Sociální demokraté ustoupili hnutí ANO a přistoupili na nominací její první místopředsedkyně Věry Jourové. ČSSD za to získala programové ústupky.

Dsc_0139

Zpráva

Platforma pro sociální bydlení: ČR potřebuje koncepci sociálního bydlení

Stát dosud řeší situaci pouze příspěvky na bydlení, ale situací osob, které na bydlení vůbec nedosáhnou, se nezabývá. Experti se proto shodují, že Česká republika nutně potřebuje Koncepci sociálního bydlení.

Image

Rozhovor

Obstrukce jsou nelegitimní, tvrdí politolog Jan Wintr

Opozice vyhrožuje vládě obstrukcemi do konce volebního období. Politolog Jan Wintr to považuje za nepřijatelné a škodlivé. Opozice má vládu kontrolovat, ne ji znemožňovat vládnout, řekl v rozhovoru pro DR.

Domovduch_mediafax_zdenek_figura

Zpráva

Počet důchodů s exekuční srážkou opět vzrostl, je jich přes 72 tisíc

Počet důchodů s exekuční srážkou stoupl za první polovinu letošního roku 1 600 případů. Celkově Česká správa sociálního zabezpečení prováděla exekuční srážky u 72 656 důchodů. V roce 2008 jich přitom bylo jen 40 718.

8315_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Nový výzkum: Rizikové chování dětí na internetu je stále častějším jevem

Děti jsou ve vysoké míře ochotny sdělovat osobní informace lidem, které znají jen z on-line prostředí. Čtyřicet procent z nich by na výzvu k osobnímu setkání od známého z internetu odpovědělo kladně. Vyplývá to z šetření Univerzity Palackého.

Hollan_kotzian_orez

Zpráva

Lídrem Žít Brno je podle očekávání Hollan, hnutí zveřejnilo programové priority

Žít Brno bude na podzim kandidovat do brněnského zastupitelstva společně s Piráty a LESem. Mezi priority řadí transparentnost, chce se aktivně zabývat seniory či nedostatkem míst v mateřských školách a sociálně vyloučenými segmenty společnosti.

115715_mediafax_jan_maly

Zpráva

Znečištění pražského vzduchu překročilo opět limity

Také v loňském roce překročilo ovzduší v české metropoli platné limity pro prach, oxid dusičitý a benzo-a-pyren, které stanovila v roce 2008 evropská směrnice o kvalitě ovzduší a které jsou právně závazné také v České republice.

A4

Zpráva

Biopotraviny jsou nutričně hodnotnější než produkty konvenčního zemědělství

Tento týden byla zveřejněna nejrozsáhlejší mezinárodní analýza, která prokázala, že biopotraviny obsahují výrazně vyšší hladinu nutričně hodnotných antioxidantů a nižší hladinu toxického kadmia a reziduí pesticidů.

Dsc_8950

Zpráva

Brněnští radní upravili pravidla pro žádosti o kulturní dotace

Brněnská rada schválila úpravu podmínek žádostí o kulturní dotace. Kromě jiného radní schválili možnost podpořit magistrátem vybrané kulturní akce bez odborného hodnocení. Podle expertů to zavdává prostor ke klientelismu.

Image

Analýza

Telička eurokomisařem nebude. Česká republika ale s výběrem zaspala

Nápad nominovat jako eurokomisaře za Českou republiku Pavla Teličku byl od počátku úplný omyl. Ale fakt, že se jeho jméno tak dlouho udrželo v debatě, blokuje jakékoli rozumnější řešení. Na své otálení Česká republika doplatí.

75969

Zpráva

Nezaměstnanost opět klesla, i tak je bez práce přes půl milionu lidí

V červnu evidoval Úřad práce ČR 537 179 uchazečů o zaměstnání, tedy o necelých třináct tisíc méně než v květnu a o více než tři tisíce méně než v červnu loňského roku. Podíl nezaměstnaných klesl na 7, 4 procent.

A1

Zpráva

V časech krize se družstva ukázala oproti konvenčním podnikům odolnější

Mezinárodní družstevní den se slaví vždy první sobotu v červenci. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o družstvech, prezentovat úspěchy a hodnoty solidarity, ekonomickou efektivitu družstev, principy rovnosti a družstevní demokracie.

Ma_1

Zpráva

Teno týden začal festival Měsíc autorského čtení, potrvá do konce července

V brněnském Divadle Husa na provázku začal tento týden patnáctý ročník festivalu Měsíc autorského čtení. Pátým rokem je festival exportován z Brna i do Košic, Ostravy a Wroclawi. Tak jako loni je jeho mediálním partnerem Deník Referendum.

Fmonokultur

Zpráva

Ekologové zvou na první Týden pro les a divočinu

V pátek začíná první letošní Týden pro les a divočinu, a to v Jizerských horách, na Strakonicku a ve Vizovických vrších. Další akce proběhnou v Beskydech, na Králickém Sněžníku, v Jeseníkách nebo Bílých Karpatech.

Zobrazeno 20 / 2713