Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Babi_

Analýza

Koaliční krize změnila rozložení sil: tahá už ANO za kratší konec?

Koaliční krize mění politickou situaci. ANO ztrácí půdu pod nohama a ocitá se v izolaci. Vítězství demokratické politiky nad Babišovým podnikatelským politickým projektem ale bude mít smysl jen tehdy, bude-li řešit příčiny jeho vzestupu.

Temelin

Zpráva

Stát při výběru úložiště slibuje dialog, reálně mu ale brání, tvrdí starostové

Přestože vytvořilo ministerstvo průmyslu pracovní skupinu, která měla diskutovat výběr úložiště jaderného odpadu se zohledněním zájmů obcí, stát nás tlačí k souhlasu s průzkumy a nehodlá ustoupit ze svých požadavků, tvrdí starostové dotčených obcí.

384681_mediafax_jiri_novacek

Zpráva

Vláda přidá učitelům, zdravotníkům i penzistům

Vláda schválila osmiprocentní růst platů učitelů. Schválený návrh rozpočtu umožní navýšení mezd zdrovotníků, více peněz pro ostatní státní zaměstnance a vyšší důchody. Ministři jsou také pro flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku.

Ivan_bartos

Zpráva

Krajské volby: Piráti slibují dostupné veřejné služby i důraz na transparentnost

Vedení Pirátské strany schválilo program pro podzimní krajské volby: strana chce veřejnost zapojit do rozhodování a usnadnit jim přístup k informacím. V sedmi krajích kandidují samostatně, ve zbytku buď v širších koalicích anebo se zelenými.

Img_7956

Zpráva

Brno má novou koalici, původní strany doplní TOP 09, Liptákovou nahradí Hladík

V pondělí podepsali zástupci brněnského hnutí ANO, KDU-ČSL, Žít Brno, Strany zelených a TOP 09 novou koaliční smlouvu. Kláru Liptákovou nahradí na postu náměstka lidovec Petr Hladík, novým náměstkem je také Jaroslav Kacer z TOP 09.

800px-film_strip

Zpráva

Natočit film a postavit dálnici není totéž, reaguje ředitelka filmového fondu na NKÚ

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu zjistili, že fond kinematografie nerozděluje podporu projektům transparentně. Podle ředitelky fondu Heleny Bezděk Fraňkové jsou závěry NKÚ bez kontextu zavádějící a mohou veřejnost uvádět v omyl.

_zemn_pl_n

Zpráva

Pražský územní plán může připomínkovat široká veřejnost

Do konce letních prázdnin bude vypracován konkrétní soubor opatření pro efektivní participaci veřejnosti při přípravě a projednávání pražského územního plánu. Jeho příprava přitom není na začátku, probíhá již čtvrtým rokem.

82205_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Nový think-tank zveřejnil mapu sociálních politik od roku 1990

Ve čtvrtek zahajuje činnost Institut pro sociální inkluzi. Činnost zahájil zveřejněním mapy, která představuje klíčová politická rozhodnutí v sociální oblasti ve vzájemných souvislostech a popisuje jejich dopady na občany České republiky.

Babi_

Rozhovor

Pavel Šaradín pro DR: Babiš prohrál, ale i toho bude chtít využít

V současné krizi podle politologa Pavla Šaradína chybovaly všechny strany. Avšak bude-li jedním z témat voleb 2017 „Babiš versus stát“, pak si podle něj ČSSD připsala důležité body. Chovancovi se podařilo to, o čem Kalousek a Fiala jen mluví.

Chovanec_ovm-2

Zpráva

Chovanec podepsal reformu. Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu, říká

Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu podepsal navzdory výhrůžkám hnutí ANO reformu policie. Andrej Babiš ještě předtím pohrozil, že pokud tak učiní, vypoví ANO koaliční smlouvu. Chovanec i Sobotka ale politizaci policie odmítli.

505993_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Nová studie: Počet mužů na rodičovské se téměř nezvyšuje

Většímu zapojení otců do péče o děti nic nebrání, přesto reálně možnost čerpat rodičovskou využije jen hrstka z nich. A ti, kteří zájem mají, naráží na silné předsudky a nepochopení jak ze strany zaměstnavatele, tak přátel či širší rodiny.

Skladka_cc

Zpráva

Ministerstvo jde na ruku spalovnám: chce zvýšit poplatky za skládkování

Resort životního prostředí navrhuje postupné zvyšování poplatku za skládkování. Spalovnám nahrává také zákaz skládkování spalitelných odpadů od roku 2024. Přesun odpadu ze skládek do spaloven by ale násobně zvedl náklady domácností.

Tatobitska-lipa_media

Zpráva

Od středy mohou lidé hlasovat v anketě o letošní Strom roku

Začíná finální fáze letošního ročníku ankety Strom roku. Organizátoři obdrželi sedmapadesát návrhů, odborná porota z nich vybrala dvanáct finalistů. Hlasování bude ukončeno 10. října, výsledky budou známy o deset dnů později.

Noc_filosofie

Zpráva

První Noc filosofie láká na přednášky Balibara, Negriho či Tamáse

V noci ze čtvrtka na pátek se v Praze uskuteční Noc filosofie. Diváci se mohou těšit na přednášky, diskuse, literární čtení, filmy či koncerty. Přednášet bude třeba Etienne Balibar, Antonio Negri, Miroslav Petříček nebo Jiří Přibáň a Pavel Barša.

Voz_k

Zpráva

Den větrné energetiky: každý z nás se může stát malým výrobcem elektřiny

Okolo čtyř a půl tisíců lidí se v České republice o víkendu zapojilo do akcí v rámci Dne větrné energetiky. Ambicí organizátorů bylo přiblížit veřejnosti výhody čistých zdrojů. V České republice se Den větrné energetiky slavil podvanácté.

Gp0byv_web_size-autobus_gp_na_vaclavskem_namesti_-_poik

Fotogalerie

Čtvrtstoletí české pobočky Greenpeace

Od založení pobočky Greenpeace v tehdejším Československu uplyne pětadvacet let. Lidé z Greenpeace zde ale byli aktivní již v roce 1984. Tehdy v rámci kampaně proti znečišťování ovzduší a kyselým dešťům vylezli na komín v Karlových Varech.

Do_pr_ce_na_kole

Zpráva

Do práce jezdilo na kole jedenáct tisíc lidí. Urazili dva miliony kilometrů

Letošního ročníku soutěže Do práce na kole se zúčastnilo téměř jedenáct tisíc lidí, celkem urazili pěšky či na kole dva miliony kilometrů. V loni bylo účastníků 7280, letos 10 789. Cyklistická velmoc jsou letos Otrokovice.

M_e

Zpráva

Brabec se chystá na boj se suchem. Chce také hledat nové zdroje pitné vody

Resort životního prostředí uvolní do roku 2020 na boj se suchem sedm miliard korun. Většina peněz půjde obcím, podnikům i drobným podnikatelům ještě v letošním roce. V létě pak ministerstvo vyhlásí program zaměřený na zajištění pitné vody.

3581236645_75d2089346

Zpráva

Větrná energetika zaměstnává dva tisíce lidí. Mohl by jich být desetinásobek

V sobotu je mezinárodní den větru. Experti při té příležitosti upozorňují, že z rozumného rozvoje větrné energetiky může mít prospěch každý. Označují ji za příslib posílení energetické nezávislost obcí i státu a impuls pro regionální rozvoj.

366641_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Nejčastější chyba sociálních pracovníků? Nečinnost, zjistila ombudsmanka

V posledních dvou letech obdržela ochránkyně celkem 472 podnětů týkajících se práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Z nich v sedmasedmdesáti případech zjistila pochybení ze strany OSPOD. Nejčastějšími nedostatkem byla nečinnost úřadu.

Zobrazeno 20 / 3410