Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Komise opět upozorňuje na překračování imisních limitů v ČR

Evropská komise vydala upozornění, kterým vyzývá Českou republiku k urychlenému řešení znečištění ovzduší. Pokud plán pro splnění požadavků směrnice nepředloží, může jí hrozit žaloba u Evropského soudu a následně vysoké sankce.

Hodina_zem_

Zpráva

V sobotu na hodinu zhasne svět i Česká republika

V sobotu se uskuteční devátý ročník celosvětového happeningu Hodina země. Letos se koná pod heslem Zhasínáme fosilní energetiku ve snaze upozornit na to, že změnu klimatu způsobuje především spalování fosilních paliv.

Ml_dek

Zpráva

Pouhá pětina lidí podporuje energetiku založenou na jádru a uhlí

Dvě třetiny obyvatel chce energetiku založenou na úsporách nebo obnovitelných zdrojích. Třináct procent lidí nejvíce preferuje koncepci založenou na jádru, sedm procent si myslí, že by stát měl energetice dostatek uhlí.

Marksov_

Zpráva

Výzkum: Ženy deklarují obdobný zájem o politiku jako muži

Ženy mají o politiku obdobný zájem jako muži. Veřejnost jejich zapojení podporuje. Ženy také sledují podobná média v podobné míře jako muži a vykazují podobnou míru politické angažovanosti. Vyplývá to z šetření Sociologického ústavu a CVVM.

10603664_871988922811924_1712826501266649551_n

Zpráva

Poslanecký klub hnutí Úsvit má o dva členy méně: Okamura a Fiala byli vyloučeni

Většina členů poslaneckého klubu hnutí Úsvit v úterý rozhodla o vyloučení Tomia Okamury a Radima Fialy ze svých řad. Komise pro kontrolu financování hnutí navíc tvrdí, že Okamura nehospodárně nakládal s penězi Úsvitu. Okamura nařčení odmítá.

268691_mediafax_david_spidlen

Zpráva

Neblokujte evropské řešení problému biopaliv, vyzývají ekologové ministry

Ekologické organizace vyzvaly ministry průmyslu a životního prostředí, aby se zasadili o změnu evropská politiky v oblasti biopaliv. Ta stávající se totiž míjí svým hlavním cílem, kterým mělo být snížení emisí skleníkových plynů v dopravě.

Farma

Zpráva

Aktivisté: Utrpení zvířat na farmách má systémové příčiny. Zakažme je

Obránci zvířat spustili kampaň za zákaz kožešinových farem. V České republice je v současnosti registrováno dvanáct kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat.

485550499_472183b6da

Zpráva

O víkendu do České republiky dorazily vlaštovky

V sobotu se k nám vrátily vlaštovky. První pozorovali zástupci České společnosti ornitologické ve Františkových Lázních, další se objevila na Žatecku. Kromě vlaštovek již přiletěli skřivani, čejky, konipasi, drozdi, rehci i první čápi.

2255978632_936e247a9a

Zpráva

Poslanecká sněmovna vybere nové členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Do příštího pátku musí poslanecké kluby rozhodnout o nominacích do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Plénum Poslanecké sněmovny pak rozhodne o osmi nových radních. Letos v květnu končí funkční období sedmi členům rady.

A2

Zpráva

Družstva mají dobré výsledky, vyplývá z analýzy

Přestože je družstevnictví politicky vzato na okraji zájmu, jeho přínos pro danou obec není nezanedbatelný. Vyplývá to z historické, právní a mediální analýzy postavení družstev v České republice.

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Poslanci na doporučení Šabatové slyší. Její předchůdce měl bilanci opačnou

Poslanci změnili přístup k doporučením ombudsmana. Zatímco Pavel Varvařovský předložil v roce 2012 jedenáct doporučení a po roce jich deset nebylo realizováno, Anna Šabatová má poměr vyřešených doporučení za rok 2013 téměř přesně opačný.

B_lobr_dek

Analýza

Sjezd chystá také KDU-ČSL, Bělobrádek chce upevnit moc

Lidovci se sjedou v květnu ve Zlíně, učiní tak v nesrovnatelně jiné situaci, než minule v Olomouci. Zatímco tehdy byly mimo sněmovnu, letos jde o vládní stranu, která uspěla nejen ve sněmovních, nýbrž i v komunálních a senátních volbách.

Ivanovice_staveniste

Zpráva

Úřady musí posoudit, zda byl Bauhaus v Brně postaven nezákonně, rozhodl soud

Krajský soud v Brně nařídil v rozsudku krajskému úřadu a magistrátu, aby rozhodly, zda byl Bauhaus v Brně-Ivanovicích postaven v rozporu se stavebním zákonem, nebo nikoli.

Automat

Zpráva

Do letošního ročníku Do práce na kole se zapojí pětadvacet měst a tisíce lidí

Zatímco v minulém roce se do klání zapojilo 5768 účastníků z 912 firem a institucí, letos se díky nově zapojeným městům počty nejspíš vyšplhají výrazně výš. V loňském raco akce proběhla v devatenácti městech, letos jich už bude pětadvacet

Image

Analýza

ČSSD na svém sjezdu ukáže, jak si sama sebe váží

Sjezd ČSSD tentokrát nestojí před zásadními personálními dilematy. Musí si ale vyřešit, jakou roli chce hrát, k čemu chce směřovat: zda půjde cestou ODS, anebo se bude chtít vyšvihnout do role sebevědomého protivníka Babišova politického projektu.

530773_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Lidovci odmítají vysoké sankce za neočkované dětí. Jsou nesmyslné, tvrdí

Po úterním rozhodnutí poslanců vrátit zákon o ochraně veřejného zdraví do výboru se na stranu kritiků sankcí za neočkované děti, jež novela navrhuje, přidala také koaliční KDU-ČSL. Předloží prý pozměňovací návrh, který maximální výši pokut sníží.

A1

Zpráva

Energetický zákon míří do třetího čtení. Ekologové: mohl být odvážnější

Pokud chce Česká republika nahradit špinavou uhelnou elektřinu tou čistou z větru nebo slunce, měli by podle ekologů senátoři k zákonu přidat podporu pro malé zdroje, nebo obnovit zelené bonusy pro obecní a družstevní projekty.

517601_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Němeček: očkování je jeden z největších benefitů moderní medicíny

Poslanci vrátili novelu zákona o veřejném zdraví do výboru pro zdravotnictví. Kritikům vadí, že zákon zavádí nové sankce za neočkování dětí. Podle ministra novela sleduje zachování vysoké proočkovanosti, která je předpokladem kolektivní imunity.

395971_mediafax_jan_bendl

Zpráva

Počet lidí bez práce v únoru klesl, je jich 7,5 %

K poslednímu únorovému dni evidoval Úřad práce celkem 548 117 uchazečů o zaměstnání. To je o 8 074 méně než v lednu a o 77 273 méně než v únoru loňského roku. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 76 regionů.

Volby

Zpráva

Karlovarský kraj má nového hejtmana. Komunisté jsou po šesti letech v opozici

Karlovarskému kraji vládne od pondělí nová koalice ČSSD, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a TOP 09. Tichou podporu koalici vyslovila Alternativa, žádá za to pozice ve výborech a komisích. V opozici jsou tak pouze komunisté.

Zobrazeno 20 / 3003