Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Dsc_0263

Zpráva

Každý desátý občan České republiky žije se zdravotním postižením

V předloňském roce žilo v České republice více než milion lidí s různým typem zdravotního postižení. Převážně se jednalo o osoby straší šedesáti let, nejrozšířenější intenzitou bylo středně těžké zdravotní postižení a rozhodující příčinou nemoc.

361309_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Ombudsmanka doporučuje změnu deseti zákonů

Anna Šabatová představila Souhrnnou zprávu veřejného ochránce práv za rok 2013. Za její nejdůležitější část označila doporučení, u nichž předpokládá, že se jimi budou zákonodárci zabývat a uloží vládě přípravu příslušných právních předpisů.

2898424-letecky-pohled-na-temelin-po-dostavbe

Zpráva

Úřad pro jadernou bezpečnost: Správa úložišť opomíjí bezpečnostní otázky

Státní úřad pro jadernou bezpečnost se ve své výroční zprávě za rok 2013 opět odmítl kvalifikovaně vyjádřit k procesu lokalizace budoucího hlubinného úložiště. Podobně jako v loňském roce varuje před neblahým stavem opomíjení bezpečnostních otázek.

Automat

Zpráva

Do práce na kole se bude jezdit v devatenácti městech, zapojí se tisíce lidí

Již přes tři tisíce lidí se zaregistrovalo do letošního ročníku soutěže Do práce na kole. Možnost sestavit tým a vyplnit registrační formulář mají lidé do konce dubna, zbývá tedy posledních čtrnáct dní.

Schwarzenberg

Zpráva

TOP 09 se připojila k petici za nezávislá média

V rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu budou politici opoziční TOP 09 sbírat podpisy pod petici za nezávislost médií. Petice vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla právní předpis omezující vlastnictví médií spojené s veřejnou funkcí.

443635_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Ministerstvo práce a sociálních věcí způsobilo škody za miliardu

Vlivem mrhání prostředky v oblasti IT systémů přišel resort práce v posledních letech až o jednu miliardu korun. Ministerstvo podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, nové systémy pořídil resort práce pod vedením Jaromíra Drábka z TOP 09.

271243_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Úprava rozpočtového určení daní pomohla hlavně nejmenším obcím

Obce získaly díky rozpočtovému určení daní v průměru o jedenáct procent více peněz. Nejvíce na reformě získaly samosprávy od dvou do pěti tisíc obyvatel, jejich příjmy v průměru narostly o jedenatřicet procent.

Arnika

Zpráva

Pražští politici jdou na ruku developerům

Pražští radní plánují zprůchodnit kontroverzní developerské projekty a zahladit své dřívější chyby. Tento týden by měla rada hlasovat o potvrzení změn územního plánu, o kterých Nejvyšší správní soud řekl, že jsou nezákonné.

2238481081_f0b3fffc15_b

Zpráva

Do Olomouce přijede proslulý politolog Benjamin Barber

V polovině května se v Olomouci uskuteční konference nazvaná Nové vize urbánní politiky: Středoevropská města ve 21. století. Jejím hlavním řečníkem bude politolog, absolvent Harvardovy univerzity či poradce Billa Clintona Benjamin Barber.

272283_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Sociální demokraté navrhují regulaci exekucí

Vládní ČSSD předloží v dolní komoře novelu zákona o mobiliární exekuci. Podle Jeronýma Tejce zákon stanoví, které movité věci nemohou být exekutorem zabaveny. Novinka by měla také zastavit dosavadní výkladové spory.

261351_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Začala kampaň na podporu fair trade v Evropském parlamentu

Třicet kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu se zavázaly podporovat po svém zvolení spravedlivé obchodování. Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 až 2019 podepsal třeba Jan Keller či Ondřej Liška.

Sobotka

Zpráva

Vláda rozhodla o navýšení důchodů

Vláda Bohuslava Sobotky schválila vyšší valorizaci důchodů. Jejím cílem je posílení sociální ochrany seniorů. Ministři zároveň odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce jako kompenzaci výpadku regulačních poplatků za hospitalizaci.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

ČEZ ve čtvrtek rozhodl o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Podle ekologů jsme tak prakticky v bodě nula. Skončil první i poslední bod energetické koncepce valné části našich politiků.

Rop_k

Zpráva

Nominace na Ropáka a Zelenou perlu lze zasílat do pondělí

Ještě čtyři dny budou Děti země přijímat nominace do dvaadvacátého ročníku ankety o antiekologický čin Ropák roku a devatenáctého ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku.

Hollan

Zpráva

Žít Brno se připravuje na volby. Prosadíme transparentní městské firmy, slibuje

Brněnské městské firmy neposkytují smlouvy. Dostat se nelze třeba ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky. Tvrdí to zástupci Žít Brno, které posbíralo dostatek podpisů pro založení politického hnutí.

Nemocnice

Zpráva

Krizový štáb vyzval ministra financí k plnění koaličních slibů

Krizový štáb sdružující odboráře, Asociaci českých a moravských nemocnic či Asociaci krajských nemocnic vyzval Andreje Babiše, aby dodržel koaliční závazek kompenzovat výpadek zdrojů spojený se zrušením regulačních poplatků.

Vlcsnap-2010-03-08-10h28m33s173

Zpráva

Ministr dopravy zrušil stavební povolení pro část silnice R49 do Fryštáku

Antonín Prachař zrušil na základě rozkladů Dětí Země a Unie pro řeku Moravu nezákonně vydané stavební povolení pro část silnice R4901 z Hulína do Fryštáku. Zlínský krajský úřad rozhodnutí ministra blokoval devatenáct měsíců.

Babi_

Zpráva

Babiš: Paskov prodlouží těžbu o tři roky, podpora státu bude 600 milionů

Ministr financí Andrej Babiš vyjednal s předsedou představenstva NWR Garethem Pennym, aby důl Paskov prodloužil svojí činnost o tři roky, tedy do roku 2017, namísto navrhovaných dvou let. Stát na to přispěje 600 milionů korun.

112491_mediafax_richard_benes

Zpráva

V Brně se bude diskutovat o zdravotním pojištění migrantů

V České republice žije asi sto tisíc lidí ze třetích zemí, kteří se musí spokojit s komerčním zdravotním pojištěním. To přitom nepokryje potřebnou péči a je pouze zdrojem snadného zisku pro komerční pojišťovny.

Vlk

Zpráva

Do Čech se vracejí vlci, důkaz podal snímek z fotopasti

Podle čerstvě zveřejněných informací byl vlk zachycen pomocí fotopastí v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet.

Zobrazeno 20 / 2593