Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

103091_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Aliance Referendum 2014 zažalovala brněnský magistrát

Přípravný výbor za vyhlášení referenda o nádraží v Brně podal žalobu na magistrát. Výbor nesouhlasí s tím, že v návrhu chybí odhad nákladů na realizaci výsledku referenda a že téměř osm tisíc údajů o podepsaných osobách pod petici je vadných.

366811_mediafax_richard_benes

Zpráva

Novela informačního zákona zhorší přístup ke všem informacím, varují experti

Ministerstvo vnitra v novele informačního zákona namísto několika cílených změn necitlivě a rozsáhle mění podmínky i u běžného jednorázového přístupu k informacím, kdy si občan žádá byť o jediný dokument.

83359_mediafax_richard_radim

Zpráva

Šabatová chce zvýšit ochranu pojištěnců

Pojišťovny by vždy, když vydávají správní rozhodnutí, měly podle ombudsmanky postupovat stejně jako jiné orgány státní správy, tedy činit více kroků k tomu, aby správní řízení proběhlo pokud možno za účasti pojištěnce.

800px-wenceslas_square-prague

Zpráva

Politici před pražskými volbami slibují udržitelnou mobilitu

Téměř všechny strany před volbami vzkazují, že o Praze uvažují nad rámec jednoho volebního cyklu a vítají plán mobility, který by řešil všechny druhy dopravy. Vyplývá to z ankety, kterou uspořádala v rámci projektu Vize 25 iniciativa Auto*Mat.

A2

Zpráva

Transparency bude monitorovat podzimní volby, obává se nekalostí

Monitoring financování komunálních volebních kampaní bude probíhat v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Hradci Králové, Olomouci, Plzni a v Ústí nad Labem. Transparency International bude mapovat také všechny senátní volební obvody.

614zamzv

Zpráva

Plzeňské ovzduší vyčerpalo celoroční smogovou kvótu pro prach

Znečištění ovzduší prachem v Plzni už přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Zdraví Plzeňanů neohrožuje pouze jemný prach, nýbrž také rakovinotvorný benzo-a-pyren.

Petr_kr_l

Zpráva

Lídr ANO v Brně: Blokovat referendum o nádraží je absurdní

Kandidát na primátora Petr Vokřál z hnutí ANO odmítá snahu brněnského magistrátu administrativně blokovat vypsání referenda o nádraží současně s letošními komunálními volbami. Vokřál to uvedl ve středu na setkání s novináři v centru Brna.

Referendum

Zpráva

Referendum o nádraží podpořilo málo lidí, tvrdí brněnský magistrát

Podle vedení Brna návrh na referendum o nádraží nebyl podpořen dostatečným počtem osob, zároveň požaduje odhad nákladů spojených s realizací rozhodnutí přijatého v referendu. Aliance Referendum 2014 plánuje proti magistrátu podat žalobu.

Slav_kovy_ostrovy

Zpráva

Spolky se odvolaly proti územnímu rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče

Děti Země a Přátelé Slavíkových ostrovů se opět odvolaly proti územnímu rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, které vydal stavební úřad v Přelouči. O odvolání rozhodne krajský úřad v Pardubicích.

148015_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

NKÚ: Ministerstvo obrany nesprávně vykázalo 19,8 miliardy korun

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že resort obrany ve svém účetnictví za rok 2012 vykázal nesprávně 19,8 miliardy korun. Podle kontrolorů ministerstvo nevedlo úplné účetnictví především v oblasti dlouhodobého hmotného majetku.

361311_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Šabatová: Přeplatek mateřské zaviněný úřadem není dluhem

Pokud v rámci provádění nemocenského pojištění vznikl přeplatek, který příjemce nezavinil, nemůže Česká správa sociálního zabezpečení podle ombudsmanky Anny Šabatové po příjemci požadovat uzavření občanskoprávní dohody o uznání dluhu.

478777_mediafax_karel_rouc

Zpráva

Hnutí Změna jde do komunálních voleb ve více než třiceti městech

Po úspěchu v minulých komunálních volbách v Liberci se letos hnutí Změna voleb zúčastní v jedenatřiceti městech. Většinou vytvořila volební sdružení s nezávislými kandidáty, spojila se také Stranou zelených nebo Českou pirátskou stranou.

Letn_

Zpráva

Festival Zažít město jinak proběhne letos ve čtyřech městech

Sousedské slavnosti Zažít město jinak nabírají na velikosti. Po Praze a Ostravě se úspěšným konceptem začínají inspirovat i další česká a moravská města. Letos akce proběhne také v Hradci Králové a v Jablonci nad Nisou. Uskuteční se 20. září.

D8

Zpráva

Děti Země: Dostavba dálnice D8 se vleče

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury se uvádí, že dálnice D8 přes České středohoří má být hotová v prosinci příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic ČR přitom nemá stále stavební povolení pro deset objektů.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

Ministerstvo rozhoduje o úložišti na Kraví hoře, ekologové proces odmítají

Resort životního prostředí opět rozhoduje o stanovení průzkumného území pro vyhledávání úložiště v lokalitě Kraví hora na Žďársku. Spolky Nechceme úložiště Kraví hora a Calla tvrdí, že by měl být proces zastaven a nejprve nastavena neměnná pravidla.

800px-praha__star__m_sto__prague_pride_2012__n_rodn_

Zpráva

Začíná Prague Pride, vyvrcholí tradičním průvodem

V pondělí začíná Prague Pride 2014, nabídne celkem 117 kulturních, společenských i sportovních akcí. Jeho hlavním tématem je podpora LGBT komunit z východních zemí, které podobné veřejné akce mít nemohou.

Referendum_3

Analýza

Referendum posílí vnitrostranickou pozici Sobotky, shodují se experti

ČSSD posílí vliv členů strany na tvorbu kandidátek, zavede čtyřicetiprocentní kvóty a zamezí kumulaci funkcí. Takový je výsledek vnitrostranického referenda, který je pro vedení strany závazný, příští rok proto dojde ke změně stanov.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

ODS a TOP 09 si nebudou konkurovat celkem v osmi senátních obvodech

Občanští demokraté a předáci TOP 09 se dohodli na předvolební spolupráci pro podzimní senátní volby. Počítají, že celkem v osmi senátních obvodech bude kandidovat buď kandidát ODS, nebo kandidát TOP 09 a Starostů a nezávislých.

Referendum_cssd

Zpráva

Vnitrostranické referendum ČSSD bude závazné, účast je přes padesát procent

Členové ústřední komise sociální demokracie započali ve středu ráno sčítání hlasů vnitrostranického referenda. Již nyní je jasné, že výsledky referenda budou pro vedení strany závazné, účast totiž dosáhla 52,19 procent.

Image

Zpráva

Wagnerová: Okamurovi už ruku nepodám

Senátorka Eliška Wagnerová kritizuje výroky Tomia Okamury, které popírají romský holocaust. Považuje nicméně za sporné klasifikovat vyjádření lídra Úsvitu jako hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Zobrazeno 20 / 2749