Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Kalousek

Zpráva

Koalice prosadila elektronickou evidenci. Znásilňujete demokracii, tvrdí pravice

Navzdory obstrukcím koalice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Podařilo se jí to za cenu porušení jednacího řádu: do diskuse bylo totiž nahlášeno ještě šestnáct poslanců. Pravice se chce svých práv domáhat u Ústavního soudu.

Fotovoltaika

Zpráva

Tarify za elektřinu nesmějí domácnostem bránit v šetření, tvrdí experti

Hnutí DUHA a Komora OZE navrhují, aby podíl paušálních plateb na ceně za distribuci v žádném z tarifů při průměrné spotřebě nepřekročil třicet procent. V rámci tohoto limitu lze ještě motivovat spotřebitele k efektivnímu nakládání s elektřinou.

_ibenice

Zpráva

Sobotní pražské demonstrace přehledně: kde, kdo, za co a proti čemu

Na sobotu je v Praze ohlášeno šest demonstrací: za Evropu beze strachu a nenávisti, za solidaritu bez hranic, na podporu premiéra Sobotky anebo proti islamizaci Evropy, za vystoupení ČR z Evropské unie či za Evropu bez EU.

Foto2

Zpráva

Projekt sociálního bydlení v Brně: podle Marksové průlom, ČSSD ho nepodpořila

Brněnské zastupitelstvo schválilo pilotní projekt zabydlení rodin bez domova. Přestože jej odmítali opoziční zastupitelé z ČSSD, KSČM a ODS, ani jeden z nich nakonec nehlasoval aktivně proti. Ministryně Marksová projekt označila za průlomový.

Zpráva

Radniční noviny nepřiměřeně zkrátily text opozičního politika, rozhodl soud

Podle soudu městem Krupka redakčně zkrácený text neobsahoval základní tezi původní verze. Ani jeho rozsah neohrozil nedostatek prostoru v periodiku. Opoziční zastupitel v textu upozorňoval na podivné praktiky při prodeji obecních pozemků.

Babi_kalousek

Zpráva

Koalice sice prolomila obstrukce, porušila ale jednací řád sněmovny

Koaliční poslanci prolomili obstrukce ODS a TOP 09, odhlasovali si totiž pevný termín hlasování o elektronické evidenci tržeb. Podle opozice i expertů jde o porušení jednacího řádu. O sporu rozhodne ÚS, na který se hodlá opozice obrátit.

Hlavn_n_dra_

Zpráva

Zpráva o extremismu zmiňuje Zemana i dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům

Ministerstvo vnitra zveřejnilo zprávu o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku. Zmiňuje nejen třeba Adama B. Bartoše a White Media, ale také akce konané 17. listopadu, prezidenta Zemana i dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům.

152213_mediafax_martin_karlik

Zpráva

Poslanci schválili navýšení příspěvku na péči

Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh ministerstva práce, který navyšuje příspěvek na péči ve všech stupních o deset procent. Zvýšení příspěvku umožní většímu počtu lidí se zdravotním postižením trávit čas mimo ústavní zařízení.

Valachova

Zpráva

Novela vysokoškolského zákona prošla třetím čtením. Zákon míří do Senátu

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila novelu vysokoškolského zákona. Ta kromě jiného přináší zavedení systému vnitřního a vnějšího hodnocení kvality vysokých škol a mění způsob udělování akreditací.

Opencard_bem

Zpráva

Opencard končí, nová pražská tramvajenka se bude jmenovat Lítačka

Kontroverzní projekt opencard skončí. V pondělí to oznámila primátorka Adriana Krnáčová s tím, že bude nahrazen tzv. Lítačkou. Za Opencard město v průběhu několika let zaplatilo firmám s neznámými vlastníky přes 1,7 miliardy korun.

Img_5355

Zpráva

Levicový proud v novém vedení zelených převahu nemá

Zelení mají nové vedení. První místopředsedkyní je Irena Moudrá Wünschová, místopředsedy Michal Berg a Petr Kutílek. Složení předsednictva, pokud jde o ideové ukotvení, lze označit za pestré. Jen dva ze sedmi členů v něm byli i před sjezdem.

A1

Zpráva

Zelení si zvolí nové vedení, povede je Stropnický, nebo Štěpánek

Strana zelených na víkendovém sjezdu rozhodne mimo jiné o tom, zda ji do krajských a nejspíš také sněmovních voleb povede Petr Štěpánek, Matěj Stropnický či někdo další. Dosavadní předsedkyně SZ Jana Drápalová post obhajovat nehodlá.

J

Rozhovor

Jaromír Volek: Šafařík brojil proti stranické privatizaci Českého rozhlasu

Sociolog médií Jaromír Volek v rozhovoru pro Deník Referendum komentuje středeční jednání Rady ČRo. Petr Šafařík je podle něj první obětí trestného činu krádeže privátních dat. A volbu Reného Zavorala ředitelem hodnotí jako sázku na jistotu.

_esk__rozhlas

Zpráva

Novým ředitelem Českého rozhlasu je René Zavoral

Rada ČRo rozhodla o jméně nového generálního ředitele ČRo. Stal se jím René Zavoral, ve druhém kole první volby ho volilo sedm z devíti radních. Zavoral byl jediným kandidátem z pětice finalistů, který se o post ucházel zevnitř instituce.

Fotovoltaika

Zpráva

Elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní, vzkazuje domácnostem stát

Změny v platbách za elektřinu platné od ledna příštího by podle informací dostupných z návrhu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové potrestaly všechny, kdo šetří elektřinou. Upozorňují na to ekologové.

_afa_k

Zpráva

Šafařík rezignuje na post předsedy Rady ČRo

V úvodu středečního jednání Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík oznámil, že k 31. březnu rezignuje na post předsedy Rady ČRo. Jako důvod rezignace uvedl pracovní vytížení. Předsedou Rady ČRo byl Šafařík zvolen loni v listopadu.

5282043769_81f9a162ac_zv

Zpráva

Ústavní soud se zastal rodičů, kteří odmítli očkovat své dítě kvůli svědomí

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti rodičů, kteří odmítli očkovat své dítě, a zrušil rozsudky Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, neboť jimi bylo porušeno základní právo stěžovatelů na svobodu svědomí.

_esk__rozhlas

Zpráva

Volba ředitele ČRo: pět možných budoucností veřejnoprávního rozhlasu

Zveřejňujeme vše podstatné z projektů, které předložili Radě Českého rozhlasu kandidáti na post generálního ředitele. O nástupci Petera Duhana radní rozhodnou ve středu odpoledne. Kdo je přesvědčí o své kompetenci, erudici a zkušenostech?

Gazd_k

Zpráva

Gazdík se bude ucházet o post předsedy STAN, ve vedení chce také Víta Rakušana

Petr Gazdík oznámil, že se bude v dubnu ucházet o post předsedy hnutí Starostové a nezávislí. STAN letos nebude v krajských volbách kandidovat společně s TOP 09. Nový předseda tak hnutí povede do voleb poprvé pod vlastní značkou.

Ud_enija

Zpráva

ODS je bezradná, těžit může leda z chyb konkurence, shodují se experti

Kongres ODS překvapení nepřinesl. Podle politologů dlouholetý lídr české pravice pořád tápe. Síla občanských demokratů je tak spíše závislá na chybách jejich konkurentů, než na vlastní strategii a schopnosti oslovit pravicové voliče.

Zobrazeno 20 / 3284