Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Stropnick_

Zpráva

Krize na pražském magistrátu zatím nemá řešení. Nikdo nechce ustoupit

Ani téměř čtyřhodinové jednání zástupců ČSSD, ANO a Trojkoalice nevedlo k nové dohodě. ČSSD a ANO trvají na odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického, Trojkoalice naopak požaduje návrat kompetencí do původního stavu.

335201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Šabatová: stát není schopen garantovat právo na rozhodnutí soudu bez průtahů

Ombudsmanka Anna Šabatová upozorňuje, že zvlášť závažné dopady mají průtahy v řízeních, v nichž se rozhoduje o osudech nezletilých dětí. Čas v nich hraje zásadní roli a pozdní rozhodnutí může mít závažné a nevratné důsledky.

Kleslov_

Zpráva

Kleslové z ANO vyplácí ČEZ sto tisíc. Prý za poradenské služby

Místopředsedkyni hnutí ANO Radmile Kleslové vyplácí polostátní společnost ČEZ sto tisíc korun měsíčně za poradenské služby a zprávy o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády. Ve středu to uvedl server Neovlivní.cz.

Image

Analýza

Jak čelit obstrukcím? Vládě se nenabízí žádná jednoduchá cesta

Předáci koalice hledají způsob jak překonat obstrukce, které opozice ohlásila proti zákonu o elektronické evidenci tržeb. Možností mnoho není. Stav legislativní nouze těžko projde přes Ústavní soud. Eliška Wagnerová doporučuje kompetenční spor.

Dsc_0031

Zpráva

Nová studie: rozšiřování těžby není pro Českou republiku výhodné

Ekonomické škody způsobené prolomením limitů těžby hnědého uhlí by čtyřnásobně převýšily ekonomické přínosy. Vyplývá to ze studie aktuálně zveřejněné ministerstvem průmyslu a obchodu.

306685_mediafax_martin_majer

Zpráva

Piráti: Magistrát zničil dokumentaci o vzniku stavebních předpisů

Piráti disponují vyjádřením pražských úředníků a městského institutu plánování IPR, ze kterého vyplývá, že tyto instituce zničily veškerou dokumentaci k návrhu stavebních předpisů, se kterým vyslovila na posledním jednání Rada souhlas.

Letn_

Zpráva

Sousedské slavnosti Zažít město jinak proběhnou letos už podesáté

Letošní desátý ročník sousedských slavností Zažít město jinak bude opět velkolepější. Akce proběhne nejen ve více než šedesáti lokalitách v Praze, nýbrž také v deseti dalších městech České republiky. Většina se jich uskuteční v 19. září.

Vlada

Zpráva

Spor o pojištění: ČSSD ustoupila, Šincl je ale přesvědčen, že uspěl

Lídři koaličřních stran se shodli na kompromisní verzi zákona o pojišťovnictví. Návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Ladislav Šincl z ČSSD je přesto s výsledkem spokojený.

Pirati

Zpráva

Piráti jsou ochotni jednat o účasti v koalici na pražském magistrátu

Pražští zastupitelé Pirátů mají mandát vyjednávat o koalici bez ODS, ČSSD a KSČM. Jednání prý mohou být vedena o podpoře rady nebo o účasti Pirátů v koalici, a to v závislosti na jejím konkrétním složení a programovém prohlášení.

Img_7863

Zpráva

Starostové pražských městských částí: Krnáčová nezapracovala naše připomínky

Starostové městských částí Prahy 1 až 22 se shodují, že návrh Pražských stavebních předpisů primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO nezapracoval jejich připomínky. Její návrh prý vůbec nerespektuje problémy, s nimiž se Praha potýká.

Rys

Zpráva

Rys pozorovaný na jaře na Prachaticku došel až k Linzi

Aktuální zjištění ochránců přírody potvrzuje velkou pohyblivost vzácných a ohrožených rysů. Pro jejich efektivní ochranu je proto zásadní udržet prostupnou krajinu, aby se zvířata mohla bez rizika přesouvat na velké vzdálenosti.

102553_mediafax_zdenek_figura

Zpráva

Nízká recyklace a pálení odpadů. Takové jsou plány krajských samospráv

Ekologická organizace Hnutí DUHA upozorňuje na nové odpadové plány krajů, které počítají s nízkou recyklaci a pálením odpadů. Ekologové proto spustili web k připomínkování odpadových plánů. Další šanci ovlivnit je budou mít lidé až za deset let

103091_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Brňané mohou připomínkovat návrh nového územního plánu

Brněnský magistrát zveřejnil návrh změn územního plánu města. Obsahuje dvanáct změn, které mají z hlediska svého rozsahu, složitosti či významu dopady na širší území v rámci Brna. Veřejnost může návrh připomínkovat do konce září.

Krn_ov_

Zpráva

Pehe: Pro Babiše bude těžké Krnáčovou udržet

Podle politologa Jiřího Pehe vývoj na pražském magistrátu dostává do choulostivé situace předsedu ANO Andreje Babiše. Krnáčová byla jeho osobní volbou, nyní je ale bez podpory většiny spolustraníků. Babiš se má s primátorkou sejít v úterý večer.

75957_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Většina mateřských škol vychází vstříc potřebám dětí se speciálním stravováním

Více než padesát procent mateřských škol se setkalo s požadavkem rodičů na speciální stravu pro děti. Z šetření úřadu veřejného ochránce práv vyplývá, že pět procent školek požadavek na speciální stravování zamítlo nebo vyhovělo pouze částečně.

Dsc_2895

Zpráva

Trojkoalice odmítá odvolat Stropnického: Jde o ultimátum, tuto otázku neřešíme

Trojkoalice se v pondělí večer postavila jednoznačně za náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického. O jeho výměně odmítá hovořit, naopak své partnery, tedy ANO a ČSSD, vyzývá k plnění programového prohlášení vedení Prahy.

Aleje

Zpráva

Vznikla ojedinělá mapa alejí Moravy a Slezska

Geografové Ostravské univerzity společně s experty Arniky vytvořili mapu a databázi moravských a slezských alejí a stromořadí. Zájemci v ní najdou informace o tom, jaké stromy v alejích rostou, jak jsou staré a jaký je jejich zdravotní stav.

Stropnick_

Analýza

Rozuzlení pražské koaliční krize: klíčový bude postup zelených

Zelení, lidovci i Starostové a nezávislí chtějí v koaličním projektu na pražském magistrátu pokračovat. Avšak nikoli za každou cenu. Priority a meze vládnutí si Trojkoalice určí v pondělí. Už teď lze ale říct, že rozhodující bude postup zelených.

343531_mediafax_karel_rouc

Zpráva

Ministerstvo chce zkanalizovat poslední zbytky našich řek, varují ekologové

Resort životního prostředí zahájil proces hodnocení vlivů koncepce vodní dopravy na životní prostředí. Podle ekologů je materiál skrytým nástrojem stavební lobby, jak utratit miliardy veřejných korun bez ekonomického a dopravního efektu.

Dsc_2895

Zpráva

Piráti: Krnáčová neříká pravdu. Stavební předpisy nepřipravil její sekretariát

Piráti zveřejnili záznam z úterního jednání pražské Rady, na kterém Adriana Krnáčová podrazila náměstka a nechala prohlasovat svůj návrh stavebních předpisů. Podle Pirátů primátorka neříká pravdu, když tvrdí, že jej zpracoval její sekretariát.

Zobrazeno 20 / 3140