Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Image

Analýza

Expanze lidovců a její systémové limity

Pavel Bělobrádek lidovcům slibuje, že z nich učiní subjekt s více než deseti procentní podporou voličů. Opomíná ale, že ambice lidovců opakovaně narážejí na systémové limity české politiky. Stranický systém se totiž prosazuje vlastní logikou.

3089657243_34424b5df5_o

Zpráva

Počet mužů, kteří čerpají mateřskou, mírně přibývá, častěji čerpají i ošetřovné

Podle České správy sociálního zabezpečení mírně stoupá počet mužů, kteří čerpají peněžitou pomoc v mateřství, tzv. mateřskou. V prvním čtvrtletí roku 2014 ji nově čerpalo 143 mužů, ve stejném období roku 2015 jich bylo 179, tedy o 36 více.

Zeman

Zpráva

Lesní školky jsou zachráněny, prezident podepsal novelu zákona o dětské skupině

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal novelu zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Novela je klíčová pro existenci nejen lesních mateřských škol, ale také řady dalších organizací. Zavádí totiž volitelnost registrace.

_im_ek

Zpráva

Více než deset zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování podalo výpověď

Ve čtvrtek podalo výpověď čtrnáct pracovníků Agentury pro sociální začleňování. Krok odůvodňují obavami o zachování kontinuity činnosti Agentury. Krom jiného tvrdí, že nebudou zachovány podmínky, za kterých bude Agentura moci naplňovat své závazky.

Ch_tr_n_

Zpráva

Sobotní happening upozorní na chátrající budovy v centru Brna

V sobotu se v Brně uskuteční happening, který upozorní na nešetrné zacházení s městskými objekty. Opuštěný areál na Vlhké oživí koncerty, umělecké workshopy, kurz zahradničení, připraven bude i dětský koutek. Akci bude předcházet úklid areálu.

Kalousek

Zpráva

Pravicová opozice požaduje hlasovaní o nedůvěře vládě. Kvůli biopalivům

TOP 09, ODS a hnutí Úsvit svolají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Důvodem je středeční hlasování koalice pro daňové zvýhodnění biopaliv. Lídři opozičních stran o tom veřejnost informovali ve čtvrtek.

Pirati

Zpráva

Piráti: Novela autorského zákona umožní autorským svazům vybírat vyšší pokuty

Piráti kritizují novelu autorského zákona, vadí jim vysoké pokuty a vymáhání plateb i za nezastupované autory. Návrh totiž nerespektuje právo autorů rozhodnout se, zda si přejí být autorskými svazy zastupování či zda chtějí svá díla šířit volně.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Vláda schválila energetickou koncepci, rozhodnutí o limitech těžby se vyhnula

Kabinet Bohuslava Sobotky v pondělí schválil aktualizaci Státní energetické koncepce. Podle ekologických organizací dokument sice ukazuje některé příležitosti české energetiky, zároveň mu vyčítají, že neřeší otázku prolomení limitů těžby.

Dsc_0159

Zpráva

Chovanec žádá vysvětlení zásahu proti squaterům

Ministr vnitra se sešel s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Požádal ho o vysvětlení zásahu proti squatterům v usedlosti Cibulka. Chce po něm zdůvodnění nasazení speciální pořádkové jednotky a také vyčíslení finančních nákladů akce.

39875_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Sociální demokraté chtějí regulovat životní pojistky. Lidovci je nejspíš podpoří

Zástupcům ČSSD se nelíbí praxe tzv. přetáčení životních pojistek, chtějí s ní skoncovat. Navrhují také zastropování provizí za uzavření těchto smluv. Více než půlka životních pojistek nyní totiž končí předčasně a nevýhodně pro klienty.

Skladka_buldozer

Zpráva

Obcí s nejnižší produkcí odpadu jsou Dalešice na Liberecku

Odpadového Oskara za loňský rok získaly obce Dalešice na Liberecku s produkcí třiačtyřiceti kilogramů odpadu na osobu a rok, Moravany se zhruba pětapadesáti kily a Kdyně, jejíž obyvatelé průměrně vyhodí 99 kilogramů do směsného odpadu za rok.

Demo_4_kvetna_ackari09

Zpráva

Okamura založil nové hnutí, programem se neliší od Úsvitu

Tomio Okamura založil hnutí Svoboda a přímá demokracie. Podle jeho slov jde o reakci na politický puč v Úsvitu, jehož byl předsedou. Spolu s ním do hnutí vstoupil Radim Fiala, prý zůstanou věrni programu, za který byli zvoleni do Sněmovny.

191683_120268391383540_120163048060741_152595_5333997_o

Zpráva

Prodej fairtradových výrobků stoupl meziročně o sedmnáct procent

V roce 2014 utratili zákazníci za fairtradové výrobky celkem 203 milionů. Nejprodávanějším produktem je tradičně káva, v loňském roce se jí prodalo 190 tun. Z celkového obratu s fairtradovými produkty tvoří osmašedesát procent.

Dienstbier

Zpráva

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování požadují autonomii

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování vstoupili do stávkové pohotovosti. Nesouhlasí s odvoláním jejího ředitele, obávají se politizace Agentury a požadují, aby již nespadala pod ministra Dienstbiera, prý si žádá nadresortní přístup.

Dsc_1750

Zpráva

Piráti: Povinné hlášení přechodného pobytu je zastaralý a nepružný koncept

Ministerstvo vnitra chce zpřísnit zákon o evidenci obyvatel. Občané by podle něj měli povinnost hlásit změnu adresy do patnácti dnů, adresu přechodného pobytu by měli povinnost evidovat, pokud v něm pobývají více než devadesát dnů v roce.

252067_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Ženy pracující v zahraničí mají nárok na mateřskou

Ministerstvo práce a Česká správa sociálního zabezpečení mění praxi týkající se přeshraničních pracovníků. Matky pracující v cizí zemi tak budou mít nárok na mateřskou v případě, že jim stát předtím přiznal podporu v nezaměstnanosti.

Img_9136

Zpráva

Poslanci podpořili zrušení druhého důchodového pilíře, návrh míří do Senátu

Poslanecká sněmovna ve středu odhlasovala zrušení druhého pilíře penzijního systému. Pro hlasovaly všechny strany vládnoucí koalice, komunisté a Úsvit. Návrh nyní míří do Senátu. Druhý pilíř důchodového systému funguje od roku 2013.

Automat

Zpráva

Soutěž Do práce na kole přilákala šest tisíc lidí. Hlásit se lze do pondělí

Necelý týden před koncem registrace hlásí organizátoři soutěže Do práce na kole zájem téměř šesti tisíc lidí. Kvůli státnímu svátku a víkendu rozhodli prodloužit registraci do pondělí. Loňská rekordní účast 5768 soutěžících bude překonána.

43859_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Analýza: radniční noviny i nadále slouží k prezentaci vládnoucích koalic

Samosprávy cenzurují obsah radničních novin. V tomto ohledu se situace nijak neodlišuje od roku 2006, ve většině případů periodika nadále slouží k politické prezentaci vládnoucích koalic na radnicích. Vyplývá to z analýzy Oživení.

Letensk__ministerstvo_financ__zprava

Zpráva

NKÚ: Boj s daňovými úniky se státu nedaří, ročně uniká přes sto miliard korun

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil efektivitu boje proti daňovým únikům v letech 2011 až 2013. Z šetření vyplývá, že se státu bojovat s daňovými úniky stále nedaří. Rozdíl mezi teoretickým a reálným výběrem DPH je stále přes sto miliard korun ročně.

Zobrazeno 20 / 3051