Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Alej

Zpráva

Silnice na Pardubicku lemují tisíce nových stromů

Po letech kácení vysázeli cestáři na Pardubicku okolo silnic druhých a třetích tříd tisíce nových a kvalitních stromů. Opravdu radostný pohled na silnice podle expertů bude, pokud se podaří současný trend udržet aspoň dalších deset let.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Plzeňští zastupitelé budou jednat o úplném zákazu heren

Plzeňští zastupitelé budou ve čtvrtek projednávat návrh vyhlášky o úplném zákazu heren a hracích automatů na území celého města. Rada města zároveň navrhuje snížení počtu heren, a to ze stávajících 130 na 122.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Senátoři pustili experty kritizovaný zákon o Šumavě do druhého čtení

Návrh zákona, který podle vědecké obce a ekologických organizací prakticky ruší ochranu přírody na Šumavě, prošel v Senátu do druhého čtení. Ruku pro něj zvedlo sedmapadesát z jedenasedmdesáti přítomných senátorů.

Tripartita

Zpráva

Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy

Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy, a to o 500 korun. Po jednání tripartity to uvedl první místopředseda ČMKOS Václav Pícl. Kromě politiky zaměstnanosti se tripartita v úterý zabývala především financováním sociálních služeb.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Vědci: Senátní návrh zákona o Šumavě prakticky zruší ochranu přírody v parku

Senátní návrh zákona o Šumavě připomíná podle předsedy Stínové vědecké rady politický handl mezi některými místními politiky a vedením. Zákon nebude dostatečně chránit šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku.

Dsc_0263

Zpráva

Každý desátý občan České republiky žije se zdravotním postižením

V předloňském roce žilo v České republice více než milion lidí s různým typem zdravotního postižení. Převážně se jednalo o osoby straší šedesáti let, nejrozšířenější intenzitou bylo středně těžké zdravotní postižení a rozhodující příčinou nemoc.

361309_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Ombudsmanka doporučuje změnu deseti zákonů

Anna Šabatová představila Souhrnnou zprávu veřejného ochránce práv za rok 2013. Za její nejdůležitější část označila doporučení, u nichž předpokládá, že se jimi budou zákonodárci zabývat a uloží vládě přípravu příslušných právních předpisů.

2898424-letecky-pohled-na-temelin-po-dostavbe

Zpráva

Úřad pro jadernou bezpečnost: Správa úložišť opomíjí bezpečnostní otázky

Státní úřad pro jadernou bezpečnost se ve své výroční zprávě za rok 2013 opět odmítl kvalifikovaně vyjádřit k procesu lokalizace budoucího hlubinného úložiště. Podobně jako v loňském roce varuje před neblahým stavem opomíjení bezpečnostních otázek.

Automat

Zpráva

Do práce na kole se bude jezdit v devatenácti městech, zapojí se tisíce lidí

Již přes tři tisíce lidí se zaregistrovalo do letošního ročníku soutěže Do práce na kole. Možnost sestavit tým a vyplnit registrační formulář mají lidé do konce dubna, zbývá tedy posledních čtrnáct dní.

Schwarzenberg

Zpráva

TOP 09 se připojila k petici za nezávislá média

V rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu budou politici opoziční TOP 09 sbírat podpisy pod petici za nezávislost médií. Petice vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla právní předpis omezující vlastnictví médií spojené s veřejnou funkcí.

443635_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Ministerstvo práce a sociálních věcí způsobilo škody za miliardu

Vlivem mrhání prostředky v oblasti IT systémů přišel resort práce v posledních letech až o jednu miliardu korun. Ministerstvo podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, nové systémy pořídil resort práce pod vedením Jaromíra Drábka z TOP 09.

271243_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Úprava rozpočtového určení daní pomohla hlavně nejmenším obcím

Obce získaly díky rozpočtovému určení daní v průměru o jedenáct procent více peněz. Nejvíce na reformě získaly samosprávy od dvou do pěti tisíc obyvatel, jejich příjmy v průměru narostly o jedenatřicet procent.

Arnika

Zpráva

Pražští politici jdou na ruku developerům

Pražští radní plánují zprůchodnit kontroverzní developerské projekty a zahladit své dřívější chyby. Tento týden by měla rada hlasovat o potvrzení změn územního plánu, o kterých Nejvyšší správní soud řekl, že jsou nezákonné.

2238481081_f0b3fffc15_b

Zpráva

Do Olomouce přijede proslulý politolog Benjamin Barber

V polovině května se v Olomouci uskuteční konference nazvaná Nové vize urbánní politiky: Středoevropská města ve 21. století. Jejím hlavním řečníkem bude politolog, absolvent Harvardovy univerzity či poradce Billa Clintona Benjamin Barber.

272283_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Sociální demokraté navrhují regulaci exekucí

Vládní ČSSD předloží v dolní komoře novelu zákona o mobiliární exekuci. Podle Jeronýma Tejce zákon stanoví, které movité věci nemohou být exekutorem zabaveny. Novinka by měla také zastavit dosavadní výkladové spory.

261351_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Začala kampaň na podporu fair trade v Evropském parlamentu

Třicet kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu se zavázaly podporovat po svém zvolení spravedlivé obchodování. Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 až 2019 podepsal třeba Jan Keller či Ondřej Liška.

Sobotka

Zpráva

Vláda rozhodla o navýšení důchodů

Vláda Bohuslava Sobotky schválila vyšší valorizaci důchodů. Jejím cílem je posílení sociální ochrany seniorů. Ministři zároveň odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce jako kompenzaci výpadku regulačních poplatků za hospitalizaci.

6189_mediafax_rene_kekely

Zpráva

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

ČEZ ve čtvrtek rozhodl o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Podle ekologů jsme tak prakticky v bodě nula. Skončil první i poslední bod energetické koncepce valné části našich politiků.

Rop_k

Zpráva

Nominace na Ropáka a Zelenou perlu lze zasílat do pondělí

Ještě čtyři dny budou Děti země přijímat nominace do dvaadvacátého ročníku ankety o antiekologický čin Ropák roku a devatenáctého ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku.

Hollan

Zpráva

Žít Brno se připravuje na volby. Prosadíme transparentní městské firmy, slibuje

Brněnské městské firmy neposkytují smlouvy. Dostat se nelze třeba ke smlouvám na opravu ulice Milady Horákové, rekonstrukci Riviéry či na SMS jízdenky. Tvrdí to zástupci Žít Brno, které posbíralo dostatek podpisů pro založení politického hnutí.

Zobrazeno 20 / 2598