Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Rys

Zpráva

Populace rysa je na Šumavě v ohrožení, varují vědci

Genetická analýza biologických vzorků rysa naznačuje, že je jeho výskyt na české, bavorské a rakouské straně Šumavy v ohrožení. Příčinou je pytláctví, nízká genetická variabilita či izolovanost šumavské populace ve středoevropském prostoru.

335201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Soud: povolení ke stavbě fotovoltaické elektrárny v Moldavě je nezákonné

Povolení k výstavbě fotovoltaické elektrárny v chráněné ptačí rezervaci v Krušných horách v obci Moldava byla podle Nejvyššího správního soudu vydána v rozporu se zákonem. Úspěchem tak skončila první žaloba podaná ombudsmankou ve veřejném zájmu.

Pohled_na_pole_kde_ma_byt_povrchovy_areal

Zpráva

Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů prověřuje nová místa pro úložiště

Ekologové postup úředníků kritizují, podle nich by bylo nejlepším řešením naopak všechny průzkumy zastavit a nejprve prodiskutovat a jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro hlubinné úložiště vybíráno.

Alej

Zpráva

Startují nominace do ankety Alej roku

Začíná šestý ročník tradiční soutěže o Alej roku. Nominace organizátoři uzavřou 23. října. Přihlásit alej do ankety je snadné: tak jako v předešlých letech i tentokrát stačí pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh.

366451_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Kauza poslaneckých trafik: Nečas a jeho žena byli obžalováni z podplácení

Bývalý premiér a lídr ODS Petr Nečas, jeho manželka Jana Nečasová a bývalý náměstek ministra zemědělství byli obžalováni z podplácení. Podle státních zástupců podplatili exposlance ODS v souvislosti s projednáváním daňových zákonů v roce 2012.

Nytrov_

Zpráva

Omluvte se a rezignujte, vyzývají Nytrovou sociální demokraté z Frýdku-Místku

Místní a okresní organizace ČSSD z Frýdku-Místku vyzývají poslankyni Pavlínu Nytrovou, aby se omluvila za výroky o homosexuálech a aby rezignovala na svůj poslanecký mandát. Nytrová prý podporu své domovské buňky nikdy neměla.

13729030_10207168435910381_3178426161938642795_n

Zpráva

Případ falešné mluvčí Michala Haška: co zatím víme

Podle zjištění MF Dnes se za tiskovou mluvčí Michala Haška Lucií Proutníkovou skrývá žena s pochybnou pověstí Jana Mrencová. Shrnujeme všechna dostupná fakta a klademe jednu zásadní otázku.

Zpráva

Vlčí smečka na Dokesku se opět rozrostla. Fotopast zachytila až čtyři vlčata

Smečka vlků, která v loňském i předloňském roce vyvedla v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj mláďata, se opět rozrostla. Počet členů smečky není znám, některá z předloňských a loňských mláďat již smečku nejspíš opustila či v nejbližší době opustí.

Gazd_k

Zpráva

Hnutí STAN napadlo výběr mýtného u antimonopolního úřadu

Hnutí Starostové a nezávislí považují vládní rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného za protiprávní. STAN se proto obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Foto28

Zpráva

Případ Ševcov: Netrestejte za politické smýšlení, vzkazují lidé soudu

Ve středu se v Praze uskuteční odvolací soudní řízení s Igorem Ševcovem. Ruského studenta podpořilo přes dvacet osobností i lidsko-právní organizace. Upozorňují především na to, že politické smýšlení nemůže být důvodem trestu.

Jan_ml_dek

Zpráva

Mládek: vyhledávání hlubinného úložiště bude pokračovat jen na dvou místech

Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. Jde o jediné lokality, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala.

384681_mediafax_jiri_novacek

Zpráva

Hrozba stávky zabrala, učitelé se mohou dočkat vyšších platů již v září

Ministři financí Andrej Babiš a školství Kateřina Valachová mají dát do konce července premiérovi jasnou zprávu o tom, zda budou schopni navýšit mzdy učitelů již od 1. září. Pokud se tak stane, odbory nepřistoupí k avizovaným protestům.

D4s_8856

Zpráva

Spor o mýto: ČSSD ustoupila, opozice rozhodnutí napadne u soudu

ČSSD nakonec obrátila a navzdory své původní kritice podpořila návrh ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) na prodloužení smlouvy s firmou Kapsch na výběr mýta. Rozhodnutí kritizuje opozice, hnutí Starostové a nezávislí ho napadnou u soudu.

A3

Zpráva

Vláda přidala sto milionů na rozvojovou pomoc. Je to málo, říká expert

Vláda zvýšila příspěvek na zahraniční rozvojovou spolupráci o sto milionů korun. Podle rozvojového experta Tomáše Tožičky je to mimořádně nízká částka. Znamená to další stagnaci české rozvojové spolupráce a ztrátu lidských zdrojů, tvrdí.

168203_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Shromažďovací zákon: vyšší pokuty a právo policie rozpustit veřejnou akci

Poslanecká sněmovna přehlasovala horní komoru a schválila původní verzi novely shromažďovacího zákona. Zákon mimo jiné umožňuje policistům rozpustit shromáždění. Upravuje také povinnosti svolavatelů shromáždění a postupy obecních úřadů.

2490813893_f5d9412eda_b

Zpráva

Ochránci přírody žalují stát za znečištěné ovzduší

Občanské spolky vyzývají ministerstvo životního prostředí k přepracování Programu zlepšení kvality ovzduší. Požadují, aby jasně vymezil opatření a stanovil časový plán i priority, které by kvalitu ovzduší skutečně zajistily.

Volby

Zpráva

Osamocená ČSSD: Vláda neschválila kvóty pro ženy na volebních kandidátkách

Vláda sice schválila Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích, ministr Dienstbier z něj ale musel vypustit opatření pro vyrovnané zastoupení žen a mužů na kandidátkách. Proti kvótám jsou lidovci i hnutí ANO.

Sobotka-6

Zpráva

Social Watch o ČR: společenská stabilita je stále ohrožena

Letošní stínová zpráva o naplňování cílů udržitelného rozvoje mezinárodní sítě Social Watch sice Sobotkově vládě přiznává dílčí pozitivní kroky, k politice udržitelnosti na všech rovinách máme ale podle autorů dokumentu ještě dost daleko.

10514828_10152547240828276_363905207_n

Zpráva

Končí Drulák na ministerstvu? Nebudu to zatím veřejně komentovat, říká

Podle deníku Právo končí na konci srpna Petr Drulák na ministerstvu zahraničí. Důvodem mají být osobní spory s ministrem Lubomírem Zaorálkem. Tiskový odbor resortu informaci nepotvrdil, avšak ani nevyvrátil. A Drulák nyní nechce věc komentovat.

Colourplanet

Zpráva

Podmínky pro vstup do registrovaného partnerství se liší, zjistila ombudsmanka

Registrované partnerství lze uzavřít pouze v krajských městech. A podle zjištění úřadu Veřejného ochránce práv jsou mezi nimi velké rozdíly v podmínkách, za kterých mohou páry do svazku vstoupit. Týká se to volby místa, času nebo výše poplatků.

Zobrazeno 20 / 3439