Profil

Vratislav Dostál byl v letech 2010 až 2017 redaktorem Deníku Referendum. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Zeman

Zpráva

Zeman se opět zastal Babiše: zákon o střetu zájmů napadl u Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman předložil Ústavnímu soudu návrh na zrušení některých ustanovení zákona o střetu zájmů, který zákonodárci schválili v polovině ledna. Ve sněmovně jej kritizovalo pouze hnutí ANO, Babiš se kvůli němu musel zbavit Agrofertu.

136201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Startují nominace na Cenu Josefa Vavrouška

Od úterý do konce dubna mohou lidé podávat nominace na Cenu Josefa Vavrouška, a to ve dvou kategoriích: za dlouhodobý přínos životnímu prostředí a za významný ekologický počin. Cenu doposud získalo třiatřicet osobností.

Img_9136

Zpráva

Dlouhodobý program ČSSD: progresivní daně, vyšší mzdy a obrana veřejných služeb

ČSSD má nový dlouhodobý program, voliče láká na progresivní zdanění, růst mezd zaměstnanců nebo na zachování veřejných služeb v rukou státu. Dokument o víkendu přijalo širší vedení strany, hlasovat o něm budou také delegáti březnového sjezdu.

A1

Zpráva

Komunisté volají po předčasných volbách. Důvodem jsou koaliční spory, tvrdí

Předseda KSČM Vojtěch Filip se obrátil na předsedy všech ve sněmovně zastoupených strany s výzvou, aby se zasadili o rozpuštění dolní komory a vypsání předčasných voleb. Výzvu odůvodňuje spory v koalici, které podle něj paralyzují chod sněmovny.

Gazd_k

Zpráva

Aliance KDU-ČSL a Starostů je zase o něco reálnější: STAN kývl na dvoukoalici

Celostátní výbor hnutí STAN ve čtvrtek večer kývl na nabídku KDU-ČSL, společně tak před sněmovními volbami utvoří klasickou dvoukoalici. Pro zisk mandátů bude muset překonat desetiprocentní práh. Nebojíme se toho, tvrdí zástupci hnutí STAN.

Rykala

Zpráva

Rozvrat ostravské ČSSD postupuje: v noci na dnešek proběhl další puč

Lumír Palyza byl již potřetí odvolán z pozice předsedy ostravské ČSSD. Stejně skončily obě předešlé okresní konference, jejich výsledky ale anulovalo centrální vedení strany. Pro jeho odvolání hlasovalo téměř dvaapadesát procent delegátů.

136381_mediafax_jaroslav_svanda

Zpráva

Některé nemocnice nakupují léky za stovky milionů bez soutěže

Oživení a EconLab zjistily, že sedm veřejných nemocnic nakupuje léky a jiný materiál za stovky milionů korun bez soutěže. Nemocnice se hájí zákonem o zadávání veřejných zakázek, který počítá ve specifických případech s výjimkami.

Dsc_0075

Zpráva

Nepodléhejme poraženectví, Babiše lze porazit, burcuje Birke spolustraníky

Volební manažer sociálních demokratů Jan Birke oslovil dopisem své spolustraníky. Vyzývá je, aby se v maximální možné míře zasadili o volební úspěch a varuje před poraženectvím. ČSSD je podle něj jediná strana, která může Babiše porazit.

Adam_b

Zpráva

Policie navrhuje obžalovat Adama Bartoše za popírání genocidy a hanobení národa

Pražská policie navrhuje obžalovat Adama B. Bartoše za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy a podněcování nenávisti, hanobení národa a schvalování trestného činu. Informuje o tom ČTK s tím, že mu hrozí tři roky vězení.

Babis

Zpráva

ANO má problémy v prvním kraji: Chce se zbavit olomouckého hejtmana

Situace, kterou čelilo hnutí ANO opakovaně po komunálních volbách, se poprvé opakuje také na krajské úrovní: v Olomouckém kraji vyzvali zastupitelé hnutí ANO k rezignaci svého hejtmana Oto Koštu. Podle nich je chaotický. Košta rezignaci odmítá.

279295_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Lidovci preferují se STAN klasickou dvoukoalici. Získá deset procent hlasů?

Lidovci odmítli účast v nové zastřešující formaci, jejíž případný vznik odsouhlasilo vedení hnutí STAN. Špičky KDU-ČSL se přiklonily ke klasické předvolební dvoukoalici, ta bude pro vstup do sněmovny potřebovat nejméně deset procent hlasů.

278177_mediafax_jakub_deml

Zpráva

Babiš už není akcionářem Agrofertu

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš převedl Agrofert a společnost SynBiol do svěřeneckých fondů. Babiš, který to potvrdil v rozhovoru pro ČT24, tak vyhověl zákonu o střetu zájmů. Stále ale trvá na jeho protiústavnosti.

Chimney

Zpráva

Ve výrobě uhelné elektřiny patří České republice třetí místo v Evropě

Česká republika je v současné době třetí ve výrobě uhelné elektřiny v Evropě. Ekologové v této souvislosti připomínají, že provoz uhelných elektráren přispívá ke vzniku smogu a způsobuje velké škody na zdraví lidí a životním prostředí.

356989_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Zimola? Působí dojmem loutky Zemana i Babiše, říká Sobotka

Jihočeský hejtman Jiří Zimola se o svých politických krocích jezdí radit s předsedou ANO Andrejem Babiše a prezidentem Milošem Zemanem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to řekl v rozhovoru pro server Seznam.cz. Zimolu označil za jejich loutku.

542189_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Cílem policejní reformy nebylo odstranění Šlachty, tvrdí vyšetřovací komise

Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise nebyla loňská reorganizace policie provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost celorepublikových útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních trestních věcí.

_ena_pr_ce

Zpráva

Počet matek samoživitelek stoupá, čelí chudobě a zadlužují se

Počet neúplných rodin atakuje v současné době hranici dvou set tisíc. O nezaopatřené děti se přitom v devíti z deseti případů starají matky. Ženy, které samy odpovídají za vedení domácnosti, jsou často ohroženy chudobou a zadlužují se.

399459_mediafax_david_polivka

Zpráva

LIST nebo Lípa: STAN kývl na vznik nové strany, lidovci rozhodnou v sobotu

Celostátní výbor STAN v úterý podpořil vznik předvolební aliance s KDU-ČSL a dalšími subjekty. Podle Petra Gazdíka by měla před volbami vzniknout zastřešující nová strana. Podle zjištění Deníku Referendum by se mohla jmenovat LIST nebo Lípa.

421635_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Hackeři napadli účty ministra Zaorálka. Za útokem stojí nejspíš nějaký stát, řekl

Lubomír Zaorálek potvrdil informace o hackerském útoku. Podle jeho slov byly nabourány desítky e-mailových účtů vedoucích pracovníků včetně jeho adresy. Útok to byl sofistikovaný, zřejmě za ním stál nějaký stát, řekl ministr zahraničí.

Dsc_342232372

Zpráva

Novela zákona o vojenském zpravodajství umožní sledovat každého, varují experti

Zatímco novelu zákona o vojenském zpravodajství hájí předkladatelé nutností kybernetické ochrany státu, její kritici tvrdí, že návrh může bezpečnost sítí paradoxně zhoršit. Navíc ohrozí ústavní práva na soukromí i svobodu projevu.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Dernerová obhájila křeslo senátorky už v prvním kole, propadla pravice

Alena Dernerová potvrdila v opakovaných senátních volbách na Mostecku roli favoritky, mandát obhájila už v prvním kole. Hlas ji dalo téměř 55 % voličů. Kromě druhého Jiřího Šlégra z ČSSD nikdo neobdržel více jak deset procent hlasů.

Zobrazeno 20 / 3618