Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

363143_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Senátní návrh zákona o Šumavě poslanci odmítli už v prvním čtení

Poslanecká sněmovna odmítla už v prvním čtení senátní návrh zákona o Šumavě. Poslanci tak ukázali, že spekulanti a dřevorubci nemají v národním parku místo. Pro zamítnutí hlasovalo třiadevadesát poslanců, proti zamítnutí jich bylo dvaačtyřicet.

Image

Analýza

Padesát šest milionů v úplatcích a ČSSD v Ostravě zírá do propasti

Ostravskou ČSSD ovládli lidé napojení na mafiánské struktury. Přestože v severomoravské metropoli ztratila obrovské množství voličů, neexistuje téměř šance, aby se vnitřními silami obrodila. ČSSD navíc bude součástí vládnoucí koalice.

167885_mediafax_richard_benes

Zpráva

Chudoba a vylidňování šumavských obcí jsou jen účelově šířené mýty

Poslanci projednávají senátní návrh zákona o Šumavě. Mnozí z nich se vyslovují pro jeho přijetí. Podle nich umožní rozvoj obcí. Přitom podle veřejně dostupných statistik jsou šumavské obce dvakrát bohatší a mají vyšší zaměstnanost.

Oleg

Zpráva

Šabatová: poplatky za přítomnost doprovodu u porodu jsou nezákonné

Současné právní předpisy podle ombudsmanky poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti jakékoli blízké či rodičkou určené osoby u porodu.

78227_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Zamítněte skandální senátní zákon o Šumavě, vzkazují vědci poslancům

Poslanci ve středu projednají senátní návrh zákona o Šumavě. Podle expertů zákon popírá smysl národního parku, je v rozporu s mezinárodními předpisy i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by ho měli poslanci odmítnout, tvrdí vědci.

D8

Zpráva

Ekologové nesouhlasí se sanací sesuvu půdy na dálnici D8 bez výběrového řízení

Tvrdit, že je okamžitě nutné provést sanaci sesuvu půdy a obejít přitom zákony a veřejné výběrové řízení, je podle ekologů ze strany státu účelovým alibismem. K sesuvu totiž došlo před šestnácti měsíci.

_ad_pr_ce_mediafax_jan_bendl

Zpráva

Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce. Opozice krok kritizuje

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová odvolala generální ředitelku Úřadu práce České republiky Marii Bílkovou. S krokem nesouhlasí opozice a někteří zástupci koalice. Podle lidovců to měla konzultovat na koaliční radě.

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Sněmovna odložila projednávání zákona o dětských skupinách

Lidovcům se podařilo dosáhnout odložení projednávání zákona o dětských skupinách, jehož součástí jsou i lesní školky. Jejich budoucnost současná podoba zákona ohrožuje. Poslanci se k zákonu vrátí za týden.

Badiou

Zpráva

Do Prahy příští týden přijede Alain Badiou

Francouzský filosof Alain Badiou přednese v Praze dvě přednášky, první se uskuteční ve středu ve Městské knihovně v Praze, druhá ve čtvrtek v rámci dvoudenní konference ve Francouzském institutu.

A2

Zpráva

Protikorupční organizace podaly kvůli kupčení s hlasy trestní oznámení

Kvůli masivnímu kupčení s voličskými hlasy podalo Oživení a Transparency International trestní oznámení na průběh voleb v Chomutově, Kadani, Praze 10 a v Ústí nad Labem.

Image

Komentář

Politický zápisník: Tato hrozná skvrna se nikdy nesmyje

Redaktor domácí rubriky Vratislav Dostál zveřejňuje po pauze způsobené volbami další politický zápisník. Kromě zápisků z četby obsahuje poznámky na okraj průběžného analytického zpravodajství.

Image

Živě

Volby živě: opozice propadla, koaliční strany získaly devatenáct mandátů

V senátních volbách propadly opoziční strany, TOP 09 a KSČM skončily dokonce bez mandátu, ODS získala dva. Volby jsou naopak úspěchem pro koaliční strany. Nejlépe dopadli sociální demokraté a lidovci. Hnutí ANO získalo pouze čtyři mandáty.

Dienstbier

Analýza

ČSSD senátní volby pohodlně vyhraje. Uspějí také lidovci

Druhé kolo dopadne katastrofálním výsledkem pro opoziční strany. Podle revidované prognózy DR neuspěje ani jedna z nich. Mandáty posbírají ČSSD, lidovci, ANO, zelení, Starostové a nezávislí a zástupci dalších marginálních formací.

491833_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Kromě lesních mateřských škol se o svou budoucnost obávají také rodinná centra

Zákon o dětských skupinách, který minulý týden vetoval prezident Miloš Zeman, má podle některých expertů natolik vágní definici dětské skupiny, že se cítí ohroženy i organizace jakkoli pravidelně pracující s předškolními dětmi.

Vok_l

Zpráva

Brno je na cestě k nové koalici, utvoří ji ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a zelení

Podle všech dostupných informací to vypadá, že Brno bude jedním z prvních měst, kde dojde k dohodě politických stran o budoucím uspořádání na magistrátu. Zatím vše směřuje k dohodě mezi hnutím ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a zelenými.

Hude_ek

Zpráva

Hudeček s Vávrou odešli z TOP 09. Strana jejich rezignaci přijala

Kandidát TOP 09 na pražského primátora Tomáš Hudeček rezignoval spolu s Jiřím Vávrou na členství v TOP 09. Předsednictvo jejich rezignaci přijalo, do týmu pro vyjednávání o koalici v Praze nominovalo Marka Ženíška, Václava Novotného a Jiřího Nouzu.

Brno

Zpráva

Iniciativy vysbíraly peníze na žalobu proti brněnskému územnímu plánu

Před zahájením kampaně získaly iniciativy čtvrtinu cílové částky prostřednictvím grantů a darů. Samotná kampaň pak oslovila cíleně ty, kteří podávali na začátku roku připomínky a námitky, šlo přibližně o 2500 lidí.

Projekt_museo-mundial

Zpráva

Ve čtvrtek bude zahájena výstava o problematice místního i globálního rozvoje

Expozice Museo Mundial – Muzeum světa představí světové základní potraviny, jejich využití a zpracování. Ukáže na jejich nedostatek i obrovské plýtvání a také energetickou chudobu, spojenou s jejich zpracováním.

A2

Zpráva

Protikorupční organizace upozorňují na masovou manipulaci voleb

Svobodná volba byla narušena a z kupčení se stal výhodný byznys, tvrdí protikorupční organizace. Manipulace s hlasováním podle jejich zjištění probíhaly především v Severních Čechách a na Severní Moravě.

Babi_1

Zpráva

Vítězem komunálních voleb je hnutí ANO a lidovci

ODS přišla o téměř tři tisíce mandátů, ČSSD jich ztratila 860. Podobně dopadly TOP 09 a KSČM. Naopak volby přinesly větší počet mandátů pro KDU-ČSL, která tak stvrdila svůj úspěch ze sněmovních voleb. Spolu s hnutím ANO je vítězem voleb.

Zobrazeno 20 / 2845