Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

268685_mediafax_david_spidlen

Zpráva

Bělobrádek pro DR: prodloužení podpory biopaliv musí obhájit Babiš

Kvůli koaličnímu partnerovi jsme se dostali do kleští, tvrdí lidovci. Na jednání koalice budou proto požadovat, aby novelu prodlužující podporu biopaliv obhájil před veřejností Andrej Babiš. Odpovědnost za zákon nese právě on.

Metro_mediafax_tomas_nalevka

Zpráva

Praha prodělává na SMS jízdenkách čtyřicet milionů ročně, upozorňují Piráti

Podle zjištění Pirátů přichází česká metropole na SMS jízdenkách minimálně o čtyřicet milionů korun ročně. Vzhledem k desetiletému trvání smlouvy se ztráty Prahy na systému SMS jízdenek nebezpečně přibližují ztrátám v kauze Opencard.

Jana_dr_palov_

Zpráva

Političky chtějí zavést povinnost zipového pravidla na volebních kandidátkách

Ženské organizace ČSSD, KDU-ČSL, SZ a KSČM se připojily k návrhu zákona o zavedení zipového pravidla. Návrh stanovuje minimální podíl žen či mužů na kandidátkách. Sankcí za nedodržení by bylo snížení příspěvku za získané mandáty o třetinu.

Puta

Zpráva

Schwarzenberg pro DR: doufám, že s námi Starostové zůstanou

O Starosty je zájem, chce s nimi zůstat TOP 09, nadbíhají jim lidovci, ANO i ODS: ta dokonce košilatými vtípky. Ukazuje se na tom krize pravice: nemá věrohodnost, program, ani lídry.

115173_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Vláda projedná novelu poštovního zákona, odbory návrh podporují

Sobotkova vláda projedná změnu zákona o poštovních službách. Odboráři si od ní slibují zlepšení situace zaměstnanců, není podle nich udržitelné, aby finančně ztrátové aktivity byly kompenzovány především v oblasti personálních nákladů.

16987463560_856f4c9479_z

Zpráva

Prahou projela největší cyklojízda v její historii

Přes pět tisíc lidí se zúčastnilo čtvrteční pražské cyklojízdy. Dav dlouhý několik kilometrů naznačil, kolik lidí by se po Praze rádo dopravovalo na kole, kdyby se na místních komunikacích cítili bezpečněji.

68565_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Zemřel bývalý předseda ČSSD a expremiér Stanislav Gross

V noci na čtvrtek zemřel ve věku pětačtyřiceti let Stanislav Gross. Byl dlouhodobě těžce nemocný. Gross byl pátým předsedou ČSSD v její polistopadové historii. Od července 2004 do dubna 2005 byl předsedou vlády. Poslední roky žil v ústraní.

157431_mediafax_ales_kartal

Zpráva

Český statistický úřad: mzdová nerovnost i v minulém roce rostla

Nejvyšší mzdy jsou tradičně v sektoru peněžnictví a pojišťovnictví, dohání je ale zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Mzdy zde dosahují dvojnásobku průměru. Nejnižší platy mají lidé pracující v ubytování a pohostinství.

Farmy

Zpráva

Chovatel lišek skrýval část farmy před veterinární kontrolou

Vyjádření Státní veterinární správy, podle kterého kontroly nepotvrdily otřesné podmínky na českých kožešinových farmách ani autenticitu zveřejněných záběrů, dostává první trhliny. Majitel farmy v Bruzovicích část své farmy dlouhodobě skrýval.

268685_mediafax_david_spidlen

Zpráva

Evropský výbor pro životní prostředí chce limity pro biopaliva první generace

Biopaliva první generace se budou moci podílet do roku 2020 maximálně sedmi procenty na celkovém podílu obnovitelných zdrojů v dopravě. Omezení schválil Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu.

Zpráva

Letošní brněnská Velká jarní cyklojízda dorazí na stadion za Lužánkami

Legendární brněnský fotbalový stadion za Lužánkami se po čtrnácti letech opět otevře veřejnosti. Proběhne tu zakončení Velké jarní cyklojízdy. Podle organizátorů by se jí mohlo zúčastnit až 1500 lidí. Bude mezi nimi také primátor Petr Vokřál.

Skromach

Zpráva

Škromach není v předsednictvu ČSSD. Změna mocenských poměrů je završena, tvrdí

O víkendu proběhlo první zasedání Ústředního výkonného výboru po sjezdu ČSSD. Jeho delegáti mimo jiné zkompletovali složení předsednictva strany. Vesměs byli zvoleni lidé Bohuslava Sobotky. Mezi neúspěšnými kandidáty je třeba Zdeněk Škromach.

309477_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Do velké mediální rady sněmovna zvolila kandidáty koalice i opozice

Poslancům se podařilo v prvním kole první volby zvolit sedm radních RRTV. Zástupce v ní budou mít všechny sněmovní strany kromě Úsvitu. O poslední osmé uvolněné místo se utkají Ivan Krejčí z ČSSD a Miroslav Konvalina, kterého nominovalo ANO.

A02l0kc1

Zpráva

Ekologové: energetický zákon pomáhá slunci a bioplynu, ignoruje nejlevnější vítr

Sněmovnou schválená novela zákona o podporovaných zdrojích energie ruší administrativní komplikace, které domácnostem blokovaly cestu k větší nezávislosti a výrobě čisté elektřiny. Zákon ale ignoruje větrné elektrárny.

Demo

Zpráva

Do Brna se opět chystají příznivci krajní pravice. Aktivisté plánují protiakce

Na prvního máje Brnem opět projdou příznivci krajní pravice. Podobně jako v roce 2011 se i letos aktivizují zástupci iniciativy V Brně neonacisty nechceme. Konkrétní formu letošních protestních akcí její zástupci ještě zvažují.

491707_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Novela zákona o dětských skupinách míří do Senátu

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o dětských skupinách. Skončila tak nejistota neziskových organizací, které pečují o děti a nemají parametry dětské skupiny, patří mezi ně kroužky pro předškolní děti nebo lesní mateřské školky.

Image

Zpráva

Do Bílých Karpat se vrací divoká kočka

Výskyt divoké kočky potvrdily snímky ze severní části Bílých Karpat. Pokud se v dalších měsících a letech potvrdí, mohou přírodovědci překreslit západní hranici trvalého výskytu této vzácné šelmy v Karpatech.

Zpráva

Rada Státního fondu kinematografie je kompletní

Poslanecká sněmovna zvolila zbylé tři členy Rady Státního fondu kinematografie. Rada rozhoduje o podpoře kinematografie a ročně v deseti dotačních okruzích rozděluje zhruba 200 milionů korun, nerozhoduje ale o filmových pobídkách.

2255978632_936e247a9a

Zpráva

Do velké mediální rady kandiduje dvanáct lidí, poslanci jich vyberou osm

O uvolněných osm míst v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se uchází dvanáct lidí. Z toho čtyři nominovaly opoziční formace, osm koaliční. Dosud platilo, že rozložení sil v radě zrcadlí rozložení sil v dolní komoře.

19685143_33598f6a63_b

Zpráva

Zpráva o stavu zemědělství: půdy ubývá a kvalita té, která zůstává, stále klesá

Poslanci projednali Zprávu o stavu zemědělství za rok 2013. Zatímco ministr Jurečka představil ekonomické aspekty zemědělství, ekologové upozorňují, že za rok podle zprávy ubylo 7 400 hektarů orné půdy. Kromě toho se snižuje i její kvalita.

Zobrazeno 20 / 3031