Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Kalousek

Zpráva

Vláda přišla se svým zákonem o hazardu, jde na ruku hazardní lobby

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o loteriích, jejíž parametry vycházejí z předlohy poslance Jana Volného. Podle aktivistů jde zákon na ruku hazardní lobby. A Miroslav Kalousek tvrdí, že opozice zákon blokovat ve sněmovně nebude.

005430

Zpráva

Rakovinotvorných látek vypustila většina podniků méně, Spolana výrazně více

Největším znečišťovatelem životního prostředí byla v loňském roce Spolana Neratovice. V sedmnácti tabulkách dominují znečišťovatelé zejména z krajů Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského. Svůj podíl si udržuje i Kraj Vysočina.

Image

Rozhovor

Matěj Hollan pro DR: Babišův postoj k hazardu je zklamáním

Brněnský náměstek primátora Matěj Hollan se v politice ocitl nejen jako jako břitký kritik praktik brněnské radnice pod vedením bývalého primátora Onderky, ale také jako bojovník proti hazardu. Mluvili jsme s ním o současné situaci.

Dsc_0208

Zpráva

Šabatová uspěla, vláda se zasadí o lepší sociální služby pro penzisty

Sobotkova vláda uložila na návrh ombudsmanky ministryni práce Michaele Marksové-Tominové, aby zajistila lepší dostupnost sociálních služeb pro penzisty. Podle Šabatové stát musí garantoval, že senioři nebudou vystavováni špatnému zacházení.

Babi_

Analýza

Občané proti hazardu napsali poslancům: Babiš už hájí zájmy hazardní lobby

Proč koalice prosazuje dílčí novelu zákona o loteriích poslance Jana Volného, když ve Sněmovně leží komplexní vládní návrh zákona? Jakou roli hrají Miroslav Kalousek a Andrej Babiš? A jakou ČSSD? Nepřehledný terén mapuje Vratislav Dostál.

St_edula

Zpráva

Odpůrci prolomení limitů: odboráři hájí zájmy uhlobaronů

Pondělní jednání tripartity vyrušoval reprodukovaný jekot korečkového velkorypadla RK 5000. Aktivisté tak politikům přehrávali hluk, s jakým by po případném prolomení limitů museli po desítky let žít obyvatelé Litvínova, Braňan či Mariánských Radčic.

Schwarzenberg

Zpráva

Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Z politiky ale neodchází

Dosavadní předseda TOP 09 nebude funkci obhajovat. Z vrcholné politiky ale odejít nehodlá, v příštích sněmovních volbách se chce ucházet o hlasy voličů jako lídr pražské kandidátky. Jeho nástupcem v čele strany by se mohl stát Miroslav Kalousek.

011

Zpráva

Usnesení sněmovny: Máme právo zvolit si parametry pro státem řízenou migraci

Poslanecká sněmovna přijala usnesení, které odmítá zavedení trvalého přemísťování uprchlíků. Podle většiny poslanců mají být klíčová rozhodnutí, která mohou mít zásadní dopad na jednotlivé státy EU, přijímána jednomyslně.

Schwarzenberg

Zpráva

Schwarzenberg: Ústupky nefungují, vedou k fašizaci

Předseda TOP 09 ve čtvrtek vyzval ČSSD a vládu Bohuslava Sobotky, aby se zřekly odmítavé politiky vůči uprchlíkům a Evropské unii. Demagogové a strany vůdcovského typu podle něj nelze porazit jejich prostředky.

_ssd_2

Zpráva

Začíná hlasování o Sexistické prasátečko. O anticenu se uchází téměř sto reklam

Po celý říjen může veřejnost hlasovat v sedmém ročníku ankety Sexistické prasátečko. Letos je na anticenu nominováno celkem šestadevadesát reklam. Veřejnost může hlasovat do 31. října. Slavnostní vyhlášení se bude konat 6. listopadu.

_dsc1690_upravena_net

Zpráva

Horní Jiřetín nedáme, vzkazují osobnosti ministrům Sobotkovy vlády

U zámku Jezeří vysoko nad velkolomem ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby pohltil nedaleké město Horní Jiřetín a osadu Černice, se ve středu konal happening na podporu zachování limitů těžby hnědého uhlí. Z akce zveřejňujeme fotogalerii.

11041753_783977111672524_6425039407590832726_n

Zpráva

Brabec prosazuje nový antifosilní zákon. Vláda o něm rozhodne ve středu

Ministerstvo životního prostředí předkládá vládě analýzu s východisky a tezemi, na kterých by měl být vypracován nový antifosilní zákon. Podle ekologů by rozhýbal nejen nová čistá odvětví, ale pomohl by také tradičnímu strojírenství a stavebnictví.

173375_mediafax_richard_radim

Zpráva

Výzva vládě: Dostupné bydlení je veřejná služba a cíl pro českou společnost

Zástupkyně spolků a organizací vyzývají vládu, aby schválila koncepci sociálního bydlení a zákon o sociálním bydlení. V dopise vyjmenovávají řadu společenských segmentů, kterým norma pomůže vymanit se z jejich krajně nepříznivé ekonomické situace.

Stromy

Zpráva

Silničáři chtějí ve Frýdlantském výběžku pokácet téměř tisíc stromů

Bezmála tisíc stromů má být pokáceno při pracích na rekonstrukci dvacetikilometrového úseku silnic na Frýdlansku. Ekologové apelují na autory projektu, aby plán znovu zhodnotili a místo plošného kácení přišli s návrhem, jak aleje zachovat.

445155_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Je nezbytné zvýšit příjmy nízkopříjmových domácností, vzkazují odbory vládě

ČMKOS sice v obecné rovině přijala návrh státního rozpočtu na příští rok pochvalně, Sobotkově vládě nicméně vytýká, že neplánuje zvýšení příjmů nízkopříjmových domácností tak, aby se zastavil loňský nárůst chudoby a došlo k jejímu omezení.

342797_mediafax_richard_benes

Zpráva

Studie: Kůrovec nemění vodní poměry na Šumavě

Zákonodárci v čele s Tomášem Jirsou a Janem Velebou svolali na sobotu do Kvildy pochod k pramenům Vltavy. Chtějí protestovat proti bezzásahovému režimu v jeho okolí a nedávnému „vyschnutí“ pramene. Nová studie dokazuje, že akce postrádá důvod.

36971_mediafax_edvard_benes

Zpráva

Prolomení limitů poškodí zdraví obyvatel Ústeckého kraje, vzkazují vládě lékaři

Více než sto lékařů z Ústeckého kraje vyzvalo vládu, aby nepodlehla před rozhodnutím o případném prolomení limitů uhelné lobby. Připomínají, že region je nejvíce znečištěným krajem, což se promítá i ve vyšším výskytu nádorových onemocnění.

Kleslov_

Zpráva

Rezignace Kleslové? Je to jen hra pro média, říkají politologové

Radmila Kleslová odstoupila z funkce místopředsedkyně hnutí ANO. Politologové, které Deník Referendum oslovil, se shodují na tom, že se jedná pouze o manévr pro média. Radmila Kleslová bude v pražské politice a hnutí ANO pracovat i nadále.

Ano-mak_

Zpráva

ANO v Budějovicích udrželo primátora. Povládne s ČSSD, ODS a lidovci

Jiří Svoboda byl znovuzvolen primátorem Českých Budějovic. Do funkce se vrací po bezmála třech měsících. Nová koalice složená z ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL má nejtěsnější většinu třiadvaceti hlasů z pětačtyřicetičlenného zastupitelstva.

008

Zpráva

Advokátní komora je znepokojena infomacemi o možném porušování práv migrantů

Vedení České advokátní komory vyzývá všechny advokáty, zejména advokáty z regionů, kde se nacházejí detenční zařízení pro migranty a uprchlíky, aby jim poskytli bezplatné právní služby: výdaje jim uhradí.

Zobrazeno 20 / 3174