Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Image

Rozhovor

Vít Rakušan pro DR: naši alianci s hnutím ANO si představit neumím

Starosta Kolína a čerstvě zvolený první místopředseda STAN v rozsáhlém rozhovoru pro DR tvrdí, že si nedokáže představit alianci s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Klíčovou rolí STANu je podle něj stmelovat roztříštěné lokální formace.

Dsc_2895

Zpráva

Koaliční krize v Praze skončila, v nejužším vedení metropole jsou nově dvě ženy

Do doposud sedmičlenné rady pražští zastupitelé dovolili čtyři radní. Náměstkyní Adriany Krnáčové je Petra Kolínská ze zelených, dalšími třemi radními jsou od čtvrtka Daniel Hodek z ČSSD, Karel Grabein Procházka z ANO a Irena Ropková z ČSSD.

Matka_s_d_t_tem

Zpráva

Brněnský registrační týden: 70 % rodin v bytové nouzi tvoří matky samoživitelky

Z předběžných výsledků registračního týdne plyne, že téměř tři čtvrtiny rodin v bytové nouzi tvoří matky samoživitelky. Dotazované rodiny mají 905 dětí, 838 jich je nezletilých. Ve 43 % rodin žije dítě mladší tří let, v 61 % mladší šesti let.

Praha

Zpráva

Novou koaliční dohodu podepíšeme ve čtvrtek, hlásí ANO, ČSSD a Trojkoalice

Po páteční programové dohodě nalezli zástupci hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice společnou řeč i v personálních otázkách. Stropnického v radě nahradí Petra Kolínská. Koaliční dohodu strany podepíší ve čtvrtek ráno před jednáním zastupitelstva.

Konvi_ka

Zpráva

Aliance Úsvitu a Bloku proti islámu po půl roce končí, do voleb jdou samostatně

Dohodu Úsvitu s Blokem proti islámu o společném postupu v krajských a senátních volbách, kterou obě formace uzavřely loni v září, v pondělí vypověděl výkonný výbor Bloku proti islámu. Předvolební spojenectví se tak volebního testu nedočkalo.

12646726_10208203530270604_3944628716866198265_o

Zpráva

Pražská krize může skončit: ČSSD i ANO kývly na návrhy zelených

Pražané se po vleklé magistrátní krizi nejspíš již příští týden dočkají nápravy. Zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice nalezli shodu v programových tématech, příští týden je čeká debata o personáliích. Hotovo chtějí mít do čtvrtečního zastupitelstva.

148015_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Poslanci schválili navýšení pravomocí NKÚ, zákon míří do Senátu

Ve třetím čtení v pátek sněmovna schválila navýšení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Zatímco nyní provádí kontroly pouze státních úřadů, nově do jeho působnosti budou spadat všechny subjekty hospodařící s veřejnými prostředky.

Img_8086

Zpráva

Vedení Johnson & Johnson odmítlo převzít petici proti palmovému oleji

Petici proti palmovému oleji, kterou podpořilo dvanáct tisíc Čechů a Češek, chtěli předat zástupci Greenpeace vedení firmy Johnson & Johnson. Úspěšní ale nebyli: zástupci firmy se s Greenpeace totiž odmítli sejít.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Senát schválil novelu školského zákona, zavádí inkluzi i povinný rok školky

Horní komora ve středu schválila novelu školského zákona beze změn. Norma počítá například se zavedením jednotných přijímacích zkoušek, s povinným posledním rokem předškolního vzdělávání a s garancí místa pro děti v mateřských školách.

Prunerov_by_petr_tefek

Zpráva

Ve snižování emisí musí vláda přidat, upozorňují vědci a ekologové

Podle expertů jsou přijaté závazky zemí světa ohledně redukce emisí CO2 dohodnuté v Paříži slabé na to, abychom se dokázali vyhnout oteplení o dva stupně Celsia. Což je označováno za nejzažší bezpečnou hranici pro přežití lidské civilizace.

Rop_k_3

Zpráva

V nominacích na Ropáka jsou čtyři sociální demokraté i čtyři zástupci hnutí ANO

V nominacích na antiekologický titul Ropák 2015 je tradičně dvanáct jmen. Mezi nominovanými jsou hejtman Michal Hašek či ministři Svatopluk Němeček a Jan Mládek. Nominaci získali také Dan Ťok, Karla Šlechtová či Richard Brabec z hnutí ANO.

G5

Zpráva

Ghettofest oslaví pět let. Letošní ročník vyvrcholí koncertem Ivy Bittové

Pouliční festival, který se tradičně koná v sociálně vyloučené lokalitě brněnského Bronxu, oslaví pět let. Letošní ročník vyvrcholí koncertem Ivy Bittové v budově káznice. Již tradiční akce se uskuteční 11. a 12. června.

Referendum

Zpráva

Na kampaň za nádraží v centru Brna lidé poslali přes sto dvacet tisíc korun

Občanské alianci Referendum 2016, která usiluje transparentní modernizaci brněnského nádraží v jeho stávající poloze, se podařilo dosáhnout velkého úspěchu. Na svou kampaň vysbírala od téměř 380 lidí celkem 123 972 korun.

Img_7956

Zpráva

Vokřál láká do koalice TOP 09. Potřebovat bude ale ještě hlasy KDU-ČSL nebo KSČM

Také brněnský primátor již otevřeně mluví o odchodu lidovců z koalice. Nahradit je chce TOP 09. K většině ale hnutí ANO, Žít Brno, zeleným a TOP 09 schází jeden hlas. Na svou stranu tak budou muset získat zpět lidovce. Anebo nově komunisty.

Laguny

Zpráva

Za likvidací ostravských lagun je sporné výběrovému řízení, tvrdí zelení a Piráti

Zodpovědnost za likvidaci lagun nyní stát svěřil společnosti AVE CZ. Avšak Piráti a zelení upozorňují, že ve skutečnosti reálně zakázku řeší stále neblaze proslulá GEOSAN group, které se dosud nepodařilo problém zdárně vyřešit.

2641637520_d3d8f7954b_b

Zpráva

Poslanec KSČM chce umožnit rozprodej pozemků a zástavbu v národních parcích

Komunistický poslanec Jan Klán chce otevřít bránu dalším spekulacím s pozemky v národních parcích. Pokud poslanci schválí jeho pozměňovací návrhy, hrozí velký rozprodej veřejných pozemků v parcích a jejich další zástavba.

Skladka_cc

Zpráva

V sobotu se bude v celé zemi uklízet, vyvrcholí akce Ukliďme Česko

V sobotu vyvrcholí po celé České republice úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Mezi organizátory úklidů se letos přihlásilo pětadvacet firem, 425 obcí, 650 zájmových organizací, 300 škol nebo například přes dvacet dětských domovů.

Img_8200

Zpráva

Brněnské zastupitelstvo: navzdory koaliční krizi bez karambolu

Přestože je situace v brněnské koalici napjatá, jednání zastupitelstva viditelný posun nepřineslo. Opozice nenavrhla odvolání radních, koaliční většina fungovala spolehlivě. Jasněji bude ve čtvrtek, kdy se uskuteční smírčí řízení koalice.

Vok_l

Analýza

Krize v Brně je zpět: lidovci utvořili blok s ČSSD, ANO s Žít Brno

Brněnská KDU-ČSL zareagovala na námluvy ANO u ČSSD tím, že přetáhla sociální demokraty na svou stranu. Situace je nepřehledná, vše ale nasvědčuje tomu, že se formují dva bloky. Právě jejich spojením nakonec může vzniknout nová koalice.

Img_4960

Zpráva

Vleklou pražskou krizi odblokovali zelení: Stropnický nebude v radě

Zelení ustoupili od nominace svého předsedy Matěje Stropnického do rady hlavního města. Výměnou za to požadují splnění několika programových bodů, zástupci ČSSD i ANO pro Deník Referendum řekli, že v návrhu zelených nespatřují kontroverze.

Zobrazeno 20 / 3359