Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Schwarzenberg

Zpráva

Schwarzenberg: každý z nás může být uprchlíkem, i já jsem jím nějaký čas byl

Dosluhující předseda TOP 09 v uvodním projevu čtvrtého sněmu své strany varoval před inklinací k populistické politice. Spolustraníky vyzval, aby neslevovali z programových zásad. Populisté mohou být sice úspěšní, podle Schwarzenberga ale pouze krátkodobě.

Top

Zpráva

TOP 09 si zvolí nové vedení. Kalousek ani Ženíšek nemají protikandidáta

V sobotu začal projevy hostů čtvrtý celostátní sněm TOP 09. Delegáti projednají programové priority a zvolí nové vedení. Stranu do příštích voleb povedou nejspíš Miroslav Kalousek na postu předsedy a Marek Ženíšek jako první místopředseda.

Image

Analýza

Kalousek chce kamarádit s ČSSD a porazit Babiše

TOP 09 čekají největší změny od jejího vzniku. Strana má velké potíže. Končí totem Schwarzenberg a opouštějí ji tradiční spojenci – Starostové a nezávislí. Má málo členů a ubývá i voličů. Přesto má smělé plány: přehrát Babiše.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Sněmovna projedná nový zákon o ochraně přírody

Jedním z bodů pátečního programu jednání Poslanecké sněmovny je také novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která upravuje a zpřesňuje pravidla pro národní parky. Ekologové poslancům doporučují, aby zákon poslali do druhého čtení.

272

Zpráva

TOP 09: Praha směřuje k nové koalici

Podle předsedy klubu zastupitelů TOP 09 Václava Novotného není otázkou zda, nýbrž kdy vznikne na pražském magistrátu koalice TOP 09, Trojkoalice a ODS doplněná o ČSSD či s podporou Pirátů. Koaliční projekt podporují i nezávislí Tomáše Hudečka.

Pariz_12_of_23_

Zpráva

Ekologové plánují pochod za klimatickou spravedlnost. Uskuteční se v neděli

Den před zahájením klimatického summitu se v Praze uskuteční pochod, který má politikům i české vládní delegaci ukázat, že budoucnost planety a změna klimatu nejsou lidem lhostejné. Klimatický pochod se koná také v dalších evropských městech.

Dsc_0208

Zpráva

Cenu Pelikán letos obdrží Anna Šabatová

Dvanáctou Cenu Pelikán za práci pro politickou kulturu a občanský dialog obdrží ve čtvrtek v Olomouci Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Zároveň s předáním ceny se uskuteční debata Humanismus dnes. Všeobecná lidská práva pro všechny?

Alej

Zpráva

Nekrásnější alej roku je nedaleko Jedovnic v Moravském krasu

Alej roku 2015 zdobí cestu u Jedovnic v Jihomoravském kraji, který se pyšní i druhou nejlépe hodnocenou alejí ankety. O titulu rozhodlo téměř 1400 hlasujících, kteří si Budkovanskou pohádkovou alej vybrali z pětašedesáti nominovaných adeptek.

Dr_demosky-8

Zpráva

Legitimizujete přístup prezidenta, který stál na podiu s fašisty, píší křesťané Dukovi

Římskokatoličtí křesťané zaslali otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi, nesouhlasí totiž s páteční mší za Miloše Zemana. Podle signatářů dopisu Duka legitimizuje přístup prezidenta, který stál na jednom podiu s novodobými fašisty.

Sobotka

Zpráva

Sobotka pro HN: Zeman se zařadil mezi parazitující populisty

Premiér a předseda ČSSD kritizuje prezidenta Miloše Zemana za jeho účast na akci, kterou pořádal 17. listopadu na pražském Albertově Blok proti islámu. Sobotka Zemana v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny označil za parazitujícího populistu.

Zeman

Zpráva

Vysoké školy žalují Zemana kvůli bojkotu jmenování profesorů

Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická žalují prezidenta Miloše Zemana. Reagují tak na Zemanovo rozhodnutí nejmenovat Jiřího Fajta, Ivana Oštádala a Jana Eichlera profesorem. Prezident prý nerespektuje závazné návrhy vědeckých rad.

Image

Analýza

Krize brněnské koalice skončila. Spor mezi ANO a lidovci se ale může vrátit

Zástupci hnutí ANO, lidovců, zelených a Žít Brno podepsali dodatek koaliční smlouvy, který ošetřuje především personální a procesní otázky. Smlouva ale prozrazuje, že se strany neshodují na vzniku holdingu městských firem, který prosazuje ANO.

361313_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Ombudsmanka se zastala policisty, který si stěžoval na neproplacené přesčasy

Policistovi z Moravskoslezského kraje byly kvůli personálnímu podstavu dva roky nařizovány přesčasové služby, za které nedostal zaplaceno. Prý je pokryl služební příjem. Podle Šabatové byly přesčasy nařizovány v rozporu se zákonem.

Dr_demosky-7

Zpráva

Studenti vysokých škol plánují na Albertově náhradní akci za 17. listopad

V neděli se na pražském Albertově uskuteční pietní akce, kterou chtějí studenti vysokých škol uctít památku 17. listopadu. Policie totiž studenty v úterý k pomníku, kam chtěli položit květiny, nepustila.

Sobotka

Zpráva

Pehe: Sobotkovu solidaritu s utečenci je třeba ocenit, i když měla přijít dřív

Jiří Pehe komentuje projevy premiéra a prezidenta k výročí 17. listopadu. Zatímco Sobotka podle něj zdařile vyvážil bezpečnostní aspekty migrační krize s těmi humanitárními, Zeman překročil hranice, za něž by demokratický politik neměl jít.

Zpráva

Cenu Jana Opletala získali rektor a studenti Policejní akademie

Studenti Kateřina Mazánková a Lukáš Miklas obdrželi společně s rektorem Josefem Salačem Cenu Jana Opletala za hájení nezávislosti Policejní akademie proti politickým krokům resortu vnitra, jejichž cílem mělo být omezení autonomie školy.

48211_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Ekologické zemědělství potřebuje zvýšit podporu státu, upozorňují ekologové

Akční plán pro rozvoj ekologického zemědělství, který v pátek projedná vláda, je podle ekologů málo ambiciózní. Jak chce stát situaci zlepšit bez cílené finanční a jiné podpory ekologického zemědělství, je tak podle nich i nadále otázkou.

Rozhovordr-3

Rozhovor

Ondřej Císař pro DR: Lhostejnost plíživě vyprazdňuje demokracii

Se sociologem Ondřejem Císařem jsme k výročí listopadových událostí hovořili o vývoji české politiky, o étosu listopadu 1989, postupném vyprazdňování demokracie nebo o současnosti a budoucnosti levice. A také o uprchlické krizi.

Dsc_0833

Zpráva

Pražské hnutí ANO míří do opozice. TOP 09 upřednostňuje Trojkoalici a ODS

Vítěz voleb v Praze míří do opozice. TOP 09 odmítá s ANO vyjednávat o koalici, předseda jejich klubu Václav Novotný pro DR uvedl, že směřují k jiné alianci. Jde o koalici složenou z TOP 09, ODS a Trojkoalice doplněnou buď o ČSSD, nebo Piráty.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Soud už podruhé zrušil stavební povolení pro spalovnu odpadů v Chotíkově

Podle soudu krajský úřad v Praze povolení potvrdil, přestože ve spise neměl závazné stanovisko EIA o hodnocení vlivů na životní prostředí a další povinné podklady. Navíc neřešil námitku o systémové podjatosti Městského úřadu v Nýřanech.

Zobrazeno 20 / 3225