Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Sabatova

Zpráva

Ombudsmanka odhalila další čtyři krajně problematická zařízení pro seniory

Anna Šabatová zjistila další čtyři případy špatného zacházení se seniory v neregistrovaných zařízeních. Ve dvou byla zjištění natolik závažná, že se obrátila na státní zastupitelství s podnětem k prověření, zda nedochází k trestné činnosti.

N_m_stek

Zpráva

Vláda vybrala náměstka pro státní službu

Kabinet Bohuslava Sobotky ve středu rozhodl o jméně náměstka pro státní službu. Na historicky prvním náměstkovi pro státní službu se ministři shodli výraznou většinou a zvolili Josefa Postráneckého. Funkce by se měl ujmout 1. února.

Ml_dek

Zpráva

Limity těžby chrání téměř pět tisíc pracovních míst, upozorňuje Greenpeace

Zachování limitů těžby uhlí na Mostecku by mělo na zaměstnanost v regionu pozitivní vliv. Zbourání Černic, Horního Jiřetína a průmyslové zóny v Záluží by totiž o práci připravilo 4964 lidí. Greenpeace navrhuje zvýšení těžebních poplatků.

295243_mediafax_martin_majer

Zpráva

Dopravní podniky ovládají politici, tvrdí analýza

Řízení pěti největších dopravních podniků v zemi je v režii politických stran, odbornost a výsledky stojí na druhé koleji. V představenstvech sedí průměrně 51 % straníků, v dozorčích radách dokonce 61 %. Vyplývá to z analýzy Oživení.

Babi_

Analýza

Rok vlády ukázal limity hnutí ANO

Koaliční spor o zvyšování daní či o náhradním výživném na děti naznačil, co můžeme čekat v příštích měsících. Chce-li být Babiš jednou premiérem, nezbývá mu, než nabourávat koaliční spolupráci. Vzestup hnutí ANO má totiž své limity.

404647_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ministerstvo práce představilo koncepci dostupného bydlení

Systém důstojného a dostupného bydlení je podle ministryně práce a sociálních věcí klíčem k řešení řady sociálních problémů. Jedná se například o dluhovou past, slučování rodin či odstraňování sociálně vyloučených lokalit.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Nedopusťte podvod na občanech, vyzývá veřejnost Sobotku kvůli limitům těžby

Ve středu se uskuteční demonstroce proti prolomení těžebních limitů. Zatímco odboráři podporují rozšíření těžby hnědého uhlí a tedy i zbourání Horního Jiřetína, místní obyvatelé vyzývají předsedu vlády, aby dodržel předvolební sliby.

Ivan_barto_

Zpráva

Umělci vystupující proti OSA oslaví v úterý výročí

Svaz nezávislých autorů vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv. Popotahování za jejich údajné porušování bylo tehdy součástí širšího tažení proti rozličným hudebním akcím.

Penize

Zpráva

Počet důchodů v exekuci i nadále roste. Je jich už přes 75 tisíc

Česká správa sociálního zabezpečení poukázala v loňském roce na účty oprávněných a exekutorů 1 527 884 000 korun. Počet podání souvisejících s exekuční agendou obdržel úřad přes jeden milion, meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 75 tisíc.

T_ba_-_ji_et_n

Zpráva

Soud zrušil povolení těžby na velkolomu Vršany

Městský soud v Praze zrušil povolení hornické činnosti na velkolomu Vršany u Mostu. Rypadla se tak budou muset nejméně na několik měsíců zastavit. Důvodem je několikanásobné porušení zákona báňskými úřady.

Nesehnut_

Zpráva

Soud zrušil aktualizaci územního plánu Brna. Prosadila ji ještě Onderkova koalice

Více než deset žalobců a žalobkyň, kteří v loňském roce zažalovali aktualizaci územního plánu Brna, svůj spor s brněnskou radnicí vyhráli. Od pátku tak v Brně platí územní plán dle právního stavu k červnu loňského roku.

Mapa_ji_et_n

Zpráva

ČMKOS je pro úplné prolomení limitů těžby. Zaniklo by pět tisíc pracovních míst

Podle Josefa Středuly je ČMKOS pro úplné prolomení limitů těžby v severních Čechách. Starosta Horního Jiřetína připomíná, že by tak přišlo o práci téměř pět tisíc lidí. To všechno kvůli 851 zaměstnancům Severní energetické.

10423867_321275631413978_2666681388776565488_n

Zpráva

Architektonická procházka upozorní na chátrající budovy v Brně

V rámci Dne pro Kliniku se v Brně v sobotu uskuteční akce na podporu lepšího využívání opuštěných objektů. Na programu jsou architektonická procházka, diskuse o sociálním bydlení, workshopy, promítání, přednášky a koncerty.

Image

Analýza

Strana zelených bude zřejmě i po sjezdu přešlapovat na místě

Strana zelených bude na víkendovém sjezdu volit nového předsedu. Delegáti mají na výběr mezi kandidátkou bez ambicí a kandidátem, který představuje nesympatickou minulost. A tak je to dnes ve Straně zelených skoro se vším.

Zakladni_skola_prakticka_ustek1

Zpráva

Školský zákon obsahuje rozporuplné ustanovení, tvrdí ombudsmanka

Pokud by novela školského zákona byla schválena, poradenským zařízením by uložil nesplnitelnou povinnost v podobě vágně formulovaného dohledu nad postupy lékařů při posuzování zdravotního stavu dětí. Podle Šabatové by poslanci pasáž měli vypustit.

Babi_

Zpráva

Začaly krajské sněmy ANO, nominace do vedení mají Faltýnek, Komárek či Kleslová

Také hnutí ANO se připravuje na sjezd. V pondělí se uskutečnily tři krajské sněmy, minulý týden jeden. Jejich delegáti rozhodli o nominacích do vedení ANO, jež nemá několik měsíců ani jednoho místopředsedu. Předsedou zůstane zcela jistě Babiš.

P1010084

Zpráva

Vláda přijala strategii rozvoje sociálních služeb

Vláda Bohuslava Sobotky přijala dokument, který definuje základní cíle a opatření v oblasti sociálních služeb. Cílem ministerstva práce je dosáhnout stavu, kdy bude stát schopen systémově a uceleně reagovat na potřeby uživatelů sociálních služeb.

Sobotka

Zpráva

Další tři kraje podpořily Sobotku a Chovance

Po jedenácti krajských konferencí ČSSD se zdá být jasné, že Bohuslav Sobotka nebude mít na sjezdu protikandidáta a že prvním místopředsedou bude zvolen Milan Chovanec. O pozice řadových místopředsedů se svede standardní vnitrostranický boj.

Temelin

Zpráva

Zahájíme přípravu výstavby až čtyř nových reaktorů, plánují ministerstva

Ministerstva průmyslu a financí připravily Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, podle kterého má být zahájena příprava výstavby až čtyř nových reaktorů v Temelíně a v Dukovanech. Experti dostali na připomínkování strategie jen pět dnů.

Sobotka

Zpráva

Liberecká ČSSD do vedení nominovala Zaorálka, Arnoštovou, Starce a Marksovou

Ve čtvrtek se uskutečnila krajská konference liberecké ČSSD. Tak jako jinde, i v Liberci dostal nominaci na předsedu Bohuslav Sobotka. Na post místopředsedů získali podporu Chovanec, Zaorálek, Arnoštová, Marksová-Tominová a Starec.

Zobrazeno 20 / 2939