Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Parlament-11

Zpráva

Další spor mezi ČSSD a hnutím ANO: Kdo ustoupil tabákové lobby?

Poslanecká sněmovna ve středu neschválila protikuřácký zákon. Proti byli také zástupci hnutí ANO. Podle sociálních demokratů tak hnutí ANO hrubě porušilo koaliční smlouvu. ANO zase tvrdí, že se zákon z antitabákového změnil na prokuřácký.

Parlament-8

Zpráva

Hlasujte pro zákon o ombudsmanovi v původní verzi, vyzývají experti poslance

Třiatřicet spolků a organizací vyzývá poslance, aby se zasadili o schválení zákona o veřejném ochránci práv v původní verzi. Tedy bez pozměňujících návrhů. Za problematické označují především úplné zamítnutí rozšíření pravomocí ombudsmana.

Dsc_1737

Zpráva

Pravice: Elektronická evidence tržeb je protiústavní. Rozhodne Ústavní soud

ODS a TOP 09 dávají ústavní stížnost na elektronickou evidenci tržeb. Nestěžují si pouze na procedurální způsob, kterým zákon koalice prosadila, nýbrž také na samotný obsah normy. Pravice upozorňuje na pět problematických ustanovení zákona.

Foto2

Zpráva

Chce Tykač otevřít debatu o limitech? Zájem o OKD to naznačuje, tvrdí ekologové

Finančník a uhlobaron Pavel Tykač je prý ochoten odkoupit černouhelnou společnost OKD. Uvedl to v reakci na nabídku, kterou mu předložily hornické odbory. Podle hnutí DUHA to může být způsob, jak znovu otevřít debatu o limitech těžby.

Referendum

Zpráva

Aliance Referendum 2016: studiemi odsunutého nádraží Brno obešlo zákon

Zástupci Občanské aliance referendum 2016 kritizují způsob zpracování studií odsunutého nádraží. Navíc vyslovili pochybnosti o tom, zda vznikly v souladu se zákonem a zvažují, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

0415_praotec_2

Zpráva

Poslanci rozhodnou o dalších rozsáhlých výjimkách z poplatků za zničenou půdu

Poslanci budou v úterý hlasovat o dalších výjimkách z poplatků za zábor půdy pro zástavbu. Mohou tak přestat platit poplatky za zábor pro rodinné domy a také pro veřejně prospěšné stavby na zastavitelném území obcí.

Lipt_kov_

Zpráva

Obrat brněnské KDU-ČSL: Klára Liptáková neobhájila svůj postup a rezignovala

Brněnská krize může skončit: Klára Liptáková před spolustraníky neobhájila svůj postup a rezignovala na všechny funkce. KDU-ČSL se rozhodla vypovědět dohodu s ČSSD o společném postupu, nyní preferuje koalici s ANO, Žít Brno, TOP 09 a zelenými.

Zitnikova_5

Rozhovor

Žitníková pro DR: Ohroženi nejsou jen zaměstnanci nemocnic, ale hlavně pacienti

Jaké jsou nejpalčivější problémy našeho zdravotnictví? Kdo za jeho stav nese odpovědnost a jak to, že téměř polovina zaměstnanců zvažuje odchod ze zdravotnictví? O tom všem jsme hovořili s předsedkyní zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou.

Kate_ina_tu_kov_

Zpráva

Co spojuje roky 1945 a 2016? Ztracené a nalezené domovy, říká Kateřina Tučková

V pátek začíná první ročník festivalu Meeting Brno, jeho tématem jsou ztracené a nalezené domovy. Podle spisovatelky a dramaturgyně festivalu Kateřiny Tučkové tak chtějí organizátoři akce tematizovat to, co epochy 1945 a 2016 spojuje.

Prasate_ko

Zpráva

Letošní Sexistické prasátečko: Co kdyby si muži a ženy vyměnili v reklamách role?

Ve čtvrtek startuje již osmý ročník ankety Sexistické prasátečko. Letos si organizátoři na zahájení připravili reklamy, ve kterých si muži a ženy vyměnili své role. Reklamy tak neodkazují třeba na zvětšování prsou, nýbrž pánských přirození.

A2

Zpráva

Veřejnost požaduje regulaci zápachu z průmyslu a zemědělství

Téměř 550 lidí se již podepsalo pod petici, která požaduje regulaci zápachu z průmyslu a zemědělství. Podle signatářů petice by bylo ideální stanovit limity pro pachové látky v zákoně o ochraně ovzduší, který nyní projednávají zákonodárci.

10531351_10203673827795181_3667936997043729427_o

Zpráva

Krize v Brně: KDU-ČSL už není jednotná, Rychnovský podpořil koalici

Brněnská KDU-ČSL se nachází ve fázi přeskupování sil: Daniel Rychnovský se vzepřel exnáměstkyní Kláře Liptákové a chce usilovat o návrat lidovců do koalice. Rychnovský v úterý jako jediný z KDU-ČSL hlasoval pro program jednání zastupitelstva.

Sroty

Zpráva

Soud potvrdil nezákonnost stavebního povolení spalovny v Chotíkově

Nejvyšší správní soud potvrdil, že Krajský úřad Středočeského kraje vydal stavební povolení v rozporu se zákonem. Spolky nyní připravují další žalobu proti krajskému úřadu. Tvrdí totiž, že v dubnu potvrdil stavení povolení opět nezákonně.

Petr_kr_l

Zpráva

Lidovci opustili brněnskou koalici. Prosadí odvolání ostatních radních?

Náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková oznámila, že lidovci opouštějí všechny pozice v radě města. K témuž vyzvali zástupce ostatních stran ve vedení města. Zda budou jejich odvolání prosazovat i na zastupitelstvu, jasné není.

257789_mediafax_jiri_rubes

Rozhovor

Daniel Prokop pro DR: Kdo jsou u všech všudy ti voliči KSČM?

Jak to, že patří KSČM mezi nejstabilnější formace polistopadového období? Které společenské segmenty tvoří jádro jejich voličů? A má potenciál růst? A jak to souvisí s normalizací? O tom všem jsme hovořili se sociologem Danielem Prokopem.

396437_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

KSČM rezignovala na systémovou kritiku poměrů. Je čas to změnit, tvrdí Juroška

Před čtyřmi lety kandidoval Martin Juroška na předsedu KSČM. Nyní je starostou městské části Ostrava Michálkovice a zastupitel Moravskoslezského kraje i ostravského magistrátu. Stávajícímu vedení vyčítá, že se vzdalo systémové kritiky poměrů.

Image

Zpráva

Komunisté rozhodnou o novém vedení. Filip nemá obhajobu jistou

Komunistická strana Čech o Moravy si o víkendu zvolí nové vedení. Post předsedy obhajuje Vojtěch Filip a přestože lze výsledek sjezdu odhadovat jen těžko, nelze vyloučit, že ho na postu prvního muže KSČM vystřídá Josef Skála.

Foto51

Zpráva

Migrace poukazuje na neudržitelnost konceptu extremismu, tvrdí politologové

Ministerstvo vnitra předkládá vládě každoroční zprávu o extremismu. Politologové upozorňují, že na tématu migrace, které dle dokumentu mobilizovalo příznivce levicového i pravicového extremismu, se ukazuje problematičnost celého konceptu.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Ťok chce zrychlené řízení pro jedenáct staveb. Návrh kritizují ekologové

Vláda projedná návrh na zrychlenou proceduru pro jedenáct dopravních staveb, u kterých tak nebude třeba opakovat celý proces posuzování vlivu na životní prostředí. Podle ekologů je v rozporu s evropskou legislativou, popírá její smysl i cíl.

Dsc_0031

Zpráva

Peníze na sanaci útlumu těžby je nutné vybírat od těžařů, tvrdí ekologové

Peníze na sanaci útlumu těžby je podle ekologů nutné vybírat od těžařských firem předem. Tedy tak, aby byli zodpovědnými partnery regionu, a nikoli jako tomu bylo v případě OKD, kdy má být finanční zátěž zcela na bedrech státu.

Zobrazeno 20 / 3381