Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

37

Zpráva

Fórum 50 % spouští projekt Ženy a muži v rovnováze

Cílem projektu Ženy a muži v rovnováze je zvýšit zastoupení žen v politice a začít systematicky zohledňovat specifické potřeby žen, ale i dalších souvisejících skupin, jako jsou děti a starší lidé, ve veřejných politikách.

Dsc_0351

Zpráva

Social Watch o ČR: Klesající reálná mzda, prekarizace práce, nedostupnost bydlení

Česká koalice Social Watch zveřejnila ve středu aktuální zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Letos vyšla pod názvem Chaos a nekompetence v dalším roce krize.

Bartos

Zpráva

Bartoš před volbou vedení Pirátů: pirátští politici nesmí být šikanováni aktivisty

Po rezignaci republikového předsednictva Pirátů si členové strany o víkendu zvolí nové vedení. Podle expředsedy Pirátů se strana nachází na rozcestí. Vliv na vývoj strany totiž chtějí mít dva vnitrostranické proudy: politický a aktivistický.

Jure_ka

Zpráva

Transparency International upozorňuje na miliardové restituční machinace

Na žádost kojeneckého ústavu v Krči prověřuje Transparency International miliardové machinace s pozemky v rámci uplatňování náhradních restitučních nároků. Vládu zároveň vyzývá, aby se případem důsledně zabývala.

Ombudsman_ka-1

Zpráva

Stavební úřad umožnil devastaci kulturní památky v Praze

Stavební úřad Úřadu městské části Praha 1 nezákonným rozhodnutím umožnil stavební činnost, která závažným a rozsáhlým způsobem zdevastovala nemovitou kulturní památku měšťanský dům U Tří andělů na Hradčanech.

465623_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Oživení: Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji nelze dohledat

Průzkum Oživení odhalil pochybení v hospodaření s majetkem krajů. Nelze dohledat každou pátou veřejnou zakázku, u téměř každé třetí zakázky chybí smlouvy, samosprávy taktéž podle dokumentu nehospodárně pracují s volnými finančními prostředky.

72937_mediafax_roman_hruby

Zpráva

Soud zrušil územní rozhodnutí pro spalovnu v Chotíkově

Krajský soud v Plzni zrušil dne územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně. Žalobci především namítali nesprávné provedení hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí a systémovou podjatost úředníků krajského úřadu v Plzni.

Image

Tip

Politeia

Karolinum začalo v loňském roce v nové edici Politeia vydávat významné knihy věnované politické teorii a novodobé historii. Její ambicí je nabídnout teoretický vhled do společností, které prošly demokratickými či nedemokratickými změnami.

Top_09_a_ods

Analýza

V Poslanecké sněmovně se schyluje k bitvě o státní službu

Sobotkova vláda má v Poslanecké němovně první zásadní normu, o kterou zřejmě svede tuhý střet s opozicí. Oč se v něm jedná?

Babi_

Zpráva

Hnutí ANO představilo kandidáty pro volby v Praze

Ve čtvrtek představilo Hnutí ANO lídry své pražské kandidátky. Jako lídryni kandidátky do zastupitelstva hlavního města Prahy a kandidátku na primátorku krajský sněm navrhl podnikatelku Martinu Schopper.

415427_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Michálek opouští senátorský Klub pro obnovu demokracie

Libor Michálek se rozhodl vystoupit ze senátorského Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí. Klub podle něj nenaplňuje své programové prohlášení. Svým krokem napodobuje Elišku Wagnerovou, která klub opustila dva týdny po jeho vzniku.

335201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ředitelství vodních cest utratilo kvůli porušování zákona necelé dva miliony

Porušování zákona na informace stálo v loňském roce Ředitelství vodních cest kolem 1,8 miliónů korun. Zatajování informací před občany je nicméně výnosné pro externí advokáty.

Marksov_

Zpráva

Ministryně práce v reakci na OVM: Výrazná většina sociálních dávek je adresná

Informace o zneužívání až šedesáti procent prostředků určených na bydlení či dávek hmotné nouze v jednom z regionů, která zazněla ve vysílání nedělních OVM, neodpovídá podle všech dostupných informací Michaely Marksové-Tominové realitě.

Volby

Zpráva

Šabatová: občané Evropské unie mají právo volit a být voleni do zastupitelstev

Ombudsmanka Anna Šabatová upozorňuje, že občanům Evropské unie, kteří dlouhodobě žijí v České republice, je upíráno volební právo. Obrátila se proto na ministra vnitra Milana Chovance, aby vládě předložil novelu zákona.

Vlada

Zpráva

Lidovci odmítají krácení financí církevním a soukromým školám

Koaliční KDU-ČSL kritizuje navrhovanou novelu školského zákona, která počítá s krácením státních dotací na provozní náklady soukromým a církevním školám. Podle lidovců by to mohlo znamenat až zánik dotčených subjektů.

Babi_sobotka

Zpráva

Vládní výbor pro nominace dozorčích rad problém trafik nevyřešil, tvrdí analýza

Vláda projedná zprávu Vládního výboru pro personální nominace. Analýza organizací Frank Bold a Naši Politici ukazuje, že nominační proces je z velké části stále formalitou a nevede k dostatečné profesionalizaci a odpolitizování dozorčích rad.

Jourov_

Zpráva

Sociální demokraté ustoupili, vláda na eurokomisařku nominuje Jourovou

Lídři koalice v pondělí našli shodu na nominaci České republiky na post eurokomisaře. Sociální demokraté ustoupili hnutí ANO a přistoupili na nominací její první místopředsedkyně Věry Jourové. ČSSD za to získala programové ústupky.

Dsc_0139

Zpráva

Platforma pro sociální bydlení: ČR potřebuje koncepci sociálního bydlení

Stát dosud řeší situaci pouze příspěvky na bydlení, ale situací osob, které na bydlení vůbec nedosáhnou, se nezabývá. Experti se proto shodují, že Česká republika nutně potřebuje Koncepci sociálního bydlení.

Image

Rozhovor

Obstrukce jsou nelegitimní, tvrdí politolog Jan Wintr

Opozice vyhrožuje vládě obstrukcemi do konce volebního období. Politolog Jan Wintr to považuje za nepřijatelné a škodlivé. Opozice má vládu kontrolovat, ne ji znemožňovat vládnout, řekl v rozhovoru pro DR.

Domovduch_mediafax_zdenek_figura

Zpráva

Počet důchodů s exekuční srážkou opět vzrostl, je jich přes 72 tisíc

Počet důchodů s exekuční srážkou stoupl za první polovinu letošního roku 1 600 případů. Celkově Česká správa sociálního zabezpečení prováděla exekuční srážky u 72 656 důchodů. V roce 2008 jich přitom bylo jen 40 718.

Zobrazeno 20 / 2723