Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

151889_mediafax_pavel_dvorak

Zpráva

Povolební vyjednávání: nové koalice i čekání na soud

V Královéhradeckém kraji byla v pondělí podepsána koaliční dohoda pěti subjektů, které obešly vítězné ANO. Na Zlínsku je podepsání koaliční smlouvy otázkou hodin. A v Ústeckém kraji rozhodne soud, Severočeši totiž žádají opakování voleb.

361311_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Úřad ombudsmanky: narůstají stížností z oblasti policie, vězeňství a armády

Také ve třetím čtvrtletí letošního roku se nejvíce lidí obrátilo na ombudsmanku v souvislosti se sociálním zabezpečením, nově úřad hlásí skokový nárůst stížností týkající se policie, vězeňství a armády. Jejich počet se zvýšil o padesát procent.

151889_mediafax_pavel_dvorak

Zpráva

Ke koalici směřuje také Jihočeský kraj, Zlínsko a Karlovarský kraj

V jižních Čechách vznikne nejspíš koalice ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši 2012. Ve Zlínském kraji bude hejtmanem Jiří Čunek, lidovci budou vládnout s ANO, STANem a ODS. Na Karlovarsku se rýsuje koalice hnutí ANO, Piráti, ODS a Hnutí nezávislých.

Alej

Zpráva

O Alej roku se zatím uchází více než třicet stromořadí. Nominace končí v neděli

V neděli končí nominace do šestého ročníku ankety Alej roku. Prozatím jich je nominováno přes třicet. Zatímco kraje Vysočina, Jihočeský nebo Jihomoravský už mají v anketě řadu zástupkyň, Zlínský, Liberecký, Královéhradecký ještě ani jedinou.

Olomouc

Zpráva

Tři kraje mají nové koaliční smlouvy: Olomoucký, Liberecký a Moravskoslezský

V Olomouckém kraji bude v novém volebním období vládnout koalice složená z hnutí ANO, ČSSD a ODS. V Libereckém široká koalice STAN, hnutí ANO, ČSSD a ODS a v Moravskoslezském pravicová koalice ANO, KDU-ČSL a ODS.

Dienstbier

Zpráva

V pondělí se bude v Praze demonstrovat za důstojnou práci

V pondělí si lidé v Praze na náměstí Republiky připomenou Mezinárodní den za odstranění chudoby. Důstojná práce je jedním ze základních kamenů pro dosažení Cílů udržitelného rozvoje, k jejichž naplnění se zavázaly členské země OSN.

Image

Rozhovor

Daniel Prokop pro DR: vděčnost nemobilizuje

Vratislav Dostál hovořil se sociologem Danielem Prokopem z agentury Median o výsledku krajských voleb. Proč propadla levice? Jak interpretovat výsledek sociálních demokratů v jednotlivých krajích? A kdo volil hnutí ANO?

D8

Zpráva

Ministerstvo tají analýzu příčin sesuvu půdy na dálnici D8

Děti Země se již pět měsíců marně domáhají získat od ministerstva dopravy studii Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR o analýze příčin sesuvu na dálnici D8 v Českém středohoří.

Puta

Zpráva

Vyjednávání o krajských koalicích: ANO a ČSSD budou mít po pěti hejtmanech

Přestože ještě nejsou ve všech krajích jednání o nových koalicích u konce, vše nasvědčuje tomu, že obě nejsilnější strany budou mít po pěti hejtmanech. Kromě hnutí ANO a ČSSD budou mít svého zástupce v čele krajů také STAN, KDU-ČSL a KSČM.

Hasek

Zpráva

ANO, TOP 09, Žít Brno a STAN budou na jižní Moravě postupovat společně

Lídři hnutí ANO, TOP 09, Žít Brno a STAN v Jihomoravském kraji uzavřeli dohodu, podle které budou v jednání o koalici postupovat v bloku. K většině v zastupitelstvu jim chybí deset hlasů, budou tak potřebovat ještě buď lidovce, anebo ČSSD.

246745_528231573870194_1957697955_n

Zpráva

Tři kraje již hlásí novou koalici. Dvě z nich jsou bez hnutí ANO

V Pardubickém a Plzeňském kraji obešly poražené subjekty vítězné hnutí ANO. V obou regionech bude mít svého hejtmana sociální demokracie. Naopak v Moravskoslezském kraji míří ČSSD do opozice. Vznikla zde pravicová koalice s hnutím ANO v čele.

356989_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Vznikají dohody o krajských koalicích: ANO bude mnohde bez hejtmana

Ve srovnání s rokem 2012 ztratili nejvíc komunisté a ČSSD. Pokles zaznamenala ODS a zelení, pozice uhájila TOP 09 a KDU-ČSL. Posílil STAN, SPO, SPD a Piráti. A hlavně hnutí ANO. Přesto zůstane Babišova formace v mnoha krajích bez hejtmana.

Havel_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Tématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu bude Havel

Tématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem bude osobnost Václava Havla. V roce 1989 zde byla Havlovi udělena Mírová cena německých knihkupců, tehdy také zazněla jeho oslavná děkovná řeč Slovo o slovu.

160047

Zpráva

V pátek začaly krajské a senátní volby, deset obcí a měst pořádá referenda

V pátek a v sobotu lidé rozhodují o složení krajských zastupitelstev a třetině Senátu. V deseti městech a obcích se koná místní referendum. To nejsledovanější nepochybně v Brně. V pátek k volbám dorazilo v průměru okolo dvaceti procent voličů.

302073_mediafax_jiri_novacek

Analýza

Senátní volby v čase úpadku tradičních politických stran 3

Vratislav Dostál zveřejňuje třetí díl prognóz výsledků senátních voleb. V poslední třetině obvodů dominuje ČSSD. Podle našeho odhadu celkem letos obdrží deset mandátů. Pokud jde o další formace, hlasy voličů se mezi ně budou nebývale tříštit.

Prasate_ko

Zpráva

Začíná hlasování o nejsexističtější českou reklamu

Od čtvrtka může veřejnost hlasovat o nejsexističtější českou reklamu. Letos je na anticenu nominováno celkem osmaosmdesát reklam. Hlasování skončí na konci října. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 11. listopadu.

Marksov_

Zpráva

Vláda zvýšila minimální mzdu. Od ledna bude jedenáct tisíc

Sobotkova vláda schválila zvýšení minimální mzdy z 9 900 na 11 000 korun. Ministři kývli také na vyšší mzdy pro řidiče autobusů ve veřejné dopravě. Vláda je také pro kompenzace pro horníky, kteří budou propuštěni v souvislosti s útlumem těžby.

Sen_t

Analýza

Senátní volby v čase úpadku tradičních politických stran 2

Vratislav Dostál zveřejňuje druhý díl prognóz výsledků letošních voleb do horní komory. Stále platí, že ČSSD bude mít nejvíce zástupců ve druhém kole, dominovat jim přesto nebude. První dvě třetiny obvodů naznačují značné tříštění hlasů.

1

Zpráva

Obce a spolky se spojily proti úložišti vyhořelého jaderného paliva

Přes dvacet obcí a spolků založilo Platformu proti hlubinnému úložišti jako své dobrovolné neziskové společenství. Chtějí prosadit, aby obce a veřejnost měly dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy.

Image

Analýza

Senátní volby v čase úpadku tradičních politických stran 1

Vratislav Dostál zveřejňuje první díl prognóz výsledků letošních voleb do horní komory. Přestože bude mít ČSSD nejvíce zástupců ve druhém kole voleb, dominovat jim nebude. V první třetině obvodů očekáváme spíše vyrovnaný výsledek.

Zobrazeno 20 / 3506