Profil

Vratislav Dostál je v Deníku Referendum vedoucím rubriky Domov. Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně. Věnuje se moderní české politice.

Kcp_ext

Zpráva

Piráti: Babiš nezvládá řídit státní firmy, chystáme žaloby

Pokud ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš nezasáhne, jsou Piráti připraveni žalovat státní firmy. Ty jim totiž opakovaně odmítají vyřídit žádosti o informace. Babiše proto v otevřeném dopise vyzvali, aby okamžitě zjednal nápravu.

Odpadov_oskar

Zpráva

Odpadového Oskara získal Písek, lidé zde výrazně lépe zpracovávají bioodpad

V Písku lidé až osmkrát lépe zpracovávají bioodpad a do popelnice vyhodí o třetinu méně odpadků než průměrní Češi. Jde o jedno z měst, kde se mohou zástupci ostatních obcí a měst inspirovat, jak odpadové hospodářství svého města řešit.

Vizualizace_ez

Zpráva

Obce se chtějí kvůli hledání území pro hlubinné úložiště soudit

Obce a spolky na pěti lokalitách, kde ministr životního prostředí odmítl jejich odvolání a povolil průzkumná území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů, se brání jeho rozhodnutí žalobami.

76229_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Většina nezaměstnaných pracovat chce. Práce ale buď není, nebo se jim nevyplatí

Z aktuálního šetření plyne, že pobírání sociálních dávek nesnižuje motivaci k přijetí zaměstnání. Naopak, pobírání dávek je u mnoha lidí spojeno s pocity méněcennosti. Na ochotu přijmout zaměstnání má mimo jiné výrazný vliv zadlužení.

A2

Zpráva

Vláda předčasný odchod horníků do důchodu zatím nepodpořila

Vláda neschválila předčasný odchod horníků do penze. Proti návrhu je především ministr financí Andrej Babiš, odůvodňuje to navýšením výdajů státu. Odboráři ale namítají, že předčasné penze horníků jsou v okolních zemích běžnou praxí.

192429_mediafaxefe_richard_radim

Zpráva

Jurečka vládě předloží strategii státu pro boj se suchem

Ministr zemědělství předkládá vládě strategii, kterou stát pomůže zajistit dostatek vody při předpokládané změně klimatu. Podle dosavadních klimatických modelů totiž můžeme v budoucnu s velkou pravděpodobností očekávat růst teplot vzduchu.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Plzeňská teplárenská nechce informovat o výstavbě spalovny, případ posoudí soud

Plzeňská teplárenská čelí žalobě, kterou proti ní podaly Děti Země za pohrdání zákona o právu na informace, které se týkají výstavby spalovny. Podle ekologů existuje silný důvod tajit projekt konzervačních prací nebo komunikaci se stavebním úřadem.

Stavba

Zpráva

Ekologové vládu varují před schválením novely stavebního zákona

Ekologické organizace kritizují novelu stavebního zákona. Podle nich zavádí nové úřední postupy, které zkomplikují rozhodování, sníží jeho průhlednost, výrazně omezí práva občanů a posílí postavení autorizovaných inspektorů.

415427_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Zelení chtějí omezit marže pojišťoven u povinného ručení

Zelení navrhují zastropovat hrubé marže pojišťoven u povinného ručení na maximálně dvaceti procentech. Za loňský rok tyto marže činily téměř sedmadvacet procent. Stávající právní úprava žádné limity nestanovuje.

Zpráva

Iniciativa Kulturou proti chátrání používá militantní argumenty, tvrdí Liptáková

Majetková komise odložila projednání žádosti iniciativy Kulturou proti chátrání o pronajmutí zchátralých budov na ulici Vlhká v Brně. Situace je tak nyní zablokovaná. Podle náměstkyně primátora Kláry Liptákové by budovy město mělo odstranit.

Referendum

Zpráva

O nádraží v Brně bude rozhodovat krajský úřad ve Zlíně

Krajský úřad ve Zlíně se bude zabývat případnou podjatostí brněnského primátora Petra Vokřála, který již v lednu upozornil ředitelku krajského úřadu v Brně, že se cítí být při rozhodování o poloze nádraží podjatý společně s celým magistrátem.

Vc

Zpráva

Jihomoravský kraj a Brno vytvoří spolek, který zaštítí pořádání Grand Prix

Primátor Brna a místopředseda ANO Petr Vokřál, ministryně školství Kateřina Valachová a jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD se v pondělí dohodli na vzniku spolku, který bude od příští sezóny vlastníkem práv na pořádání Velké ceny.

272

Zpráva

České Budějovice jsou bez primátora, ke vzniku nové většiny je zatím daleko

V Českých Budějovicích ztratila dosavadní koalice většinu. Podle odvolaného náměstka primátora Ivo Moravce z hnutí Občané pro Budějovice je situace zablokovaná a je otázka, zda se zastupitelé shodnou na jméně nového primátora do konce srpna.

Ivanovice_staveniste

Zpráva

Novela stavebního zákona omezí práva občanů a posílí pozici inspektorů

Ekologické organizace upozorňují, že novela stavebního zákona ministerstva pro místní rozvoj vrací Českou republiku do doby, kdy libovůle autorizovaného inspektora placeného investorem byla nad zákonem, mocí obcí, soudů i občanů.

421635_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ministři Sobotkovy vlády schválili novou koncepci zahraniční politiky

Sobotkova vláda v pondělí schválila novou Koncepci zahraniční politiky České republiky. Dokument stanoví, že hlavním rámcem pro českou zahraniční politiku je Evropská unie a zejména její Společná zahraniční a bezpečnostní politika.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

V Horním Jiřetíně probíhá vzdělávací tábor za zachování limitů

Po celý tento týden se v Horním Jiřetíně koná vzdělávací klimatický tábor. Akce nabídne řadu lekcí z úsporné a obnovitelné energetiky a naučí účastníky, jak se aktivně zapojit do prosazování čistých alternativ k fosilním palivům.

Img_7956

Zpráva

Vokřál: Brno může přijmout v případě nouze několik desítek běženců

V případě akutní nouze se Brno může podle primátora ujmout až několika desítek běženců, dočasně je ubytovat ve svých ubytovnách určených pro potřeby sociálně slabých občanů a poskytnout jim hygienické zázemí, stravování a základní zdravotní péči.

_ibenice

Zpráva

Demonstranti vyhrožovali šibenicemi. Chovanec žádá prošetření postupu policie

Někteří účastníci středeční akce namířené proti imigraci a kvótám obviňovali za přihlížení policistů politiky z vlastizrady a vyhrožovali jim šibenicemi. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek uvedl, že nechá postup policie prověřit.

290803_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Analýza: ženy vedou čtvrtinu obcí. Nejvíce jich ale působí v těch nejmenších

Úroveň místních samospráv je v české politice jedinou, kde se trvale zvyšuje zastoupení žen. Na druhou stranu platí, že nejvíce žen je tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.

Jan_ml_dek

Zpráva

Mládek navrhne prolomení limitů na dole Bílina ještě letos

Ministr průmyslu ještě letos vládě navrhne, aby prolomila těžební limity na dole Bílina. Zároveň chce odložit rozhodnutí o limitech na dole ČSA na rok 2020. Ministra průmyslu a obchodu kritizují ekologové i angažovaná veřejnost.

Zobrazeno 20 / 3108