S200_lud_k

Luděk Jirka

Profil

Autor vystudoval doktorský obor Integrální studium člověka - Obecná antropologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v současné době působí na Katedře kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Dlouhodobě spolupracuje s občanským sdružením Post Bellum.

Image

Komentář

„Tradiční“ postoj k inkluzi aneb děti první a druhé kategorie

Postoj české společnosti k inkluzi ukazuje míru institucionálního rasismu a sklonů k segregaci, na které nakonec doplácejí úplně všichni.

Image

Komentář

Využít a odkopnout. Tak se chová stát k cizincům s krátkodobým pracovním vízem

Česká republika sice chce migranty ekonomicky využívat, ale zároveň je odradit od usazení se v České republice či jakékoli integrace.

Image

Komentář

Jordan B. Peterson a Univerzita Palackého v Olomouci

V případě sporného pozvání torontského psychologa na olomouckou univerzitu není problémem jeho přesvědčení, ale nedostatečná odborná erudice vzhledem k tématu jeho přednášky.

Image

Komentář

Maďarská imigrační politika a otrokářský zákon

Nedostatek pracovních sil, který je pro zemi v momentě silného ekonomického růstu nevýhodný, se Maďarsko rozhodlo řešit svérázným zákonem. Ten umožňuje navýšení přesčasů na 400 hodin s tříletým odkladem splatnosti. Dává to nějaký smysl?

Image

Komentář

Cesta Moldavanů do Evropské unie

Obyvatelé jedné z nejchudších evropských zemí si buď musí vystačit s šesti tisíci korunami měsíčně, podniknout komplikovaný proces získání pracovního víza či se stát formálně občany sousedního Rumunska. To však vůbec není jednoduché.

Image

Komentář

Výzkumná agentura SANEP jako propagační nástroj Tomia Okamury

Výzkumy volebních preferencí mají moc ovlivňovat chování voličů. Ne všem takovým výzkumům se však dá věřit, byť by byly i zveřejněny v tradičních médiích, upozorňuje Luděk Jirka.

Image

Komentář

Xenofobní tvůrci radikalismu

V České republice se sice prozatím neprojevují žádné známky radikalismu, ale neustálé osočování, obviňování a rétorika SPD mohou být tím příznakem, který ovlivní lidské duše.

Image

Komentář

Tomio Okamura: Příběh migranta

Rétorika, nebo přesvědčení? Luděk Jirka dokládá, že migrace, a především ta ekonomická, je běžnou součástí středoevropského kulturního příběhu a populisté svými proklamacemi často popírají především sami sebe.

Image

Komentář

Uprchlíci? Lidskost hájí Uganda, zatímco Česká republika ji opustila

Problémy zmítaná Uganda sklízí obdiv za „ochranitelský“ přístup k uprchlíkům. Jaký je to kontrast k ČR a k evropským zemím, které migranty třídí na základě jejich ekonomického statusu.

Image

Komentář

Ukrajinská pracovní migrace, polská víza a impotence českého státu

Luděk Jirka přibližuje okolnosti, díky nimž ukrajinští pracovníci získávají víza, která jim umožní mnohdy nelegální práci v České republice. Kdyby se ovšem uvolnila přísná imigrační politika, snížila by se také ilegální migrace.

Image

Komentář

Ukrajinský byznys s českými vízy: je to složitější

Reportéři Radiožurnálu mapovali na Ukrajině pomocí skrytého natáčení obchodování s českými vízy. Jejich reportáž však podle Luďka Jirky pomíjí některé důležité aspekty.

Image

Komentář

Orbán má rád uprchlíky. Ale jen ty bohaté

Maďarsko poslalo na deset let do vězení Syřana Ahmeda Hameda za podíl na nepokojích na hraničním přechodu. Na druhou stranu země přijala Ghaitha Pharaona, bilionáře ze Saudské Arábie. Orbánův režim uplatňuje vůči migrantům dvojí právo.

Image

Komentář

Stručné dějiny uprchlictví po druhé světové válce

Jasně definované označení uprchlíka založené na principu humanity se od podepsání úmluvy v Ženevě dostávalo do zajetí ideologií. Abychom pochopili podstatné rozměry současné uprchlické krize, je třeba vnímat jej v kontextu dějin.

Image

Komentář

Zemanových sedmdesát procent popularity

V souvislosti s Milošem Zemanem se hovoří o jeho více než 70% veřejné popularitě. Prvním, kdo začal to číslo veřejně šířit, byl přitom on sám. Odkazuje se na průzkum agentury SANEP, která byla už mnohokrát usvědčena z problematické metodiky.

Zobrazeno 14 / 14