Buben_2_

Radek Buben

Profil

Autor přednáší na FF UK. Zaměřuje se na studium státu a státnosti, především v Latinské Americe a na problematiku populismu. Nyní působí jako Research Fellow na Queen Mary University of London.

Image

Komentář

Kuba, české „paralely“ a vojáci-podnikatelé v časech ústavních změn

Pro Kubu se v našem prostředí často používají paralely s Husákovým Československem. Toto porovnání však nefunguje, zejména s ohledem na roli ozbrojených sil v tamní politice i ekonomice, pro niž u nás neexistuje ekvivalent.

Image

Analýza

Co přijde po Rajoyovi?

Po prvním úspěšném vyslovení nedůvěry španělské vládě v historii přichází nejistota dalšího vývoje. Co přinese nástup socialisty Pedra Sáncheze?

Image

Analýza

Britské volby 2017: Kdo jinému jámu kopá

Radek Buben rozebírá a komentuje výsledky britských voleb, překvapivé posílení Jeremyho Corbyna a neúspěch Theresy Mayové.

Image

Komentář

Roger Moore: Špion, který nás (nejen) bavil

Smrt Rogera Moora (1927–2017) znamená první úmrtí oficiálního představitele agenta 007 za dobu existence této nejdelší filmové série. Radek Buben shrnuje zásadní rysy, které Moore svým uměním postavě Jamese Bonda vtiskl.

Image

Komentář

Smrt Fidela Castra: konec poloviny dějin nezávislé Kuby

Radek Buben, spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, komentuje osobnost a politiku Fidela Castra. Pro některé byl diktátorem, pro jiné vůdcem emancipačního hnutí. Toto dělení ale nepomůže k pochopení Castrova fenoménu. Byl totiž obojím.

Komentář

Británie po volbách

Zraky Evropanů se v pátek upíraly na volební výsledky ve Spojeném království. Jak si vysvětlit vítězství konzervativních sil? Radek Buben hledá ve své analýze jak příčiny krachu labouristů, tak vyhlídky povolební Británie.

Zobrazeno 6 / 6