Železnice

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: Železnice je síť. Potrhaná síť

V neděli dosáhla svého zatím největšího úspěchu neoliberální politika skrytá pod souslovím „liberalizace železniční dopravy“. Jejím cílem je oslabení Českých drah a přesměrování zisků z provozování veřejných služeb soukromníkům.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Vlakem už jen s jednou jízdenkou

Systém jednotného jízdného, který má od konce příštího roku platit pro všechny dopravce, je správným krokem k navrácení železniční dopravy do veřejného vlastnictví.

Berg

Komentář

Michal Berg: Vzkaz Českým drahám: bistrovozy jsou omylem, rozšiřujte jídelňáky

Autor, provozovatel půvabného a užitečného blogu Cesta vlakem, vysvětluje, proč rozhodnutí Českých drah vyměnit na některých trasách klasické jídelní vozy za jejich „bistro“ náhražky je hlubokým omylem, který škodí úplně všem.

Pajasany

Zpráva

Brněnský developer pokácel stromy u vlakového nádraží. Může dostat pokutu

Nevoli lidí i politiků vyvolalo počínání firmy Brno New Station Development, která nechala pokácet stromy před brněnským vlakovým nádražím. Městská část Brno-střed říká, že firma postupovala nezákonně a chce věc řešit ve správním řízení.

Djgmr8kxkaas5ge

Zpráva

Ťok nemá pro kanál Dunaj-Odra-Labe podporu vlády, poslanců ani opozice

Ačkoliv ministr dopravy Dan Ťok oživil myšlenku plavebního koridoru Dunaj-Odra-Labe, prozatím pro něj nemá podporu vlády ani poslanců. Opozice je proti, ministři opatrní, KSČM zdrženlivá. Projekt vítá jen prezident a část ČSSD.

_ok_

Zpráva

Ťok křísí kanál Dunaj-Odra-Labe. Podle odborníků je to nesmysl

Ministr dopravy Dan Ťok se veřejně postavil za stamiliardový kanál Dunaj-Odra-Labe. Projekt je podle něj potřebný a není megalomanský. Podle odborníků je ovšem nejen megalomanský, neúnosně nákladný, ale také škodlivý a zcela zbytečný.

A1

Zpráva

Rada Brna-střed chce odsunout nádraží, odpůrci připravují veřejné akce

Po zastupitelstvu Jihomoravského kraje podpořila odsun brněnského vlakového nádraží i rada městské části Brno-střed. Odpůrci odsunu chystají veřejné akce. Chtějí přivést lidi na jednání zastupitelstva městské části a později i magistrátu.

Statut_rn__m_sto_hav_ov

Zpráva

Havířovské nádraží přežije, místo bourání se bude rekonstruovat

Město Havířov ustoupilo z původních plánů zbourat hlavní vlakové nádraží a nyní společně se SŽDC prosazuje rekonstrukci se zachováním původní architektury. Výpravní budova by v budoucnu měla sloužit i jako sportovně-kulturní centrum.

Image

Zpráva

Sobotka k Ťokovi: Příprava dopravních staveb trvá dlouho, ale pokročili jsme

Premiér Bohuslav Sobotka se k bilanční schůze sešel s ministrem dopravy Danem Ťokem. Diskutovali především o výstavbě dopravní infrastruktury a přípravě nové legislativy. Předseda vlády ministra chválil za čerpání evropských fondů.

Image

Zpráva

Elektrické vlaky v Nizozemsku jezdí už jenom na elektřinu z větru

Nizozemským drahám se podařilo docílit světového unikátu. Moderní osobní vlak potřebuje dnes na kilometr jízdy přibližně takovou energii, jakou vyrobí průměrná větrná turbína na tři otočení.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Referendum v Brně skončilo strategickým vítězstvím nádraží v centru

Výsledky referenda o nádraží v Brně sice nejsou právně závazné, dávají ale jasný obrázek o rozložení názorů občanů a také o síle stoupenců nádraží v centru. Je to strategické vítězství, jehož vynucení už by mělo být jen otázkou času.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: V předvečer svátku demokracie jménem brněnské referendum o nádraží

Lidé v Brně budou hlasovat v referendu o poloze a způsobu modernizace hlavního nádraží. Zmocněnec přípravného výboru a zakladatel Deníku Referendum vysvětluje, v čem událost přesahuje místní význam.

Image

Zpráva

Brněnská média ignorují zásadní vystoupení odborníků k nádraží

Soubor předních českých odborníků všech relevantních profesí vydal zásadní prohlášení k otázkám brněnského referenda. Jedná o suverénně zcela nejdůležitější odborné vystoupení k tématu. Přesto je brněnská média ignorují.

Dr_logo

Dokument

Memorandum odborníků k brněnskému nádraží: pro změnu polohy nejsou žádné důvody

Memorandum nezávislých odborníků k poloze hlavního nádraží v Brně odborníků k poloze a způsobu modernizace brněnského hlavního nádraží.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Vlakem proti nacionalismu

Miroslav Hudec komentuje europoslanecký návrh zaplatit každému Evropanovi k osmnáctinám jízdenku Interrail. Podle něj může pomoci nejen proti šířícímu se nacionalismu, ale i ke zlepšení dopravní kultury obecně.

422577_mediafax_martin_majer

Zpráva

Ministerstvo dopravy chce zřídit půjčovnu vlaků. Odbory a ČSSD návrh kritizují

Odborové sdružení železničářů a koaliční ČSSD zásadně nesouhlasí se záměrem ministerstva dopravy zřídit státní půjčovnu vlaků. Záměr ministerstva dopravy podle nich ohrožuje sedmnáct tisíc zaměstnanců Českých drah.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Rychlovlaky ano. Ale ne za každou cenu

Česká republika bude brzy jednou z posledních středoevropských zemí bez vysokorychlostní železnice. Jakkoli by mohlo být záhodno takovou situaci změnit, nebělo by tomu tak být skrze změnu Ústavy, jíž takový krok podmiňuje ministr Ťok.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Železniční vydíraná

Radim Jančura donutil slovenskou vládu, aby mu předala expresní dálkovou dopravu mezi Bratislavou a Košicemi. Pokud jde o politiku, bylo by lepší se časem dovědět, že slovenskou vládu uplatil.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Jančurův RegioJet jen vyzobává rozinky

RegioJet Radima Jančury ve svých začátcích zasel semínka optimismu: měl být blahodárnou konkurencí na regionálních železnicích. Realita je však docela jiná. Komentář Miroslava Hudce.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Práce? Když ji miluješ, nauč se stávkovat

Skutečnost, že umění stávkovat se po roce 1989 nezařadilo mezi běžné občanské kompetence, ba takřka upadlo do zapomnění, je jednou z příčin marasmu, v němž žijeme. Ukažme si na několika příkladech, jak by stávkování pomohlo nám všem.

Image

Zpráva

Architekti: současná poloha brněnského vlakového nádraží je výhodná

Česká komora architektů uspořádala otevřenou konferenci týkající se budoucnosti brněnského vlakového nádraží. Většina přítomných odborníku se shodla na tom, že nádraží v centru má výhodnou polohu a bylo by lepší ji zachovat.

Stromy_u_zeleznice

Zpráva

Železničáři kácí stromy a keře v okolí drah nezákonně, upozorňují ekologové

Obstrukce, vědomé porušování zákona a desetitisíce privátním právníkům. Hlavně, aby se mohlo kácet. Taková je podle ekologů praxe správců železničních tratí. Údajně si navíc otevřeným a vědomým porušováním zákona vynucují změnu legislativy.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Kamionový maglev, dražší mýto a dražší housky

Velkodopravci se brání zdražování mýtného. Jedním z argumentů je, že se nezlepšuje zvalita dálnic, takže není důvod mýtné zvyšovat. Jsou to přitom kamiony, díky kterým se vynakládají velké prostředky na opravdu silnic.

Stromy_u_zeleznice

Zpráva

Správci železnic odmítají respektovat zákon o ochraně přírody

Správa železniční dopravní cesty vypracovala definici takzvaných nežádoucích dřevin, podle které by měl být pokácen každý strom, jehož listí může doletět na koleje. Železničáři tak odmítají respektovat zákon o ochraně přírody.

Horn_cek

Komentář

Jakub Horňáček: Vysokorychlostní vlaky jako relikt modernity

Odpor vůči vysokorychlostním vlakům je odmítnutím vnucené a odcizující rychlosti, která je vyžadovaná po neprivilegovaných členech soudobé společnosti.

Azemancikova1

Recenze

Alena Zemančíková: Metafyzika v kolejišti

Ve čtvrtek 22. května měla na Nákladovém nádraží Praha–Žižkov premiéru podivuhodná hra rakouského dramatika Ödöna von Horvátha Soudný den. Hra jako by popisovala setrvalý stav optimalizace železniční sítě, pokračující až dodnes.

Image

Esej

Ondřej Vaculík: Železnice bez dopravní politiky

Esejem Ondřeje Vaculíka pokračuje projekt Deníku Referendum k evropským volbám. Přístup českých zemí k vlastním železnicím je macešský. Může pomoci Evropská unie, anebo si musíme pomoci sami?

A1

Zpráva

NKÚ: Česká republika nestihne vyčerpat evropské dotace na modernizaci železnic

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu nestihne zřejmě Česká republika vyčerpat evropské dotace na modernizaci železnic. Ministerstvo dopravy podle kontrolorů o projektech mimo hlavní koridorové tratě rozhodovalo netransparentně.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Lékem na nezaměstnanost by byla i modernizace železnice

V současnosti máme asi devět a půl tisíce kilometrů železničních tratí. Modernizací ale až na výjimky prochází pouze osm a půl procenta z nich, ty tzv. koridorové, které mají význam z celoevropského hlediska. My ale přece nemusíme být jen koridorem.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: O dvou pyšných ministrech

Někteří ministři nové vlády si troufají na projekty, které jejich předchůdci nezvládli během dvaceti let. Ministr dopravy by tak rád předal miliardové majetky Českých drah Správě železniční dopravní cesty či postavil kanál Dunaj – Odra – Labe.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Pohádka o mašince

Vztah k věcem je jako vztah k lidem – čím dlouhodobější, tím hlubší. Přetrvávání věcí je závislé na naší péči – a zrychlená doba, redukující vztahy na účelnost, nerozumí duším věcí ani lidí.

99653_mediafax_richard_radim

Zpráva

Nákladní železniční doprava je v krizi, upozorňují zelení

Zelení oceňují snahu premiérů České a Slovenské republiky řešit problémy krachujících podniků nákladní železniční dopravy v obou státech. Podle nich ale vznik společeného podniku neřeší hlavní problém, kterým je zpolitizované a nekompetentní vedení.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Strať mládeže

Do Banskej Štiavnice sa dá dostať autom z viacerých smerov: cez Hodrušu a Hámre, po rozbitých cestách, cez Vyhne, po rozbitých cestách, cez Sklené Teplice, po rozbitých cestách, cez Kozelník, po rozbitých cestách, a cez Pukanec, po rozbitých cestách.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Hledá se nový Žaluda

Představitelé státních organizací se na jedné straně pyšní, kolik lidí propustili, stát se na druhé straně děsí toho, kolik nezaměstnaných máme.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Rozklad železniční sítě?

Když železnice předá část své lukrativní klientely soukromým dopravcům, jimž jde o zisk z jejich klientely a nikoli o uspokojování potřeb všech cestujících, což je smysl železniční sítě jako takové, není divu, že zisky ČD klesají.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: K čemu se máme hlásit?

Několik desítek železničních tratí, po nichž nikdo nejezdí, by stát mohl převést těm, kdo budou mít zájem a schopnost tyto železnice provozovat, tedy obcím. To se však nestane, neboť by se prý jednalo o nedovolenou veřejnou podporu.

Image

Zpráva

Padl druhý vítězný rozsudek proti odsunu nádraží v Brně

Pražský Městský soud vydal na základě žaloby Dětí Země rozsudek, kterým zrušil usnesení krajského úřadu, jež podle ekologů nesprávně zastavilo řízení o škodlivém zásahu do biotopů chráněných živočichů na místě odsunovaného nádraží v Brně.

Image

Zpráva

Brněnské nádraží nakonec možná zůstane tam, kde je. Nejsou peníze

Stavební úřad Brno-střed přerušil územní řízení o odsunu nádraží, a to kvůli chybějícím podkladům. A resort dopravy do plánu investic pro letošní rok, který vláda již schválila, projekt Železniční uzel Brno nezařadil vůbec. Nejsou peníze.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Několik rad budoucímu ministru dopravy

Trvejte na stejné ceně za kilometr jízdy vlakem kdekoli na území ČR. Zrušte odbavovací automaty ve všech přepravních podnicích vlastněných státem. Vyžadujte alespoň třetinovou odborovou organizovanost ve firmách, které se ucházejí o veřejné prostředky.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: O konkurenci a o mašinkách

Konkurence na železnici nepatří. Konkurence nepatří k žádné univerzální službě a na žádnou unikátní síť. Zákaz konkurence se v řadě případů nevylučuje s podporou pestrosti.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Na železnici dějou se věci…

Cestující mezi Prahou a Ostravou se budou mít jako v bavlnce. Ostatní můžou ostrouhat. Bude se na nich šetřit. Cestovat budou v horších vlacích, možná jich bude méně a za kilometr jízdy zaplatí rozhodně více než jejich kolegové na privilegované trati.

Richard_filcak-26

Komentář

Richard Filčák: Dilemy cestovateľa vlakom: Privátne zisky a sociálne náklady

V železniční dopravě jsme dnes svědky osvědčeného scénáře. Nejprve se státní firmě přiškrtí zisky, následně upadne do ekonomických problémů a pak již nezbývá jiná záchrana, než ji privatizovat.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaimg_1668

Komentář

Petr Tejkl: Pohádka o dvou úřednících

Stav železnic a přístup státu k nim by se dal přirovnat ke smutné pohádce. Neochota a nezájem zachovat bohatství, které společnost tak dlouhou dobu vytvářela, vedou k tomu, že můžeme leda tak snít o jiných scénářích.

Image

Zpráva

Olomoucký kraj nedostal od státu dotaci na železniční dopravu

Olomoucký kraj neobdržel v květnu státní dotaci na financování železniční dopravy, kterou předává Českým drahám. Pokud se přístup státu nezmění, znamenalo by to v budoucnu omezení regionální železniční dopravy až o 40 procent, tvrdí kraj.

Image

Zpráva

Hašek bojuje s Kalouskem o dotace na regionální dopravu

Předseda asociace krajů Michal Hašek ministru financí Kalouskovi oznámil, že kraje jsou v případě nedodržení dohod připraveny se s českým státem soudit.

Image

Zpráva

Vlaky ze Žďárce do Pusté Kamenice pojedou jen o víkendech

Pardubický kraj se dohodl s vedením obcí ležících na trati ze Žďárce u Skutče do Pusté Kamenice, že osobní vlaky ve všední den nahradí tři autobusové spoje. Částečnou náhradu vlaků autobusy kraj prosadil také na trati z Vysokého Mýta do Litomyšle.

Image

Zpráva

Rath: Za rušením dotací pro železnici může být snaha prodat ČD

Za omezením dotací pro regionální železnice může být podle Davida Ratha snaha zprivatizovat České dráhy. Michal Hašek si pak myslí, že Kalouskův záměr je odvetou za to, že ČSSD u Ústavního soudu namítla postup a chybný obsah zákona o stavebním spoření.

261119_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Orlickoústecko: petice proti rušení vlakových spojů

Obyvatelé Orlickoústecka masově podepisují petice proti změnám tamní železniční dopravy. Argumentují například tím, že v oblasti bývají sněhové kalamity a vlaky jsou v nich spolehlivější. Kraj chce na některých místech nahradit vlaky autobusy.

Image

Zpráva

Němečtí železničáři jsou opět ve stávce, chtějí srovnání platů

Pro české cestující znamená další z březnových železničních stávek nepříjemné zpoždění. Pro zaměstnance německých soukromých dopravců jde ale o poslední šanci, že jim zaměstnavatelé přiznají nárok na stejný plat, jaký pobírají pracovníci Deustche Bahn.

Image

Zpráva

Stávek německých strojvůdců bude nakonec několik

Stávka německých strojvůdců byla vyhlášena jako časově neomezená, má se však stávat z dílčích mnohahodinových protestů. První začíná ve středu večer. Zpozdí i spoje do České republiky.

Zobrazeno 50 / 81