Thajsko

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Exportéři bez hranic

Zahraniční politika České republiky se v oblasti lidských práv dopouští nemalého pokrytectví, kdy na jedné straně hájíme svobodu slova a na straně druhé vyzbrojujeme režimy, které svobodu slova brutálně potlačují.

Image

Zpráva

Thajsko: vláda žlutých konečně odchází, nastoupí červená premiérka

Vláda zástupců thajské elity a bohatších vrstev uznala definitivně volební porážku a v příštím týdnu skončí. K moci nastupují lidé z hnutí, které organizovalo loňské masové protesty.

Image

Zpráva

Na hranicích Thajska a Kambodže propuká malá válka

Armády obou zemí se osmým dnem navzájem odstřelují děly a minomety. Hlavní boje probíhají v okolí chrámu Ta Krabey a vyžádaly si již šestnáct obětí. Podle komentářů v konfliktu nejde ani tak o památky, jako o odvrácení pozornosti od vnitrostátních problémů.

Image

Zpráva

Thajské úřady nechaly vypnout opoziční rozhlasové stanice

Rok po potlačení protestů červeného hnutí roste v asijské zemi opět napětí. Opozice mluví dokonce o možnosti armádního puče. U hranic s Kambodžou navíc už týden dochází k přestřelkám, jež hrozí přerůst v hlubší konflikt.

Image

Zpráva

Thajsko je stále rozdělené, vládnoucí straně hrozí rozpuštění

Vládnoucí straně thajského premiéra Vedžadžívy hrozí rozpuštění a jemu samotnému pětiletý zákaz politické činnosti za zneužití státních dotací. Situace v politicky rozděleném Thajsku se navíc ani pět měsíců po krvavých protivládních protestech výrazně nelepší.

3260610523_7d79555b17

Zpráva

Thajská vláda zrušila výjimečný stav v části země

Kabinet Apchisita Vedžadžívy v úterý odvolal mimořádný režim ve třech provinciích na severu, v Bangkoku a patnácti dalších nicméně trvá. Dva měsíce od ukončení rozsáhlých protestů je v zemi stále cítit napětí.

Image

Zpráva

Thajská vláda prodloužila výjimečný stav a ruší opoziční média

Vláda Apchisita Vedžadžívy prodloužila výjimečný stav v hlavním městě Bangkoku a několika dalších provinciích na severu země. Kritici rozhodnutí tvrdí, že bezpečnostní složky využívají rozšířená práva hlavně k umlčení opozičních médií.

Image

Zpráva

Thajští vůdcové červeného hnutí byli obviněni z terorismu

Jedenácti čelným představitelům Jednotné fronty za demokracii, proti diktatuře může být udělen až trest smrti. Pro ostatní účastníky červených protestů zvažuje vláda amnestii.

Image

Zpráva

Thajská vláda přežila hlasování o nedůvěře, volby odkládá

Thajská opozice se v úterý pokusila svrhnout vládu, spojenci premiéra Vedžadžívy však její argumenty odmítli. Podle pozorovatelů je thajská společnost stále neklidnější.

Image

Zpráva

Bývalý thajský premiér Šinavatra byl obviněn z terorismu

Thajský soud vydal zatykač na svrženého a posléze uprchlého premiéra Tchaksina Šinavatru. Viní jej z teroristických aktivit, jichž se měl dopustit údajným financováním červených protestů. O pomoc s pátráním byl oficiálně požádán i Interpol.

3426834710_0562e7a955_b

Zpráva

Thajský premiér volá po obnově, problémy země ale nezmizely

Premiér Vedžadžíva v neděli znovu ujistil Thajce, že v zemi je již pořádek a může začít obnova země. Definitivně také odmítl možnost předčasných voleb. Ty by ale dle analytiků zemi stejně klid nepřinesly, rozpory ve společnosti jsou údajně ještě větší než před protesty.

Image

Zpráva

Situace v zemi je pod kontrolou, prohlásil thajský premiér

Vláda premiéra Vedžadžívy se po rozehnání demonstrací začíná věnovat plánům na obnovu země. Boje si za poslední týden vyžádaly na padesát obětí a zanechaly část hlavního města v troskách. Bezprostřední škody byly vyčísleny na více než jednu miliardu dolarů.

3446298747_64cde58b47

Zpráva

Thajsko: protesty skončily, nepokoje pokračují

Vůdci červených i většina demonstrantů se ve středu vzdali. Malým skupinkám nespokojenců se ovšem podařilo uniknout z obklíčení a v noci zapálit několik desítek budov.

Image

Zpráva

Thajští vojáci pronikli do tábora, vůdci červených se vzdávají

Thajská armáda ráno napadla tábor červených demonstrantů. Podle pozorovatelů byly zničeny ochranné barikády. Protestující jsou nyní zcela nechráněni, někteří se již vzdávají.

Image

Analýza

Petr Jedlička: V Thajsku jde o systém, ne o košile

Současné protesty v Bangkoku jsou vyústěním mnohaletého řetězce politických krizí. K jejich pochopení je třeba uvážit zejména místní sociální podmínky a politiku někdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry.

4531015494_4032fbf0cf_o

Zpráva

Thajská armáda dala protestujícím poslední ultimátum

Velení thajské armády nechalo o víkendu červené demonstranty obklíčit a odstřelovat, pokyn k přímému útoku na jejich tábor však nedalo. Do pondělního odpoledne mohou z oblasti odejít ženy a děti. Všechny nabídky k dalšímu jednání byly odmítnuty.

3447112712_f5bdabc157_o

Zpráva

V Bangkoku jsou další mrtví, armáda obklíčila demonstranty

Thajská armáda znovu zasáhla proti demonstrantům v centru Bangkoku, odkud se od pátečního rána ozývá střelba. Poslední zprávy mluví nejméně o jednom mrtvém a několika desítkách zraněných, mezi nimiž jsou dva novináři a generál, který se přidal k protestujícím.

Image

Zpráva

Thajský premiér se chce dohodnout, oznámil předčasné volby

Apchisit Vedžadžíva částečně ustoupil demonstrantům, nabídl smír a slíbil předčasné volby. Červení nabídku přivítali, zůstávají však ostražití. Podle pozorovatelů jde nyní o konkrétní datum voleb. V létě se totiž rozhoduje o novém veliteli armády.

Image

Zpráva

V Bangkoku pokračují násilné střety armády a demonstrantů

Thajské armádě se ve středu podařilo rozehnat velkou kolonu červených demonstrantů, nepokoje a protesty ale neutichají. Premiér Vedžadžíva je podle vlastních slov ochoten ustoupit, násilí se však podřizovat nehodlá.

Image

Zpráva

Armáda brání postupu červených do finančního centra Bangkoku

Za pořádek v Thajsku ručí od pátku nejvyšší velitel armády. Ultimátum dali vládě už i žlutí demonstranti, ti se dožadují pořádku. Vůdci červených plánují kapitulaci – proč, to zatím nevysvětlili.

Image

Zpráva

Vůdci thajské opozice unikli zatčení v hotelu, jeden z nich po laně

Thajská policie se v pátek neúspěšně pokusila zatknout tři vůdce červených demonstrantů. Jeden se z hotelového balkónu spustil po laně, zatímco jeho stoupenci údajně zadrželi dva policisty jako rukojmí.

Image

Zpráva

Thajští červení už nechtějí žádné jednání s vládou

Opoziční demonstranti se rozhodli udržet pozice v thajském hlavním městě i během oslav Songkranu, thajského nového roku. Po víkendovém střetu s armádou hájí svůj požadavek na okamžité rozpuštění parlamentu a nové volby ještě sveřepěji.

Image

Zpráva

Thajsko: při víkendových nepokojích tekla krev, opozice zostřuje požadavky

Jedenadvacet lidí bylo zabito a osm set zraněno během víkendových nepokojů v Bangkoku. Demonstrantům se podařilo v centru udržet. Chtějí okamžité odstoupení premiéra a dále odmítají vyjednávat.

Image

Zpráva

Thajsko: vláda se poprvé uchýlila k násilí na demonstrantech

Thajská vláda zrušila vysílání opoziční televize a desítky webových stránek, na kterých demonstranti domlouvali protestní akce. Při pokusu červených obsadit telekomunikační společnost proti nim policisté použili vodní děla a slzný plyn.

Vj47yela435535

Zpráva

V Thajsku byl vyhlášen výjimečný stav

Po ranním útoku červených demonstrantů na parlament zakázal thajský premiér v Bankoku shromažďování více než pěti osob a dal bezpečnostním složkám povolení zatýkat bez soudního příkazu. Protestní hnutí kulminuje.

Image

Zpráva

Thajští policisté poprvé zasáhli proti červeným demonstrantům

Thajská policie v úterý ráno znemožnila odpůrcům vlády Apchisita Vedžadžívy, kteří čtvrtým dnem okupují hlavní nákupní zónu Bangkoku, protestní pochod metropolí. V prvním střetu po téměř měsíci protestů nebyl nikdo zraněn.

Image

Zpráva

Thajsko: vláda chce demonstranty pryč z obchodní zóny

Demonstranti pokračují v protestech navzdory výzvě vlády, aby své protesty alespoň přesunuli. Proti vládě demonstrují již tři týdny.

Image

Zpráva

Thajský premiér bude v pondělí podruhé jednat s demonstranty

Apchisit Vedžadžíva se v pondělí podruhé setká s představiteli opozičního hnutí, aby se společně pokusili vyřešit situaci, jež zemi třetím týdnem ochromuje. Požadavek demonstrantů rozpustit parlament předseda vlády na prvním nedělním setkání nevyslyšel.

Image

Zpráva

Thajsko: venkovští demonstranti verbují obyvatele Bangkoku

Desítky tisíc demonstrantů z venkova se snaží získat podporu obyvatel hlavního města. V protestech plánují pokračovat nejméně dva týdny. Thajská vláda v úterý projedná týdenní prodloužení přísných bezpečnostních opatření.

8x1cl245

Zpráva

Thajský premiér odmítl ultimátum demonstrantů

Thajský premiér Vedžadžíva dnes v televizním projevu odmítl požadavek demonstrantů, aby rezignoval a vyhlásil předčasné volby. Pořádek v ulicích Bangkoku střeží padesát tisíc policistů a vojáků, stoupenci bývalého premiéra Šinavatry město chtějí blokovat týden.

Zobrazeno 30 / 30