Srí Lanka

Image

Zpráva

Duterteho brutální válka proti drogám „inspiruje“ okolní země

Srí Lanka se chystá napodobit protidrogovou politiku filipínského prezidenta Duterteho, kterého kvůli tisícům mimosoudních poprav vyšetřuje Mezinárodní trestní soud. Součástí války vyhlášené drogám má být také obnovení trestu smrti.

Dscn3792_2_

Komentář

Iva Sojková: Čínská „diplomacie dluhové pasti“: Africké státy může potkat osud Srí Lanky

Půjčovat si od Číny na nízký úrok může být krátkodobě výhodné, Iva Sojková však upozorňuje na dlouhodobá rizika včetně ztráty strategické infrastruktury, jimž se masivním zadlužováním vystavují zejména státy na africkém kontinentu.

Image

Zpráva

Povodně na Srí Lance zasáhly půl milionu lidí. Pomáhají i Češi

Srí Lanku postihly tragické povodně, které připravily o život přes dvě stě lidí. Akutní krizi pomáhají řešit humanitární organizace včetně českých. Zvyšující se četnost i rozsah podobných pohrom se klade do souvislosti se změnami klimatu.

Image

Zpráva

Namísto Tygrů přijdou sloni. Srílanská vláda chce z bojiště rezervaci

Režim prezidenta Radžapaksy chce oblast posledních bojů s Tygry osvobození tamilského Ílamu přeměnit na zónu chráněné divočiny a domov pro slony. Ochranáři záměr vítají, tamilští starousedlíci už méně.

Image

Zpráva

Srílanský prezident si nechal podstatně rozšířit pravomoce

Srílanští poslanci ve středu umožnili prezidentu Radžapaksovi sloužit neomezený počet volebních období a rozšířili jeho pravomoce. Podle opozice jde o další krok k diktatuře.

Image

Zpráva

Srílanské volby vyhrál prezident, sněmovnu povede jeho bratr

Vítězem srílanských voleb se stala podle předpokladů koalice stran UFPA, kterou vede prezident Radžapaksa. Dvoutřetinovou většinu, potřebnou pro ústavní změny, však těsně nezískala. Poslancem bude i vězněný generál Fonseka.

Image

Zpráva

Srílanská vláda propouští první Tamilské tygry. Zatím jen válkou zmrzačené

Bývalí separatisté, kteří ve válce přišli o ruku či nohu, se v rehabilitačních střediscích deset měsíců učili jazyk a řemesla, aby se dokázali lépe začlenit do společnosti. Jejich vyhlídky na normální život jsou přesto nevalné.

Fonseka

Zpráva

Na Srí Lance začíná proces s generálem Fonsekou

Bývalý armádní velitel Sarath Fonseka se v úterý bude před válečným soudem hájit z nařčení, že v době své vojenské kariéry usiloval o státní převrat a připravoval atentát na prezidenta. Hrozí mu až pět let vězení.

Image

Zpráva

Srílanská vláda se chystá zasáhnout proti občanským organizacím

Vláda Srí Lanky plánuje změnit zákony, aby posílila kontrolu nad nevládními organizacemi. Některé z nich se prý politicky angažují a slouží zájmům jiných vlád. Dle aktivistů je však skutečným cílem kabinetu organizace potlačit.

Image

Zpráva

Srílanská opozice bojuje za propuštění zatčeného Fonseky

V hlavním městě Srí Lanky probíhá vlna demonstrací proti zatčení poraženého prezidentského kandidáta Saratha Fonseky. Vláda zatím neoznámila oficiální obvinění,které vedlo k jeho zatčení.

Image

Zpráva

Srílanského generála Fonseku čeká vojenský soud

Poražený prezidentský kandidát Fonseka čelí obvinění z podvodného jednání, plánování atentátu na srílanského prezidenta Radžapaksu a dalších činů. Brzy stane před vojenským soudem. Zatím ho policejní složky vězní na neznámém místě.

Image

Zpráva

Srílanský prezident Radžapaksa rozpustil parlament

Podle analytiků se snaží využít povolební situace a zmatku v řadách opozice, aby posílil svou pozici. Bývalého opozičního kandidáta Fonseku obvinil člen vlády ze spiknutí.

Image

Zpráva

Srílanský generál Fonseka obviněn z pokusu o puč

Poražený prezidentský kandidát Sarath Fonseka čelí obvinění z pokusu o vojenský převrat. Spor ohledně výsledků voleb nabírá dramatický obrat.

Zobrazeno 13 / 13