Slovanská epopej

Image

Zpráva

Slovanskou epopej na turné do Asie vyprovázejí protesty

Cyklus Alfonse Muchy Slovanská epopej se vydává na cestu do Asie s rozruchem. Starosta Moravského Krumlova žádá, aby stát nedovolil přepravu obrazů z Japonska i do Číny. A aktivisté volají po hlavě ředitelky Galerie hlavního města Prahy.

Image

Zpráva

Podle Muchy dojde v Praze k poškození epopeje

Vnuk malíře Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace John Mucha zásadně nesouhlasí s vystavením kompletní Slovanské epopeje ve dvoraně Veletržního paláce. Podle něj tyto prostory nejsou pro soubor pláten vhodné.

Image

Zpráva

Do Prahy převezené Muchovy obrazy ošetří restaurátoři

Pět pláten, která již byla z Moravského Krumlova převezena do Prahy a už dva týdny leží rozvinutá v Malé dvoraně Veletržního paláce, dostanou do péče restaurátoři. Plátna jsou podle expertů v dobrém stavu.

Image

Zpráva

Slovanská epopej se přece jen do Prahy převeze, prý dočasně

Praha se přece jen chystá v úterý ráno odvézt pět srolovaných pláten z Muchovy Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Skutečný termín se ale tají. Patrně aby se předešlo dalším protestům krumlovských občanů.

Image

Zpráva

Slovanská epopej zatím zůstane v Moravském Krumlově

Praha s Jihomoravským krajem se dohodly, že Muchova Slovanská epopej zatím zůstane v Moravském Krumlově, dokud pro ni nebudou v hlavním městě vytvořeny důstojné prostory. Budoucností epopeje se má také zabývat nově vytvořená expertní skupina.

Image

Zpráva

Epopej: Praha opět vytahuje kartu zchátralého zámku

Pražský magistrát si prý nedokáže představit, že by Muchova epopej ve zchátralém moravskokrumlovském zámku zůstala. Krumlovští se brání posudkem, který dokládá, že stav zámku nemá na Muchovy obrazy vliv. Pavilon s nimi je v dobrém stavu.

Image

Zpráva

Slovanská epopej Prahu po volbách už tolik nezajímá

Situace kolem stěhování Muchovy Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy se uklidňuje. Obě města se nejspíš v klidu dohodnou. Dává se tak za pravdu hlasům, které od začátku upozorňovaly, že hektické stěhovácké úsilí pražské ODS je jen předvolebně účelové.

Zpráva

Epopej zůstane zatím na Moravě, shodli se primátor a starosta

Slovanská epopej, která je nyní uskladněna na zámku v Moravském Krumlově, zůstane prozatím na svém místě. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí pražského magistrátu po setkání primátora Bohuslava Svobody se starostou Tomášem Třetinou.

Image

Zpráva

Krumlovští se odvolali proti pokutě za epopej

Vedení Moravského Krumlova se odvolalo proti pokutě, již městu uložil Okresní soud ve Znojmě za údajné bránění v přístupu k plátnům pracovníkům Galerie hlavního města Prahy.

Image

Zpráva

Slovanská epopej se stala kulturní památkou

Spor o Slovanskou epopej postoupil do dalšího dějství. V úterý bylo Muchovo dílo prohlášeno kulturní památkou. Změny v nakládání s obrazy se nyní musejí hlásit památkářům.

Image

Zpráva

Proti stěhování epopeje je pražský vítěz voleb i Václav Havel

Pro Moravský Krumlov a Muchovu epopej se blýská na časy. Vedení pražské TOP 09, vítěz komunálních voleb v metropoli, se vyjádřilo, že by epopej měla pro tuto chvíli v Krumlově zůstat. Včera se pro její zachování v moravském městě vyslovil také Václav Havel.

384799_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Moravský Krumlov prý nemá do sporu o epopej co mluvit

Moravský Krumlov nemá do sporu o epopej co mluvit, na obrazy nemá žádné právo a jeho zámek je ruina nehodna Muchovy Slovanské epopeje. Tvrdí to historička umění a znalkyně díla Alfonse Muchy Jana Orlíková.

Image

Fotogalerie

Moravská epopej

Je to jako z pohádky. Princ dostane hračku, ale jelikož jich má mnoho, jaksi na ni zapomene. Vezme si ji chudý chasník a pečlivě se o ni stará. Přijdou volby, marnotratnému princi se po padesáti letech zasteskne a chce hračku zpátky. A proč by ne - má na ni přeci právo.

Image

Zpráva

Situaci s epopejí by mohl pomoci vyřešit „kavkazský křídový kruh"

I když Moravský Krumlov vydal opětovně zákaz manipulace se Slovanskou epopejí, Praha je rozhodnuta to ignorovat. Balení obrazů pokračuje, padlo už i první trestní oznámení.

Image

Zpráva

Praha a Moravský Krumlov se navzájem obviňují z protiprávního jednání

Moravané bojují o „svou" epopej jako Slované na Rujáně. Muchova Slovanská epopej se už začala stěhovat, krumlovská radnice to dnes ale opět zakázala. Praha však zákaz respektovat nehodlá.

Image

Zpráva

Epopej: do Prahy a pak možná zase zpátky

Po dlouhých tahanicích se zdá, že se Muchova epopej z Moravského Krumlova přece jen přestěhuje. Její osudy jsou ale stále nejisté. Z rozhodnutí soudu bude totiž zatím Praze jen na půl roku zapůjčena.

Image

Zpráva

Epopej: tohle jen tak neskončí

Znojemský soud sice rozhodl, že město má umožnit přestěhování Muchovy Slovanské epopej do Prahy, rozhodnutí moravskokrumlovského Městského úřadu o zákazu stěhování ale nezrušil. Obě nařízení tak platí současně a vše je tam, kde bylo. V patové situaci.

Image

Zpráva

U Slovanské epopeje se v Moravském Krumlově netrhnou dveře

Tahanice mezi Prahou a Moravským Krumlovem o Muchovu Slovanskou epopej nadále pokračují s nejistým koncem. Kauza má zatím za výsledek rapidní zvýšení zájmu veřejnosti o toto dílo.

Image

Zpráva

Kauza epopej pokračuje: Praha žaluje Moravský Krumlov

Poté, co Městský úřad Moravského Krumlova po protestech svých občanů, ale i širší veřejnosti na poslední chvíli zabránil přestěhování Muchovy Slovanské epopeje do Prahy, se pražský magistrát rozhodl Krumlov zažalovat.

Image

Zpráva

Ve sporu o epopej má už brzy rozhodnout Jihomoravský kraj

Spor o Muchovu Slovanskou epopej nadále pokračuje. Po zákazu převozu díla do Prahy Městským úřadem v Moravském Krumlově se pražský magistrát odvolal k Jihomoravskému kraji. Ten by měl brzy o celé kauze rozhodnout.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Epopej česká, nebo moravská?

Tahanice o Muchovu Slovanskou epopej sice nevyvolá bouři moravského národovectví, může však přiživit antagonismus, na kterém by případné nacionalistické hnutí mohlo v budoucnosti stavět.

Image

Zpráva

Praha se proti zákazu stěhování epopeje odvolá

Praha se na stěhování Muchovy Slovanské epopeje s Moravským Krumlovem nedohodla a chce se proti jeho zákazu odvolat k jihomoravskému krajskému úřadu. Podle radního Pechy už Praze vznikají škody, které bude chtít po Krumlovu uhradit.

Image

Zpráva

Epopej: podle Prahy byl úřad Mor. Krumlova podjatý

Praha trvá na vydání epopeje po dobrém nebo po zlém, strana zastánců Moravského Krumlova o tom zatím neuvažuje.

Ha_ek

Zpráva

Jihomoravský kraj podpořil zachování Muchovy epopeje v regionu

Spor mezi Moravským Krumlovem a Prahou o Muchovu Slovanskou epopej nekončí. Spíš naopak. Nově do něj vstoupila samospráva celého Jihomoravského kraje a podpořila Krumlováky.

Epopej_035

Zpráva

Epopej: je to celé nesmysl, ale Praha se chce domluvit

Po zákazu stěhování Slovanské epopeje městským úřadem v Moravském Krumlově se chce pražský magistrát s Krumlovskými domluvit. Čím dál více je ale slyšet názory, že celé stěhování je nesmyslné.

Image

Zpráva

Krumlováci zatím triumfují, epopej se stěhovat nebude

V Moravském Krumlově včera proběhla další demonstrace proti stěhování Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Protestu se zúčastnilo tisíc lidí. Přesun epopeje do Prahy měl začít dnes, ale radnice ho dočasně znemožnila.

Image

Zpráva

Soud podruhé zamítl žádost, jež měla zabránit stěhování epopeje

Rodina Alfonse Muchy žádala soud o vydání předběžného opatření, jež by zabránilo stěhování Slovanské epopeje do Prahy. Soud ale žádost zamítl. Potomci slavného malíře zvažují podání žaloby, která by řešila, komu epopej patří.

Image

Zpráva

Desítky lidí protestovaly proti odvozu Muchovy epopeje

Jihomoravské městečko Moravský Krumlov má brzy přijít o svou ústřední turistickou atrakci, Muchovu Slovanskou epopej. Má se stěhovat do Prahy. Jenže zatím, v rozporu s darovací dohodou, opět jen do provizoria.

Zobrazeno 28 / 28