Rozpočet 2010

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Byl stát při správě svého dluhu oloupen o 10 miliard?

Klíčovým faktorem při veřejné správě většího množství financí je transparentnost. Chyby a ztráty v úředním kontaktu s bankami jsou často nezaviněné, a transparentní účty je dovedou včas odhalit.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Jde opravdu jen o Růžičku?

Sportovní média se po hokejovém mistrovství světa sesypala na Vladimíra Růžičku. Korupce ve sportovním prostředí je však systémovým problémem, jehož příčinou je dlouhodobá podfinancovanost českého sportu. Sloupek Jiřího Paroubka.

91845_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Špidla: Vláda provádí necitelnou a nelítostnou politiku

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu snižuje rodičovskou, porodné, sociální dávky. Ruší sociální příplatek a snižuje příspěvky postiženým.

Image

Zpráva

Vláda schválila snížení podpory stavebního spoření

Návrh zákona, který mění podmínky stavebního spoření, počítá s padesátiprocentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. Kritici chtějí změny napadnout u Ústavního soudu.

374853_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Návrh rozpočtu: škrty, škrty, škrty

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 135 miliard korun. Výdaje rozpočtu budou nižší než letos. Pokud návrh vlády projde Poslaneckou sněmovnou beze změn, pocítí jeho dopady většina českých domácností.

Image

Zpráva

Drábkův návrh nemá jistou podporu odborů ani vlády

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) ráno oznámil, že je ochoten ustoupit a počkat se sloučením mzdových tarifů o rok. Někteří odboráři považují návrh za neprůchodný ve vládě i v odborech. Nejednotný postoj ministrů připouští i Drábek.

Image

Zpráva

Vláda chce na středečním jednání schválit státní rozpočet

Státní rozpočet na příští rok, daňové zákony, změny zákoníku práce či snížení státního příspěvku na činnost politických stran a hnutí. To jsou body programu středečního zasedání kabinetu Petra Nečase.

374105_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Vnitro bude požadovat náhradu za škody způsobené demonstranty

Ministerstvo vnitra bude požadovat náhradu za škody, které mu vznikly v souvislosti s dnešním proniknutím demonstrujících do vestibulu úřadu. Podle Jeronýma Tejce z ČSSD budou škody, které John způsobuje policistům a hasičům, mnohem vyšší.

Zpráva

Zákon o rozpočtové odpovědnosti předloží ODS do konce roku

Premiér Nečas si přeje, aby takzvaná finanční ústava byla poslancům předložena k projednání ještě v letošním roce.

Image

Zpráva

Vláda chce o rozpočtu ještě jednat, ale předem ví, že v ničem neustoupí

Vláda ve středu jednala o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Premiér Nečas ohlásil, že se ješte sejde s odboráři a zaměstnavateli, ale také že jim v ničem neustoupí. Podle odborů je zřejmé, že Nečasova vláda pohrdá sociálními partnery.

Image

Zpráva

Podle návrhu státního rozpočtu státní dluh vzroste k 1,5 bilionu Kč

Státní dluh vzroste v příštím roce o desetinu na 1472 miliard korun. V absolutním čísle to oproti letošnímu roku znamená nárůst o 136,2 miliardy korun. Stát by měl utratit 1179,8 miliardy a vybrat 1044,8 miliardy korun. Schodek je tak plánován na 135 miliard korun.

Ivan-stampach-profil-foto

Komentář

Ivan Štampach: Složenková válka?

Snaha vytvořit dojem, že za dluhy státu jsou zodpovědní jeho občané, je politickým tahem. Kdo je však dlužníkem a kdo věřitelem?

218483_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Sněmovna se chystá přehlasovat Klausovo veto k mateřské

ODS a TOP 09 se zvýšení mateřské pokoušely zmařit obstrukcemi, pak Klaus vetem, ale nyní se zdá, že prohrají ještě před volbami. Jan Kasal říká: kdyby jim tak záleželo na kondici rozpočtu, hlasovali by přece s námi pro zdanění hazardu.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Raději snad zadlužovat

Všichni jsou zadluženi, od jednotlivce po státy – tak by se dal shrnout současný systém. Mají-li se začít propadat občané na samé dno, je lepší, aby se stát zadlužoval. Ještě lepší by bylo, kdyby se systém změnil.

Ilona

Komentář

Ilona Švihlíková: Národní oběť dle ODS a limity návrhů ČSSD

Nové návrhy na zdanění ze strany ODS jsou nejspíše jen dalším předvolebním tahem, který má udržet degresivní zdanění výhodné pro bohaté.

Image

Analýza

Tomáš Tožička: Sociálnědemokratický vyrovnaný rozpočet

ČSSD navrhla uzákonit vyrovnaný rozpočet. Výsměch z úst Janoty či politiků ODS by neměl být důvodem, proč se vážně nezamyslet nad realistickými možnostmi tohoto kroku.

Rut

Sloupek

Rut Kolínská: Peněžitá pomoc v mateřství versus čistá spotřeba

Podpora rodin by měla být samozřejmostí. Když však političtí představitelé nevědí, že výchova a starost o malé děti je finančně náročná, nelze se divit tomu, že chtějí raději utrácet jinde.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Daně jen pro chudé

Nový návrh ODS opět předvádí, jak špičky této partaje uvažují: Daně budou platit jen chudí a hloupí poctivci.

Rut

Sloupek

Rut Kolínská: Na rodině se snadno šetří – nestávkuje

Rodina rozhodně není prioritou státního rozpočtu ani státní politiky. Přesto lidé budou mít děti i nadále. Jenže za jakou cenu?

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Janotovy nové šaty

Jedenáct let připravoval Janota rozpočty pro minulý režim. Tehdy se mu to moc nepovedlo. Pokouší se nyní svým rozpočtem nastartovat další převrat?

259857_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Klausův termín voleb se ostatním politikům nelíbí, chtěli by vládnout dřív

Toplánek by raději volby v polovině května. Na odporu proti levicovým návrhům se však s Klausem shodl.

Cssz

Zpráva

Krize a slevy dostaly sociální pojištění do mínusu

V minulosti skončily přebytky sociálního pojištění v rozpočtu, nyní rozpočet pokryje ztrátu. Lidé o peníze nepřijdou, jde o mandatorní výdaje.

Image

Zpráva

Ministerstvo financí lidovcům: nerozumíte tomu

Podle ministerstva financí vycházejí lidovecké návrhy na úspory v rozpočtu z mylných informací. Ministerstvo souhlasí pouze s omezením výhod pro šéfy státních firem.

Eduard_janota_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Janota ve funkci ministra financí zůstává

Ministr financí Janota se dnes sešel s premiérem Fischerem kvůli svému setrvání ve funkci ministra financí. Nakonec se nechal přesvědčit, ve funkci zůstane.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: České finance nad propastí?

Čísla nejsou všechno, relativně nízký dluh České republiky nevyváží neschopnost zdejší politické reprezentace.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Nehrozí nám vzdělanostní genocida?

Úroveň většiny českých škol není vysoká, lékem na současný stav však není zpoplatnění studia. To by kromě prohloubení sociálních rozdílů způsobilo redukci vzdělání na obchodní artikl.

141853_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Pravice se pře kvůli rozpočtu, Kalousek vidí za vším komunisty

ODS: může za to vláda. Klaus: může za to ODS. Janota: Klaus mě podpořil. Kalousek: můžou za to komunisti v KSČM, ČSSD a KDU-ČSL.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Rozpočet: chudým brát a bohatým dávat

Schválený rozpočet nakonec garantuje alespoň minimální sociální stabilitu, nejvíce na něm ovšem vydělá podnikatelská elita. Na občanech zůstane jeho zaplacení.

Fischerova_11_p1

Sloupek

Táňa Fischerová: Letadlo končí, masky dolů

Hospodářský systém mnoha demokratických zemí připomíná hru na letadlo. Vítězství je jen pro ty, co přišli první a ostatní je musí zaplatit.

Image

Zpráva

Rozpočet prošel, ale bez Janotova balíčku

Poslanci ve středu v půl deváté večer schválili rozpočet na přístí rok. Levice prosadila zvýšení výdajů na sociální služby, pro učitele a pro zemědělce. Ministr financí Eduard Janota po schvalování rozpočtu řekl, že má „pocit marnosti".

Rozhovor

Martin Fassmann: Skutečným stabilizátorem nejsou škrty, ale ekonomický růst

Samotné progresivní zdanění nás z krize nevyvede, je třeba daně zvýšit a zpřehlednit, říká ekonom ČMKOS Martin Fassmann.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Zadlužený stát

Státní dluh je vysoký a je potřeba s tím něco dělat. Jaká kriteria však určují, do čeho se investovat může a na čem naopak musíme šetřit?

Penize

Zpráva

ODS straší, že nepodpoří rozpočet na rok 2010

Sociální demokraté chtějí pozměňovacími návrhy přesunout 12 miliard na sociální výdaje a zemědělství. ODS to považuje za „rozebírání Janotova balíčku."

248023_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Rektoři: Vysoké školy nebudou schopné financovat výzkum

Příští rok ubude vysokým školám 1,2 miliardy korun. Česká konference rektorů varovala před kritickým podfinancováním vysokého školství.

Zobrazeno 34 / 34