Protesty v Duchcově

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Nacistická „Křišťálová noc“ a její současné paralely

František Kostlán ve svém textu načrtává paralely mezi tzv. „Křišťálovou nocí“ a současným děním. Přestože se to může zdát přehnané, je zde možné najít určité podobnosti.

Komentář

Jan Choroš: V Brně hibernuje lokální fašismus

Po některých úspěších antifašistů v Brně se může zdát, že s neonacisty je v Brně symbolicky dobojováno. Ve skutečnosti jsou zde ale stále aktivní a najdeme je na poměrně lukrativních adresách.

P1000437

Komentář

Filip Šimeček: Koupaliště zdarma

Společností se opět šíří městské legendy. Tváří v tvář sociální nejistotě to však již nejsou černé sanitky unášející děti ani koťata chovaná ve sklenicích – cílem fám a mýtů se stále častěji stávají Romové.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: Rohožka a vykopnuté dveře

Diskuse o protiromských protestech bývají často plytké. Důležité je ptát se a žádat od politiků, kandidátů na veřejné funkce jasné vyjádření. To, co mohou politici udělat, jsou zákonná opatření a úpravy postupů výkonné moci.

Ax1

Komentář

Daniel Soukup: Politická korektnost - předsudky a pověry

Politická korektnost není všelék. Utrhne-li se ze řetězu, může působit směšně a snad i napáchat škody. V USA souvisí se snahou zlepšovat postavení znevýhodněných skupin pozitivní diskriminací. V Česku se ale pozitivní diskriminace neuplatňuje.

Image

Tip

Pozvánka na seminář k protiromským projevům

Rádi bychom Vás pozvali na seminář s názvem: Jak reagovat na narůstající protiromské projevy?, který se koná v úterý 1. října od 17:30 hod. v Českých Budějovicích. Vysoupí zde Ondřej Lánský a David Poživil.

Vidimsky_filip

Komentář

Filip Vidimský: Blokujeme! pokračuje v činnosti. Pomoci můžete i vy

Platforma Blokujeme! vznikla během léta na obranu před protiromskými pochody. Ač je již léto za námi, série protiromských pochodů zdaleka nekončí. Hned tři proběhnou zítra 28. 9.

Rokos

Komentář

Luboš Rokos: K perspektivě vztahů Čechů a Romů

Příklon části většinové společnosti k rasistům pramení z pocitu, že rasisté jsou jediní, kdo se jich zastane. Alternativa v podobě soužití však existuje, přestože není tak jednoduchá a je náročnější na čas i úsilí.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Náš český socrasismus

Je logické, že lidé, kterým kulturně odlišné sousedství přináší každodenní obtíže, reagují projevy nesouhlasu a nespokojenosti. Pokud se neúčastní pogromů a násilných akcí nebo je neschvalují, nikdo by je neměl označovat za rasisty.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Jsme nuceni čekat na Malcolma X nebo oběti pogromů

Rozhovor s proromským aktivistou Mírou Brožem z občanského sdružení Konexe o současné situaci aktivistů, o stavu občanské společnosti a roli neziskových organizací, o nebezpečí plynoucí z extremismu i z radikalizace uvnitř romských komunit.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Ty seš teda expert

Hlas odborníků má mediálním sdělením dodat na důvěryhodnosti. Někdy se však stane, že místo odborníka aktuální dění popisuje spíše občan.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Miloš Zeman má pravdu, neonacismus je třeba tvrdě potírat

Jedním z mála politiků, kteří nepodceňují pokračující demonstrace českých neonacistů proti Romům, je Miloš Zeman. Před neonacisty opakovaně varoval. Ostatní politici se začínají bát, že by si zastáváním se Romů mohli před volbami uškodit.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Pokus neonacistů o vojensky organizovanou akci?

Na víkend neonacisté ohlásili protestní akce v pěti městech České republiky. Cílem má být ztížit pořádkovým silám zásah speciálních jednotek. Ve skutečnosti ale hlavní úder zřejmě přijde pouze na jednom či dvou z nich.

Kolman2010

Glosa

Gestapo! Gestapo?

V poslední době se na různých protestních shromážděních směrem k policii často skanduje. Gestapo! Gestapo! Jedná se o hrubou urážku nejen dnešních policistů, ale také obětí skutečného Gestapa.

Image

Analýza

Tomáš Tožička: Dvě města v jednom. Kam kráčí Duchcov?

Analýza situace v Duchcově překvapivě ukazuje, že vyloučené lokality a chudoba vznikají tam, kde se veřejné prostředky rozdělují nerovnoměrně. To znamená nejvíce nejbohatším a nejméně nejchudším. Náprava je možná, ale vyžaduje politickou vůli.

Karel_chlouba

Komentář

Karel Chlouba: Pořádek za každou cenu

Snaha umožnit legální shromáždění neonacistů přispívá k integraci těchto protestů mezi protesty nespokojených občanů a postupnému mizení hranice mezi nimi. Tato legalita se následně stává trumfem neonacistů proti antifašistům.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Tvrdě trestat! Samozřejmě ty druhé

Nulová tolerance, represe, tvrdá ruka a další oblíbené postupy, o kterých v posledních letech politici rádi hovoří, se zdají velice lákavým řešením. Když se ovšem týkají těch druhých. Třeba neonacistů.

Wales-mwnt_cb

Komentář

Pavel Holubec: Struktura nenávisti

Společnost, v níž dominují konkurenční vztahy a kde platí „účel světí prostředky“, si vytváří hromosvod pro jevy, se kterými si neumí či nechce poradit. Tím jsou bezdomovci a zvláště Romové. Pokud si do nich kopnete, lze si to snadno morálně odůvodnit.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Po protiromských taženích se začíná probouzet stát i občanská společnost

Nový ministr vnitra Pecina slibuje pokračovat v tažení proti extremistům. Vedle toho na protiromské protesty začíná reagovat i občanská společnost, dokladem je vyjádření Sokolu Brno I či prohlášení několika respektovaných osobností.

David_pozivil

Komentář

David Poživil: Zpověď naivního pseudohumanisty

Anticiganisté zhusta argumentují tím, že jejich oponenti jsou intelektuálové, kteří nemají s Romy reálné zkušenosti. Ten, kdo odmítá rasistický pohled na svět, musí totiž být pseudohumanista. Dozrál čas ukázat, že tak to není.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Až dav prorazí dveře mého bytu

Stále častější pokusy o pogrom vypovídají o závažných problémech současnosti. Co by se stalo, kdyby se dav přes policejní kordony dostal až k bytům Romů?

Wales-mwnt_cb

Komentář

Pavel Holubec: O politice bezpečnosti a prosazování lidských práv

Politika bezpečnosti je nejenom popřením života, ale zároveň vede k velice úzkému pojetí „univerzálních lidských práv“. Ta je třeba méně prosazovat a více diskutovat o jejich významu v konkrétních situacích například v Českých Budějovicích.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Vedení jihočeské policie selhalo. Umožnila mu to institucionalizace rasismu

Víkendové události v Českých Budějovicích a zásadní selhání zdejší policie jsou dokladem toho, že u nás dochází k institucionalizaci rasismu. Pokud tomu nezabráníme, těžko dosáhneme demokracie.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Místo míru výstražné granáty a slzný plyn

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková nečekala, že se situace v Českých Budějovicích tak zvrtne. Nejdůležitější je podle ní komunikace, aby i nespokojená většina měla prostor, kde si to ventiluje. Výsledek ale může být opačný.

Lesny

Komentář

Karol Lesný: Uvádění policejních příběhů na pravou míru

Sobotní zásah proti neonacistům v Český Budějovicích byl podle krajského ředitele policie stoprocentně úspěšný a označení „černé svině“, které zde padlo, mířilo na policii. Taková policie budí důvěru jen těžko.

Vaclav_krajnansky_cb

Komentář

Václav Krajňanský: Proniknout hranice

Přestože existuje množství komentářů a zpráv věnovaných problematice rasismu, ve skutečnosti nezobrazují realitu života v sociálním vyloučení. Novinářská práce na tomto poli se totiž vesměs odehrává pouze na hranicích těchto jevů.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Sklerotizovaná paměť národa

Pokusy o protiromské pogromy v Duchcově a v Českých Budějovicích jsou ukázkou stejné selektivní paměti, která se uplatnila při rozhodnutí zbourat bývalý hotel Praha či při založení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: V Duchcově demonstrovali proti Romům antiradikálové a kamarádi Romů

Ti, co v sobotu v Duchcově demonstrovali proti Romům, nebyli radikálové, nýbrž extremisté; a dále se mezi demonstranty nacházelo mnoho místních, kteří mají s Romy dobré sousedské vztahy.

Banga-patrikcb

Komentář

Patrik Banga: Aktivisté se ukázali, náckové byli biti, jedeme dál...

Je dobře, že se v Duchově podařilo uspořádat festival, ale bagatelizace násilí na manželích přijatelná není. Nakonec se obě strany stejně budou muset sesednout k jednomu stolu.

Profilovka_2

Komentář

Tomáš Schejbal: Cikánský candrbál?

V Duchcově se konaly dvě proti sobě stojící akce lidí, kteří by se ve skutečnosti měli spojit v odporu proti vládě a současnému systému.

Majicek

Komentář

Jan Májíček: Festival v Duchcově jako jedna z cest, jak dál

Zatímco lidé v duchovském ghettu a jejich návštěvníci strávili den v radostné atmosféře, neonacistům se podařilo jediné: dostat po tlamě.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Pořadatel duchcovských demonstrací chtěl vyvraždit Romy – takže o nic nejde

Pořadatelé protiromské demonstrace v Duchcově jsou podle všeho dlouholetí neonacisté, kteří se netají tím, že Romy je třeba „vyvraždit“. Projde jim to u českých soudů?

Kolman2010

Komentář

Petr Kolman: K nutné obraně aneb Nepřilévejme zbytečně oleje do ohně

Stávající právní úprava umožňuje v případě napadení dostatečnou obranu, která může být i silnější než útok. Návrh Víta Bárty na posílení práva na obranu podle amerického vzoru je proto nebezpečným populismem.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Další brutální útok médií: dvanáctiletého kluka dobila klacky

V imaginaci novinářů a editorů některých médií už probíhá etnický konflikt mezi Romy a majoritou. Kdyby ovšem měli psát o každé rvačce, která se někde seběhne, nepsali by o ničem jiném.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Mým duchcovským

Situace v Duchcově není ničím novým ani nepředvídatelným. Události posledních dní jsou naopak výsledkem dlouhodobého neřešení sociálně-ekonomických problémů obce.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Násilí v Duchově a Teplicích a povrchní média zhoršují soužití

V poslední době došlo ke dvěma otřesným případům násilí s rasistickým podtextem či přímo motivem. Média o nich ovšem informují zkresleně – romství se zmiňuje pouze tehdy, jsou-li Romové útočníky.

Zobrazeno 36 / 36