Portugalsko

21876093352_2f4aa5860e_c

Zpráva

V Portugalsku povládnou opět socialisté, představili nový kabinet

Straně premiéra Costy unikla jen těsně sněmovní většina. Vládnou tak hodlá sama za ad hoc spolupráce s menšími levicovými formacemi. Hlavním stranám portugalské pravice nepřišli letos voliči.

A11

Komentář

Maria João Rodriguesová: Úspěch portugalských socialistů je větší, než se zdá

Prezidentka FEPSu rozebírá a komentuje nedávné vítězství Socialistické strany (PS) v portugalských volbách. Podle Rodriguesové je politika PS inspirativní nejen o sobě, ale i způsobem, jímž se dokázala obhájit před unijními strukturami.

Image

Zpráva

Přichází „portugalský Bolsonaro“. Nahrává mu rozhádaná pravice

Také v Portugalsku vzniká „moderní“ krajně pravicová strana. S dobře známými tématy přichází univerzitní profesor André Ventura, který se v médiích proslavil glosami o sportu a v politice pro změnu výroky na adresu Romů.

Image

Štěstí z šesti

2018: světové události za horizontem

Ne všem důležitým zprávám ze světa jsme se letos stihli podrobně věnovat. Přinášíme proto alespoň výběr šesti událostí ze čtyř kontinentů, které mají potenciál významně ovlivnit podobu nejen blížícího se roku 2019.

A1

Zpráva

Portugalsko zvládlo krýt čtyři dny spotřebu elektřiny jen z obnovitelných zdrojů

Země, jež patřila k největším producentům CO2 na obyvatele, dokončuje energetický obrat. Investovat se rozhodla zvláště do větru. Produkce energie z obnovitelných zdrojů je ale na vzestupu i jinde v Evropě.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Katolíci a práva sexuálních menšin – proč to v Itálii nejde a v Portugalsku jde

František Kalenda přibližuje zásadní rozdíl v přístupu společností a jejich elit k otázce zrovnoprávnění sexuálních menšin ve dvou klasických katolických zemích a zamýšlí se nad příčinami.

A1

Zpráva

Novým portugalským prezidentem bude televizní profesor Sousa

V přímých volbách zvítězil v neděli Marcelo Rebelo de Sousa – pravicový akademik a expolitik známý především jako vtipný televizní glosátor. Podle pozorovatelů pomohla Sousovi i image sjednotitele přejícího stabilní, třebas i levicové vládě.

Aa1

Zpráva

Vládu v Portugalsku sestavila nakonec levice, EU opouštět nechce

Téměř tříměsíční povolební krizi v zemi ukončil vznik menšinového socialistického kabinetu podporovaného důslednou levicí. O tom, jak dlouho vydrží, rozhodne podle znalců především ekonomika.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Portugalsko o krok blíž levicové vládě

František Kalenda přibližuje jádro i širší kontext posledního vývoje napjaté povolební situace v Portugalsku, kde se pravicový blok snaží společně s prezidentem bránit už dohodnuté levicové většině v sestavení vlády.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Skutečná prohra portugalské levice

František Kalenda hodnotí s týdenním odstupem výsledek portugalských voleb – hlasování, které zajímavě odhalilo limity postupu dosavadních odpůrců austerity.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Tři roky portugalské kalvárie

Stálý spolupracovník DR sledující Latinskou Ameriku a lusofonní země se tentokrát zaměřil na vlastní Portugalsko. Jak se vypořádalo s léty krize a jaké důsledky přinesla úsporná opatření?

A6

Zpráva

Poslední protesty v Portugalsku zaujaly i novou protestní kulturou

Podle pozorovatelů se v zemi znovu objevují angažované malby na zdech, zpívají staré protestsongy a jsou skandována hesla z dob karafiátové revoluce. Tamní rozhořčení se přitom organizují čím dál více sami, bez odborů či opozičních stran.

Image

Zpráva

V Portugalsku povládne pravice

Volby do portugalského parlamentu vyhráli sociální demokraté, jež v tamní politice představují pravici. Ve vládě s konzervativními lidovci se chtějí zaměřit především na reformy, které uspokojí zahraniční věřitele.

Image

Zpráva

Ministři eurozóny řekli jasně: Řecko musí privatizovat

Ministři financí zemí eurozóny se sice na poslední schůzce neshodli, jakým způsobem restrukturalizovat řecký dluh, vyjasnili si ale něco jiného: k jakémukoliv zásahu dojde až poté, co Řecko schválí plán rozprodeje státního majetku.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Pozadie pôžičky Portugalsku z eurovalu

Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond půjčily Portugalsku 78 miliard eur. Poskytnutí balíčku finanční záchrany podmínily tím, že země přijme program dalekosáhlých strukturálních reforem. Jejich prospěšnost je však víc než diskutabilní.

Image

Zpráva

Finské strany se dohodly, Portugalsko úvěr dostane

Zástupcům finských liberálních stran se podařilo přesvědčit sociální demokraty, aby podpořili záměr eurozóny sanovat portugalské finance. Silná národovecká strana Praví Finové v reakci opustila rozhovory o právě vznikající vládě.

Image

Zpráva

Portugalsko se dohodlo s EU a MMF na podobě sanačních půjček

Státy platící eurem a Mezinárodní měnový fond půjčí zadluženému Portugalsku celkem 78 miliard eur výměnou za přijetí škrtů a úspor. Asi šestina částky je určena na posílení portugalských bank.

Image

Zpráva

Portugalsko konečně přiznalo, že dluhy samo nezvládne

Již třetí země eurozóny musela připustit, že bez zahraniční pomoci nesvede plnit své závazky. Rozhodnutí zažádat o sanační půjčku EU padlo po aukci dluhopisů, jejichž splacení bude zemi stát až dvojnásobek než u evropských dotovaných úvěrů.

Image

Zpráva

Summit EU schválil krom Paktu i nový záchranný mechanismus

Vedle takzvaného Paktu pro euro schválila eurozóna v minulých dnech i vznik Evropského stabilizačního mechanismu. Ten má pomáhat předluženým zemím. Analytici se obávají, že jako první bude jeho služeb nuceno využít Portugalsko, a to již velmi brzy.

Image

Zpráva

V Bruselu protestovaly odbory všech barev, došlo i na potyčky

Belgickým odborářům se podařilo zorganizovat pěkný, mohutný protest, jehož si díky skupince třiceti bouřliváků všimly i velké agentury. Akce skončila těsně před začátkem eurosummitu, jejž ovšem zcela ovládá otázka aktuálního vývoje v Portugalsku.

Image

Zpráva

Agentura Moody´s snížila Portugalsku rating, tlačí jej k dalším škrtům

Přestože se Portugalsko snaží vyhnout sanačním úvěrům, cena jeho dluhu stále stoupá. Doporučená neoliberální opatření se přitom vládě prosazovat nedaří. Agentura Moody´s se s těmito argumenty ve středu připojila k ostatním a snížila zemi rating o dva body.

Image

Zpráva

Prezident zadluženého Portugalska se vzdal svého platu

Aníbal Cavaco Silva se při nástupu do druhého funkčního období rozhodl zříci prezidentského platu. Místní komentátoři gesto vítají. Připomínají ale, že vlastně neměl na vybranou.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Portugalsko: kde je problém?

Půjčka MMF a EU Portugalsku by znamenala radikalizaci neoliberálních úsporných politik. Stejně tak jako v sedmdesátých a osmdesátých letech by však taková politika nevyléčila strukturální problémy portugalského hospodářství.

Image

Zpráva

Portugalci vstoupili do generální stávky, má nevídanou podporu

Všeobecného protestu proti oficiálnímu pojetí nezbytných úspor se účastní nejvíce lidí za posledních dvacet let. Na Sócratesovu vládu ale zároveň tlačí mezinárodní finanční kruhy, které se obávají řeckého scénáře.

Zobrazeno 24 / 24