Portugalsko
Zpráva
Přichází „portugalský Bolsonaro“. Nahrává mu rozhádaná pravice
Také v Portugalsku vzniká „moderní“ krajně pravicová strana. S dobře známými tématy přichází univerzitní profesor André Ventura, který se v médiích proslavil glosami o sportu a v politice pro změnu výroky na adresu Romů.
Štěstí z šesti
2018: světové události za horizontem
Ne všem důležitým zprávám ze světa jsme se letos stihli podrobně věnovat. Přinášíme proto alespoň výběr šesti událostí ze čtyř kontinentů, které mají potenciál významně ovlivnit podobu nejen blížícího se roku 2019.
Zpráva
Portugalsko zvládlo krýt čtyři dny spotřebu elektřiny jen z obnovitelných zdrojů
Země, jež patřila k největším producentům CO2 na obyvatele, dokončuje energetický obrat. Investovat se rozhodla zvláště do větru. Produkce energie z obnovitelných zdrojů je ale na vzestupu i jinde v Evropě.
Sloupek
František Kalenda: Katolíci a práva sexuálních menšin – proč to v Itálii nejde a v Portugalsku jde
František Kalenda přibližuje zásadní rozdíl v přístupu společností a jejich elit k otázce zrovnoprávnění sexuálních menšin ve dvou klasických katolických zemích a zamýšlí se nad příčinami.
Zpráva
Novým portugalským prezidentem bude televizní profesor Sousa
V přímých volbách zvítězil v neděli Marcelo Rebelo de Sousa – pravicový akademik a expolitik známý především jako vtipný televizní glosátor. Podle pozorovatelů pomohla Sousovi i image sjednotitele přejícího stabilní, třebas i levicové vládě.
Zpráva
Vládu v Portugalsku sestavila nakonec levice, EU opouštět nechce
Téměř tříměsíční povolební krizi v zemi ukončil vznik menšinového socialistického kabinetu podporovaného důslednou levicí. O tom, jak dlouho vydrží, rozhodne podle znalců především ekonomika.
Sloupek
František Kalenda: Portugalsko o krok blíž levicové vládě
František Kalenda přibližuje jádro i širší kontext posledního vývoje napjaté povolební situace v Portugalsku, kde se pravicový blok snaží společně s prezidentem bránit už dohodnuté levicové většině v sestavení vlády.
Sloupek
František Kalenda: Skutečná prohra portugalské levice
František Kalenda hodnotí s týdenním odstupem výsledek portugalských voleb – hlasování, které zajímavě odhalilo limity postupu dosavadních odpůrců austerity.
Sloupek
František Kalenda: Tři roky portugalské kalvárie
Stálý spolupracovník DR sledující Latinskou Ameriku a lusofonní země se tentokrát zaměřil na vlastní Portugalsko. Jak se vypořádalo s léty krize a jaké důsledky přinesla úsporná opatření?
Zpráva
Poslední protesty v Portugalsku zaujaly i novou protestní kulturou
Podle pozorovatelů se v zemi znovu objevují angažované malby na zdech, zpívají staré protestsongy a jsou skandována hesla z dob karafiátové revoluce. Tamní rozhořčení se přitom organizují čím dál více sami, bez odborů či opozičních stran.
Zpráva
V Portugalsku povládne pravice
Volby do portugalského parlamentu vyhráli sociální demokraté, jež v tamní politice představují pravici. Ve vládě s konzervativními lidovci se chtějí zaměřit především na reformy, které uspokojí zahraniční věřitele.
Zpráva
Ministři eurozóny řekli jasně: Řecko musí privatizovat
Ministři financí zemí eurozóny se sice na poslední schůzce neshodli, jakým způsobem restrukturalizovat řecký dluh, vyjasnili si ale něco jiného: k jakémukoliv zásahu dojde až poté, co Řecko schválí plán rozprodeje státního majetku.
Komentář
Joachim Becker: Pozadie pôžičky Portugalsku z eurovalu
Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond půjčily Portugalsku 78 miliard eur. Poskytnutí balíčku finanční záchrany podmínily tím, že země přijme program dalekosáhlých strukturálních reforem. Jejich prospěšnost je však víc než diskutabilní.
Zpráva
Finské strany se dohodly, Portugalsko úvěr dostane
Zástupcům finských liberálních stran se podařilo přesvědčit sociální demokraty, aby podpořili záměr eurozóny sanovat portugalské finance. Silná národovecká strana Praví Finové v reakci opustila rozhovory o právě vznikající vládě.
Zpráva
Portugalsko se dohodlo s EU a MMF na podobě sanačních půjček
Státy platící eurem a Mezinárodní měnový fond půjčí zadluženému Portugalsku celkem 78 miliard eur výměnou za přijetí škrtů a úspor. Asi šestina částky je určena na posílení portugalských bank.
Zpráva
Portugalsko konečně přiznalo, že dluhy samo nezvládne
Již třetí země eurozóny musela připustit, že bez zahraniční pomoci nesvede plnit své závazky. Rozhodnutí zažádat o sanační půjčku EU padlo po aukci dluhopisů, jejichž splacení bude zemi stát až dvojnásobek než u evropských dotovaných úvěrů.
Zpráva
Summit EU schválil krom Paktu i nový záchranný mechanismus
Vedle takzvaného Paktu pro euro schválila eurozóna v minulých dnech i vznik Evropského stabilizačního mechanismu. Ten má pomáhat předluženým zemím. Analytici se obávají, že jako první bude jeho služeb nuceno využít Portugalsko, a to již velmi brzy.
Zpráva
V Bruselu protestovaly odbory všech barev, došlo i na potyčky
Belgickým odborářům se podařilo zorganizovat pěkný, mohutný protest, jehož si díky skupince třiceti bouřliváků všimly i velké agentury. Akce skončila těsně před začátkem eurosummitu, jejž ovšem zcela ovládá otázka aktuálního vývoje v Portugalsku.
Zpráva
Agentura Moody´s snížila Portugalsku rating, tlačí jej k dalším škrtům
Přestože se Portugalsko snaží vyhnout sanačním úvěrům, cena jeho dluhu stále stoupá. Doporučená neoliberální opatření se přitom vládě prosazovat nedaří. Agentura Moody´s se s těmito argumenty ve středu připojila k ostatním a snížila zemi rating o dva body.
Zpráva
Prezident zadluženého Portugalska se vzdal svého platu
Aníbal Cavaco Silva se při nástupu do druhého funkčního období rozhodl zříci prezidentského platu. Místní komentátoři gesto vítají. Připomínají ale, že vlastně neměl na vybranou.
Komentář
Joachim Becker: Portugalsko: kde je problém?
Půjčka MMF a EU Portugalsku by znamenala radikalizaci neoliberálních úsporných politik. Stejně tak jako v sedmdesátých a osmdesátých letech by však taková politika nevyléčila strukturální problémy portugalského hospodářství.
Zpráva
Portugalci vstoupili do generální stávky, má nevídanou podporu
Všeobecného protestu proti oficiálnímu pojetí nezbytných úspor se účastní nejvíce lidí za posledních dvacet let. Na Sócratesovu vládu ale zároveň tlačí mezinárodní finanční kruhy, které se obávají řeckého scénáře.
Zobrazeno 22 / 22