Pákistán

Další témata

Image

Zpráva

Indie a Pákistán se po letech vzájemně bombardovaly. Důvodem je opět Kašmír

Napětí mezi Indií a Pákistánem minulý týden vyústilo až ve vzájemné letecké bombardování. Kromě historických příčin je na vině nejhorších střetů za dvacet let také současná politická situace obou v zemích včetně blížících se voleb v Indii.

Image

Zpráva

Případ Bibiová v kontextu pákistánských zákonů o rouhání

Obvinění z rouhání může v Pákistánu končit smrtí. Přestože soudy nakonec podezřelé zpravidla osvobodí, konečný rozsudek mnohdy vynese lynčující dav. V boji proti kontroverzním zákonům o rouhání umírají i soudci a politici.

Image

Zpráva

V Pákistánu zvítězil Imran Chán. Dosadila ho armáda, protestují ostatní strany

Příštím pákistánským premiérem se s největší pravděpodobností stane Imran Chán. Zvítězil ve volbách plných manipulací armády, proti kterým všechny ostatní strany protestují. Současná vládní strana odmítá výsledky uznat.

Image

Zpráva

Pakistán volí. Mezi dvěma konzervativci může rozhodnout progresivní strana

Dnešní volby v Pákistánu provází násilí a obvinění armády z pokusu zmanipulovat jejich výsledek. Největší šance na vítězství má kriketový hráč a oblíbenec islamistů Imran Chán, nebo bratr uvězněného premiéra Šebház Šaríf.

Image

Zpráva

Svět sužuje horké jaro. V Pákistánu padl dubnový teplotní rekord

Víc než padesát stupňů Celsia naměřili v pákistánském městě Navabšáhu. Celosvětově bylo nadprůměrně teplých posledních čtyři sta měsíců v řadě, upozorňují vědci. Organizace spojených národů volá po rychlejším snižování emisí.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Beznaděj afghánských uprchlíků

Zelenookou afghánskou ženu z obálky National Geographic zná nejspíš každý. V současné době se opět ocitla v komplikované situaci: s více než dvěma miliony dalších Afghánců byla deportována z Pákistánu.

A1

Zpráva

Islámský stát už i v Pákistánu? Znalci váhají

Debatu o pronikání Daeš na východ podnítil velký pondělní útok u nemocnice v Kvétě, při němž usmrtil sebevražedný atentátník zřejmě až 93 lidí.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Tarek Fatah: Ke kořenům muslimského antisemitismu

Kanaďan pákistánského původu Tarek Fatah je otevřeným a tvrdým kritikem radikálního islámu a s ním spojeného antisemitismu. Není jednorozměrným hlasatelem nesnášenlivosti, ale inspirujícím autorem, kterého lze bez nadsázky označit za jeden z prorockých hlasů dneška.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Teroristy nezajímají muslimové, ale rekruti

V neděli zemřelo více než sedmdesát lidí během teroristického útoku v pákistánském Láhauru. Jedná se o další provokaci: čím více budou Evropané zlořečit islámu, tím více povstane rekrutů islamistického chalífátu.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Český občan na prodej

Informaci o výkupném, které bylo zaplaceno za české studentky, zveřejnil časopis Respekt, nicméně poté se rozšířila do dalších zemí. Fatima Rahimi sledovala její oběh v pákistánských médiích, na perských serverech i v asijských zpravodajstvích.

Frantisek_bublan_2009

Zpráva

František Bublan: Zveřejnění výše výkupného povzbuzuje další únosy

Úřad vlády chce prošetřit možné úniky ohledně výkupného, které měla Česká republika údajně zaplatit za dvě ženy unesené v Pákistánu. Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana informace o výkupném povzbuzují další podobné incidenty.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Pákistánské ženy tvoří počítačové hry

Situace žen v Pákistánu je tristní. Některé firmy z herního průmyslu ale přijímají stále více zaměstnankyň. Ruší tak představy, že svět techniky je pouze mužským kolbištěm.

A1

Zpráva

Pákistánští Tálibové zaútočili na základní školu, 132 dětských obětí

Dopolední akce pákistánské odnože původně afghánského hnutí je nejkrvavějším teroristickým činem pákistánské poststudenoválečné historie. Příslušná škola byla vybrána proto, že ji navštěvovaly především děti vojáků.

A1

Zpráva

Nobelovu cenu míru pro rok 2014 dostanou bojovníci za práva dětí

Norský Nobelův výbor se letos rozhodl ocenit Pákistánku Malalu Júsufzaiová a Inda Kaliáše Satjárthího – dva aktivisty různého věku, zkušeností a vyznání, kteří však usilují o podobnou věc.

A1

Zpráva

V Pákistánu povládnou konzervativci, moc se však neví jak

Výsledky velkých pákistánských voleb z minulého víkendu nejsou doposud kompletní, o vítězi ale nikdo nepochybuje. Méně jasné už je, co bude vláda Naváze Šarífa vlastně prosazovat.

Chytil

Komentář

Matěj Chytil: Únos, který vyplavil na povrch to nejhorší v nás

Reakce českých médií a sociálních sítí na únos dvou českých cestovatelek v Pákistánu odkrývají klubko našich kulturních stereotypů; vlně xenofobie a sexismu vévodí článek Jiřího X. Doležala v Reflexu.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Malala Júsufzai a nelidé z evropského Talibanu

Na příběhu čtrnáctileté pákistánské dívky lze dobře pozorovat projevy islamistického fanatismu, ale i náš začasté povrchní a paušalizující pohled na muslimy i na afgánskou a pákistánskou každodenní realitu.

Image

Zpráva

Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina

Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.

Image

Zpráva

Masmédia přinesla již třetí rekonstrukci útoku na Usámovo sídlo

Od pondělního rána byly publikovány celkem tři verze vylíčení nejdiskutovanější události týdne. Různí se nejen barvitostí, ale především v několika podstatných detailech.

A2

Zpráva

V Pákistánu byl z náboženských důvodů zabit další liberální politik

V Pákistánu byl ve středu zastřelen ministr pro náboženské menšiny Šahbáz Bhattí, který byl známý otevřenou kritikou přísného zákona o rouhání. Je v krátké době již druhým významným politikem, který byl zabit za své otevřeně liberální názory.

Image

Zpráva

Deset tisíc Pákistánců protestovalo proti útokům bezpilotních letounů

Více než deset tisíc lidí se v neděli sešlo na severovýchodě Pákistánu, aby vyjádřilo nesouhlas s pokračujícími útoky amerických bezpilotních letounů. Ve stejný den došlo k dalším třem náletům, při kterých zahynulo třináct ozbrojenců.

Image

Zpráva

Pákistán zasáhlo silnější zemětřesení než loni Haiti

Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály ve středu zasáhlo jihozápad země, podle všech zpráv ale nezpůsobilo velké škody ani na majetku, ani na životech. V zemi se navíc podařilo zažehnat vládní krizi, s níž se potýkala po několik posledních týdnů.

Image

Zpráva

Krizi v Pákistánu prohloubila vražda liberálního guvernéra

Liberální guvernér provincie Pandžáb Salmán Tasír byl v úterý zastřelen vlastní ochrankou. Incident i reakce na něj blíže odhalují náladu v zemi, kterou krom boje s islamisty ovlivňují též rozklad vlády a nové požadavky Mezinárodního měnového fondu.

Image

Zpráva

Bezpilotní letouny zabily v Pákistánu již přes dva tisíce lidí

Americké Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) shrnulo ve výroční zprávě statistiku obětí bezpilotních úderů v Pákistánu. Dle oficiálních vládních čísel je mrtvých jen polovina a civilistů pouze zlomek, podle CMC naopak většina.

Image

Zpráva

Pákistánská vláda ztratila parlamentní většinu, hrozí krize

Pákistánskou koalici v neděli opustila druhá největší strana. Premiér Gilání trvá na tom, že jeho kabinet nepadne. Rozhodnutí je ale na opozičním předákovi Šarífovi.

Image

Zpráva

Pákistánský tisk zveřejnil falešné depeše s protiindickým obsahem

Pákistánská média minulý týden otiskla několik falešných depeší americké ambasády, zaměřených na kritiku Indie. Jedná se nejspíše o první případ zneužití aféry kolem serveru WikiLeaks a zveřejnění tajných amerických diplomatických dokumentů.

Chile_zemetres

Zpráva

Katastrofy letos způsobily třikrát větší škody než vloni

Podle kvalifikovaného odhadu největšího poskytovatele pojištění rizik na světě způsobily velké přírodní katastrofy a lidmi zaviněné nehody tento rok škody za 222 miliad dolarů. Nejhorší situace byla na Haiti, v Rusku a v Pákistánu.

Image

Zpráva

Afghánci i USA se snaží jednat s obávanou povstaleckou sítí

Afghánská i americká vláda jsou podle deníku Guardian v kontaktu s Hakkáního sítí, jednou z nejobávanějších frakcí afghánských povstalců. Údajně se snaží vyjednat příměří. Američané se zároveň omluvili za nedávný vrtulníkový nálet na území Pákistánu.

Sindh_flood

Zpráva

Stav ohrožení v zatopeném Pákistánu trvá, šíří se malárie

Humanitární organizace varovaly před epidemií malárie, která by mohla zasáhnout až dva miliony Pákistánců v oblastech postižených srpnovými povodněmi. Přísun pomoci do severních oblastí navíc komplikuje blížící se zima. Část jihu zůstává stále pod vodou.

Image

Zpráva

Tálibán stupňuje útoky na konvoje NATO uvězněné v Pákistánu

Pákistánský Tálibán se přihlásil k pondělnímu útoku na konvoj NATO na cestě do Afghánistánu. Jde o již třetí útok od uzavření důležité zásobovací cesty minulý týden. Režim prezidenta Karzáího mezitím začal s avizovaným odzbrojováním žoldnéřských agentur.

Image

Zpráva

Pákistán uzavřel důležitou zásobovací trasu NATO do Afghánistánu

Pákistán v údajné odplatě za útoky aliančních helikoptér na své straně hranice zablokoval zásadní zásobovací trasu pro jednotky NATO v Afghánistánu. Ozbrojení militanti následně napadli jeden ze zastavených konvojů na jihu země a zničili ho.

Pakistan2

Zpráva

OSN: Krize v Pákistánu se prohlubuje, mezinárodní pomoc přesto slábne

Humanitární pracovníci OSN varují před druhou vlnou úmrtí způsobenou epidemiemi a hladem. Podle UNICEFu je v ohrožení více než osm a půl milionu dětí. Přesto se financování mezinárodní pomoci tento týden skoro zastavilo.

Image

Zpráva

Voda na jihu Pákistánu začala opadat, lidé se brzy vrátí domů

Voda v řece Indus i na jihu Pákistánu již opadá a lidé se postupně vracejí do svých poničených domovů. Podle některých médií nebyly katastrofální povodně způsobeny pouze extrémními srážkami, ale také nešetrným odlesňováním horských svahů.

Image

Fotogalerie

Záplavy v Pákistánu

Podle humanitárních organizací jsou zaplavené části země větší než jakékoliv sladkovodní jezero na světě.

Image

Zpráva

Pomoc Pákistánu nestačí, vláda chce po MMF odklad splátek

Zástupci Pákistánu a Mezinárodního měnového fondu se sejdou příští týden nad tím, zda je země schopná splácet desetimiliardový dluh z roku 2008. Ekonomika země je kvůli záplavám v ohrožení. Škody přesáhly již třiačtyřicet miliard dolarů.

Image

Zpráva

Druhá povodňová vlna v Pákistánu ohrožuje i starobylé památky

Jižní a střední Pákistán zasáhla o víkendu další povodňová vlna, která ohrožuje nejen úrodu a životy lidí, ale například i vykopávky Mohendžodara, jednoho z nejstarších sídlišť na světě. Vláda se mezitím spojila s opozicí ve snaze zlepšit pomoc postiženým oblastem.

Image

Zpráva

Pákistán čekají další záplavové vlny

Podle pákistánských úřadů míří do oblasti postižené nejhoršími povodněmi v historii země další dvě záplavové vlny. Distribuce pomoci přitom vázne a ceny potravin stoupají.

Image

Zpráva

Povodně v Pákistánu škodí i civilní vládě

Nepřítomnost prezidenta Zardárího a neschopnost vlády zajistit pomoc obětem nejhorších záplav za desítky let posilují dle analytiků pozici armády, jež jako jediná dokáže záchranné práce koordinovat.

Image

Zpráva

Dle pákistánského prezidenta-spojence Západ s Tálibánem prohrává

Pákistánský prezident Zardárí poskytl francouzskému listu Le Monde rozhovor, ve kterém tlumí válečný optimismus západních představitelů koaličních sil v Afghánistánu.

Image

Zpráva

Velitel pákistánské armády dostal další tři roky na boj s Tálibánem

Pákistánký premiér prodloužil mandát veliteli armády, úspěšnému generálovi Ašfaku Kajánímu. Krok nejspíše přivítají i Američané, kteří si pochvalovali spolupráci s Kajáním v boji proti Tálibánu na pákistánské straně hranice.

Image

Zpráva

Pákistán nabídl Karzáímu pomoc při jednání s povstalci

Pákistánská zpravodajská služba nabídla afghánskému prezidentovi zprostředkování mírových rozhovorů s vůdcem povstalecké skupiny napojené na Al-Káidu. Nutnost smírného řešení konfliktu v rozhovoru zdůraznil i velitel britských vojsk generál David Richards.

Zobrazeno 41 / 41