Odpady

156076210286957733

Komentář

Hugh Fearnley-Whittingstall: Jak snížit množství plastového odpadu? Míč je na straně supermarketů

Většina lidí by ráda nepoužívala tolik jednorázového plastu, ale v obchodech většinou nemají na výběr. Je proto čas vyzvat prodejce, aby změnili svou obalovou politiku.

Image

Zpráva

Mrtvá velryba v Indonésii měla v žaludku víc než tisíc kusů plastu

Zesnulý kytovec vyplavený na jednu z pláží indonéského ostrova Sulawesi měl ve svých útrobách mimo jiné žabky, plastové lahve, nákupní tašky a víc než sto jednorázových kelímků. Ochranáři volají po omezení výroby.

A2

Zpráva

Konec nerozložitelných kelímků či brček. EU schválila zákaz jednorázových plastů

Evropský parlament schválil zákaz vybraných jednorázových plastů od roku 2021. Zároveň nastavil nová pravidla pro chování státu a firem v oblasti nakládání s plastovým odpadem. Ekologové slaví, podle nich se jedná o historický okamžik.

Elektr_rna_m_ln_k__od_vlin_vsi

Zpráva

Občané v referendu odmítli stavbu spalovny v Mělníku, ČEZ od plánu neustoupil

Obyvatelé Horních Počapel a Křivenic v platném místním referendu jednoznačně odmítli stavbu spalovny v areálu elektrárny Mělník. Proti hlasovalo pětadevadesát procent zúčastněných. ČEZ i přes dřívější prohlášení od výstavby neustoupil.

Image

Zpráva

Olomoucký kraj podle ekologů plánuje stavbu spalovny. Není to pravda, říká kraj

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik společnosti, která má vytvořit projekt na zpracování odpadu. Podle ekologů kraj počítá s vybudováním spalovny, ačkoli by se měl přednostně zabývat nedostatečnou mírou recyklace.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Oliverem Pospíšilem: Vytvořit virální video není jen tak

Volební lídr brněnské sociální demokracie Oliver Pospíšil prozradil Deníku Referendum, jak natočil své virální video, kdo s ním v něm vystupuje, že chystá pokračování a co říká na to, že se mu lidé smějí.

Skladka_cc

Zpráva

Recyklace bude priorita, začínají platit nová evropská pravidla

Čtveřice směrnic dohodnutá členskými státy Evropské unie upřednostňuje recyklaci použitých výrobků před jejich skládkováním i spalováním. Ekologové nová pravidla vítají, ministerstvo životního prostředí jejich zavedení údajně odkládá.

Pato_kaj

Sloupek

Josef Patočka: Plasty v mořích, vata v uších a kotliny v českých hlavách

Nemusíme zakazovat plasty, protože nemáme oceán. Nemusíme pomáhat uprchlíkům, protože jsme neměli kolonie. Vynalézavě hloupé výmluvy hloubí „kotlinu českého myšlení“, zbavující nás odpovědnosti za okolní svět. Ten ale sám od sebe nezmizí.

Elektr_rna_m_ln_k__od_vlin_vsi

Zpráva

Obce i ekologové považují výstavbu nové spalovny v Mělníku za zbytečnou a škodlivou

Energetická společnost ČEZ plánuje v areálu teplárny Mělník postavit největší spalovnu v České republice. Proti záměru protestují ekologičtí experti i místní obce. Obávají se znečištění životního prostředí a problémů v dopravě.

Krop_ek

Komentář

Ivo Kropáček: V říši obalů

Plasty, které nakupujeme a vyhazujeme, plní oceány, žaludky živočichů, půdu i naše potraviny. Nové číslo společensko-ekologického časopisu Sedmá generace právě vychází a zevrubně informuje právě o tomto problému.

Radnice_pilsen

Zpráva

Část Plzeňské teplárenské získá Křetínský, kritici se obávají privatizace

Plzeňská teplárenská bude od roku 2019 z pětatřiceti procent pařit holdingu Daniela Křetínského. Zastupitelé se usnesli, že sloučení pomůže teplárně vyhovět emisnímlimitům. Podle expertů se jedná o účelovou privatizaci.

Waste_toys_tico24

Zpráva

Množství plastového odpadu ve světě by už vydalo na menší pohoří

Podle zjištění amerických vědců se lidstvu zdařilo recyklovat zatím jen devět procent plastového odpadu. Dalších dvanáct procent pak spálilo. Zbylých 79 procent tak zůstává na skládkách a v oceánech. Produkce plastu přitom stále narůstá.

A1

Zpráva

Mořské ryby pojídají plast aktivně, voní jim totiž jako potrava, doložila studie

Zamoření ocenánů plasty je dle čerstvého zjištění vědců ještě vážnější problém, než se myslelo. Částečky umělé hmoty se totiž postupně obalují organickým filmem, který mate ryby a způsobuje, že je pojídají stejně jako řasy či kril.

A2

Zpráva

Milovníci ryb sní ročně tisíce mikročástic plastu, část z nich v tělech zůstává

Studie Gentské univerzity upozornila na další problém související s kontaminací oceánů plasty. Lidský organismus sice většinu zkonzumované hmoty vyloučí, škodit zdraví může ale i velice malé množství, které v organismu zůstává.

Sroty

Zpráva

Další pokuta pro spalovnu v Chotíkově, tentokrát 180 tisíc korun

Stavební úřad při kontrole stavby spalovny v Chotíkově zjistil, že několik stavebních objektů, které byly změněny, bylo dokončeno bez stavebního povolení. Plzeňská teplárenská za to obdržela už druhou pokutu, tentokrát 180 tisíc korun.

Sroty

Zpráva

Od roku 2020 nebude výstavba spaloven podporována z evropských fondů

Evropské financování nových spaloven do tří let skončí. Kraje by proto podle ekologů měly přehodnotit nízké cíle recyklace a ministr životního prostředí by měl reagovat tím, že do odpadového zákona doplní co nejdříve motivační recyklační slevu.

Sroty

Zpráva

Plánované spalovny nebude ČR v roce 2030 potřebovat, tvrdí studie

Pokud dosáhne Česká republika plánované pětašedesáti procentní míry recyklace a platného zákazu skládkování, nebude v roce 2030 potřebovat plánované spalovny. Informuje o tom aktuální studie Hnutí DUHA.

256671_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Obce s nejnižší produkcí odpadu: Kdyně, Modrava a Štítná nad Vláří-Popov

Druhý ročník soutěže Odpadový Oskar zná své vítěze. Mezi obcemi do tisíce obyvatel vyhrála Modrava. Nejlepších výsledků mezi obcemi od 1001 do 5000 obyvatel dosáhla Štítná nad Vláří – Popov a ve skupině měst nad 5000 obyvatel zvítězila Kdyně.

Drapela

Zpráva

Spalovna v Chotíkově čelí pokutě a řízení o odstranění části stavby

Přestože nemá několik objektů spalovny v Chotíkově pravomocné stavební povolení, spustil její provozovatel zkušební provoz. Podle Dětí Země firma čelí pokutě a řízení o odstranění části spalovny. Hrozí jí také přerušení zkušebního provozu.

Sroty

Zpráva

Ministr Brabec v nové vyhlášce navrhuje spalovat i nehořlavé odpady

Ministr životního prostředí Richard Brabec v nové vyhlášce požaduje nízkou míru recyklace a pálení i nehořlavých odpadů. Návrh kritizují ekologické organice, ministr podle nich pokřivuje odpadový trh ve prospěch spaloven odpadů.

256725_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Polovinu surovin můžeme nahradit recyklovanými, tvrdí studie Římského klubu

Podle nové studie Římského klubu lze v České republice do roku 2030 snížit produkci odpadů o čtvrtinu a polovinu přírodních surovin pro výrobu pokrýt druhotnými surovinami. Zároveň to může přinést až sto tisíc pracovních míst.

Skladka_cc

Zpráva

Ministerstvo jde na ruku spalovnám: chce zvýšit poplatky za skládkování

Resort životního prostředí navrhuje postupné zvyšování poplatku za skládkování. Spalovnám nahrává také zákaz skládkování spalitelných odpadů od roku 2024. Přesun odpadu ze skládek do spaloven by ale násobně zvedl náklady domácností.

Sroty

Zpráva

Soud potvrdil nezákonnost stavebního povolení spalovny v Chotíkově

Nejvyšší správní soud potvrdil, že Krajský úřad Středočeského kraje vydal stavební povolení v rozporu se zákonem. Spolky nyní připravují další žalobu proti krajskému úřadu. Tvrdí totiž, že v dubnu potvrdil stavení povolení opět nezákonně.

Skladka_buldozer

Zpráva

Ekologické organizace navrhly deset klíčových kroků proti plýtvání surovinami

Jedenáct evropských ekologických organizací v úterý představilo deset klíčových opatření, aby Evropskou komisí předkládaný balíček pro oběhové hospodářství skutečně zajistil koloběh cenných surovin a omezil naši závislost na jejich dovozu.

Skladka_buldozer

Zpráva

Brabcův úřad si protiřečí ohledně zvyšování recyklace, tvrdí Hnutí DUHA

Podle Ministerstva životního prostředí je cílem nového odpadového zákona zvýšení recyklace, Hnutí DUHA ale upozorňuje na to, že závazek ohledně podílu recyklace stanovený národním plánem odpadového hospodářství ministerstvo snížilo.

208225_mediafax_jindrich_hovadik

Zpráva

Ministr Brabec odmítá návrhy na zlepšení recyklace v zákoně o odpadech

Ministerstvo životního prostředí při přípravě zákona o odpadech odmítá návrhy motivující k vyššímu třídění odpadů zaslané například Úřadem vlády či Ministerstvem zemědělství. Ministr Brabec chce naopak spalovat i nehořlavé materiály.

Skladka_cc

Zpráva

Navrhovaný zákon o odpadech nezvýší recyklaci, ale spalování, tvrdí Hnutí DUHA

Hnutí DUHA upozorňuje, že zákon připravovaný Ministerstvem životního prostředí zakazující skládkování spalitelných odpadů nepovede k vyšší recyklaci, ale většímu spalování. Evropská směrnice o skládkování přitom požaduje pravý opak.

Skladka_cc

Zpráva

V sobotu se bude v celé zemi uklízet, vyvrcholí akce Ukliďme Česko

V sobotu vyvrcholí po celé České republice úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Mezi organizátory úklidů se letos přihlásilo pětadvacet firem, 425 obcí, 650 zájmových organizací, 300 škol nebo například přes dvacet dětských domovů.

230749_mediafax_vladimir_stehlik

Zpráva

Vychází nová publikace s příklady dobré praxe v recyklaci komunálního odpadu

Nová publikace by měla být podle ekologů vzorem pro chystaný odpadový zákon. Vládní návrh přitom namísto slibovaného zvýšení recyklace pouze přesunuje odpady ze skládek do spaloven a násobně zdražuje skládkování odpadů.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Spalovna v Chotíkově je opět bez územního rozhodnutí

Krajský soud v Plzni zrušil pravomocné územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově. Spolky tak vyhrály i druhý spor o zákonnosti vydání územního rozhodnutí. Schvalování spalovny se tak právně ocitlo na úrovni roku 2012.

Drapela

Zpráva

Děti Země vyhrály další soud o spalovnu v Chotíkově

Plzeňská teplárenská svou nečinností porušila zákon o právu na informace, o které požádaly Děti Země. Společnost je totiž veřejnou institucí, Děti Země tudíž měly na vyřízení žádosti o informace o výstavbě spalovny právní nárok.

102553_mediafax_zdenek_figura

Zpráva

Česká republika nejspíš peníze na spalovny z evropských fondů nezíská

Evropská komise nebude financovat spalovny a zařízení na úpravu netříděných odpadů, pokud členské státy nebudou ve svých plánech počítat s vysokou mírou recyklace. Pokud ji tedy nezdvojnásobíme, nedosáhneme na evropské fondy.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Plzeňský plán odpadového hospodářství: spalovna je zbytečná

Do středy mohou lidé připomínkovat odpadový plán Plzeňského kraje. Pokud by kraj recykloval tak jako úspěšné evropské regiony a produkoval jen 150 kg odpadů na osobu ročně, spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově by nebylo třeba stavět.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Soud už podruhé zrušil stavební povolení pro spalovnu odpadů v Chotíkově

Podle soudu krajský úřad v Praze povolení potvrdil, přestože ve spise neměl závazné stanovisko EIA o hodnocení vlivů na životní prostředí a další povinné podklady. Navíc neřešil námitku o systémové podjatosti Městského úřadu v Nýřanech.

307729_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Olomoucký kraj nepočítá s vyšší recyklací odpadů. Chce je především spalovat

Namísto snižování produkce odpadů a zvýšení úrovně recyklace Olomoucký kraj plánuje vybudovat sedm odpadových center, kde by se odpad lisoval a posílal efektivněji ke spálení. Veřejnost může plán nakládání připomínkovat do 9. listopadu.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Plzeňská teplárenská nechce informovat o výstavbě spalovny, případ posoudí soud

Plzeňská teplárenská čelí žalobě, kterou proti ní podaly Děti Země za pohrdání zákona o právu na informace, které se týkají výstavby spalovny. Podle ekologů existuje silný důvod tajit projekt konzervačních prací nebo komunikaci se stavebním úřadem.

Skladka_buldozer

Zpráva

Obcí s nejnižší produkcí odpadu jsou Dalešice na Liberecku

Odpadového Oskara za loňský rok získaly obce Dalešice na Liberecku s produkcí třiačtyřiceti kilogramů odpadu na osobu a rok, Moravany se zhruba pětapadesáti kily a Kdyně, jejíž obyvatelé průměrně vyhodí 99 kilogramů do směsného odpadu za rok.

Kozelouh2cb

Komentář

Jiří Koželouh: Ochránce přírody a českého průmyslu

Richard Brabec z hnutí ANO spravuje Ministerstvo životního prostředí právě měsíc a rok. Programový ředitel Hnutí DUHA tak poprvé souhrnně hodnotí, co se novému ministrovi zatím podařilo, v čem selhává a v čem se naopak pozitivně liší od předchůdců.

Dr_palov_

Komentář

Jana Drápalová: Rok ministra Brabce

Předsedkyně Strany zelených vidí v působení nového ministra životního prostředí kladné i stinné stránky. Příkladem budiž přístup k budoucnosti Šumavy či k odpadovému hospodářství. Výrazně aktivnější by měl dle ní ministr být v otázkách energetiky.

Zeman

Zpráva

Děti Země odmítají Zemanovu kritiku

Prezident Zeman při návštěvě Plzeňského kraje kritizoval ekologické sdružení Děti Země za odmítavý postoj ke spalovně v Chotíkově, zatímco spalovna v Malešicích jim prý nevadila. Děti Země ale kritizovaly obě spalovny stejným způsobem.

348461_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Soud zrušil stavební povolení pro spalovnu odpadů v Chotíkově

Krajský soud v Plzni zrušil stavební povolení pro spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně. Od září 2013 rozestavěná spalovna za dvě miliardy korun musí nyní další práce zastavit a vyčkat na řízení o odstranění stavby.

307729_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Vláda chce snížit cíl pro recyklaci komunálních odpadů

Jako vůbec první v novodobé historii chce vláda Bohuslava Sobotky snížit cíl pro recyklaci komunálních odpadů. Plán odpadového hospodářství projedná vláda v pondělí, ministr Brabec navrhuje 35 %, Evropská komise plánuje 70 % už za patnáct let.

Ministerstvo__ivotn_ho_prost_ed___r_vr_ovice

Zpráva

Nový operační program životního prostředí počítá s podprůměrnou recyklací

Resort životního prostředí odeslal Evropské komisi finální verzi Operačního programu životního prostředí. Dokument obsahuje směšně nízké recyklační cíle. Vláda se přitom zavázala snížit podíl skládkovaných odpadů a zvýšit úroveň recyklace odpadů.

Vl_da

Zpráva

Zpráva o životním prostředí: vláda má co napravovat

Podle dokumentu, který koaliční vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců projedná ve středu, plýtváme palivy, stagnuje recyklace, došlo ke zvýšení počtu smogových situací a kvalita ovzduší se celkově nelepší.

Image

Zpráva

Senátoři projednají ekology kritizovaný odpadový zákon

Pokud Senát zákon, který směřuje komunální odpady do spaloven, vrátí zpět poslancům s úpravami, dá podle ekologů koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL šanci napravit chybu a na druhý pokus splnit důležitý bod svého vlastního vládního programu.

H_jek

Komentář

Martin Hájek: Hnutí DUHA si ve službách skládkové lobby koleduje o Ropáka roku

Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek reaguje na text Vojtěcha Koteckého Mirek Topolánek, ministr životního prostředí. Boj proti energetickému využití odpadu je podle Hájka v našich podmínkách bojem za pokračující skládkování.

Vojtech_kotecky

Komentář

Vojtěch Kotecký: Mirek Topolánek, ministr životního prostředí

Pokud můžeme soudit podle první velké ekologické legislativy, kterou tato sněmovna projednává, koaličním ministrem životního prostředí je nejspíš expředseda ODS.

Krop_ek

Komentář

Ivo Kropáček: Evropa proti plastovým odpadům

Evropský parlament schválil rezoluci o plastových odpadech a životním prostředí. Europoslanci požadují, aby používání sáčků a tašek na jedno použití bylo výrazně omezeno, stejně jako dalších plastových výrobků s krátkou životností.

554693_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Chalupa chce ukončit přípravy zákona o odpadech

Ministr životního prostředí požádá vládu, aby oficiálně ukončila přípravy nového zákona o odpadech. Nový zákon měl vylepšit recyklaci, usnadnit rodinám třídění odpadu, a tudíž omezit plýtvání cennými surovinami i závislost na jejich dovozu.

2255978632_936e247a9a

Zpráva

Sběr elektroodpadu v České republice stagnuje

Množství zpětně vybraných vyřazených elektrozařízení dosáhne v letošním roce stejné úrovně jako loni. Zatímco do roku 2008 docházelo ke zvyšování množství vytříděných elektroodpadů, od roku 2009 jejich sběr stagnuje.

Zobrazeno 50 / 66