Norsko

A1

Zpráva

Volby v Norsku vyhráli konzervativci, příští vláda bude opět bez socialistů

Norští konzervativci premiérky Erny Solbergové poprvé po třiceti letech obhájili volební vítězství. Těsnou výhrou si zřejmě zajistili další čtyři roky vlády. Výbušným tématem v pravicové koalici jsou otázky pokračování těžby ropy a migrace.

Et

Zpráva

Více peněz na delší období: Norské fondy podpoří lidská práva i romskou inkluzi

Pět miliard korun a sedm let na dokončení projektů, to jsou hlavní novinky dalšího programovacího období Norských fondů a Fondů Evropského hospodářského prostoru. Větší důraz bude kladen na lidská práva, inkluzi Romů a rozvoj občanské společnosti.

A1

Zpráva

Špicberské úložiště semen čeká mnohamiliónová oprava kvůli tajícímu permafrostu

Odtátá voda z permafrostu narušeného vlivem klimatických změn prosákla i do arktické semenné banky, která vznikla jako archiv právě pro případy ekologických problémů. Norská vláda teď slibuje nákladnou rekonstukci.

Image

Zpráva

Sámové slaví sto let svého politického uvědomění

Skandinávský přírodní národ známý též jako Laponci si připomíná sto let od prvního celosámského sněmu – mezníku jejich politické historie. Dnes mají Sámové kulturní práva i parlamenty, stále však musí bojovat o své životní prostředí.

A1

Zpráva

Norští ekologové podali ústavní žalobu proti plánům na těžbu ropy v Arktidě

Skupina organizací v čele s Greenpeace žaluje vládu premiérky Solbergové za rozhodnutí udělit ropným společnostem licence k těžbě ropy v Barentsově moři. Vláda podle nich krokem porušila ústavu i pařížskou dohodu o klimatu.

A1

Zpráva

Norsko zvažuje, že dá Finsku k výročí nezávislosti hraniční horu

Finsko oslaví v příštím roce sto let nezávislosti na Rusku a Norsko zvažuje, že dá sousedovi netradiční dárek. Pokud by byla hranice skutečně posunuta, stal by se darovaný vrcholek hory Halti nejvýše položeným místem ve Finsku.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Spory konspirátorů v Respektu

Respekt krátce po sobě uveřejnil dva texty o konspiracích. Ty jasně dokládají, že obětmi konspiračního třeštění se stává stále více lidí.

A1

Zpráva

Norsko přestane používat produkty spojené s kácením pralesů

Státní orgány, instituce a firmy čerpající státní zakázky se mají vyhýbat vzácnému dřevu, palmovému oleji a dalším produktům spojeným s odlesňováním. Naopak dřívější zpráva o norském zákazu aut se spalovacími motory se ukázala být nepravdivá.

Pato_kaj

Sloupek

Josef Patočka: Okupace ropou

Nový sloupkař Josef Patočka píše o norském seriálu Okupovaní. Jeho scénář je psaný podle pravidel, která již platí. Seriál ukazuje, jak strmě může energetická závislost uvrhnout i tu nejblahobytnější demokracii do totality.

Foto12

Komentář

Michal Ďorď: Jak se mezi českými politiky rozšířila nákaza juvenilní justice

Kritika Norska poslankyně Jitky Chalánkové a europoslance Tomáše Zdechovského vychází z ruské propagandy. Konspirační teorie o juvenilní justici se z ruských webů dostaly až na stránky římskokatolického Modlitebního klubu Chalánkové v Čáslavi.

Pavlas

Komentář

Tomáš Pavlas: Norské fondy versus Jitka Chalánková

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková vytáhla do absurdního boje proti Norským fondům. Proti její pofidérní kampani však stojí jak čísla, tak platné závazky.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Pokora před společnou budoucností

Obávaný norský socialismus umí zhmotňovat futuristické sny. Jedním z nich je i Bjørnsletta schole, první pasivní škola v Oslu. Její areál je uměleckým dílem s emancipačním přesahem: žít v rovnostářské společnosti neznamená žít nesvobodně.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Jediný adekvátní trest pro Breivika

V lidskoprávním souboji nervů s Andersem Breivikem musíme zachovat přísně etickou pozici. Pokud chceme teroristu navždy porazit, měli bychom trvat na ideálech jeho obětí a bezpodmínečně naplňovat jeho vlastní lidská práva.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Otevřít si basu piv a sledovat, jak vesmír zaniká

Ze strachu z budoucnosti se uzavíráme do imaginárních skrýší a doufáme, že dějiny proběhnou okolo nás. Jenže to se nestane, protože i naše lhostejnost je jejich součástí. Přitom známe způsob, jak budoucnost předvídat, a tak se jí nebát.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Jaká jsou lidská práva teroristy Breivika?

Masový vrah Anders Breivik si odpykává trest za zavraždění sedmdesáti sedmi lidí. Nedávno podal stížnost, že ve vězení jsou porušována jeho lidská práva. František Kostlán se ptá, do jaké míry bychom měli s takovým vězněm soucítit.

Image

Analýza

Saša Uhlová: Reforma péče o ohrožené děti: Necháme je vyrůstat nadále bez lásky?

Konstruktivní diskuzi o transformaci péče o ohrožené děti brání konspirační teorie o takzvané juvenilní justici. Podléhají jí i někteří poslanci a poslankyně. Pod dohledem státu se mají děti krást biologickým rodičům. Co je na tom pravdy?

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Otázky kolem norských dětí

Jsou biologičtí rodiče pro děti něčím nedůležitým? Jak definovat a jak rozpoznat „emoční zanedbávání“? Případy odebírání dětí v Norsku vzbuzují celou řadu otázek a neklást si je by byla závažná chyba.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Další protinorská vlna

Norský Barnevern, tedy úřad péče o nezletilé, se stal po krátké odmlce předmětem další kontroverze uvnitř české veřejné debaty. Při hodnocení bychom měli brát v úvahu úroveň demokracie v obou zemích.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Česká masmédia i politici dezinterpretují kroky norské vlády

Politici typu Michala Haška, kteří nijak nepomohli, by se měli zdržet trapných poznámek na adresu Norska, o jehož situaci nic nevědí. V Norsku je nemyslitelné, aby kdokoli z levice hovořil o uprchlících jako mnozí čeští sociální demokraté.

B1

Zpráva

Nejlepším místem pro život je stále Norsko, ukazuje žebříček OSN

Česká republika si v každoročním srovnání zemí světa na základě Indexu lidského rozvoje podržela osmadvacáté místo. Nejvíce loni poklesla kvalita života v Sýrii a Libyi.

Image

Reportáž

Vít Janeček: Noc, kdy barmský režim prohrál volby: nejsledovanější slow TV na světě

Reportážní esej Víta Janečka pro DR přibližuje volební atmosféru v Barmě. Lidé se radují, že mohou volit, ale jejich naděje na konec nenáviděného režimu se mísí s napětím, zda se konečně bude ochoten vzdát moci.

Image

Rozhovor

Rozhovor s norskou velvyslankyní: vztahy našich zemí zůstanou dobré

S norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou jsme mluvili u příležitosti státního svátku o Evropské unii, o království, o ostrově Utøya, o zrušeném pozvání a o šesti miliardách českých korun, které nám Norsko v poslední dekádě darovalo.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Omyly a nepravdy Saši Uhlové

Tomáš Zdechovský reaguje na analýzu Saši Uhlové ohledně norské kauzy Evy Michalákové a odebraných dětí.

Igor_demo20

Glosa

Význam slova mlčenlivost

Saša Uhlová reaguje na polemiku Tomáše Zdechovského ohledně kauzy odebrání dětí v Norsku.

Image

Analýza

Saša Uhlová: Český lidový soud versus Norsko. A děti odebírané Čechy Čechům

V případu Evy Michalákové má hodně lidí jasno, aniž by znali všechna fakta. Mediální hysterie, která kauzu provází, probouzí v české společnosti její temnější stránky. Dětem rozhodně nepomáhá.

Ax1

Sloupek

Tania Dumbrava: Tom Olsen – příběh bývalého neonacistického vůdce

Tania Dumbrava se setkala s Tomem Olsenem, který konvertoval z neonacismu k víře ve spolupráci mezi lidmi. Svým prostředkováním vlastní zkušenosti narušuje obvyklé představy o tom, proč se mladí přidávají k extrémní pravici.

V_lov_

Komentář

Lucie Válová: Nebezpečí číhá uvnitř

Na Utøyu se po čtyřech letech vrátil život. Norští sociální demokraté obnovili tradici letních setkání. Co znamená být skutečným sociálním demokratem?

7627714310_dbc3504665_k

Zpráva

Norští policisté vystřelili loni jen dvakrát, Američané v úžasu

Aktuálně vydaná zpráva norské vlády o používání zbraní tamní policií budí v USA pozornost. Američtí policisté totiž jen od začátku letošního roku zastřelili nejméně 487 lidí.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Jak se stala norská sociálka noční můrou Evropy?!

Norský Barnevernet byl založen v roce 1992 na základě zákona o prospěchu dětí. Nad Barnevernetem není žádná účinná kontrola, a lze proto říci, že má fakticky neomezenou moc. Jak tento systém sociální ochrany dětí vznikl?

Zuzanavlasat_1_

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Kterak norská Barbie a její kamarádi o naivitu v Kambodži přišli

Co se stane, když posadíte děti z privilegované části světa za šicí stroje kambodžského sweatshopu? Odpověď hledaly – a našly – největší norské noviny Aftenposten. Výsledkem je neobyčejná a poučná reality show.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Evropa hodnot?

Táňa Fischerová reaguje na text Petra Uhla týkající se odebraných dětí v Norsku. Na věc má odlišný pohled. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru je třeba se zaměřit na celý systém sociální péče, tak jak je nastaven.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: Právo dítěte, matky a státu

Petr Uhl komentuje případ odebrání dětí Evy Michalákové v Norsku. Český zákon o sociálně-právní ochraně dětí vychází, stejně jako zákon norský, ze závazku, že bude dodržovat Úmluvu o právech dítěte.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Chcete zábavnou a vzrušující práci v Barnevernetu?

Norská sociálka Barnevernet, resp. její pobočka v Larviku hledá nové zaměstnance. Inzerát, kterým je láká, ale vzbuzuje ne zcela šťastné asociace.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Zastavme protiprávní jednání arogantní norské sociálky!

Případ Evy Michalákové, která už více než tři roky bojuje s norskými úřady o své děti, připomíná téma odebírání dětí státem. Celým případem se jako červená nit vlečou posudky jednostranně zaměřené vůči matce.

Lukas_kraus

Glosa

Jak je to s norskými pasy pro imigranty

Český politolog žijící v Norsku uvádí na pravou míru informaci z Novinek.cz, že Norsko zavádí barevně odlišené pasy pro přistěhovalce, a glosuje diskuzi, jíž zpráva vyvolala.

A2

Rozhovor

Lukáš Kraus: Švédská levice to teď nebude mít lehké

S českým, leč v Norsku žijícím politologem o švédských volbách, rozdílech mezi Švédskem a Norskem i důvodech úspěchu tamní krajní pravice.

A2

Zpráva

Norská pravice nakonec povládne menšinově

Konzervativci z Høyre se rozhodli vládnout pouze s populistickou Stranou pokroku. Zbylé pravicové strany je mají podpořit z opozice. Nová koalice také již vyjasnila, co chce běhěm své vlády prosadit.

Image

Rozhovor

Lukáš Kraus: Norové jsou vlastně extrémisté

S českým, leč v Norsku žijícím politologem Lukášem Krausem o důvodech porážky levice v posledních volbách, programech norských stran, rozdílech mezi nimi a specifikách norské politické kultury.

A3

Zpráva

V Norsku se po letech vrací k moci pravice

Pondělní volby vyhráli opět sociální demokraté, celkově ale levice nezískala většinu. Nový kabinet sestaví konzervativci. Tři nejvýznamnější posty obsadí nejspíše ženy.

Komentář

Zuzana Micková: Kulturní politika v Norsku: O politicích, kteří se nebojí kultury (a kultuře, která nemá strach z politiky)

Norsko už od 50. let buduje velkorysý program státní podpory kultury, který má společenskou podporu; dobře přitom odráží emancipační a rovnostářské tendence severského sociálního státu. Přebíráme další text z literárního časopisu Tvar.

A2

Zpráva

Případ Breivik je u konce, Norsko vydechuje

Nevyužití práva na odvolání a uplynutí příslušné lhůty formálně ukončily půlroční soudní proces. Bilance důsledků Breivikových činů přitom ukazují, že už částečně doznívají i dozvuky útoků v norské společnosti.

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Tvrdá ctnost a zranitelná síla humanismu

Breivikovo vězení možná vypadá až příliš luxusně. Jenomže humanistické jednání a myšlení znamená odvážné a tvrdé ukřižování vlastních pomstychtivých reakcí a zjednodušujícího vidění světa.

A2

Zpráva

Norové se znovu přou o prostituci, kriminalizace prý pomohla pasákům

Norsko začalo před třemi lety trestat poptávku po placeném sexu. Opatření ale přineslo nezamyšlené důsledky.

Image

Zpráva

Breivik má za sebou první den procesu, provokovat chce i dále

Norský terorista se uvedl v duchu své ideologie. Obhajobou chce dokázat, že jednal v kontextu reálně probíhajícího civilizačního střetu. To má doložit i řada výpovědí extrémistů všeho druhu, včetně islamistických.

A1

Zpráva

Norští psychiatři zpochybnili Breivikovu nepříčetnost, soud to zohlední

Pravděpodobnost, že střelec z ostrůvku Utøja skončí v léčebně místo ve vězení, po úterku klesla. Dle nové lékařské zprávy totiž příčetný byl. Konečně rozhodnout mají až soudci ve vlastním Breivikově procesu. Ten začíná už za šest dní.

A4

Zpráva

Breivik požádal o propuštění z vazby, řeší se ale spíš jeho příčetnost

Norský pravicový terorista stanul v pondělí opět před soudem. Hlavní slovo v jeho případu však mají teď psychiatři.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Zdravý nemocný Breivik aneb Ať žijí odborníci

Podle odborného posudku není Anders Breivik krajně pravicový terorista, ale šílenec. Podle jiného známého odborníka v oblasti psychiatrie pro diagnózu paranoidní schizofrenie nesvědčí v Breivikově případě prakticky nic.

Image

Zpráva

Breivika čeká nejspíše doživotní léčba, má prý schizofrenii

Podle zjištění psychiatrů zabíjel už všeobecně známý Nor pod vlivem duševní nemoci. Zprávu s nálezem má nyní přezkoumat širší komise. Jestliže její závěry potvrdí, pošle soud na jaře Breivika s velkou pravděpodobností do ústavu.

Image

Zpráva

Breivik jednal dle všeho sám, naznali norští vyšetřovatelé

Po 40 hodinách výsledů, analýze dat z počítače a prověření záznamů z mobilního telefonu dospěly odpovědné orgány k závěru, že oba útoky z 22. července připravil i spáchal dvaatřicetiletý Nor bez cizí pomoci. Existenci „dalších buňek“ si prý vymyslel.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Attersee

Nebezpečí, že privilegované třídy budou chtít rostoucí frustraci a hněv lidí bez perspektivy nasměrovat na osvědčenou kolej etnické a nacionální nenávisti, je dnes velmi akutní, už se to děje. V České republice i jinde v Evropě.

Zobrazeno 50 / 68