Norsko

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Jak se stala norská sociálka noční můrou Evropy?!

Norský Barnevernet byl založen v roce 1992 na základě zákona o prospěchu dětí. Nad Barnevernetem není žádná účinná kontrola, a lze proto říci, že má fakticky neomezenou moc. Jak tento systém sociální ochrany dětí vznikl?

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Kterak norská Barbie a její kamarádi o naivitu v Kambodži přišli

Co se stane, když posadíte děti z privilegované části světa za šicí stroje kambodžského sweatshopu? Odpověď hledaly – a našly – největší norské noviny Aftenposten. Výsledkem je neobyčejná a poučná reality show.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Evropa hodnot?

Táňa Fischerová reaguje na text Petra Uhla týkající se odebraných dětí v Norsku. Na věc má odlišný pohled. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru je třeba se zaměřit na celý systém sociální péče, tak jak je nastaven.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: Právo dítěte, matky a státu

Petr Uhl komentuje případ odebrání dětí Evy Michalákové v Norsku. Český zákon o sociálně-právní ochraně dětí vychází, stejně jako zákon norský, ze závazku, že bude dodržovat Úmluvu o právech dítěte.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Chcete zábavnou a vzrušující práci v Barnevernetu?

Norská sociálka Barnevernet, resp. její pobočka v Larviku hledá nové zaměstnance. Inzerát, kterým je láká, ale vzbuzuje ne zcela šťastné asociace.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Zastavme protiprávní jednání arogantní norské sociálky!

Případ Evy Michalákové, která už více než tři roky bojuje s norskými úřady o své děti, připomíná téma odebírání dětí státem. Celým případem se jako červená nit vlečou posudky jednostranně zaměřené vůči matce.

Lukas_kraus

Glosa

Jak je to s norskými pasy pro imigranty

Český politolog žijící v Norsku uvádí na pravou míru informaci z Novinek.cz, že Norsko zavádí barevně odlišené pasy pro přistěhovalce, a glosuje diskuzi, jíž zpráva vyvolala.

A2

Rozhovor

Lukáš Kraus: Švédská levice to teď nebude mít lehké

S českým, leč v Norsku žijícím politologem o švédských volbách, rozdílech mezi Švédskem a Norskem i důvodech úspěchu tamní krajní pravice.

A2

Zpráva

Norská pravice nakonec povládne menšinově

Konzervativci z Høyre se rozhodli vládnout pouze s populistickou Stranou pokroku. Zbylé pravicové strany je mají podpořit z opozice. Nová koalice také již vyjasnila, co chce běhěm své vlády prosadit.

Image

Rozhovor

Lukáš Kraus: Norové jsou vlastně extrémisté

S českým, leč v Norsku žijícím politologem Lukášem Krausem o důvodech porážky levice v posledních volbách, programech norských stran, rozdílech mezi nimi a specifikách norské politické kultury.

A3

Zpráva

V Norsku se po letech vrací k moci pravice

Pondělní volby vyhráli opět sociální demokraté, celkově ale levice nezískala většinu. Nový kabinet sestaví konzervativci. Tři nejvýznamnější posty obsadí nejspíše ženy.

Komentář

Zuzana Micková: Kulturní politika v Norsku: O politicích, kteří se nebojí kultury (a kultuře, která nemá strach z politiky)

Norsko už od 50. let buduje velkorysý program státní podpory kultury, který má společenskou podporu; dobře přitom odráží emancipační a rovnostářské tendence severského sociálního státu. Přebíráme další text z literárního časopisu Tvar.

A2

Zpráva

Případ Breivik je u konce, Norsko vydechuje

Nevyužití práva na odvolání a uplynutí příslušné lhůty formálně ukončily půlroční soudní proces. Bilance důsledků Breivikových činů přitom ukazují, že už částečně doznívají i dozvuky útoků v norské společnosti.

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Tvrdá ctnost a zranitelná síla humanismu

Breivikovo vězení možná vypadá až příliš luxusně. Jenomže humanistické jednání a myšlení znamená odvážné a tvrdé ukřižování vlastních pomstychtivých reakcí a zjednodušujícího vidění světa.

A2

Zpráva

Norové se znovu přou o prostituci, kriminalizace prý pomohla pasákům

Norsko začalo před třemi lety trestat poptávku po placeném sexu. Opatření ale přineslo nezamyšlené důsledky.

Image

Zpráva

Breivik má za sebou první den procesu, provokovat chce i dále

Norský terorista se uvedl v duchu své ideologie. Obhajobou chce dokázat, že jednal v kontextu reálně probíhajícího civilizačního střetu. To má doložit i řada výpovědí extrémistů všeho druhu, včetně islamistických.

A1

Zpráva

Norští psychiatři zpochybnili Breivikovu nepříčetnost, soud to zohlední

Pravděpodobnost, že střelec z ostrůvku Utøja skončí v léčebně místo ve vězení, po úterku klesla. Dle nové lékařské zprávy totiž příčetný byl. Konečně rozhodnout mají až soudci ve vlastním Breivikově procesu. Ten začíná už za šest dní.

A4

Zpráva

Breivik požádal o propuštění z vazby, řeší se ale spíš jeho příčetnost

Norský pravicový terorista stanul v pondělí opět před soudem. Hlavní slovo v jeho případu však mají teď psychiatři.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Zdravý nemocný Breivik aneb Ať žijí odborníci

Podle odborného posudku není Anders Breivik krajně pravicový terorista, ale šílenec. Podle jiného známého odborníka v oblasti psychiatrie pro diagnózu paranoidní schizofrenie nesvědčí v Breivikově případě prakticky nic.

Image

Zpráva

Breivika čeká nejspíše doživotní léčba, má prý schizofrenii

Podle zjištění psychiatrů zabíjel už všeobecně známý Nor pod vlivem duševní nemoci. Zprávu s nálezem má nyní přezkoumat širší komise. Jestliže její závěry potvrdí, pošle soud na jaře Breivika s velkou pravděpodobností do ústavu.

Image

Zpráva

Breivik jednal dle všeho sám, naznali norští vyšetřovatelé

Po 40 hodinách výsledů, analýze dat z počítače a prověření záznamů z mobilního telefonu dospěly odpovědné orgány k závěru, že oba útoky z 22. července připravil i spáchal dvaatřicetiletý Nor bez cizí pomoci. Existenci „dalších buňek“ si prý vymyslel.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Attersee

Nebezpečí, že privilegované třídy budou chtít rostoucí frustraci a hněv lidí bez perspektivy nasměrovat na osvědčenou kolej etnické a nacionální nenávisti, je dnes velmi akutní, už se to děje. V České republice i jinde v Evropě.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Terorismus v Norsku vyklíčil z fanatismu, nikoli ze šílenství

Když člověk ztratí možnost pluralitního vidění, tedy když je náhle přesvědčen, že existuje jen ta „jeho pravda“ a ostatní jsou proto lháři, kterým je nutno čelit, dostává se na cestu vedoucí k fanatismu a jeho praktickému vyjádření v podobě násilného řešení věcí.

Mhauser

Sloupek

Michael Hauser: Na smrt norských soudruhů

Jak je vidět z Breivikova teroristického útoku, ultrakonzervativní pravice v sobě skrývá síly, které mohou vybuchnout kdykoli a kdekoli. Ještě před pár dny to bylo za hranicí politické představivosti. Čin by měl především probudit levici.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Norský pohled na norského ultrakonzervativního vraha

V Evropě existuje jedna sdílená, ústavami garantovaná kultura, tedy kultura tolerance a respektu k odlišnostem. Na tom je postavena Evropa. Kdo naopak říká, že společnost mnohosti a košatosti je nelegitimní a závadná, evropské hodnoty popírá.

100_3944

Komentář

Zdeněk Vyšohlíd: Norsko 2011 a instituce „zlého“

Institucializované zlo a počítání se zlem vydává zlo za nedokonalost, nešvar, nepříjemnost. Tím zastírá skutečnost dobra. Bezprecedentní není norský zločin, ale soudobá liknavost vůči dobru a tradici evropského myšlení jako myšlení dobra.

Photo_filipoutrata

Komentář

Filip Outrata: Tvář zkázy, tvář naděje

Anders Behring Breivik a Rais Bhuiyan - terorista a oběť vražedného útoku. Jeden je mediální ikonou a druhý stojí mimo hlavní zájem médií. Oba příběhy však mají cosi společného a je třeba nad nimi přemýšlet.

Image

Zpráva

Norsko uctilo památku Breivikových obětí, policie zveřejnila jména

Pondělního shromáždění v centru Osla se zúčastnilo na 200 tisíc lidí. Další dle dopisovatelů přišli na místo piety dnes. Police mezitím pokračuje v prošetřování útočníkových kontaktů. Pozornost médií upoutalo také vystoupení Breivikova právníka.

Portret

Komentář

Markéta Hrbková: Pokrytectví nebo naděje?

Zavražděným dětem už životy nevrátíme, ale jejich smrt by se měla stát připomínkou toho, že to, co se stalo, nevyrostlo jen náhodou a bez našeho přičinění, ale má své kořeny ve ztrátě víry, že člověk je schopen sám sebe vychovávat.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Demokracii pro všechny

Vyvolávání strachu z islámu, Evropy, Němců a sudetských Němců. Odpor k lidské rovnoprávnosti. Sociální a etnický rasismus. To jsou české pilíře politiky extrémní pravice. Téže politiky, která v pátek v Norsku zmařila stovku mladých životů.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Glosa

Uvažování nad norskou tragedií

Dnes si teroristé berou za cíl nejen - a ne především – symboly a představitele moci, ale hlavně obyvatelstvo, běžné občany. Tím dostává stále nelidštější charakter. Terorismus ale nikdy nebyl řešením.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Jeden aktivní zmůže víc než desetitisíce

V telefonickém rozhovoru s Markétou Hrbkovou se k pátečním útokům pro DR vyjádřil i Lukáš Kraus, v Norsku žijící sociální demokrat a znalec tamní situace. Jeho slova přetiskujeme jako samostatný komentář.

Image

Zpráva

Střelec z Norska půjde na měsíc do izolace, měl prý komplice

Norský soud v pondělí rozhodl, že Anders Breivik, jenž nese odpovědnost za smrt nejméně 68 sociálnědemokratických mládežníků, bude internován na samotce. Větší pozornost médií si ale získalo nové Breivikovo prohlášení, že na útocích spolupracoval se „dvěma buňkami“.

Image

Zpráva

Amnesty International se zastala vězněného informátora WikiLeaks

Známá lidskoprávní organizace vyzvala britskou vládu, aby pomohla zlepšit podmínky věznění Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných materiálů serveru WikiLeaks. Ten byl zároveň v minulých dnech nominován na Nobelovu cenu míru.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Co není evropský sociální model a kudy k němu vede CESTA

K diskusi, která se otevřela v panelu nového think-tanku CESTA, podotýká Lukáš Kraus, že není možné hovořit o možnostech sociálního státu v zemi, kde samotný pojem není, vzhledem k tomu, že nejde o žitou realitu, dobře chápán.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Žít v různosti je výzvou

Norský dopisovatel Deníku Referendum reaguje na text Marty Nachtmannové s tím, že nejen dánská královna, ale i norský král Harald otevřeně neguje asociální a nízký myšlenkový projev Václava Klause.

Zpráva

Americké diplomatické depeše dostal norský list Aftenposten

250 000 amerických diplomatických depeší nově obdržel i norský list Aftenposten, vlastněný jednou z největších skandinávských mediálních společností. Podle agentury AP to zřejmě znásobí obavy Spojených států z toho, že zveřejnění necenzurovaných depeší ohrozí životy informátorů.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Jak se chopit hozené rukavice

Lukáš Kraus reaguje na sloupek Lukáše Jelínka o směřování sociální demokracie v České republice. Přes značnou názorovou shodu se vůči němu vymezuje s ohledem na dlouhodobé vize interakcí mezi různými politickými směry.

Image

Zpráva

Norský katolický biskup zneužíval desetiletého ministranta

Další z rozrůstající se řady případů zneužívání dětí hodnostáři katolické církve dále vystupňuje tlak, pod nímž se ocitla.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Novoroční projev 21. století

Srovnání novoročního projevu českého prezidenta a norského premiéra je srovnáním samolibé zaostalosti s moderním evropským myšlením.

Zobrazeno 40 / 40