Limity těžby

Image

Zpráva

Ekologové blokovali vchod do ČEZ. Žádali uzavření Počerad místo prodeje Tykačovi

Ekologické organizace upozorňují, že případné prodloužení životnosti nejšpinavější české uhelné elektrárny by znemožnilo snižovat emise skleníkových plynů.

Image

Analýza

Josef Patočka: Počerady: Získá Tykač jednu z nejšpinavějších uhelných elektráren v Evropě?

Počerady jsou nejšpinavější elektrárnou na území České republiky. Příští měsíce rozhodnou, zda ji stát uzavře, nebo odprodá uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který by chtěl její provoz prodloužit o další desítky let.

Image

Zpráva

Vláda vyhověla ekologům, ministerstvu průmyslu zamítla podporu plýtvání uhlím

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková plánovala uhelným elektrárnám umožnit prodlužovat životnost bez zvyšování účinnosti a dál tak plýtvat uhlím. Vláda však její záměr – i pod tlakem ekologických organizací – odmítla.

Klimakemp

Zpráva

Močení krve a šikana cizinců. Ekologové napadnou zákrok policie v Bílině

První trestní oznámení kvůli nepřiměřenému zásahu policie na Klimakempu podají aktivisté 30. června. Nejhůře se policisté chovali k cizincům, které nazývali „zasranými imigranty“.

Luk_hr_bek

Komentář

Lukáš Hrábek: Falešné profily a nenávistné komentáře. Uhlobaron Tykač manipuluje propagandou

Uhelná energetika je všude po světě vnímána negativně – ničí krajinu a znečišťuje vzduch. Uhelné firmy po celém světě si proto platí armádu PR agentur, aby její obraz vylepšovaly. Děje se to i u nás, jak dokládá Lukáš Hrábek.

Dsc_0031

Zpráva

Ústecký kraj se definitivně odkloní od uhlí, rozhodla vláda

Vláda schválila Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který počítá s odklonem od těžby uhlí k moderní ekonomice, se snižováním sociálních rozdílů a s lepším životním prostředím.

Obnoviteln_zdroje_defi

Zpráva

Státy omezují dotace do fosilních paliv, říká Mezinárodní energetická agentura

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury je stále více prostředků investováno do obnovitelných zdrojů energie. Od dotování fosilních paliv se státy odklánějí. Jejich státní podpora však oproti obnovitelným zdrojům zůstává dvojnásobná.

A2

Zpráva

Švédsko schválilo prodej lužických dolů Křetínskému, podle ekologů pokrytecky

Křetínského EPH má zájem o čtyři povrchové doly a tři tepelné elektrárny, jež dosud provozoval švédský Vattenfal. Celou transakci provázejí protesty. Německo chce do budoucna odvětví utlumit, EPH však uhlí věří.

387059338_a1bcf62eef_o

Zpráva

Státy G7 se dohodly na ukončení podpory fosilního průmyslu do deseti let

Lídři nejvýznamnějších tržních ekonomik se hlásí k příslušnému cíli už několik roků, letos poprvé se ale shodli na konkrétním termínu. Podle znalců a ekologů je závazek málo ambiciózní a má určité díry, rámcově jde ale o důležitý posun.

Foto2

Zpráva

Chce Tykač otevřít debatu o limitech? Zájem o OKD to naznačuje, tvrdí ekologové

Finančník a uhlobaron Pavel Tykač je prý ochoten odkoupit černouhelnou společnost OKD. Uvedl to v reakci na nabídku, kterou mu předložily hornické odbory. Podle hnutí DUHA to může být způsob, jak znovu otevřít debatu o limitech těžby.

1-1

Reportáž

Josef Patočka: Z blokády Konec zvonec aneb v první linii energetické revoluce

Ekologičtí aktivisté a autoři DR Josef Patočka a Radek Kubala přibližují průběh, význam i protestní inspirace z letošního setkání Ende Gelände, během něhož se zúčastnili dosud největšího projevu klimatické neposlušnosti vůbec.

Dsc_0031

Zpráva

Peníze na sanaci útlumu těžby je nutné vybírat od těžařů, tvrdí ekologové

Peníze na sanaci útlumu těžby je podle ekologů nutné vybírat od těžařských firem předem. Tedy tak, aby byli zodpovědnými partnery regionu, a nikoli jako tomu bylo v případě OKD, kdy má být finanční zátěž zcela na bedrech státu.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Přírodní úkaz, nebo první vlaštovka?

Vysoce postavení politici pravidelně získávají cenu Ropák roku. Starosta Horního Jiřetína naopak bojuje za přírodu i své občany. Až doceníme takové lidi, bude snad líp nám, přírodě, zemi i demokracii v ní.

Image

Zpráva

Unikátní Bělověžský prales ohrožuje prolomení limitů těžby dřeva

Nejstaršímu nížinnému lesu v Evropě, netknutému člověkem, hrozí podle environmentalistů nevratné narušení. Polský ministr životního prostředí totiž schválil rozsáhlé kácení kvůli napadení kůrovcem.

10505166_989120637765514_1161029483120184884_o

Zpráva

Zhasněme světla, podpořme ochranu klimatu, vyzývá Hodina Země

Památky, státní instituce, města, firmy i domácnosti v sobotu zhasnou na hodinu všechna světla. V půl deváté večer proběhne celosvětová akce Hodina Země, která upozorňuje na změnu klimatu. V České republice se připojí více než šedesát obcí.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Tak ty limity se prolamovat nebudou

Bohuslav Sobotka odpověděl na otevřený dopis Ondřeje Vaculíka. Dá se z něj nabýt dojmu, že těžební limity na dole ČSA se prolamovat nebudou. Vždyť už i z hlediska ekonomického se uhlí těžbou znehodnocuje. A příznaků je víc.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Komentář

Radovan Bartošek: Máme, co jsme chtěli

Polský důl Turów leží jen několik kilometrů od českých hranic. Následky jeho plánovaného rozšíření ponesou i obyvatelé Frýdlantu, Pertoltic, Habartic a západní části Bulovky. Třeba se z nich stanou uprchlíci...

A2

Zpráva

V Ústeckém kraji jsou stále překračovány limity znečištění ovzduší

Také v loňském roce překročilo znečistění ovzduší v Ústeckém kraji limity pro prach a rakovinotvorný benzo-a-pyren, které stanovila v roce 2008 evropská směrnice o kvalitě ovzduší a které jsou právně závazné i v České republice.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Otevřený dopis Bohuslavu Sobotkovi

Zveřejňujeme otevřený dopis Ondřeje Vaculíka k rukám premiéra Bohuslava Sobotky. Otázka limitů těžby v Jiřetíně je plně v naší moci.

Image

Analýza

Josef Patočka: Klima po Paříži: politici naslibovali, jednat musí lidé. Dohoda nestačí

Analýza DR: Klimatická dohoda z Paříže je jistě lepší, než co bylo možno oprávněně očekávat, sama o sobě ale nestačí. Představuje posilu, argument, ale ne triumf. Příznivé změny musí prosadit tlak občanské společnosti: ve světě i u nás.

Litvinov_velkolom

Zpráva

DUHA a Greenpeace: Mládek zpochybňuje rozhodnutí vlády o velkolomu ČSA

Hnutí DUHA a Greenpeace upozorňují na to, že ministr Jan Mládek ve svém návrhu Surovinové politiky ČR zpochybňuje rozhodnutí vlády o zachování limitů těžby na velkolomu ČSA a navrhuje zkoumat a případně využívat nová ložiska hnědého uhlí.

_dsc0722

Zpráva

Lidé z Lužice před sídlem ČEZu firmě vzkázali, aby neohrožovala jejich domovy

Před sídlem společnosti ČEZ ve středu vyrostl obývací pokoj, lidé z lužického regionu tak vzkázali firmě ČEZ, aby pokud koupí část švédského státního podniku Vattenfall, nerozšiřovala zdejší těžbu uhlí a neohrožovala jejich domovy.

Greenpeace

Zpráva

Aktivisté Greenpeace blokují Křetínského elektrárnu v Německu

Osmdesát aktivistů Greenpeace v úterý zablokovalo elektrárnu Deuben u Lipska, jejímž majitelem je česká společnost EPH Daniela Křetínského. Akce se účastní také dvanáct aktivistů z České republiky.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Podmínečná kletba

Zveřejňujeme otevřený dopis Ondřeje Vaculíka Janu Mládkovi, ministru průmyslu a obchodu České republiky.

Vlada

Zpráva

Uhlí pod obcemi je potřeba odepsat, vzkazují experti vládě

Experti z Výboru pro udržitelnou energetiku vládě doporučují převést zásoby uhlí pod zastavěným územím obcí a jejich ochrannými pilíři v celém Ústeckém kraji, tedy včetně lokality ČSA, do nebilančních zásob.

Vlada5

Rozhovor

Vláda prolomila limity, rozhodnutí kritizují zastánci i odpůrci limitů

Sobotkova vláda po čtyřiadvaceti letech prolomila limity těžby. Rozhodla tak na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem, ministry na místě vítali odpůrci i zastánci limitů. Rozhodnutí se nelíbí ani jedněm. Na místě byl náš fotograf Ondřej Mazura.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Prolomení limitů těžby by bylo ekologickým i sociálním zločinem

Pokud skutečně vláda Bohuslava Sobotky rozhodne o prolomení limitů těžby v severních Čechách, bude to rozhodnutí, které ji zadefinuje: připomínat se bude už vždy i skrze něj.

_dsc1690_upravena_net

Zpráva

Expert z Greenpeace: Hospodářská a sociální rada Mostecka zneužívá podpisy pod svou výzvou

Petici vyzývající vládu k řešení problémů Mostecka podepsalo přes tři tisíce občanů. Ve výzvě, kterou iniciovala Hospodářská a sociální rada Mostecka, sice není ani slovo o těžebních limitech, přesto je využívána k nátlaku na jejich prolomení.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Exkluzivně v DR: vláda v pondělí nejspíš prolomí limity těžby

Vláda v pondělí podle zjištění Deníku Referendum prolomí limity těžby hnědého uhlí na lomu Bílina. Vybírat budou navíc ze dvou verzí usnesení, jedna z nich připouští v budoucnu také zbourání Horního Jiřetína.

St_edula

Zpráva

Odpůrci prolomení limitů: odboráři hájí zájmy uhlobaronů

Pondělní jednání tripartity vyrušoval reprodukovaný jekot korečkového velkorypadla RK 5000. Aktivisté tak politikům přehrávali hluk, s jakým by po případném prolomení limitů museli po desítky let žít obyvatelé Litvínova, Braňan či Mariánských Radčic.

Milansmr_

Komentář

Milan Smrž: Z uhlí pod jádro

Česká energetická politika dává na výběr mezi dvěma špatnými variantami - uhlím a jádrem. Zamlčuje přitom perspektivu třetí, po všech stránkách nejsmysluplnější: obnovitelné zdroje.

_dsc1690_upravena_net

Zpráva

Horní Jiřetín nedáme, vzkazují osobnosti ministrům Sobotkovy vlády

U zámku Jezeří vysoko nad velkolomem ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby pohltil nedaleké město Horní Jiřetín a osadu Černice, se ve středu konal happening na podporu zachování limitů těžby hnědého uhlí. Z akce zveřejňujeme fotogalerii.

36971_mediafax_edvard_benes

Zpráva

Prolomení limitů poškodí zdraví obyvatel Ústeckého kraje, vzkazují vládě lékaři

Více než sto lékařů z Ústeckého kraje vyzvalo vládu, aby nepodlehla před rozhodnutím o případném prolomení limitů uhelné lobby. Připomínají, že region je nejvíce znečištěným krajem, což se promítá i ve vyšším výskytu nádorových onemocnění.

387059338_a1bcf62eef_o

Zpráva

Hnutí DUHA: Ministr Brabec by měl v Bruselu hájit snížení fosilní závislosti

Ministři životního prostředí států Evropské unie jednají v pátek v Bruselu o společné pozici pro klíčovou klimatickou konferenci o změně klimatu v Paříži. Ministr Brabec by zde měl podle Hnutí DUHA prosazovat snížení naší fosilní závislosti.

Dsc_0031

Zpráva

Nová studie: rozšiřování těžby není pro Českou republiku výhodné

Ekonomické škody způsobené prolomením limitů těžby hnědého uhlí by čtyřnásobně převýšily ekonomické přínosy. Vyplývá to ze studie aktuálně zveřejněné ministerstvem průmyslu a obchodu.

Image

Rozhovor

Středula pro DR: Debata o daních tady ještě ani nezačala

S předsedou ČMKOS jsme hovořili o Sobotkově vládě, o fungování tripartity, absenci debaty o daňovém systému či o prolamování limitů těžby hnědého uhlí. A také o fenoménu práce v blízké i vzdálenější budoucnosti.

_mg_1692

Zpráva

Uhlobaronovi pod okny kvílelo velkorypadlo

Před domem uhlobarona Jana Dienstla v Třebívlicích se ve čtvrtek ráno ozval zvuk velkorypadla. Občanská iniciativa „Limity jsme my!“ mu tak chtěla demonstrovat, v jakém hluku by v případě prolomení limitů museli žít obyvatelé Litvínova.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

V Horním Jiřetíně probíhá vzdělávací tábor za zachování limitů

Po celý tento týden se v Horním Jiřetíně koná vzdělávací klimatický tábor. Akce nabídne řadu lekcí z úsporné a obnovitelné energetiky a naučí účastníky, jak se aktivně zapojit do prosazování čistých alternativ k fosilním palivům.

Jan_ml_dek

Zpráva

Mládek navrhne prolomení limitů na dole Bílina ještě letos

Ministr průmyslu ještě letos vládě navrhne, aby prolomila těžební limity na dole Bílina. Zároveň chce odložit rozhodnutí o limitech na dole ČSA na rok 2020. Ministra průmyslu a obchodu kritizují ekologové i angažovaná veřejnost.

36971_mediafax_edvard_benes

Zpráva

Ve více než dvaceti městech se bude protestovat proti prolamování limitů těžby

Na dvaadvacet míst v republice svolaly ekologické organizace protesty proti prolomení limitů těžby uhlí. Nejvíce lidí se čeká v Praze, Brně a Litvínově. O osudu těžebních limitů bude vláda rozhodovat na sklonku léta.

Mapa_ji_et_n

Zpráva

Ekologové plánují protesty proti prolomení územních limitů těžby uhlí

Sobotkova vláda odložila rozhodnutí o prolomení územních limitů těžby uhlí na severu Čech. Ekologické organizace proto budou začátkem června protestovat za zachování územních limitů a za postupné snižování závislosti na fosilních palivech.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Vláda schválila energetickou koncepci, rozhodnutí o limitech těžby se vyhnula

Kabinet Bohuslava Sobotky v pondělí schválil aktualizaci Státní energetické koncepce. Podle ekologických organizací dokument sice ukazuje některé příležitosti české energetiky, zároveň mu vyčítají, že neřeší otázku prolomení limitů těžby.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Balada o prolamování limitů

Ondřej Vaculík ve svém sloupku vypráví baladu o limitech. Jsou v ní všemožné zrůdy, je v ní dobro i zlo, a má už několikáté pokračování. Budeme nakonec jejími hrdiny?

Drapalov_

Zpráva

Zelení spustili kampaň proti prolomení limitů těžby uhlí

Strana zelených spustila kampaň proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Její součástí je také petice. Podle zelených je rozšiřování těžby naprosto nepřípustné. Odboráři a zaměstnavatelé se na prolomení limitů shodli.

18379_103023766394033_100000592313598_86492_7986452_n

Zpráva

Společnost pro trvale udržitelný život vládě: zasaďte se o úplné zachování limitů

Společnost pro trvale udržitelný život vyzývá koaliční vládu ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, aby trvala na úplném zachování těžebních limitů v jejich současné podobě. A také aby toto definitivní potvrzení jejich platnosti neodkládala.

Kozelouh2cb

Komentář

Jiří Koželouh: Sociálně-demokratické přešlapování kolem limitů

Vláda by neměla s rozhodnutím o zachování limitů váhat. Ministr Jan Mládek propočty svých expertů předložil kabinetu a mělo tedy logicky následovat potvrzení platnosti limitů, když nepotřebnost uhlí za nimi je prokázána.

Temelin

Zpráva

Ekologové: evropská energetika jde jinou cestou, jsme skanzen

Návrh státní energetické koncepce navzdory vývoji v Evropské unii počítá se stagnací konečné spotřeby energie. A to i přesto, že patříme mezi země s největší energetickou náročností v Evropě.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Brdy a Horní Jiřetín

Ve společnosti sílí bezmoc, jež vyvolává napětí a dává příležitost rozhodovat silou nějaké autoritativní moci, čímž vytváříme prostředí jakési latentní válečné zóny. Zároveň se prohlubuje nedůvěra k jakékoli veřejné správě.

Mapa_ji_et_n

Zpráva

Teplárny uhlí za limity potřebovat nebudou, upozorňují ekologové

České teplárny spotřebují necelých sedmnáct procent celkové spotřeby hnědého uhlí a nepotřebují přitom palivo ležící za limity ve velkolomu ČSA. Po roce 2022 budou muset navíc splňovat přísná kritéria pro znečištění ovzduší.

St_edula

Zpráva

Expert Greenpeace: zastánci prolomení limitů těžby hrají jen o čas

Tripartita nerozhodla o žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podle Jana Rovenského z Greenpeace hrají zastánci prolomení limitů pouze o čas. Tykač tak má šanci vylobbovat nebo koupit další hráče, kteří mají na vládu vliv, tvrdí.

Zobrazeno 50 / 119