Libye
Další témata
Komentář
Iveta Polochová: Libye, krutá past pro lidi na útěku
Přijde-li řeč na pátrací a záchranné operace ve Středozemním moři, lidé se často ptají, proč lodě nevracejí uprchlíky do Libye, odkud vyplouvají. Podle Ivety Polochové odpověď zní: Protože Libye není bezpečnou zemí.
Zpráva
Česká republika odmítá kritiku Evropské komise kvůli kvótám
Evropská komise vytýká České republice, že neplní své závazky, pokud jde o přebíraní uprchlíků z Itálie a Řecka. Česká republika včera zaslala Evropské komisi stanovisko. Ministerstvo vnitra tvrdí, že kvóty nefungují a že chce se situací pomáhat jinak.
Sloupek
Jiří Paroubek: Chyby britských premiérů
Jiří Paroubek předkládá svůj pohled na události, kterým se věnovala Chilcotova zpráva. Invaze do Iráku a Libye byly lehkovážné a britští premiéři nesou zodpovědnost za přispění k rozvratu těchto zemí.
Zpráva
Z chaosu v Libyi prchá, kdo může, tamní parlament žádá o intervenci
Boje v Tripolisu a v Benghází pokračují už více než měsíc, zájem zahraničí o ně však spíše opadá. V zemi zápasí o vliv více než 1700 ozbrojených skupin a podle toho vypadají i vyhlídky na řešení.
Zpráva
V Libyi nastupuje nová vláda, spory a bezpráví přetrvávají
Nástup nového povstaleckého kabinetu poznamenaly další pře, siloví ministři jsou však už známí. Média v posledním týdnu zajímal spíš osud Sajfa Isláma Kaddáfího a únik materiálů, v kterých OSN upozorňuje na pokračující represe.
Zpráva
Libyjští povstalci se stále přou o vliv, pokračují i násilné střety
Povstaleckým skupinám se dosud nepodařilo dohodnout ani na složení vlády, ani na schématu transformace ozbrojených houfců v armádu. Při frakčních konfliktech přitom o víkendu umřeli další lidé. Zdárně naopak pokračuje obnova ropné těžby.
Komentář
Petr Jedlička: Libye pod šaríou?
Slova předsedy Přechodné národní rady o zavedení islámského práva neradno přeceňovat. Jak bude režim v nové Libyi vypadat, napoví spíš něco jiného.
Zpráva
Okolnosti Kaddáfího smrti se vyjasňují
Srovnání různých rekonstrukcí zanechává v zásadě dvě neznámé: otázku, zda NATO vědělo, že útočí na Kaddáfího konvoj, a situaci, za níž padl smrtící výstřel.
Glosa
Potvrzeno: Muammar Kaddáfí je mrtvý
Po snímku zveřejněném AFP přinesla Al Džazíra záběry z pouličního hanobení těla, jež zjevně patří svrženému libyjskému vůdci. Povstalecká Přechodná národní rada vyhlásila Libyi za osvobozenou.
Zpráva
Libyjští povstalci dobyli celou Sytru, hlásí zpravodajové
Velitelé vojsk Přechodné národní rady oznámili, že jejich bojovníci dobyli Kaddáfího rodiště. Pravdivost sdělení tentokrát potvrzují i reportéři velkých agentur.
Zpráva
Prokaddáfíovské síly v Libyi hájí poslední města
Vedle Syrty a Bání Valídu se jednotky svrženého režimu brání už jenom ve třech malých městech na jihu. Mise NATO byla i tak znovu prodloužena, prý však již naposled. Přechodná národní rada mezitím posiluje svoje postavení.
Zpráva
Libye: obránci Bání Valídu odmítli kapitulovat, opět se válčí
Jednání s obránci prokaddáfíovských měst zkrachovala. V zemi se tak znovu otevřeně válčí. Předseda povstalecké rady slíbil režim vycházející z umírněného islámu. Amnesty International současně upozornila i na zločiny povstaleckých bojovníků.
Zpráva
Libyjští povstalci chtějí vyjednávat ještě tři dny, pak prý zaútočí
Vzbouřenci prodloužili lhůtu, do níž se mají vzdát obránci prokaddáfiovských měst Baní Valíd a Syrta. Jednání o kapitulaci se ale stále komplikují. Masmédia zaujal v posledních dnech nejvíce osud záhadné kolony vozů, která v úterý přejela do Nigeru.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Trikolóra nad Tripolisom
Excesy povstalcov nie sú argumentom v prospech Qaddáfího. Neospravedlniteľné násilie voči civilistom zo strany povstalcov musí byť predmetom vyšetrovania a potrestania vinníkov, ak nová Líbya naozaj ašpiruje o miesto medzi demokratickými krajinami.
Zpráva
Libyjci oslavují konec ramadánu, bojovat se má až v sobotu
Muammar Kaddáfí odmítl povstalecké ultimatum, ti však už vyjednávají se syrtskými kmeny. V zemi současně začaly třídenní oslavy konce postního měsíce. Rozhodne se prý hned po nich. Masmédia se zatím baví osudy Kaddáfího blízkých.
Zpráva
Libyjští povstalci propustili Kaddáfího vězně, 50 tisíc z nich prý ale zmizelo
Vzbouřenci po dobytí Tripolisu propustili přes 10 tisíc vězňů, režim jich ale měl zadržovat až pětkrát tolik. Houfce povstaleckých jednotek se mezitím připravují k úderu na Syrtu. V Tripolisu samotném se formuje nová vláda.
Zpráva
Libye: povstalci táhnou na Kaddáfího rodiště, TNC shání peníze
Silné povstalecké houfce se ve čtvrtek vydaly k městu Syrta. Jejich postup však zastavil tuhý odpor. Dále se bojuje i v části Tripolisu. Čelní představitelé vzbouřenců mezitím vyjednávají v OSN o uvolnění sankcí a shání další finanční prostředky.
Zpráva
Kaddáfí už nejspíš v Tripolisu není, bojuje se dál
V posledním projevu svržený libyjský vůdce naznačil, že musel opustit hlavní město. Šlo prý o „taktický tah“. Jak v metropoli samotné, tak v jiných částech země se ovšem stále bojuje.
Komentář
Petr Jedlička: V Libyi je zase vše jinak. Anebo ne?
Zprávy o povstaleckých úspěších a brzkém konci války vystřídaly jiné, spíše pesimistické. Čím to, že se vše náhle tak změnilo? Stali se zpravodajové agentur obětí manipulace? A jak to tedy s povstaleckými vyhlídkami vypadá?
Zpráva
Libyjští povstalci dobývají Tripolis, bojuje se o Kaddáfího sídlo
Po nedělním průniku do metropole se vzbouřeneckým jednotkám podařilo dostat až k rezidenci Muammara Kaddáfího. Zde podle dopoledních zpráv narazily na tanky. Kde je sám libyjský vůdce, zůstává nejasné.
Zpráva
Libyjští povstalci obkličují Tripolis, vyhráno však ještě nemají
Vzbouřenci s leteckou podporou NATO postoupili až do blízkosti hlavního města. Ve volném sevření jej nyní drží ze všech stran. Nad otázkou, jestli jsou rebelové v dohledné době schopni dobýt i samotný Tripolis, se ovšem znalci rozcházejí.
Zpráva
Libyjští povstalci zahájili další ofenzívu, dostanou Kaddáfího peníze
Kolony povstaleckých vozů od čtvrtka útočí na prorežimní síly v podhůří jihozápadního masivu Nafúsa. Na východě se zároveň stále válčí o město Bríga. Pozornost analytiků ale dnes poutá spíš diplomatická rovina konfliktu, kde se vzbouřencům daří lépe.
Zpráva
Libyjští povstalci pomalu postupují na Tripolis
Během měsíční ofenzívy se vzbouřenecké síly pohnuly jen o desítky kilometrů, vše ostatní se ale vyvíjí v jejich prospěch. Francie si mezitím upevňuje vůdčí postavení v mezinárodněpolitické rovině konfliktu.
Zpráva
Zadržte Kaddáfího a zachraňte sebe, zaznělo do Libye z Haagu
Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) vybídl Kaddáfího ministry, aby se zřekli odpovědnosti za činy režimu sesazením svého vůdce. Budou-li naopak vzdorovat, vystaví se prý hrozbě podobného stíhaní, jakému čelí dnes nejmocnější trojice v zemi.
Zpráva
S Libyí pomohou Obamovi jestřábové a těžké váhy v Senátu
Dva dny po překročení lhůty pro bojové nasazení vojsk bez souhlasu Kongresu se skupina vlivných senátorů rozhodla americké angažmá v Libyi opět legalizovat. Rezoluce Johna Kerryho a Johna McCaina chce vládě umožnit i omezené využití pozemních sil.
Zpráva
NATO v Libyi poprvé připustilo zásah obytného domu
Raketa z francouzského letounu zasáhla dům v tripoliské sídlištní čtvrti Arada. Podle agentur zemřelo až devět lidí. Podle libyjských zdrojů až patnáct. NATO již od počátku náletů připustilo zásah několika civilních budov, tato je ale první obytná.
Zpráva
Američtí poslanci napadli legalitu intervence v Libyi
Skupina zákonodárců podala žalobu na Obamovu vládu, neboť prý vede v Libyi válku bez souhlasu Kongresu, a tedy ilegálně. Podle pozorovatelů jsou ale pro prezidenta mnohem nepříjemnější podobné, ač méně razantní aktivity republikána Johna Boehnera.
Zpráva
Západ jedná o budoucnosti Libye, boje prý brzy skončí
Intervence v Libyi trvá již více než 80 dní. Ministři NATO však počítají, že režim padne do několika týdnů. O budoucnosti země se nyní jedná v Abú Dhabí. Jak na bojišti, tak v politice se situace vyvíjí ve prospěch povstalců.
Zpráva
Libyjští povstalci mají konečně vlastní televizi
Rada libyjských povstalců zahájila vlastní televizní vysílání z východu země. Ústředí povstalecké stanice funguje již od března v Kataru, tamější signál přenášený přes satelit však údajně rušila egyptská společnost.
Zpráva
Libyjský režim propustil zatčené zahraniční novináře
Skupinka žurnalistů byla v internaci od 4. dubna. Údajně neměli doklady potřebné pro vstup do země. Libyjské úřady od začátku bojů zadržely a následně propustily na 60 zahraničních novinářů.
Zpráva
NATO se musí zodpovídat ze zabití Kaddáfího syna a vnoučat
Jeden ze spojeneckých letounů o víkendu zasáhl rezidenci rodiny Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Nálet nejspíše nepřežil jeho syn a tři vnoučata, sám Kaddáfí vyvázl bez zranění. Útok znovu oživil pochybnosti ohledně legitimity zásahu NATO v Libyi.
Zpráva
Kaddáfího jednotky překročily hranici do Tuniska, bojuje se dál
Tunisko v pátek ostře odsoudilo narušení svých hranic, když jednotky Muammara Kaddáfího v boji o hraniční přechody vstoupily na jeho území a odstřelovaly pohraniční město. Boje pokračují také v Misurátě a nově i na jihu země.
Zpráva
Západ posiluje svou vojenskou účast v Libyi
Evropa a Spojené státy dodají libyjským povstalcům armádní techniku a vyšlou na východ země vojenské poradce. USA také schválily použití ozbrojených bezpilotních letounů. Boje nyní pokračují v obležené Misurátě i v horách na západě země.
Zpráva
EU chce vyslat do Libye pozemní síly, čeká na žádost OSN
Přibližně tisícový evropský kontingent by měl chránit humanitární koridoridy v zemi, OSN se ale k plánu staví spíš zdrženlivě. Z Misuráty mezitím došly zprávy, že Kaddáfího jednotky začaly používat kazetovou munici.
Zpráva
Sarkozy, Cameron i Obama chtějí v Libyi bojovat až do pádu režimu
Čelní představitelé Francie, Británie a USA společně prohlásili, že útoky v Libyi nepovolí, dokud nebude Kaddáfí sesazen. Nepřímo tak odmítli mírové iniciativy nezúčastněných států. Zároveň schválili i omezené vyzbrojení povstalců.
Zpráva
Libyjští povstalci odmítli mírový plán Africké unie, válka pokračuje
Povstalecká rada v Benghází odmítla mírovou iniciativu AU, protože nepočítá s odchodem Muammara Kaddáfího a jeho synů. To si rebelové vymezili jako základní podmínku politického řešení. Na intenzivní válku už ale oběma stranám začínají docházet peníze.
Zpráva
Kaddáfí přijal mírový plán Africké unie, nyní se čeká na povstalce
Libyjský vůdce vyjádřil ochotu přistoupit na podmínky mírové inciativy AU, které se prakticky shodují s nedávným tureckým návrhem. Afričtí prezidenti teď vyjednávají s povstalci.
Zpráva
Turecký premiér navrhl mírové řešení konfliktu v Libyi
Turecký premiér zveřejnil detaily dohody, která by měla dovést Libyi k příměří, otevření humanitárních koridorů a reformám. NATO se v pátek odmítlo omluvit za zásah povstaleckého konvoje s tanky s tím, že jejím úkolem je chránit civilisty na obou stranách.
Zpráva
Diplomatické řešení libyjského konfliktu se oddaluje, boj trvá
Povstalci odmítli návrh režimu na diplomatické řešení konfliktu s tím, že je pro ně nepřijatelné, aby Kaddáfí nebo jeho synové zůstali u moci. NATO pokračuje v kampani proti jednotkám režimu, ale po odchodu Američanů nemá dostatek strojů.
Zpráva
Velmoci povedou válku v Libyi, dokud to Kaddáfí nevzdá
Na velké konferenci v Londýně došlo k vyjasnění obecného rámce libyjské intervence. Rýsuje se též shoda na tom, že povstalce bude třeba vyzbrojit. Na vlastním bojišti byli rebelové znovu odraženi od Sirty. Nyní bojují u Bin Džavádu.
Zpráva
Zástupci velmocí zvažují, co s Kaddáfím a jeho zemí po válce
Den před summitem o budoucnosti Libye se italští diplomaté nechali slyšet, že jsou připraveni najít Muammaru Kaddáfímu bezpečný azyl v Africe. V Libyi samotné se mezitím Kaddáfího jednotkám podařilo vytlačit povstalce z okolí Sirty směrem k přístavu Bin Džavád.
Komentář
Daniel Veselý: Konflikt v Libyi se měl řešit diplomaticky. Možnosti tu byly i jsou
Rada bezpečnosti OSN má přidělovat mandát k použití síly až po selhání všech snah řešit příslušný konflikt diplomaticky. V případě intervence v Libyi se tak nestalo. Že tu diplomatické možnosti nejen byly, ale i stále jsou, přitom dokazuje řada expertů.
Zpráva
Turecko chce v Libyi sjednat smír, povstalci táhnou dál na západ
Premiér Erdogan potvrdil Guardianu dohad, že je Turecko ochotné sjednat v Libyi příměří. Pokračující spojenecké nálety mezitím umožnily povstalcům zahájit ofenzívu, v rámci níž získali zpátky důležité ropné přístavy.
Zpráva
Část vojenských operací v Libyi převezme NATO
Severoatlantická aliance se dohodla na změně své role v Libyi, zatím není však jasné, jak přesně bude vypadat. Podle sdělení tureckého ministra zahraničí převezme velení nad všemi vojenskými akcemi. Podle generálního tajemníka bude mít vlastní paralelní misi.
Zpráva
Libye po pěti dnech: povstalci stále prohrávají, spojenci mění taktiku
Spojenci zničili podstatnou část prvků protiletecké obrany a ustavili bezletovou zónu. Nyní pokračují v útocích na mobilní cíle. Místním povstalcům se však stále nedaří změněný poměr sil náležitě využít. NATO zároveň jedná o své úloze v konfliktu.
Zpráva
Nad Libyí se už nelétá, spojenci chtějí útočit dále
Vykonavatelům rezoluce OSN se po dvou dnech podařilo fakticky ustavit bezletovou zónu. Údery na vojenské cíle ale pokračují. Spolu s debatami o žádoucí podobě zásahu sílí i jeho zahraniční kritika.
Zpráva
Zásah v Libyi: bilance prvního dne
Francie, Španělsko, Británie a Spojené státy v sobotu zahájily útok, jímž chtějí naplnit mandát Rady bezpečnosti. Americký velitel mluví o zásadním úspěchu, Kaddáfí o křížovém tažení a dlouhé válce. Povstalci mezitím vyrazili z Benghází opět na Adždabíju.
Zpráva
Libyjská vláda vyhlásila příměří
Podle vyjádření libyjského ministra zahraničí se Kaddáfího vláda rozhodla s okamžitou platností zastavit bojové operace, aby uchránila životy civilistů. Stalo se tak několik hodin poté, co Rada bezpečnosti OSN vyhlásila nad zemí bezletovou zónu.
Zpráva
Vláda souhlasí se zásahem v Libyi, jednotky ale ČR nevyšle
I česká vláda se přidala k většinou schválené rezoluci Rady bezpečnosti OSN a podporuje vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Prezident Václav Klaus by se za stanovisko OSN „neschovával".
Zpráva
OSN zřídí bezletovou zónu nad Libyí, Západ se chystá k zásahu
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která opravňuje i k zásahům proti pozemním cílům. Velmoci se nyní radí, jak ji naplnit. V Libyi samotné se mezitím stále bojuje o města Adždabíja a Misuráta. Na Benghází dopadalo několik bomb.