Kyrgyzstán

Image

Zpráva

Etnické násilí loni v Kyrgyzstánu nebylo tak uplně spontánní

Mezinárodní komise dokončila vyšetřování násilností, k nimž došlo loni v létě na jihu Kyrgyzstánu. Přímo odpovědná byla dle ní i armáda a dosud sloužící úředníci. Oficiální verzi o vině stoupenců svrženého prezidenta Bakijeva se naopak potvrdit nepodařilo.

Ferghana_ru

Zpráva

Kyrgyzští poslanci schválili po dvou měsících jednání novou vládu

Kyrgyzský parlament v pondělí schválil novou koaliční vládu, a ukončil tak dvouměsíční období politické nejistoty, které panovalo od říjnových voleb. Kyrgyzští zákonodárci tak udělali další krok k přeměně země na pluralitní republiku.

Image

Zpráva

V Kyrgyzstánu skončily volby, země se mění na pluralitní republiku

Kyrgyzští voliči v neděli vybírali své zástupce do parlamentu. Podle pozorovatelů byl průběh voleb klidný a země je na dobré cestě k první parlamentní demokracii ve střední Asii. Po sečtení hlasů ji bude nejspíše čekat vyjednávání o možné vládnoucí koalici.

Image

Zpráva

Kyrgyzští vyšetřovatelé dopadli bratra bývalého prezidenta

Bratr bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva Achmatbek byl ve čtvrtek zatčen kvůli obvinění z podněcování etnických nepokojů na jihu země. Druhý bratr prezidenta Janybek, bývalý velitel prezidentské stráže, je stále na útěku.

Roza_otunbaeva

Zpráva

Otunbajevová: z kyrgyzské premiérky prezidentkou

V úřadu bude do roku 2011, situace v zemi má však stále daleko ke stabilitě.

Image

Zpráva

Kyrgyzové v referendu zrušili prezidentský systém

Kyrgyzští voliči dali dočasné vládě pověření ke změně ústavy, jenž by měla přesunout některé pravomoci z prezidenta na vládu. Kritici referenda ale nesouhlasili s jeho načasováním pouhé dva týdny po etnických nepokojích na jihu země.

Image

Zpráva

Situace v Kyrgyzstánu se uklidňuje, strach zůstává

Kyrgyzským pořádkovým silám se během víkendu podařilo utlumit etnické nepokoje ve městech Oš a Džalalabád. Stav ohrožení i obavy z dalšího výbuchu násilí ale trvají.

Image

Zpráva

Kyrgyzská premiérka slíbila Uzbekům návrat domů

Roza Otunbajevová se v pátek vydala uklidňovat jih země postižený etnickými nepokoji. Podle pozorovatelů je ale situace stále kritická.

Image

Zpráva

Kyrgyzstán čelí humanitární katastrofě, etnické nepokoje pokračují

Na sto tisíc příslušníků uzbecké menšiny bylo donuceno opustit své domovy v jihokyrgyzských regionech kolem měst Oš a Džalalabád. Uzbecké úřady nezvládají přísun uprchlíků a byly nuceny uzavřít hranice, dokud se do oblasti nedostane humanitární pomoc.

Image

Zpráva

V Kyrgyzstánu propukly další nepokoje, desetitisíce lidí prchají

Na jihu Kyrgyzstánu propukly nové etnické nepokoje mezi Kyrgyzy a uzbeckou menšinou. Během víkendu zemřelo sto sedmnáct obětí. Přechodná vláda povolala vojsko i zálohy, situaci se jí však doposud zvládnout nepodařilo.

Image

Zpráva

Na jihu Kyrgyzstánu propukají etnické nepokoje

Několik tisíc Kyrgyzů se ve středu v Džalalabádu snažilo vniknout do univerzity, centra uzbecké menšiny, a vypálit ji. Zemřeli dva lidé. Při čtvrtečním shromáždění, které požadovalo potrestání viníků, ztloukli nespokojenci místního guvernéra.

Bakijev

Zpráva

Kyrgyzská vláda vypsala odměnu za dopadení svrženého prezidenta

Hlavu prezidenta Bakijeva si nový režim cení na 100 tisíc dolarů. Velké částky je ochoten zaplatit i za informace vedoucí k nalezení jeho syna, bratra a blízkých spolupracovníků.

Image

Zpráva

Kyrgyzská vláda chce soudit prezidenta i jeho spolupracovníky

Prozatímní kabinet Rozy Otunbajevové požádá Bělorusko o vydání uprchlého prezidenta Bakijeva, kterého viní z mnohonásobné vraždy. Vyšetřovatelé mezitím objevili v Bakijevově vile soukromou zoo se vzácnými zvířaty, mimo jiné i párem sněžných levhartů.

Image

Zpráva

Kyrgyzská vláda navrhla změny ústavy, referendum bude 27. července

Kyrgyzská prozatímní vláda dodržela slib. Stanovila datum parlamentních voleb i referenda o změně ústavy. Svržený prezident Bakijev se ale zároveň nechal slyšet, že právoplatnou hlavou země zůstává on.

Image

Zpráva

Neklid v Kyrgyzstánu trvá, prezident uprchl do Běloruska

Situace v Kyrgyzstánu je i nadále napjatá. Na severu země došlo k několika etnickým násilnostem. Na jihu ve městech Džalalabád a Oš protestují zastánci svrženého prezidenta Bakijeva. Ten podle posledních zpráv uprchl do Běloruska.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident opustil zemi a rezignoval

Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev odletěl do sousedního Kazachstánu, odkud rezignoval na svůj post. Tam také údajně jedná o možnostech zklidnění politické situace v zemi.

Image

Zpráva

Rusko a USA de jure uznaly nový režim v Kyrgyzstánu

Zatímco budoucnost uprchlého prezidenta Bakijeva zůstává nejistá, nová kyrgyzská vláda již provádí plnohodnotnou zahraniční politiku. V úterý vyjednala finanční pomoc ve výši padesáti milionů dolarů s Ruskem. Ve čtvrtek bude vést podobné rozhovory s USA.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident je připraven rezignovat, má tři podmínky

Kurmanbek Bakijev je ochoten vzdát se funkce. Výměnou požaduje bezpečnostní záruky pro zemi i svoji rodinu a vypsání nových prezidentských voleb do tří měsíců.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident Bakijev odmítá opustit úřad

Uprchlý kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev prohlásil, že na svůj post nemíní rezignovat a označil opozici za bandity. Ta proti němu údajně plánuje „speciální operaci“. Bakijev se nyní skrývá na jihu země a obklopuje se svými příznivci.

Biskek

Zpráva

Kyrgyzská vláda ustoupila protestům, předala moc opozici

Kyrgyzská vláda předala po středečních krvavých nepokojích moc do rukou opozice. Do čela dočasného kabinetu se postavila bývalá ministryně zahraničí a opoziční tribunka Roza Otunbajevová. Dnes ráno byl rozpuštěn také parlament.

Zobrazeno 20 / 20