Hackeři a kyberútoky

Další témata

Roman

Komentář

Roman Bureš: Tajemství počítačem řízených spekulací a jejich rizika

Spekulace řízené počítači jsou speciální obchodní algoritmy, které dokáží ihned reagovat na poklesy a vzestupy cen akcií nebo komodit. Jaké jsou ale reálné důsledky těchto superrychlých operací a co je umožňuje?

A5

Zpráva

Kauza Gorila mobilizuje slovenskou společnost, protestují už tisíce lidí

Dění okolo uniklého spisu přivedlo do ulic první davy. Dílčích protestů přibývá. V úterý zveřejněné požadavky slovenských rozhořčených přitom přerůstají většinu apelů, jež byly doposud v podobných situacích učiněny.

Image

Zpráva

WikiLeaks zveřejnily 133 tisíc nových depeší, řada z nich přišla i z Prahy

Známý server zveřejnil další, tentokrát nezvykle velkou várku kabelogramů z amerických ambasád. Mnohé se týkají i české politiky. Agentury si současně všímají průvodního skandálu – v řadě z depeší totiž zůstala jména informátorů.

Image

Zpráva

USA chtějí na závažné kyberútoky reagovat jako na válečný akt

Experti amerického Pentagonu dokončují novou strategii kybernetické obrany, která umožní na zvláště ničivý útok hackerů reagovat jako na válečný akt – tedy i vojenskou silou. Podle obhájců jde o věc prevence. Podle kritiků však může mít děsivé důsledky.

Image

Zpráva

Facebook bojuje s Googlem, najal si na něj PR agenturu

Ostrý konkurenční boj internetových gigantů získává konkrétnější obrysy. Management velké sociální sítě v pátek připustil, že si na kritiku provozovatele nejpoužívanějšího vyhledavače najal specializovanou firmu. Vedení nekalé kampaně ale odmítá.

Image

Zpráva

Íránské sítě napadl další virus, zaměřuje se na vládní instituce

Podle íránských úřadů byl v počítačových sítích v zemi aktivován již druhý sofistikovaný počítačový virus za posledních osm měsíců. Program Stars se měl maskovat jako interní dokument státních úřadů. Jaký je jeho účel, se ale prozatím nepodařilo zjistit.

Image

Zpráva

Ruští blogeři si stěžují na opakované útoky hackerů

Neznámí útočníci ve středu zablokovali velký blogerský portál LiveJournal.com. Za poslední dva týdny se tak stalo již potřetí. Útok postihl i zdejší zápisník prezidenta Medveděva, někteří blogeři přesto viní ruskou tajnou službu.

Image

Zpráva

Francouzské úřady napadli hackeři, šli po plánech předsednictví G20

Francouzské ministerstvo financí přiznalo, že bylo od prosince cílem koordinovaných kyberútoků, jež byly zaměřené na získání plánů pro předsednictví skupiny G20. Část dokumentů byla údajně přesměrována do Číny.

Image

Zpráva

Odhalili jsme plány útoku na WikiLeaks, tvrdí hackeři

Skupina Anonymous zcizila v minulém týdnu emailový archiv ředitele americké bezpečnostní společnosti HBGary Federal. Po několika dnech se ukázalo, že řada dopisů obsahuje návrhy různých způsobů napadení a diskreditace Assangeova serveru.

Image

Zpráva

V EU byl znovu otevřen trh s emisními povolenkami

Státy a firmy Evropské unie začaly po téměř měsíční pauze opět obchodovat s právy na vypouštění skleníkových plynů. Výpadek v obchodování si vynutil lednový útok hackerů, kteří větší množství povolenek virtuálně ukradli. Případ není doposud zcela objasněn.

Image

Zpráva

Neznámý hacker napadl stránku zakladatele Facebooku

Na facebookové stránce Marka Zuckerberga se objevil vzkaz, který nabádal k financování sociální sítě samotnými uživateli. Zaměstnanci společnosti jej smazali s tím, že byl způsobený technickou chybou.

Image

Zpráva

Assange má údajně kompromitující materiály i na Murdocha

Nejznámější představitel WikiLeaks má podle vlastních slov v záloze sadu zajišťovacích depeší, jež budou zveřejněny, pokud se serveru či jemu osobně něco stane. Obsah těchto kabelogramů by údajně „nepotěšil“ ani známého mediálního magnáta.

Image

Zpráva

Obětmi kyberútoků se čím dál častěji stávají také neziskovky

Podle závěrů tematického výzkumu vědců z Harvardovy univerzity byl v roce 2010 podniknut nebývalý počet kyberútoků na stránky občasných a angažovaných spolků. Pro menší z těchto organizací mohou být přitom i jednoduché útoky likvidační.

Slerkanew

Sloupek

Josef Šlerka: Distributed Denial of Service jako občanský protest

Útok skupiny hackerů Anonymous posouvá možnosti protestu ve virtuálním světě do nových rozměrů. Nebo možná kauza WikiLeaks jen pomohla oprášit staré metody v novém prostředí.

Image

Analýza

Roman Bureš: Kdo, jak a proč vede kybernetickou válku na podporu WikiLeaks

V souvislosti s děním okolo uniklých diplomatických depeší se často hovoří o kybernetické válce mezi hackery a firmami, které se k WikiLeaks obrátily zády. Kdo jsou tito hackeři, jaké škody doposud napáchali a co je na jejich boji nové?

Image

Zpráva

Assange zůstane ve vazbě nejméně týden

Londýnský soud nepřiznal zadrženému zakladateli WikiLeaks právo na kauci a uvalil na něj vazbu. Bude v ní nejméně do 14. prosince. Serveru samotnému mezitím vypověděly služby další společnosti. O hodnotě obsahu zveřejněných depeší se přitom stále vedou spory.

Image

Zpráva

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl v Londýně zatčen

Britská policie v úterý v Londýně zadržela zakladatele serveru WikiLeaks, který zveřejnil uniklé dokumenty z amerických ambasád. Assangův právník varoval, že pokud se klientovi něco stane, server zveřejní neupravené verze dokumentů i se jmény informátorů.

A1

Zpráva

Server WikiLeaks byl kvůli útokům znovu odpojen, nyní mění adresy

Internetový server WikiLeaks, který minulý týden začal zveřejňovat americké diplomatické depeše, byl znovu odpojen od internetu a nyní je umístěn v Evropě. Americká vláda mezitím zakázala svým zaměstnancům přístup k serveru z pracovních počítačů.

Cyber_warfare

Zpráva

USA jmenovaly prvního kybergenerála

Spojené státy učinily další krok k armádnímu využití kyberprostoru a počítačových sítí. Hlavním úkolem nového Kybernetického velitelství je chránit citlivé sítě Spojených států před útoky hackerů.

Image

Zpráva

Lotyšský hacker odhalil pokrytectví „nezbytných úspor"

Lotyšská policie vyšetřuje dopadeného IT odborníka, který v minulých měsících kradl a zveřejňoval informace o vysokých příjmech a náhradách politiků, jež se zasazovali o drastické sociální škrty.

Image

Zpráva

Čína odhalila výcvikové centrum hackerů

Čínská policie odhalila a uzavřela velké výcvikové centrum hackerů. Informoval o tom dnes deník China Daily.

Image

Zpráva

Elitní hackeři provedli další útok: na ropné společnosti

Cílem útoků proti třem největším ropným společnostem bylo získat jejich informace o ropných nalezištích. Podle expertů byly útoky velmi sofistikované. Je možné, že se na nich podílela Čína.

Image

Zpráva

Čína odmítla útoky na Google, cenzurovat prý ale může

Pekingská vláda popřela svou účast na kyberútocích proti společnosti Google, ale brání své právo trestat lidi, kteří poruší místní zákony týkající se internetu.

Image

Zpráva

Internetová cenzura: Čína vrací Američanům úder

Požadavek větší internetové svobody může poškodit čínsko-americké vztahy, varovala dnes Čína v reakci na kritiku americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Zobrazeno 24 / 24