Důchodová reforma

Freund

Komentář

Martin Freund: Máme na to. Na důchody by neměl stát dávat méně peněz, ale mnohem více

Počet lidí, o které se bude třeba ve stáří postarat, do budoucna poroste. To ale neznamená, že bychom měli být méně solidární. Při současném a budoucím bohatství společnosti bychom měli zvládnout naopak mnohem víc.

P_cl

Komentář

Michal Pícl: Jak na důchodovou reformu? Nijak!

Vyjádření k důchodové reformě jako by patřila k povinné výbavě každého politika. My však nepotřebujeme reformu důchodového systému, ale reformu veřejné debaty o něm.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Jaké jistoty nabízí ANO na stáří

Velký díl protestních hlasů, který získalo ANO, patřilo seniorům. Co od něj tito lidé očekávají jim zvolení zástupci můžou a nemůžou splnit?

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: K výsledkům důchodové komise 2014–2017

Pozornost, která se věnuje penzijnímu systému, je podle vládní komise stále nedostatečná. Budoucí vláda by na něm měla pracovat minimálně stejně intenzivně a neomezovat se na momentální nálady a vkus politiků.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Důchodcovská rehabilitace

Důchodová reforma již byla tématem nejednoho vládního týmu a politického uskupení. Ke skutečné změně důchodového systému ale dosud nikdo nenašel odvahu, upozorňuje Ondřej Vaculík.

Img_9136

Zpráva

Poslanci podpořili zrušení druhého důchodového pilíře, návrh míří do Senátu

Poslanecká sněmovna ve středu odhlasovala zrušení druhého pilíře penzijního systému. Pro hlasovaly všechny strany vládnoucí koalice, komunisté a Úsvit. Návrh nyní míří do Senátu. Druhý pilíř důchodového systému funguje od roku 2013.

392179_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Poslanci rozhodnou o zrušení druhého pilíře důchodového systému

Sobotkova vláda se shodla na zrušení druhého pilíře důchodového systému. Návrh nyní projedná dolní komora. Podle ČSSD bylo zavedení druhého pilíře nesystémovým krokem, předseda vlády avizuje vznik dlouhodobé koncepce důchodového systému.

Maly2

Glosa

K volbám

Místopředseda Rady seniorů Alois Malý shrnuje, jak se za posledních několik let proměnilo postavení seniorů v České republice.

M_a

Komentář

Michaela Marksová-Tominová: Rodinná politika a podpora rodin s dětmi podle ČSSD

Investice do dětí je investicí do budoucnosti celé země. Na smysluplné rodinné politice je potřeba spolupracovat s odborníky a přijímat taková opatření, která rodinám a jejich dětem skutečně pomohou.

Drahokoupil_

Komentář

Jan Drahokoupil: Načo si vymýšľať nový dlh?

Často opakovaný argument při zavádění druhého důchodového pilíře je, že tlak na veřejné finance související se vznikem druhého pilíře není nic jiného než tzv. zexplicitnění implicitního dluhu průběžného systému. Skutečnost je však složitější.

Aaafiala

Komentář

Tomáš Fiala: Penzijní systém v budoucnosti: žádná katastrofa

Nejnovější demografická projekce obyvatelstva České republiky potvrzuje, že při zohlednění zvyšování důchodového věku bude index ekonomického zatížení poměrně stabilní.

Novak

Analýza

Pavel Novák: Druhý důchodový pilíř: ukousni si ze státního

Druhý pilíř důchodového systému oslabuje mezigenerační solidaritu, protože snižuje výši prostředků odváděných do prvního, průběžného pilíře. Jeho zavádění doprovází řada lží. Komentář analyzuje pět z nich.

Necas

Zpráva

Vláda nabádá lidi ke spoření ve druhém pilíři. Je to hazard, varuje ČSSD

Kabinet Petra Nečase se chystá investovat dvacet milionů korun do informační kampaně na podporu penzijní reformy. Do druhého pilíře se totiž za první čtvrtletí letošního roku přihlásilo pouhých dvacet tisíc lidí.

392179_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Obnovená vládní většina prohlasovala vše, co chtěla

Koaliční poslanci schválili v průběhu středy tři klíčové normy. Přehlasovali prezidentovo veto reformy penzí, schválili daňový baliček, se kterým vláda spojila hlasování o důvěře, a pozdě v noci přijali zákon o církevních restitucích.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Komentář

Jan Černý: Velekněží privatizace

Noční hlasování poslanecké většiny slepené i z přeběhlíků, korupčníků a nikým nevoleného politického subjektu znovu stvrdilo nelegitimitu Nečasovy vlády. Je výsměchem demokracii a dědictví Listopadu 1989.

Photo_filipoutrata

Komentář

Filip Outrata: Čas nezapomínání

Včerejší den a noc ve Sněmovně ukazují, že je žádoucí nejenom vzpomínat na 17. listopad, ale pamatovat si dobře to, co se děje právě teď.

Image

Zpráva

Sociální demokraté vládu opět vyzvali k odložení penzijní reformy

Sociální demokraté se obávají, že vládní důchodová reforma skončí podobnou blamáží a zmatkem, jako reforma úřadů práce. Vyzývají také finanční instituce, aby se nezapojovaly do plánovaného druhého pilíře důchodového systému.

460427_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Bartošek: Hrozí totální destrukce sociálních systémů

Místopředseda lidovců apeluje na politiky, orgány činné v trestním řízení a představitele kontrolních úřadů, aby zastavili reformy sociálních a důchodových systémů. Podle něj jsou nepřipravené a hrozí kolaps sociálních funkcí státu.

Dienst

Komentář

Jiří Dienstbier: Polovičatý Klausův krok

Autor komentuje prezidentské veto důchodové reformy a vybízí k debatě o ní napříč politickým spektrem a za účasti kritických ekonomů i občanů.

436111_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Klaus vetoval zákon o druhém pilíři důchodové reformy

Prezident Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně zákon, který zavádí druhý pilíř důchodové reformy. Realizace důchodové reformy podle něj vyžaduje co nejširší konsensus. Ten přitom v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje.

Bw

Zpráva

Do ČR přichází soutěž Aktivní stárnutí: Všechny generace na pracovišti

Pouhých třináct procent zaměstnavatelů v České republice má plány ohledně udržení starších zaměstnanců a zaměstnankyň. Devětaosmdesát procent zaměstnavatelů přitom současně nedisponuje strategií náboru lidí nad padesát let věku.

366745_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odbory se již nebudou účastnit jednání tripartity

Odboráři se po pondělním mimořádném jednání tripartity rozhodli, že nadále nebudou chodit na plénum rady, nýbrž pouze na její předsednictvo. Nečasova vláda totiž nevyšla vstříc požadavkům, jejichž splněním odbory podmiňovaly svoji účast na zasedání.

282627_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Vláda schválila navýšení DPH a zákon zavádějící druhý penzijní pilíř

Nečasův kabinet schválil navýšení daně z přidané hodnoty. DPH se tak od příštího roku zvedne v obou sazbách o jeden procentní bod, tedy na patnáct a jednadvacet procent. Vláda také schválila zákon umožňující zavedení druhého pilíře penzijního systému.

345111_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Rada seniorů bude demonstrovat proti nižšímu růstu penzí

Rada seniorů svolala demonstraci proti pomalejšímu růstu penzí. Akce se uskuteční 30. května od 13:00 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze. Důchodci žádají také zrušení stropů na odvody důchodového pojištění a odklad důchodové reformy do roku 2016.

Image

Zpráva

ProAlt vydal kritického průvodce pravicovými reformami Nečasovy vlády

Text pojednává o hlavních rysech vládních reforem v oblasti sociální, zdravotní, vysokoškolské a daňové politiky. Autor Martin Škabraha kritizuje jak neoliberální východisko reforem, tak jejich konkrétní rysy ve veřejných a sociálních politikách.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odboráři opustili jednání tripartity. Vláda naše návrhy odmítá, tvrdí

Páteční jednání o chystaných úsporných opatřeních vlády, odborů a zástupců zaměstnavatelských svazů skončilo krachem. Po dvou hodinách odboráři jednání ukončili s tím, že nebudou dělat vládě pouhé křoví.

Image

Zpráva

Nečasova vláda pozbyla legitimitu, tvrdí aktivisté a zvou veřejnost na demonstraci

V pondělí se v Praze uskuteční demonstrace za odstoupení Nečasovy vlády. Podle organizátotů protestní akce současná vláda ohrožuje základní soudržnost a fungování celé společnosti. Akci pořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací.

Image

Zpráva

Penzijní reforma způsobí destabilizaci důchodového účtu, tvrdí lidovci

KDU-ČSL souhlasí s návrhem sociálních demokratů, kteří požadují odložení penzijní reformy na rok 2016. První místopředseda lidovců Marian Jurečka současně kritizuje fakt, že vládní návrh reformy nepřinese do důchodového fondu ani korunu navíc.

Image

Zpráva

Kalousek uvažuje o zmrazení důchodů. ČSSD: je to nepřijatelné

Podle pondělního vydání časopisu Týden uvažuje Miroslav Kalousek o zmrazení důchodů. Jeho resort tak podle neoficiálních informací reaguje na nejnovější výhled státního rozpočtu. Pro opoziční ČSSD je ale Kalouskův plán nepřijatelný.

Sobotka

Zpráva

Sociální demokraté ve Sněmovně navrhli odložení penzijní reformy

Poslanci ČSSD ve středu předložili legislativní návrh na odložení vládní důchodové reformy na rok 2016. Sociální demokraté považují reformu penzí za nespravedlivou a rizikovou s ohledem na finanční krizi, která podle nich bude ČR i nadále ovlivňovat.

Image

Zpráva

Vláda spustila mediální kampaň na podporu reforem. Za 2,7 milionu korun

Kampaň vládních reforem, jejímž prostřednictvím chce Nečasův kabinet v denících postupně představit své reformy veřejnosti, vyjde na 2,7 milionu korun bez daně. Podle opozice není ale kampaň pouze informační, nýbrž i propagační a ideologická.

Image

Zpráva

Předdůchody nebudou omezeny jen na namáhavé profese

Předdůchody, tedy možnost předčasného odchodu do penze, se budou týkat pracovníků všech profesí, nikoli pouze zaměstnanců z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Počítá s tím Kalouskovo ministerstvo financí.

Image

Zpráva

ČSSD u Ústavního soudu napadla reformní zákony. Kvůli procedurám

Sociální demokraté ve čtvrtek poslali ústavní stížnost na čtrnáct reformních zákonů. Podle nejsilnější opoziční strany totiž nebyly zákony druhé části zdravotní reformy, sociální a důchodové reformy schváleny ústavně předepsaným způsobem.

Aaafiala

Komentář

Tomáš Fiala: Negativní demografický scénář neznamená penzijní opt-out

Součástí návrhů penzijní reformy předložených na tiskové konferenci think-tanku byla i velmi pesimistická prognóza vývoje porodnosti. I pokud by to tak dopadlo, mohl by důchodový systém fungovat.

Image

Zpráva

Lidovci žádají prezidenta, aby nepodepisoval důchodovou reformu

Místopředseda lidovců Marian Jurečka ve čtvrtek předal Václavu Klausovi petici 13 599 občanů, kteří odmítají vládní důchodovou reformu. KDU-ČSL ji považuje za bezohlednou, nesolidární, s negativními dopady na ty nejchudší a rodiny s dětmi.

Aaafiala

Komentář

Tomáš Fiala: Zavádějící grafy o růstu počtu důchodců

Pokud se podaří zajistit dostatek vhodných pracovní příležitostí pro seniory a „předčasný“ důchod v profesích, kde není schválené zvyšování důchodového věku reálné, neměl by budoucí demografický vývoj nijak výrazně ohrožovat stabilitu důchodového systému.

511421_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Koalice reformy prosadila. ČSSD zvažuje podání stížnosti k Ústavnímu soudu

Vláda o víkendu navzdory zdržovací taktice opozice nakonec prosadila zákony zdravotnické, sociální a důchodové reformy. ČSSD zvažuje podání ústavní stížnosti kvůli obsahu či proceduře jejich přijetí. Podle premiéra Nečase obstrukce koalici stmelily.

Image

Zpráva

ČSSD vládě: Odložte vznik druhého pilíře o dva roky

ČSSD navrhla vládě, aby v rámci důchodové reformy odložila vznik druhého pilíře na rok 2015. Podle jejich předsedy by to umožnilo, aby se k tomuto kroku vyjádřili občané v příštích sněmovních volbách, které se budou konat nejpozději na jaře roku 2014.

Image

Zpráva

Senát odmítl vládní reformu penzí

Senátoři ve středu hlasy opoziční ČSSD vetovali všechny tři zákony důchodové reformy. Zákony se tak vracejí Poslanecké sněmovně, ve které ale vláda disponuje pohodlnou většinou. Reformu nekritizuje pouze opozice, nýbrž i odbory a mnozí experti.

Image

Zpráva

ProAlt zahájil Měsíc neústupnosti vůči reformám Nečasovy vlády

Iniciativa ProAlt v pondělí ráno zahájila akci nazvanou Měsíc neústupnosti, která vyvrcholí 22. října demonstrací na pražském Náměstí republiky. Aktivisté budou denně předkládat kritické materiály k vládním reformám a pořádat diskuse i kulturní akce.

Image

Zpráva

Koaliční poslanci přijali důchodovou reformu. Opozice slibuje, že ji změní

Poslanecká sněmovna v pátek schválila všechny tři zákony vládní důchodové reformy, které počítají se zavedením druhého pilíře důchodového systému. Ten umožní převést část peněz do penzijních fondů. Reformu kritizuje opozice, odbory i mnozí experti.

Image

Zpráva

Lidovci předali poslancům petici proti důchodové reformě

KDU-ČSL předala poslancům petici, která apeluje na politiky, aby odmítli navrhovanou podobu vládní důchodové reformy. Lidovci ji považují za bezohlednou, nesolidární, s negativními dopady na ty nejchudší a rodiny s dětmi.

Image

Zpráva

Němcová svolala kvůli reformám mimořádnou schůzi Sněmovny

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová svolala na příští úterý mimořádnou schůzi. Poslanci na ní mají projednat pro kabinet Petra Nečase klíčové zákony, důchodovou a zdravotní reformu.

Image

Zpráva

Tripartita se shodla na zavedení předdůchodů

Na předdůchody budou přispívat zaměstnavatelé. Vláda našla se zástupci odborů a zaměstnavatelů nicméně shodu pouze nad základními obrysy plánu. O podrobnostech se bude nadále jednat.

Image

Zpráva

Zástupci vlády jednali s ČSSD o předdůchodech

Již potřetí se konalo jednání expertů opoziční sociální demokracie se zástupci vlády nad návrhem penzijní reformy. V pondělí byly na programu takzvané předdůchody. Na nich se již přitom koncem června shodl expertní tým tripartity.

Image

Zpráva

Kapacita lůžek v domovech pro seniory bude nedostačující

Jedno lůžko v domovech pro seniory v současnosti připadá v České republice na 31 lidí v důchodovém věku. V případě, že se kapacita zařízení výrazně nezvýší, nebude v průběhu několika let stačit.

Image

Zpráva

Další jednání tripartity se uskuteční 18. srpna

Na příštím jednání tripartity se bude jednat o daňové reformě a o takzvaných předdůchodech, které mají lidem pracujícím v těžkých profesích zaručit dřívější odchod do důchodu. Odbory na jednání chtějí opět nastolit i problematiku kurzarbeitu.

Image

Zpráva

Vláda opozici s reformou penzí neustoupila, soukromé fondy budou

Sněmovna schválila v prvním čtení návrhy zákonů, jež tvoří důchodovou reformu. Ta počítá s přesunutím části odvodů do soukromých fondů a s výraznými změnami v penzijním připojištění. ČSSD pohrozila, že reformu v případě volebního vítězství zruší.

Image

Zpráva

Tripartita se shodla na předčasné penzi pro lidi s těžkou prací

Horníci a další lidé vykonávající těžká, namáhavá a riziková povolání by podle expertního týmu tripartity měli odcházet do důchodu proti ostatním profesím až o pět let dříve. Informaci přinesl deník Právo.

504051_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Klaus: Malá důchodová reforma je chybným krokem

Prezident odmítl podepsat tzv. malou důchodovou reformou, která zvyšuje penze lidem, jež platí vysoké sociální pojištění. Zákon bude ale navzdory nesouhlasu prezidenta platit. Klaus jej totiž nevetoval, nýbrž pouze nepřipojil svůj podpis.

Zobrazeno 50 / 137