DPH

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Daňové úniky? Když je společnost v krizi

Ministerstvo financí plánuje zavést elektronickou evidenci tržeb, která má zlepšit výběr daní z příjmů a DPH. Role daní ale nespočívá pouze v tom, že se pomocí nich získávají prostředky na chod státu. Vyhýbání se daním svědčí o něčem vážnějším.

Babi_

Zpráva

Babiš zveřejnil chystaná daňová opatření, chce zavést třetí sazbu DPH

Ministr financí navrhuje opětovné zavedení slevy pro pracující důchodce, omezení výdajových paušálů či slevu na dani na druhé a další dítě. Zároveň chce zavést třetí sazbu DPH, vztahovat se bude na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Wales-mwnt_cb

Glosa

Proč si připomínat mezinárodní den spokojenosti

Mezinárodní den spokojenosti by nám měl připomenout, že existují i jiná měřítka úspěšného rozvoje jednotlivých zemí, než je hrubý domácí produkt.

A1

Zpráva

Věci veřejné chtějí změny v rozpočtu

Opoziční Věci veřejné navrhnou v rozpočtu šest pozměňovacích návrhů. Mimo jiné chtějí podpořit platy učitelů, rozvoj infrastruktury, sportu nebo kinematografie. Současně považují za zásadní nezvyšovat DPH nad sazby čtrnáct a dvacet procent.

Cssd

Zpráva

V lednu se můžeme dočkat chaosu v daních, upozorňuje ČSSD

Sociální demokraté se obávají, že vzhledem k daňovému experimentování vládní koalice a průtahům, které zavinilo čekání koalice na kongres ODS, hrozí na přelomu roku 2012 a 2013 daňový chaos.

392179_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Obnovená vládní většina prohlasovala vše, co chtěla

Koaliční poslanci schválili v průběhu středy tři klíčové normy. Přehlasovali prezidentovo veto reformy penzí, schválili daňový baliček, se kterým vláda spojila hlasování o důvěře, a pozdě v noci přijali zákon o církevních restitucích.

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

ODS je i nadále rozštěpená. Hlasování o daňovém balíčku bude až za týden

Vláda nedisponuje ve Sněmovně většinou hlasů. ODS totiž nenašla shodu na změnách v daňovém balíčku, se kterým vláda spojila hlasování o důvěře. Občanští demokraté následně prosadili na týden prerušení jednání Poslanecké sněmovny.

476287_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Hlasování o daňovém balíčku se blíží. Rebelové z ODS ho stále odmítají

Den před zahájením sněmovní schůze, na jejímž programu je daňový balíček, se kterým vláda spojila hlasování o důvěře, není jisté, že vláda získá většinu. Podle Petra Tluchoře žádná dohoda s vedením ODS o jeho případných změnách zatím neexistuje.

390943_mediafax_michal_kalasek

Analýza

Vratislav Dostál: Nečas nemá spojence. Jeho politický konec se blíží

Premiér se nemůže spolehnout na loajalitu spolustraníků. TOP 09 po ODS požaduje jednotu, tu ale Nečas ve vlastní straně nejspíš neumí vyjednat. Prezident navíc vládě vetuje klíčové zákony. Premiérův konec se tak blíží, aniž by mu dokázal účinně čelit.

436111_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Klaus vetoval zákon o druhém pilíři důchodové reformy

Prezident Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně zákon, který zavádí druhý pilíř důchodové reformy. Realizace důchodové reformy podle něj vyžaduje co nejširší konsensus. Ten přitom v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje.

Foto_1_cb

Komentář

Jaroslav Růžička: Umění nastavit druhou tvář

TOP 09 oslavila konec nespravedlnosti v rozpočtovém určení daní. Mělo by však být pro pravicové strany zvýšení míry přerozdělování prostředků mezi sídly důvodem k oslavě?

282721_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Tluchoř: Odmítáme v daňovém balíčku pouhé kosmetické změny

Ve čtvrtek jednala šestice rebelujících poslanců s předsedou poslaneckého klubu ODS o podpoře daňového balíčku. K dohodě opět nedospěli. Vláda přitom balíček předložila Sněmovně prakticky v nezměněné podobě a spojila s ním hlasování o důvěře.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Pravidla džungle

Aktuálná rebelie některých poslanců dává vyvstat kouzlu parlamentní demokracie, nemůže ovšem dát skutečně zapomenout na závažné deformace v provozu Poslanecké sněmovny.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odmítněte navyšování DPH, vyzval Zavadil poslance

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil vyzval v otevřeném dopise poslance, aby nehlasovali pro zvýšení DPH. Základní způsob, jak podle něj bojovat proti ekonomické krizi, je zvýšit výběr DPH především zavedením registračních pokladen pro evidenci DPH.

Jd_l_to_2009_3

Komentář

Jiří Dolejš: Vláda Petra Nečase v pasti

To, co bylo koncepčním sporem mezi pravicí a levicí, jak strukturovat opatření na příjmové straně státního rozpočtu, se stalo testem prostého rozumu. Proto se bouří i drobní a střední podnikatelé i ekonomové, bez rozdílu politické orientace.

Ne_as_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Experti: Přetahovaná mezi Nečasem a rebely z ODS připomíná hazardní hru

Vláda neprosadila navyšování daní. Šest poslanců ODS totiž potvrdilo, že nezvednou ruku pro stabilizační balíček, který do Sněmovny vrátil Senát. Miroslav Kalousek již avizoval, že nezměněný návrh předloží znovu. Vláda s ním spojí hlasování o důvěře.

560037_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Klub ODS se drolí: Proti zvyšování daní jsou nejméně dva poslanci

Podle serveru iDnes.cz nebudou pro zvýšení daně z přidané hodnoty a solidární daň z vyšších příjmů hlasovat Petr Tluchoř a Tomáš Úlehla. Premiér Petr Nečas je prý připraven stabilizační balíček předložit znovu a spojit s ním hlasování o důvěře vládě.

Sobotka

Komentář

Bohuslav Sobotka: Další pán na holení?

Penzijní reforma není založena na širším politickém konsensu, proto by se měla přinejmenším odložit. Pokud se tak nestane, nezbude příští politické reprezentaci než ji opět zrušit.

534909_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Senát odmítl navýšení DPH. Spojí s jeho prosazením Nečas hlasování o důvěře?

ČSSD se v Senátu podařilo zamítnout vládní daňový balíček, který mimo jiné zvyšuje daně z přidané hodnoty. Podle ministra financí ale bez navýšení DPH nebude možné sestavit rozpočet. Premiér pak připustil spojení vyšších daní s vyjádřením důvěry vládě.

393057_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Sněmovnou prošla nižší valorizace penzí

Vládní většina ve Sněmovně prosadila přes odpor opoziční ČSSD a KSČM nižší valorizaci důchodů pro roky 2013 až 2015. Penze by se tak měly navyšovat o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, tedy jen asi o stokorunu měsíčně.

282627_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Vláda schválila navýšení DPH a zákon zavádějící druhý penzijní pilíř

Nečasův kabinet schválil navýšení daně z přidané hodnoty. DPH se tak od příštího roku zvedne v obou sazbách o jeden procentní bod, tedy na patnáct a jednadvacet procent. Vláda také schválila zákon umožňující zavedení druhého pilíře penzijního systému.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odboráři opustili jednání tripartity. Vláda naše návrhy odmítá, tvrdí

Páteční jednání o chystaných úsporných opatřeních vlády, odborů a zástupců zaměstnavatelských svazů skončilo krachem. Po dvou hodinách odboráři jednání ukončili s tím, že nebudou dělat vládě pouhé křoví.

Image

Zpráva

Nečasova vláda pozbyla legitimitu, tvrdí aktivisté a zvou veřejnost na demonstraci

V pondělí se v Praze uskuteční demonstrace za odstoupení Nečasovy vlády. Podle organizátotů protestní akce současná vláda ohrožuje základní soudržnost a fungování celé společnosti. Akci pořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací.

Image

Zpráva

ČSSD: Za růstem inflace je daňová a mzdová politika vlády

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil meziroční míru inflace v ČR. Ta v lednu zrychlila růst na 3,5 procenta po prosincovém 2,4 procenta. Podle opozice pokles reálných mezd dále sníží spotřebu domácností a zpomalí ekonomiku.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Co sliby Gazdíka ohledně DPH u knih a tiskovin?

Zvýšení DPH u knih a tiskovin může způsobit úbytek až o šest tisíc knižních titulů ročně. Navíc může dojít ke ztrátě až dvou tisíc pracovních míst v knižním průmyslu. Jak to tedy s DPH na knihy vypadá?

Image

Zpráva

Koalice odložila spuštění daňové reformy na rok 2014

Koaliční lídři se v úterý večer shodli na odložení daňové reformy. Platit bude až od roku 2014 s tím, že nový způsob zdanění hazardu bude přitom zaveden již od roku 2013. Odklad daňové reformy vláda zdůvodňuje sladěním normy s občanským zákoníkem.

511421_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Koalice reformy prosadila. ČSSD zvažuje podání stížnosti k Ústavnímu soudu

Vláda o víkendu navzdory zdržovací taktice opozice nakonec prosadila zákony zdravotnické, sociální a důchodové reformy. ČSSD zvažuje podání ústavní stížnosti kvůli obsahu či proceduře jejich přijetí. Podle premiéra Nečase obstrukce koalici stmelily.

Image

Zpráva

Poslanci budou hlasovat o reformních zákonech, které vetoval Senát

Sněmovna se v úterý bude zabývat vládními reformními předlohami, které dolní komoře vrátil Senát ovládaný sociálními demokraty. Jde o změny v důchodech, zdravotnictví a v sociální oblasti. Opoziční ČSSD avizovala, že chystá při hlasování zdržovací taktiku.

Image

Zpráva

Koaliční poslanci přijali důchodovou reformu. Opozice slibuje, že ji změní

Poslanecká sněmovna v pátek schválila všechny tři zákony vládní důchodové reformy, které počítají se zavedením druhého pilíře důchodového systému. Ten umožní převést část peněz do penzijních fondů. Reformu kritizuje opozice, odbory i mnozí experti.

154402025393787280

Sloupek

Matěj Stropnický: Průvodce argumentací k DPH

Zvýšením a sjednocením DPH stát pohodlně zmnoží své příjmy na úkor chudších domácností a zároveň přestane ovlivňovat spotřební chování: kuřte si nebo nekuřte, jezděte autem nebo vlakem, znečišťujte sebe či okolí nebo ne, pro tento stát jste jeden spotřebitel. Co je neideologické, je ideologické.

Image

Zpráva

Sněmovna schválila zvýšení DPH

Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, léků, sociálních služeb, dopravy, vstupenek na kulturu a sport, knih, vody a tepla. Zákon putuje do Senátu.

Image

Zpráva

Věci veřejné nechtějí přistoupit na zvýšení DPH

VV jsou proti zvyšování DPH, dokud nebudou mít jistotu, že výdaje rozpočtu budou účelné. Navrhují proto větší úspory na jednotlivých ministerstvech. Pokud ke zvýšení DPH dojde, bude nejmenší vládní strana požadovat zavedení dvou daňových sazeb.

Image

Zpráva

Koalice jednala o rozpočtu, daních a škrtech. Zatím bezvýsledně

V pondělí odpoledne se uskutečnila koaliční schůzka ve formátu K9 nad návrhem rozpočtu na příští rok. Ministr financí chce vládě předložit rozpočet se schodkem 105 miliard, tedy 3,5 procenta. Věcem veřejným ale vadí škrty v resortech školství a dopravy.

Image

Zpráva

Malé a střední podniky by nemusely platit DPH z neuhrazených faktur

Ministerstvo financí plánuje ulevit drobným podnikatelům. Ti podle nejnovějšího návrhu Kalouskova resortu nebudou muset platit DPH z faktur, za které sami nedostali zaplaceno. Informaci přinesla Česká televize.

Image

Zpráva

Poslanci začnou projednávat vládní reformy

V úterý začne devatenáctá schůze Sněmovny. Na zákonodárce čeká schvalování klíčových vládních zákonů. Rozhodnou o zvýšení snížené sazby DPH, o změnách v sociální oblasti a ve zdravotnictví či o zkrácení státní podpory stavebního spoření.

Image

Zpráva

Nakladatelé se neshodli s Kalouskem, na červen chystají protest

Zástupci Svazu knihkupců a nakladatelů se s ministrem financí Miroslavem Kalouskem neshodli v pohledu na výši daně z přidané hodnoty na knihy. Nakladatelé proto chystají na červen demonstraci.

Image

Zpráva

Odpůrci vyšší DPH na knihy se nevzdávají, budou jednat s Kalouskem

V případě, že vláda ve středu schválí navýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent a návazné sjednocení daně na 17,5 procenta, nepřestanou odpůrci návrhu hledat cestu, jak ulehčit vydavatelům a nakladatelům.

148925_mediafax_pavel_dvorak

Zpráva

Vydavatelé kvůli zvýšení DPH na knihy zahradili Karlův most

Nakladatelé, spisovatelé i veřejně činné osobnosti na protest proti zvýšení DPH u knih zablokovali na půl hodiny oblouk Malostranské mostecké věže. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) označili za barbara.

Image

Zpráva

Také dopravní odborové svazy zvažují stávku

Koalice dopravních odborových svazů zvažuje protestní akce, které by mohly vyústit v případnou stávku. Protestovat chtějí proti plánovanému zvyšování DPH v rámci důchodové a sociální reformy, danění zaměstnaneckých benefitů a reformě zdravotnictví.

Image

Zpráva

Výzva na obranu knih před vyšší DPH má přes sto tisíc podpisů

Petice proti přeřazení knih do vyšší daňové sazby DPH překročila hranici sto tisíc podpisů. Ministr Besser chce, aby se cena knih nezvyšovala, ale s výjimkami nesouhlasí. Myslí, že svou marži mají snížit tiskaři, distributoři a knihkupci.

Zpráva

Koalice ustoupila v plánu sjednocení DPH, bude postupné

Koalice se dnes dohodla, že jednotná sazba DPH vstoupí v platnost později a bude nižší.

Kalousek

Zpráva

Kalousek vypekl šéfredaktory tištěných médií. Ti se teď zlobí

Ať už si ministr financí z šéfredaktorů médií pouze vystřelil, anebo nahrávku skutečně vlastní, otevřel příležitost k tomu, aby se o daňové reformě mluvilo i z jiného konce: neškodí totiž vůbec jenom knihám a tisku, škodí všeobecně.

Image

Zpráva

Sobotka: Není to důchodová, nýbrž daňová reforma

Statutární místopředseda ČSSD ubezpečil v rozhovoru na webu své strany čtenáře, že po nástupu k moci zruší mnohé z asociálních reformních kroků nynější vlády, zdůraznil svou podporu občanským iniciativám a předpověděl pád vlády.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Tisk proti reformě

Miroslav Kalousek pro nás zjistil, že si šéfredaktoři českého tisku nechtějí nechat zvýšit DPH. Hájit i svůj zájem novináři mohou a mají. Pokrytecké to nebude ale jen tehdy, budou-li hájit i lékaře, učitele, hasiče a ostatní, jak na ně přichází řada.

Glosa

Kam se poděly miliardy z rostoucího HDP?

Zatímco HDP roste, vládní ekonomové mluví o oživení a plácají se po ramenou, mzdy zaměstnanců klesají. Obyčejní lidé ve svých peněženkách žádný růst nezaznamenali.

Image

Zpráva

K9 projedná hned několik návrhů na změnu navýšení DPH

Novým řešením by podle některých koaličních politiků mohlo být místo dohodnutého sjednocení DPH na 20 procentech zvednutí snížené sazby DPH na více než 10 a méně než 20 procent, případně snížení jednotné sazby na 19 procent.

Image

Zpráva

Klaus: Důchodová reforma zvýší schodek penzijního systému

Prezident Václav Klaus pokračuje v kritice vládní důchodové reformy: schodek penzijního systému i podle něj nejen nevyrovná, ale prohloubí. Politolog Jiří Pehe soudí, že kritikou Klaus upevňuje svůj dominantní vztah k vládě.

Jd_20110303

Glosa

Jaroslav Dlouhý: Nůžky dále přiotevírané

DPH je daň ze spotřeby. Proto postihuje především nižší příjmové skupiny, že podíl výdajů tvořených spotřebou s výší příjmů klesá. Zvýšením DPH tak vláda zvýší počet chudých.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Předčasné volby příští rok na podzim? Proč za tak dlouho?

Pravděpodobný příští předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že by chtěl, aby se příští rok na podzim konaly předčasné volby. To vyvolává dvě otázky: jak lze předčasné volby vynutit, a pokud to vůbec lze, tak proč až za rok a půl.

Image

Zpráva

Místo reformy zdravotnictví se koalice bude dál věnovat důchodům

Nečas stojí za důchodovou reformou, jak ji schválila koalice. Přesto se ve čtvrtek k projednání jejích detailů opět sejdou lídři koalice. Ekonomka Ilona Švihlíková tvrdí, že reforma povede k další polarizaci společnosti na bohaté a chudé.

Zobrazeno 50 / 73