Cizinci u nás

Image

Zpráva

Hamáček navrhuje zpřísnit azylový zákon. Odbornice pro to nevidí důvod

Ministr vnitra Jan Hamáček připravil novelu azylového zákona, jejímž hlavním cílem je zpřísnit podmínky pro udělení mezinárodní ochrany. Podle expertek to není nezbytné, neboť česká azylová legislativa již dnes patří k nejpřísnějším v Evropě.

Bez_n_zvu

Komentář

Barbora Chrzová: Chceme víc zahraničních pracovníků. Investovat do integrace se nám ale nechce

Pokud chceme zaplňovat chybějící pracovní místa zahraničními zaměstnanci, musí jejich příchod doprovázet efektivní integrační politika. Řešit systémové problémy omezováním jejich práv je krok špatným směrem.

Image

Zpráva

Vláda navýšila kvóty pro pracovníky z Ukrajiny. Zaměstnavatelé krok vítají

Kapacita Režimu Ukrajina vzroste z dnešních necelých dvaceti na čtyřicet tisíc žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně, rozhodla vláda. Podle ministerstva zahraničních věcí jde o jediné řešení, jak pro český trh práce zajistit pracovní sílu.

Image

Zpráva

Hamáček chce zpřísnit pravidla pro získání občanství. Obává se o bezpečnost země

Ministerstvo vnitra plánuje dále zpřísnit imigrační politiku, tentokrát skrze novelu zákona o státním občanství. Argumentuje přitom zhoršující se globální bezpečnostní situací. Zástupci organizací pracujících s migranty předlohu kritizují.

Poslanci_spd

Zpráva

Sněmovna zpřísnila cizinecký zákon, Hamáček je spokojen

Sněmovna schválila návrh novely zákona o pobytu cizinců. Usnadňuje vyhoštění opakovaně trestaných migrantů a zavádí kvóty limitující ekonomickou migraci. Přináší ale i nové integrační kurzy pro cizince.

Image

Zpráva

Gastarbeiterský systém v Německu selhal. Hamáček jej u nás přesto prosazuje

Ministr vnitra Jan Hamáček prosazuje novelu zákona o pobytu cizinců, která vytváří systém jednoročních pracovních víz, respektive gastarbeiterský model. Návrhu, jenž cizince redukuje na pouhou pracovní sílu, se snaží čelit jen Vít Rakušan.

Jg2

Komentář

Jan Gruber: Kdo nás vždycky zradí? Sociální demokrati

Ministři Tomáš Petříček a Jan Hamáček se zpronevěřují sociálně demokratickému programu. Lákají do země pracovníky ze zahraničí, čímž snižují cenu práce. Cizince redukují na pracovní sílu. Že i oni jsou lidé, zapomněli.

Image

Zpráva

Petříček chce přivést tisíce dalších pracovníků z Ukrajiny. Odbory se nebrání

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček usiluje o zdvojnásobení kvóty pro zaměstnance z Ukrajiny, ročně by jich mohlo do České republiky přijít čtyřicet tisíc. Zástupci zaměstnavatelů záměr vítají. Odbory jej tentokrát nerozporují.

Image

Zpráva

OECD: Imigranti pracují více než Češi, žije se jim ale hůře

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zveřejnila statistiky o životě a integraci imigrantů v desítkách zemí. Přistěhovalci v České republice pracují více než Češi. Přesto jsou více ohrožení chudobou i nedůstojným bydlením.

Image

Zpráva

Ústavní soud dal za pravdu senátorům. Zrušil sporné části cizineckého zákona

Ústavní soud zrušil kritizovaná ustanovení zákona o pobytu cizinců, která v minulém volebním období prosadil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec ve spolupráci se svým stranickým kolegou Václavem Klučkou.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Okamura už vyhrál. Český stát ve velkém porušuje zákony, aby šikanoval cizince

Odbor azylové a migrační politiky se změnil v kafkovský zámek, který z porušování platných zákonů učinil součást po zaměstnancích vyžadované institucionální kultury. Je nejvyšší čas ho zrušit a migrační politiku vyjmout z resortu vnitra.

103091_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Cizincům se v Brně daří. Podle výzkumu se lépe začleňují ženy

Cizinců v Brně přibývá, daří se jim začleňovat do společnosti a navazovat pestrou sít sociálních vazeb. Data z výzkumu společnosti SocioFaktor chce město využít pro svou novou integrační strategii.

Image

Zpráva

Metnar hájí kontroverzní cizinecký zákon. Pelikán chce jeho sporné části zrušit

Vláda ve středu rozhodne, zda podpoří, či nepodpoří iniciativu skupiny senátorů, kteří u Ústavního soudu napadli zákon o pobytu cizinců jakožto rozporný s českým i evropským právem. Sněmovna zákon loni opakovaně pohodlnou většinou schválila.

Studenti

Zpráva

Cizinci v České republice nejčastěji studují na univerzitách, výrazně převažují Slováci

Stále více studentů z cizích zemí nastupuje do českých škol. Nejvíce zahraničních studentů navštěvuje univerzity, nejméně střední školy. Mezi vysokoškoláky převažují studenti z Evropské unie, mezi žáky mateřských škol děti z Ukrajiny.

Image

Anketa

Přistěhovalci v českých zemích: Nechceme se stydět za svého prezidenta

Mají cizokrajná jména, ale české občanství. V prezidentské volbě odevzdají jednomu z kandidátů svůj hlas i přistěhovalci či jejich potomci. Fatima Rahimi zjišťovala, kdo je jim nejsympatičtější.

Image

Rozhovor

Dužan Duong: Když Čechům sloužíš, mají tě rádi

„My s bráchou nejsme Vietnamci, jsme Češi, jen vypadáme trochu jinak. A rodiče pracují tak moc, že si uvědomí až po dvaceti letech, že jejich děti nejsou Vietnamci, jak si vysnili,“ tvrdí režisér Dužan Duong, který v ČR žije od čtyř let.

Rozumek_cb

Komentář

Martin Rozumek: Perspektivy migrační politiky v nově zvolené Sněmovně

Ačkoli vyhlídky vypadají nevesele, česká migrační politika a postoj nové vlády k příchozím cizincům už jen těžko může být horší než dosud.

Evickacb2

Komentář

Eva Kaličinská: Proč se azylanti v České republice neučí česky

Co to v praxi znamená, když ministerstvo vnitra prohlásí, že „integraci cizinců zvládneme levněji a lépe“?

Image

Zpráva

Cizinci a cizinky o azyl v České republice prakticky nežádají

Česká republika v minulém roce přijala takřka patnáct set žádostí o azyl. Sousední Německo jich eviduje takřka tři čtvrtě milionu. Cizinci o azyl v České republice téměř nežádají. Šance, že ho získají, je jen desetiprocentní.

Image

Zpráva

Sněmovna: Stavební i cizinecký zákon mají zelenou

Poslanci a poslankyně v úterních odpoledních hodinách schválí kontroverzní novely stavebního a cizineckého zákona. Z vyjádření politických stran je zřejmé, že kritiku, která se na oba zákony snesla, neberou příliš vážně.

Image

Zpráva

Novela cizineckého zákona se vrací do Sněmovny. Senát ji zamítl

Senát ve středu zamítl novelu cizineckého zákona. Podle senátorů je v rozporu s našimi mezinárodními závazky a v předložené podobě také protiústavní. Nesouhlas vyvolával především obsáhlý pozměňovací návrh poslance Václava Klučky.

Marek_an_k

Komentář

Marek Čaněk: Ochutnat vlastní xenofobní argumenty

Babišova MF Dnes nedávno vedla kampaň proti "špatným" cizincům. Teď se to může obrátit v Babišův neprospěch, poznamenává ředitel Multikulturního centra Marek Čaněk.

Jg2

Sloupek

Jan Gruber: Tahle země není pro všechny, vzkazuje sociální demokracie

Sociální demokracie se v dojemné shodě s ostatními partajemi rozhodla uštědřit právnímu státu tvrdý políček. Ve Sněmovně si došlápla na cizince. Ze strany hlásící se k emancipaci člověka a univerzalismu lidských práv jde strach.

Image

Zpráva

Pozměňovací návrh poslance Klučky k cizineckému zákonu je protiústavní

Sněmovna se bude na konci týdne zabývat kontroverzní novelou zákona o pobytu cizinců. Rada vlády pro lidská práva kritizuje pozměňovací návrh poslance Václava Klučky k tomuto zákonu, neboť je v rozporu s českým i evropským právem.

Dsc_1737

Zpráva

I vyhoštěný cizinec má právo na lidské a důstojné zacházení, vzkazuje ÚS policii

Policie při vyhoštění občana Kamerunu loni v červnu porušila základní právo nebýt podroben ponižujícímu zacházení podle Listiny základních práv a svobod a Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud.

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Chtěla jsem být vietnamským chlapcem

Proč vietnamské dívky litují, že se nenarodily jako chlapci? Často jde o jedinou možnost, jak se vymanit z tradiční výchovy k poslušnosti vůči mužům. Mladá generace ale stále častěji zdůrazňuje svůj nárok na svobodu.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Kdo získá přítele, získá poklad

Vlastenectví je jako sůl, dobrý pokrm nemůže být neosolený, ale přesolený je nechutný. Úcta k druhým a uznání jejich hodnoty znamená, že si vážíte i sami sebe.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Mnoho let jsme mylně vydávali lhostejnost za toleranci

Selže-li člověk ve svých argumentech, snadno se stává neústupným. Používá sílu a agresi, aby zastřel, že nedokáže ostatní přesvědčit o své pravdě pronikavostí argumentů. Potřebujeme nejen společný jazyk, musíme hledat společnou řeč.

Image

Zpráva

Pro DR začíná psát čtveřice cizinců, novou redaktorkou DR se stává Fatima Rahimi

V Deníku Referendum začínají dnes vycházet texty čtveřice cizinců žijících v České republice. Každý týden budou vycházet jejich sloupky, příležitostně se objeví i další texty. Reportérkou DR se stává liberální muslimka Fatima Rahimi.

Dr1cropwb

Sloupek

Thu Thuy Truong: Jseš Vietnamka? Se s tím smiř

Nadřazenost vůči Vietnamcům se projevuje mnoha nepříliš nápadnými způsoby, počínaje ponižujícím tykáním prodavačům, přes cepování dětí, až po varování před vztahy s Čechy. Odbourání pocitů nadřazenosti obohatí všechny.

Foto2

Komentář

Petr Bittner: Pravidla demokratického rasismu

Proč jsou Evropané proti přílivu imigrantů: Ze strachu z druhého? Z obav, že chtějí zneužívat štědrosti evropského sociálního státu? Z přesvědčení, že berou práci? A co se vzestupem nacionalistů dovídáme o povaze evropské společnosti?

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Tibeťané v naší zemi

Zveřejňujeme včerejší projev Matěje Stropnického, který pronesl jako zástupce starosty za Prahu 3 u příležitosti vyvěšování tibetské vlajky na výroční den násilného potlačení tibetského národního povstání.

Img_20160724_142129

Komentář

Eva Hájková: Proč dávám přednost univerzalismu před liberalismem

Univerzalismus dnes nemá příliš dobrou pověst. Pokud existují univerzální pravidla, s nimiž se lidé vnitřně neztotožňují, není to dobré pro společnost. Dobré však není ani to, pokud platí pro různé lidi různá pravidla, neřku-li žádná pravidla.

Rusnok

Zpráva

Ve středu se uskuteční demonstrace proti vykořisťování cizinců státem

Ve středu bude vláda projednávat novelu zákonů upravujících postavení migrantů a migrantek, kteří pracují v ČR. Nejen proto před budovou vlády proběhne akce, která má upozornit na vykořisťování cizinců státem.

Volby

Zpráva

Organizace pro pomoc uprchlíkům: Usazení cizinci by měli mít volební právo

Zatímco v mnoha zemích je volební právo trvale usazených cizinců ze třetích zemí v místních a krajských volbách standardem, Česká republika naopak doposud uplatňuje velmi restriktivní přístup.

Rozumek_cb

Komentář

Martin Rozumek: Sedm let státní diskriminace cizinců u nás

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, pro Deník Referendum shrnuje postavení cizinců v České republice za posledních sedm let, kdy u nás vládla pravice.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Promarněný den

Promarněný den ve stínu literatury má ledacos do sebe. Začalo to kávou s kofeinem i bez, pokračovalo pivem a vaječným koňakem a skončilo průsvitnými kolečky uherského salámu.

112491_mediafax_richard_benes

Zpráva

Návrh nového cizineckého zákona je nepřijatelný, upozorňují organizace

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v České republice ostře kritizuje novelu cizineckého zákona. Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům nás novela vrací do období před rokem 1989.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Zpravodajské služby nesmějí být nekontrolovatelné

Zveřejňujeme otevřený dopis Komise ČSSD pro lidská práva a rovné příležitosti vedení této strany, v němž členové komise brání možnost soudního přezkumu rozhodnutí o tom, že žadateli bylo zamítnuto udělení státního občanství z důvodu bezpečnosti státu.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Otevřeme politické strany cizincům!

České zákony zaručují cizincům právo kandidovat v komunálních a evropských volbách. A zároveň jim zakazují vstupovat do politických stran.

Immigrant

Analýza

Eva Kaličinská: Integrace migrantů na trh práce: krok vpřed, dva zpět

Přestože Česká republika má dokument Zásady integrace cizinců, svou strategii vůči přistěhovalcům dosud nedokázala konkrétně formulovat. Žádný univerzální model integrace neexistuje, je třeba nalézt koncepci vhodnou pro každý stát.

474807_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Obavy Čechů z etnických a sociálních odlišností přetrvávají

Ze studie o extremismu v České republice, vypracované pro vládní kabinet, vyplývá, že většina společnosti odmítá soužití s Romy. Naopak stoupá tolerance vůči Vietnamcům a Číňanům. Proti projevům nenávisti se čím dál více ohrazují občanské iniciativy i zástupci církví.

282781_mediafax_vladimir_stehlik

Zpráva

Počet pracovních úrazů nadále roste

Státní úřad inspekce práce, který sleduje dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zveřejnil údaje o počtu smrtelných úrazů za letošní první čtvrtletí. V důsledku nepoužívání ochranných prostředků a nedodržení pracovních postupů už zemřelo 31 lidí.

399395_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Cizinci už nemusí čekat ve frontách, trápí je ale pojištění

Cizinci od nového roku již nemusí čekat v nekonečných frontách před cizineckou policií. Novela legislativního zákona jim ale nutí drahé pojištění a nepomáhá s vymáháním dlužných mezd od černých zaměstnavatelů.

Image

Zpráva

Poslanci schválili možnost prodeje zemědělské půdy cizincům

V prvním čtení ve středu schválili přes odpor komunistů možnost cizinců nakupovat v ČR zemědělskou půdu. Výjimka z unijního práva tak zřejmě do května skončí.

Tomas-samek

Komentář

Tomáš Samek: Jak jsem dostal úplatek od ministra financí

Při demonstraci proti zákonu, který cizincům ukládá povinnost komerčního zdravotního pojištění, dostal autor od Miroslava Kalouska padělanou bankovku. Lze to brát jako projev svérázného smyslu pro humor, nebo je to spíše ukázka postoje k voličům a korupci?

Zpráva

Kurdové v Praze demonstrovali za lepší podmínky pro uprchlíky

V rámci Mezinárodního dne lidských práv dnes demonstrovalo před úřadem vlády asi čtyřicet uprchlíků, především Kurdů, proti podmínkám v kosteleckém uprchlickém táboře. Kritizovali také zdlouhavé azylové řízení.

Vietnamec-preview-124345457508882

Zpráva

OPU kritizuje novelu zákona o pobytu cizinců

Organizace pro pomoc uprchlíkům kritizuje některá ustanovení novely, kterou včera schválila vláda Petra Nečase, jako nepřijatelně represivní. To zastiňuje klady zákonného opatření, které do českého práva integruje evropskou legislativu.

173655_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Nejste z EU? VZP vás nepojistí

Některé pojišťovny včetně VZP odmítají pojistit cizince pocházejícího z tzv. třetích zemí, pokud je mu více než sedmdesát let. Ze zákona totiž k takovému kroku nejsou povinny přistoupit.

Mboyx4h5

Zpráva

Cizinců v ČR ubývá. Jejich situace je navíc čím dál horší

Mnozí cizinci nemohou najít v České republice práci. Ti, kteří zde zůstávají, se pak vinou politiky ministerstva práce a sociálních věcí i nelegálním agenturám stávají často novodobými otroky.

Zobrazeno 50 / 54