Belgie

A2

Komentář

Christophe Sente: Důvody přežití belgických socialistů

Zatímco slavná francouzská Parti socialiste zažívá hluboký úpadek, její valonská jmenovkyně zůstává i po posledních volbách druhou nejsilnější stranou Belgie. Christophe Sente z Bruselské svobodné univerzity vysvětluje proč.

Image

Rozhovor

Vlámsko v rukou nacionalistů? Rozhovor o výsledcích belgických voleb

Letošní volby ve vlámské části Belgie ovládly nacionalistická Nová vlámská aliance a krajně pravicový Vlámský zájem. O příčinách, souvislostech a důsledcích mluvil Alain Bloëdt s Jérômem Jaminem, expertem na populismus a krajní pravici.

Image

Rozhovor

Uprchlíky se straší i v Belgii. Musíme nalézt minimální shodu

Z produkce Progressive Postu tentokrát přebíráme rozhovor se Jeanem-Michelem Lafleurem, politologem z Lutyšské univerzity a expertem na migraci. Alain Bloëdt s ním mluvil o belgické debatě o přistěhovalectví i vlivu tamní krajní pravice.

Image

Analýza

Delphine Reuterová: Společná zemědělská politika Evropské unie aneb když se znečišťovatelům platí

Investigace zpracovaná mezinárodním týmem nezávislých novinářů pro Greenpeace dokazuje, že zemědělské dotace Evropské unie i nadále pomáhají financovat ty nejšpinavější a nejškodlivější velkochovy.

152679193490809015

Komentář

Michaela Němečková: Případ dvouleté Mawdy zastřelené policií hýbe belgickou veřejností

Belgičtí policisté v polovině května zastřelili dvouletou kurdskou holčičku jménem Mawda. Její jméno se již druhý týden všemožně skloňuje na belgickém Twitteru, zatímco aktivisté a aktivistky se scházejí na demonstracích a žádají změnu v přístupu k příchozím.

41108_458042317958_3153301_n

Komentář

Stijn Croes: Preferencím v Belgii kraluje radikální levice

„Nová“ radikální levice již slavila dílčí úspěchy v Řecku, Španělsku a Francii, ale o tom, že v Belgii kraluje volebním preferencím relativně stará marxistická strana Práce (PVDA-PTB), slyšíme málo. Co se zde stalo?

Recmanov__profil

Komentář

Ivana Recmanová: Snění Marieke Vervoortové o životě a smrti

Belgická paralympička Marieke Vervoortová před paralympijskými hrami v Riu oznámila, že po jejich skončení podstoupí v Belgii legální eutanázii. Po zisku stříbra své rozhodnutí prozatím přehodnotila.

Image

Reportáž

Saša Uhlová: Jak se stala z Molenbeeku „líheň džihádistů“

Reportáž Saši Uhlové z bruselského Molenbeeku, který se nechvalně proslavil jako líheň terorismu.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Hynkem Pallasem: Většina muslimů nemá s radikalitou nic společného

Se švédským novinářem českého původu Hynkem Pallasem jsme hovořili o motivacích lidí, kteří se radikalizují a odcházejí bojovat za Daesh do Sýrie.

Image

Zpráva

Krajně pravicoví radikálové narušili spontánní pietu v centru Bruselu

Belgická policie zasahovala vodními děly poté, co skupina fotbalových chuligánů dorazila na pietní místo bruselských útoků Place de la Bourse.

Image

Zpráva

Aktuálně: mezi právě obviněnými z terorismu může být i atentátník z letiště

Belgická prokuratura v sobotu vznesla obvinění proti dvěma zadrženým mužům z účasti na atentátech v Bruselu. Média uvádí, že jeden z nich, Faycal Cheffou, je mužem z letištních kamer. Souběžné razie probíhaly i ve Francii a Německu.

Img_0618

Reportáž

Petr Kubala: Brusel drží pohromadě

Sociolog Petr Kubala pobývající právě v Bruselu přibližuje textem i fotografiemi atmosféru, kterou zažil na shromážděních v centru města po posledních teroristických útocích.

A1

Zpráva

Útoky v Bruselu: co zatím víme

Úterní útoky na letišti i v metru provedli celkem tři sebevražední atentátníci, po jejich společníkovi policie pátrá. Většina pozorovatelů dává akt do souvislosti s pátečním dopadením Sáliha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže.

A2

Zpráva

Belgičané kryjí policii před teroristy, zahltili Twitter kočkami

Belgická policie požádala občany, aby nešířili informace o probíhajících zátazích na teroristy. Stovky Belgičanů v reakci zahltily tematická vlákna na sociálních sítích obrázky koček, aby případné uniklé informace nešly snadno dohledat.

A1_bpost_fr_facebook

Zpráva

Na nové belgické známce si podají ruce biskup s imámem a rabínem

Podle belgické pošty má známka vyjadřovat ducha tolerance, spolupráce a svornosti tří hlavních náboženství v zemi. Podle zobrazeného rabína přitom nejde jen o symbolické gesto, ale i o odpověď na masmediální posedlost konflikty.

A11

Zpráva

Spolu s Francií zatýká islamisty také Německo a Belgie

Razie na sympatizanty Islámského státu a potenciální teroristy pokračují. V Belgii byli dva z nich ve čtvrtek zabiti. Ve Francii mezitím stále probíhá objasňování útoků z minulého týdne.

Image

Zpráva

V Belgii vzniká po 535 dnech vláda, přivítaly ji protesty

Belgie bude mít po roce a půl nejspíše konečně plnohodnotný kabinet. Sestaví jej socialistické, liberální a křesťanskodemokratické strany z obou částí země. Odbory však vládní program kritizují. Na pátek svolaly do Bruselu masové protesty a ohlásily stávku.

Image

Zpráva

Belgické strany schválily podmínečný výstup z jádra do 14 let

Strany rodící se koalice se dohodly na uzavření všech jaderných reaktorů v zemi do roku 2025. Podmínkou je normální vývoj cen a zajištění dostatku energie, podle belgických komentátorů jde ale o dobrý kompromis.

Image

Zpráva

Rozhořčení z celé EU se sjíždějí do Bruselu, chystají se na 15. říjen

Do hlavního města Belgie i EU přijíždí od soboty houfce aktivistů, které se mají zapojit do velké sobotní akce. Vedle Bruselu se bude protestovat i v dalších 200 městech světa, mimojiné i v Praze a v Bratislavě.

Image

Zpráva

V Bruselu protestovaly odbory všech barev, došlo i na potyčky

Belgickým odborářům se podařilo zorganizovat pěkný, mohutný protest, jehož si díky skupince třiceti bouřliváků všimly i velké agentury. Akce skončila těsně před začátkem eurosummitu, jejž ovšem zcela ovládá otázka aktuálního vývoje v Portugalsku.

Image

Zpráva

Odbory zablokují před čtvrtečním summitem EU Brusel

Belgické odborové centrály plánují na čtvrtek velkou manifestační blokádu hlavního města. Od záměru zmařit zasedání Rady EU, které začíná v pozdním odpoledni, bylo nakonec upuštěno. Dle místní policie to ale neznamená, že k tomu i přesto nedojde.

Image

Zpráva

Belgie oslavila rekord v bezvládí hranolkovou revolucí

Belgičtí politikové ve čtvrtek překonali 249denní rekord Iráku v délce povolebního jednání o podobě nové vlády. Zejména mladší Belgičané se v této souvislosti rozhodli vyjádřit nespokojenost různými kuriózními protesty.

Image

Zpráva

Belgie překonala rekord v délce povolebního bezvládí

Belgičtí politikové ve čtvrtek překonali 249denní rekord Iráku v délce povolebního jednání o podobě nové vlády. Některá belgická média glosují prvenství s lehkostí, jiná upozorňují na ekonomická rizika situace.

Image

Zpráva

Desetitisíce lidí v Bruselu protestovaly proti bezvládí

Třicet až padesát tisíc Belgičanů v neděli protestovalo proti politickým dohadům a požadovalo po sedmi měsících od voleb vytvoření funkční vlády. Demonstranti navíc odmítli vlnu nacionalismu a volání po odtržení Flander.

Image

Zpráva

Nejvíce v Evropě stávkují Belgičané, říká studie

Podle výsledků srovnávací studie publikovaných ve valonském deníku Le Soir odstávkují belgičtí odboráři nejvíce hodin z celé Evropy. Důvodem je právě vysoká angažovanost v odborovém hnutí, v níž Belgičané předčí jak Němce, tak Francouze.

Image

Zpráva

Belgie je další ohroženou zemí eurozóny, škodí jí politické vakuum

Podle středečních statistik dosáhla cena za pojištění belgického dluhu historického maxima. Mnozí analytikové tak zemi začínají symbolicky řadit na seznam rizikových ekonomik eurozóny, vedle Španělska a Portugalska. Irsko mezitím zveřejnilo plán rozpočtových škrtů.

Zobrazeno 26 / 26