Profil čtenáře:
Michal Pullmann

MP
Profese:
Vážený pane Kostláne,

nebudete snad považovat za příliš troufalé, když si dovolím připojit pár slov na adresu Vašeho článku. Vaše zanícení pro věc je sympatické, z Vašeho textu je znát, že jste ho psal v dobré víře a že se své přesvědčení nebojíte říci nahlas. Možná by však v budoucnu přeci jen stálo za to trochu důkladněji propracovat argumentaci – chápu sice, že publicistické články nemusí vždy splňovat nejvyšší nároky, avšak lehkomyslné či spontánní psaní někdy zbytečně snižuje úroveň české publicistiky (a chápu-li to správně, usiluje DR naopak o její zkvalitnění).

A tak jen krátce ve dvou bodech. Předně, jistě by stálo za to se zamyslet, co je to ta mytická „totalita“, kterou tak sebevědomě prohlašujete za základ různých nepravostí a která ve Vašem textu hraje klíčovou výkladovou úlohu. Bylo to stranické vedení plus policejní aparát? Jak potom vysvětlíme, že byla „totalita“ ve své době tak úspěšná a vlivná? Anebo se přikloníme k širšímu pojetí a budeme hledat zdroje stability uspořádání („režimu“) v ideologickém souhlasu jedněch a tiché loajalitě či lhostejnosti druhých? Pak ovšem byla, s prominutím, Naděžda Kavalírová také „komunistický režim“. A já též, podobně jako i Vy. Obávám se, že se zlu nevyhneme jen tím, že se od něj rétoricky distancujeme a přilepíme ho jako stigma určitému druhu lidí (komunistům, estébákům, Rusům, „lenochům“ či komukoliv dalšímu). A za druhé, i když články jako ten Váš mohou být provokativní, podle mě by se mohly či dokonce měly snažit nebýt směšné. Bojujete-li nesmiřitelně proti nesmiřitelnosti, servilně proti servilitě a postavíte-li proti ideologii sebevědomou představu, že lze psát z ne-ideologické perspektivy (což je ve Vašich očích právě Vaše vlastní stanovisko), budí to ve čtenáři nutně pochybnosti, zda jste si své sdělení důkladně promyslel.

A ještě prosba na závěr: neurážejte, prosím, zbytečně. Kopanec, který jste mi uštědřil (totiž že jsem podle Vás „stalinismem prolezlý ideologický pomatenec“) Vám sice odpustím a jistě Vám ho odpustí i řada dalších rozumných lidí. Jen je podle mě zbytečné si rozdávat vzájemně facky – právě s ohledem k „politické kultuře“, k níž se tak vehementně hlásíte.

S pozdravem

Michal Pullmann, historik, FF UK