USA se omluvily za skandální snímky z Afghánistánu, objevily se další

Velení amerických sil zaslalo Afgháncům již několikátou omluvu, tentokrát za obsah nedávno zveřejněných fotografií vojáků se zabitými civilisty. Časopis Rolling Stone současně zveřejnil novou sadu snímků, které se váží k témuž případu.

(rbs)

29.03.2011 16:40

A4

Srovnání obsahu zveřejněných snímků s pietou, která se vždy pojí s úmrtím příslušníků intervenčních sil, potvrzuje, že ani smrt není vždy stejná. Foto Ben Geach, flickr.com

Americká armáda se omluvila za veškeré újmy, které způsobilo nedávné zveřejnění fotografií vojáků pózujících s těly mrtvých afghánských civilistů německým listem Der Spiegel. Obsah obrazového materiálu je podle Pentagonu velmi znepokojivý a je v naprostém kontrastu s armádními standardy a hodnotami.

Časopis Rolling Stone (RS) mezitím v pondělí zveřejnil další sérii grafických materiálů, jež se dle průvodních informací týkají rovněž aktivit brigády Stryker. Právě ty byly zachyceny na fotografiích ve Spiegelu.

Hlavní postavou na snímcích v obou časopisech je Jeremy Morlock, kterého americký soud minulý týden odsoudil ke čtyřiadvaceti letům vězení za napomáhaní vraždě tří Afghánců. Morlock se přiznal jak k vraždám, tak ke spiknutí. Zároveň uvedl, že vraždy byly součástí vědomého plánu na zabíjení afghánských civilistů.

Fotografie časopisu Rolling Stone opět ukazují těla obětí a americké vojáky, již u nich místy pózují. V některých případech není jisté, zda šlo o civilisty či povstalecké bojovníky. V jiných je totožnost evidentní.

Kromě Morlocka jsou ze spiknutí a vraždy obviněni další čtyři členové brigády. Podle hlavního editora RS Erica Batese získal časopis celkem sto padesát fotografií, z nichž bylo zveřejněno osmnáct. Dále se na stránkách objevila dvě videa, která údajně zachycují útoky amerických vojáků rovněž na civilisty.

Bates odmítl prozradit, odkud časopis materiál získal. Stejně se zachovali i zástupci listu Der Spiegel minulý týden. Soubor asi čtyř tisíc originálních fotografií k případu byl již před časem zabaven armádními vyšetřovateli a soudní příkaz zakazuje jejich publikaci.

Na fotografiích se také objevuje další z obviněných - Andrew Holmes. Podle jeho právního zástupce Daniela Conwaye je ale nepravděpodobné, že by poslední zveřejnění velmi znepokojujících fotografií nějak ovlivnilo případ tohoto klienta -  Holmesovi bylo prý totiž pózování s tělem afghánského mladíka nařízeno velitelem zásahu.

„Ta fotografie nebyla jeho nápad,“ uvedl Conway doslova. „V té době byl devatenáctiletým vojínem a oni mu řekli, ať přijde a udělá si fotografii. Tak si ji udělal.“

Mezi fotografiemi se dále nachází obrázky obviněných, jak ukazují zabavené zbraně, a také některé velmi ohavné fotografie různě znetvořených a rotrhaných těl, které podle Rolling Stonu s vyšetřováním případu nesouvisí.

Armádní velení současně ujistilo veřejnost, že zajistí maximální průhlednost případu. „Musíme dovolit pokračování soudního procesu a uvědomit si, že vláda má povinnosti jak k obětem, tak k obviněným. To zahrnuje i dodržování soudního příkazu, který by měl zajistit spravedlivý soud,“ stojí v tematickém prohlášení.

Další informace:
The Guardian US army apologises over photos of soldiers posing with dead Afghans
Rolling Stone The Kill Team
The Guardian US soldier admits killing unarmed Afghans for sport
The Guardian Helmand civilians caught between the Taliban and a hard place

Tématický speciál listu Rolling Stone


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.