Jemenská armáda zaútočila na univerzitu v Saná

Při vpádu vojáků na univerzitu v jemenském hlavním městě bylo zraněno bezmálo sto lidí. Vojáci se snažili vyklidit kampus, který je centrem protirežimních protestů. Ty s novou intenzitou pokračují i v dalších částech země.

(rbs)

09.03.2011 13:20

A1

Jemenci v USA žádají přehodnocení oficiálního postoje Washingtonu k letitému spojenci. Foto neznámého autora, flickr.com

Jemenské úřady vystupňovaly snahy o potlačení protirežimních demonstrací v hlavním městě Saná. Vojáci v úterý vtrhli do studenty okupovaného univerzitního kampusu jednoho z center protestů a vyhnali přítomné silou. Osmadevadesát lidí bylo při zásahu zraněno. Jeden z nich následně zraněním podlehl.

Armáda zaútočila na univerzitu pouze několik hodin poté, co se z politických důvodů vzbouřily tisíce vězňů v nedaleké věznici. Vzbouřenci vzali několik strážců jako rukojmí a požadují odstoupení dlouholetého autoritářského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Minimálně jeden vězeň byl zabit a dalších osmdesát jich bylo zraněno, když se policie snažila dostat situaci pod kontrolu. Vzpoura nicméně doposud trvá.

Proti Sálihovi se v nejchudší zemi Arabského poloostrova protestuje prakticky nepřetržitě. Demonstranti si vzali příklad z úspěšných revolucí v Tunisku a Egyptě a nepožadují nic jiného než okamžité odstoupení prezidenta, který je významným spojencem Spojených států v boji s Al-Káidou.

Protesty, které začaly již v polovině ledna, si přitom získávají v jemenské společnosti stále větší ohlas, píší zpravodajové agentury AP. Dokazují to například i četné protirežimní graffiti, které se objevily v úterý v Sálihově rodné vesnici Sanhán. Ta byla vlnou demonstrací prozatím zcela nedotčena.

Saná, Aden, Ibb
Studenti univerzity v Saná a další demonstranti začali s okupací kampusu a budovy školy v polovině února poté, co byly silou rozehnány velké demonstrace v hlavním městě.

Pracovníci místní nemocnice, kteří si nepřáli být jmenováni, řekli AP, že podstatná část z osmadevadesáti hospitalizovaných studentů utrpěla vážná zranění. Po zásahu byly podle svědků kolem kampusu rozmístěny obrněné transportéry a další policejní vozidla.

„Je to masakr,“ prohlásil mluvčí opozice Muhammad Kvátán. „Je to zločin bezpečnostních jednotek proti poklidnému studentskému protestu.“

Masové demonstrace pokračují ale hlavně na jihu země v přístavním městě Aden a jeho okolí. V úterý vyšly s demonstranty do ulic i stovky žen protestujících proti pondělnímu zásahu policie, při kterém byl postřelen mladík, který nyní bojuje o život v místní nemocnici.

Desetitisíce lidí se dožadovaly pádu režimu také ve městě Ibb jižně od Saná. Kromě jiného se dožadovaly potrestání policistů, kteří v neděli tvrdě zasáhli proti demonstrantům utábořeným na hlavním náměstí. Při zásahu jeden člověk zemřel a dalších více než padesát bylo zraněno.

Cukr a bič
Situace v Jemenu byla dost komplikovaná už před vypuknutím masových protestů. Prezident Sálih se musel kromě nespokojenosti s extrémní chudobou vypořádat také s buňkami teroristické organizace Al-Káida, separatistickým hnutím na jihu a šíitskými povstalci na severu.

Analytici se většinou shodují, že zemi, kde každý druhý vlastní střelnou zbraň, hrozí reálně kolaps a rozpoutání podobných násilností jako v blízkém Somálsku. Protestní hnutí zde nemá stejnou sílu a podobu jako v Tunisku nebo Egyptě a každá z protirežimních skupin má o žádoucím vývoji trochu jiné představy.

Prezidentu Sálihovi se podařilo utlumit první protestná vzedmutí metodou cukru a biče – protestujícím nabídl řadu ústupků včetně zvýšení platu státním zaměstnancům a slibu, že odstoupí v roce 2013, kdy mu skončí nynější mandát; na druhou stranu se ale za pomoci násilných represivních zásahů snaží zárodky revoluce systematicky potlačovat.

Po posledních násilnostech se ale lidé ve velkém vrátili na ulice v Saná, Adenu, Taízu i Ibbu.

Prezident Sálih, který je u moci od roku 1978, znovu vyzval opozici k jednání. To by se mělo uskutečnit ve středu. Hlavní opoziční strana Islah, tvořená různě radikálními islamistickými proudy, ale již jednou nabídku na vytvoření koaličního kabinetu odmítla.


Další informace:
BBC News Yemen security forces open fire at Sanaa protest
AP Yemeni army wounds 98 students in efforts to end university protest
Al Džazíra Yemeni police fire on protesters


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.