Věra Jirousová nežije

Věra Jirousová zemřela v noci 27. února 2011, dva dny po svých sedmašedesátých narozeninách.

(red)

27.02.2011 11:34

Jir

Tohle – co teď vidím – tu je / – a co není – / může být znovu vyvoláno ze skal... Foto DR

Naše vzácná kolegyně, vedoucí výtvarné rubriky Deníku Referendum, básnířka a teoretička umění Věra Jirousová zemřela dnes v noci.

Smutná událost přišla náhle a nečekaně, Věra Jirousová poslední ze svých 177 článků pro Deník Referendum zveřejnila ve středu 23. února 2011.

Jen před pár dny se energicky dala spolu s Jiřím Davidem do organizace aukce na podporu rubriky umění Deníku Referendum, která se má uskutečnit na konci března v pražském Topičově salónu.

Věru jsme všichni v novinách bezmezně obdivovali pro její laskavý humor, nevšední schopnost udržovat si se vším všudy suverénní vhled i do nejnovějších trendů a tendencí, odlišovat podstatné od pomíjivého či propočítaného.

Byla pro naši redakci těžko nahraditelnou vazbou na skomírající tradici nejlepšího českého novinářství zabývajícího se uměním a zosobňovala i celou svou životní dráhou směřování, na něž chceme navazovat.

Její články pro Deník Referendum si můžete projít zde.

Nedělní chvilky poezie, v nichž četla své básně, si můžete připomenout tady:

Beze jména

Dvě básně

V jedné své básní píše: „Na konci aleje stoletých dubů / mě ohromilo jak dodnes zůstávají / básně i obrazy účinným / prostředkem domluvy / tohle – co teď vidím – tu je / – a co není – / může být znovu vyvoláno ze skal...“

Bohužel to neplatí o všem.


Vzpomínky připravujeme.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.