Dobešovým náměstkem se má stát populista Bátora

Novým náměstkem na ministerstvu školství se stane předseda iniciativy D.O.S.T. a kandidát Suverenity v senátních volbách Ladislav Bátora. Národovec Bátora je znám svým odporem k Evropské unii i k právům menšin.

(dar)

22.02.2011 12:43

364725_mediafax_vojtech_brtnicky

Podle Ladislava Bátory platí občanská práva jen pro některé. Foto Vojtěch Brtnický, Mediafax

Předseda ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislav Bátora se má stát novým náměstkem ministra školství Josefa Dobeše. Podle informací serveru Parlamentnilisty.cz má mít na starosti rozpočet, ekonomiku a eurofondy.

Paradoxní tak je, že o peníze z Evropské unie se bude starat člověk, jenž dlouhodobě vystupuje jako jeden z nejostřejších kritiků EU. V rámci iniciativy D.O.S.T. organizoval Bátora například demonstrace proti přijetí Lisabonské smlouvy.

Bátora byl původně členem Strany svobodných občanů, z níž však vystoupil v době, kdy se rozhodl kandidovat do Senátu za populistickou stranu Jany Bobošíkové Suverenita. Ve volbách však zcela propadl.

Bátora má rovněž blízko k prezidentu Klausovi a především jeho spolupracovníkům Ladislavu Jaklovi a Petru Hájkovi. Právě s Hájkem má nadstandardní vztahy také ministr Dobeš, který se rovněž hlásí ke klasickým konzervativním hodnotám.

Vedle kritiky Evropské unie se Bátora profiloval především útoky na politiku multikulturalismu a otevřené společnosti. Známými jsou například jeho články o tzv. homosexualismu, v nichž upírá jinak sexuálně orientovaným občanům právo na obhajobu a prosazování svých zájmů.

Pokud Dobeš Bátoru skutečně jmenuje, bude se jednat o další posun ministerstva směrem ke konzervativnímu duchu. Ministr Dobeš v minulosti vyvolal kontroverze například stažením tzv. sexuální příručky pro mládež na základních školách.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jakub Malinovský - Praha

Úterý, 1.Března 2011, 16:17:31

Škoda, že jej nakonec nejmenoval. Jeho názory jsou v zásadě sympatické a odborníkem také je.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.