Bahrajn, Libye, Jemen, Írán i Irák - další protesty, další mrtví
Roman BurešPolicejní složky v bahrajnské metropoli tvrdě rozehnaly tábor protirežimních demonstrantů na centrálním náměstí. Při čtvrtečním zásahu zemřeli čtyři lidé a desítky byly zraněny. Protesty pokračují také v Jemenu, Íránu, Iráku a nově také v Libyi.
Nejméně čtyři lidé byli zabiti při tvrdém čtvrtečním zásahu pořádkové policie na Perlovém náměstí v bahrajnském hlavním městě Manamá, které bylo poslední dva dny centrem protivládních protestů. Demonstrace a potyčky s policií byly ve středu hlášeny také z Jemenu, Lybie, Íránu a Iráku.
Policejní složky použily k rozehnání opozičního tábora slzný plyn, obušky a nože. Do centra Manamá poté přijely desítky obrněných armádních transportérů a policie blokuje většinu hlavních silnic. Noční zásah si kromě čtyř obětí vyžádal také desítky zraněných. Policie údajně napadala i lékaře, kteří se snažili zraněným pomoci.
„Spali jsme, když nám rozpárali stan,“ prohlásil Nabíl Ihrahím, který spal ve stanu se dvěma doktory z manamské nemocnice Salmaníja. „Začali na nás střílet slzný plyn a útočili ze všech stran,“ dodal.
Jeden z doktorů, Sádik Ikrí, musel být po napadení policií umístěn na jednotku intenzivní péče v nemocnici, kde normálně pracuje. „Spoutali ho a pak ho opakovaně kopali do hlavy, obličeje a trupu,“ řekl jeden z jeho kolegů. „Máme tu devět dalších vážně zraněných pacientů.“
Někteří lékaři a zdravotnický personál nemocnice Salmaníja se k protestům údajně přidali poté, co viděli počet napadených demonstrantů a rozsah jejich zranění. Podle deníku Guardian policie dokonce zakázala sanitkám nabírat zraněné na Perlovém náměstí a odvážet je do nemocnic.
Vláda poslední události včetně policejního útoku nijak široce nekomentovala, další veřejné srocování však bylo v Bahrajnu až do odvolání zakázáno. Podle doposud nepotvrzených informací také ve čtvrtek rezignoval ministr zdravotnictví.
Protestů, které si již vyžádaly celkově šest mrtvých, se účastní převážně členové šíitské většiny, které vládne sunnitská královská rodina. Chudší šíité požadují mimo jiné rozsáhlé politické reformy, odstoupení premiéra Chalífy ibn Salmána Chalífy a propuštění politických vězňů.
Policie také zasahovala v několika malých vesnicích za hranicemi hlavního města, kde údajně pátrala po hlavních organizátorech protirežimních protestů.
První oběť v Jemenu
Protirežimní nepokoje pokračují také již třetím v nejchudší arabské zemi — Jemenu. Při středečních potyčkách s policií byl ve městě Aden na jihu země zastřelen jednadvacetiletý mladík a několik dalších osob bylo zraněno. Jedná se o první oběť třítýdenních protestů proti vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.
Přestože se počet lidí v ulicích od minulého týdne snížil, demonstrace ani přes snahu policie a zastánců režimu neutuchají. Davy několika stovek lidí se vedle Adenu sešly také v metropoli Saná a dalších městech.
Sálih, který v zemi vládne už dvaatřicet let, prohlásil, že nepokoje jsou součástí zahraničního spiknutí, které má uvrhnout arabské země do chaosu.
„Existují plány, které se snaží o potopení celého regionu do chaosu a násilí a poškodily naši bezpečnost a stabilitu našich zemí,“ citovala Sáliha jemenská státní tisková agentura s tím, že prezident také v telefonickém rozhovoru vyjádřil podporu bahrajnskému králi, který je v podobné situaci.
Obavy z rozšíření nepokojů v zemi, která bojuje s povstalci, resp. separatisty na severu i jihu a centrální vláda nemá v okrajových částech země autoritu, donutily Sáliha k četným ústupkům. Dlouholetý prezident mimo jiné slíbil, že se v roce 2013 vzdá postu, pozval opozici k dialogu a nařídil pětinásobné zvýšení mezd státním zaměstnancům.
„Jemenský model povstání nemá potenciál svrhnout režim, ale má potenciál k destabilizaci země,“ prohlásil Ibrahím Šarkíh z organizace Brookings Cetre v Douhá s tím, že al Káida a separatisté budou chtít využít situace. Každý druhý Jemenec navíc vlastní zbraň a existují obavy, že by demonstrace mohly přerůst v ozbrojené nepokoje.
Libye, Írán, Irák
V druhém největším Libyjském městě Benghází na východě země protestovalo zhruba šest set lidí proti zatčení jednoho z právníků, který zastupoval řadu známých vězňů, včetně politických. Při policejním zásahu bylo čtrnáct osob zraněno.
Události v Tunisku a Egyptě inspirovaly libyjskou opozici v exilu ke svolání protestů po internetu a sociálních sítích. Vláda, vedená již více než čtyřicet let prezidentem Muammarem Kaddáfím, ale preventivně snížila například ceny potravin. Země má k dispozici finanční prostředky z těžby ropy, kterou může využít ke zmírnění dopadu sociálních a protirežimních protestů.
Libyjská opozice svolala na čtvrteční odpoledne po vzoru Tunisanů, Egypťanů nebo Jordánců vlastní den hněvu. Nakolik budou ale akce protirežimních aktivistů úspěšné, zůstává otázkou.
Střety mezi prorežimními stoupenci a příznivci opozice pokračovaly také v Íránu. Státní televize o nich informovala jako o pokusu opozice narušit pohřeb íránského studenta, zabitého v pondělí při opozičním shromáždění. Rodina mrtvého mladíka ale obvinila prorežimní příznivce z krádeže pohřebního pochodu, protože zabitý student patřil k zastáncům opozice a ne naopak, jak tvrdí státní média.
Demonstranti umírali při sociálních nepokojích také v iráckém městě Kút. Při střetech s policií zde byli zabiti tři lidé a desítky dalších utrpěly zranění. Iráčanům jde hlavně o zlepšení základních sociálních služeb a odchod zkorumpovaných úředníků. Davu demonstrantů se podařilo obsadit budovu provinční vlády. Incident v Kútu byl nejkrvavějším od začátku podobných demonstrací, které v Iráku trvají již dva týdny.
Další informace:
The Guardian Bahrain protests: Four killed as riot police storm Pearl Square
The Guardian Bahrain: terror as protesters shot. Live updates
BBC News Bahrain protests: Police break up Pearl Square crowd
Reuters Protestor killed in Yemen as anti-government protests escalate
Al Džazíra 'Day of rage' planned in Libya
The Guardian Libya cracks down on protesters after violent clashes in Benghazi
The Washington Post Violence erupts during anti-government protests in southern Iraq city