Světové setkání pomáhá vojenským kaplanům k jednotě

V Praze probíhá několikadenní jednání vojenských kaplanů z celého světa. Záštitu nad ním převzal ministr obrany Alexandr Vondra. Vojenští kaplani jsou podle jednoho z nich i v různosti jednotní. Pomáhají vojákům hledat hloubku a důvěru.

(čtk)

01.02.2011 13:25


Spoluautor: Hana Holcnerová

434707_mediafax_jiri_rubes

I přes různost vyznání mají vojenští kaplani stejný cíl: pomoci hledat hloubku a důvěru. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Ekumenickou bohoslužbou v kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze v pondělí v podvečer začala 22. Mezinárodní konference vojenských kaplanů. Setkání se účastní přes 80 delegátů ze 37 zemí světa.

Kromě Evropanů a Američanů na konferenci přijeli vojenští kaplani z Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Kanady či Nového Zélandu. Zastoupeni jsou mezi nimi duchovní různých náboženství, křesťané, židé, buddhisté i muslimové.

Setkání kaplanů v kostele svatého Jana Nepomuckého požehnali pražský arcibiskup Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Všichni přítomní kaplani se pak anglicky pomodlili za mír a za duchovní sílu ve službě. Svou modlitbu na závěr přidali muslimský imám a židovský rabín.

„Duchovní přítomnost vojenských kaplanů má vést armádu k těm nejvyšším cílům a dát jim sílu k tomu, aby byli ochotni riskovat i vlastní život v případě obrany svých nejbližších," řekl ČTK Dominik Duka.

Setkání se účastní mimo jiné hlavní kaplan Armády České republiky Jan Kozler, hlavní kaplan Velitelství sil USA v Evropě Brian Van Sickle, hlavní vojenský imám nizozemských ozbrojených sil Ali Eddaoudi a hlavní vojenský rabín maďarských ozbrojených sil Péter Joel Tóth.

Kaplan české vojenské policie Petr Svoboda v úterý Deníku Referendum řekl, že práce vojenských kaplanů je přes jejich různorodost obdivuhodně jednotná. „Byť jsme z různých církví a obsahově se míjíme, rozdíly nehrají roli. Jsme jednotní v hloubce a důvěře,“ konstatoval Svoboda.

Podle Svobody je třeba vnímat vojáky jako ty, kteří žijí problémy společnosti, kteří pracují v misích. „Vojenský kaplan je s nimi a pomáhá jim jejich zážitky očistně zpracovávat,“ vysvětlil Petr Svoboda. Zdůraznil, že v případě práce kaplana u armádních složek nejde o nějaké hraní si na vojáky, ale o dlouhodobou vnitřní formaci, upevněnou účastí ve vojenských misích, ve skutečných konfliktech.

„Vývoj neustále směřuje k vojenskému kaplanovi jako tomu, kdo smysluplně dokáže nabízet pomoc vojákům v konkrétních situacích, kterými procházejí," řekl v ČT24 hlavní kaplan Armády České republiky plk. Jan Kozler.

Podle Kozlera česká vojenská duchovní služba není zaměřena pouze na služby věřícím. „Chtěl bych podtrhnout, že je to služba, která je určena všem. Každý z vojáků má právo ji přijmout nebo odmítnout. Klíčem naší služby není náboženský rozměr," dodal Kozler.

Tématem letošní konference kaplanů ze zemí Severoatlantické aliance (NATO) a Partnerství pro mír je „Vojenský kaplan jako etický poradce“. Kaplani jednají v konferenčních prostorách Domu armády v Praze na Vítězném náměstí.

Konference potrvá do pátku. Praha tuto konferenci hostila už v roce 1997. Tradice konference sahá již do počátku 90. let minulého století, kdy se vůbec první konference vojenských kaplanů NATO na této úrovni uskutečnila ve Stuttgartu.

K naší armádě se kaplani vrátili v polovině devadesátých let, dnes v ní působí 23 kaplanů z šesti různých církví.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Války a církve. Čtvrtek, 3.Února 2011, 16:57:19

Považuji za silně paradoxní účastenství církevních osob ve válkách. Pochopil bych ještě působení kněžích mezi agresí napadenými civilisty a snad ještě při „duchovní rekonvalescenci“ veteránů, ale ve všech ostatních případech považuji působení církve za fundamentální rozpor s jejím posláním.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.