Ministr Heger zveřejnil návrhy tří novel

Kvalitnější péči, dostupnější a rychlejší záchrannou službu, větší práva pacientů a možnost konzultovat léčbu s dalším lékařem, přinesou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) tři reformní zákony, které chystá jeho úřad.

(čtk)

27.01.2011 11:37

431237_mediafax_jakub_polacek

Leoš Heger je nejvytíženějším českým politikem posledních týdnů. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Ministr Leoš Heger ve čtvrtek představil novinářům návrhy zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. V červnu by podle něj měly zamířit do legislativní rady vlády a od ledna příštího roku by měly platit.

Ministr chce reformami přispět také k lepšímu využití peněz zdravotnictví a přesměrovat peníze do platů zdravotníků. Dosud peníze směřovaly hlavně na nové přístroje. Právě situace kolem hromadných výpovědí lékařů, kteří protestují proti platovým podmínkám, nyní nejvíce zaměstnává Hegera i celou vládu.

O situaci ve zdravotnictví kvůli odchodům nespokojených lékařů jednala ve středu vláda. Klíčová debata o tom, jak lékaře od výpovědí odradit, se ale odehrála až na neformálním obědě koaličních lídrů. Na utajovanou schůzku, jejímž horkým tématem byla právě situace ve zdravotnictví, byl pozván i Heger. V médiích se objevily informace, že Heger na schůzce dostal mandát k jednání s lékaři. Koaliční politici ale nezveřejnili, na jakém řešení se dohodli. Podle premiéra Petra Nečase se mají nabídku nejdříve dozvědět lékaři, až potom média.

Podle Hospodářských novin by záchranný plán mohl spočívat v tom, že vláda změní úhradovou vyhlášku a navýší paušální platby pojišťoven nemocnicím. Úspory by kabinet mohl hledat také v přecenění léků a úsporách při nákupech. Heger by měl se zástupci pojišťoven jednat ve čtvrtek odpoledne.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel k tomu Hospodářským novinám řekl: „Žádné přísliby, těch už jsme slyšeli za 21 let dost.“

Heger už dříve řekl, že chce zdravotnictví měnit postupně, nehodlá dělat převratné změny jednorázovým balíkem sedmi zákonů, jako to chtěl udělat jeho předchůdce Tomáš Julínek (ODS). Jemu se z celé reformy podařilo prosadit jen regulační poplatky u lékaře, v lékárně a nemocnici.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.