Zdravotníci ustavili na svou podporu koalici organizací

Široká koalice zdravotnických organizací včetně skupiny sester podporuje požadavky protestujících lékařů. Pro další vývoj jsou důležité konkrétní kroky ministra zdravotnictví i celé vlády a také pochopení a podpora široké veřejnosti.

Jiří Guth

24.01.2011 16:56

Tk

Tak se dělá koalice odporu proti neoliberálním reformám: zleva představitelé svazu pacientů, komory odborových svazů, Lékařského odborového klubu, odborového svazu zdravotní péče a asociace nemocnic. Tiskovou konferenci uvedla mluvčí ČMKOS (úplně vpravo). Archiv esondy.cz

K pondělnímu setkání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s představiteli lékařské komory a odborů, potažmo ke středečnímu jednání vlády o přípravě „plánu téměř na hranici katastrofy", jak se vyjádřil, se ve veřejném prostoru objevují nová prohlášení.

Mezi sestrami vzniká iniciativa, která podporuje protestní akce lékařů. Dávají tak najevo nesouhlas s výroky předsedkyně České asociace sester (ČAS) Dany Juráskové a bývalé ministryně, která se k aktivitám lékařů staví záporně.

Mnohé zdravotní sestry, které se distancují od prohlášení Dany Juráskové, se ozývají a také organizují na sociální síti Facebook a na webu MEDICAL TRIBUNE CZ.

Připomínají, že ČAS s asi 15 tisíci členek rozhodně nesdružuje všech 80 tisíc sester v českém zdravotnictví ani většinu z téměř 36 tisíc sester v nemocničním sektoru. 

„Lékař a sestra jsou a vždy budou jeden tým,“ píšou solidární sestry ve svém prohlášení. „Musíme se ohradit i proti snahám tyto naše profesní vazby rozbít čím dál častějšími mediálními útoky. V takové atmosféře se nedá pracovat a odrazí se to pouze a jen na Vás, našich potenciálních pacientech. Velký počet řadových členů ČAS nebyl osloven, a proto se od tohoto prohlášení distancuje. Ne každá sestra kampaň lékařů podporuje, ale není možné veřejně sdělovat, že všechny jsou proti.“ Soudě podle vyjádření na internetu, některé členky asociace dokonce uvažují o vystoupení z ní.

Sestry si uvědomují i širší souvislosti: „Stejně jsme si tak ale vědomy toho, že situace ve zdravotnictví je dlouhodobě neřešena, a to zejména v ohodnocení naší náročné a zodpovědné práce. Systém celoživotního vzdělávání lékařů i nelékařů také není dobře nastaven. Neřešení a bagatelizování situace ve zdravotnictví muselo logicky vyústit v otevřený a hromadný odpor. Veřejnost je klamána a uměle je v ní vyvoláván pocit, že akutní péče po odchodu téměř čtyř tisíc lékařů bude zachována. Není to pravda a my vyzýváme odpovědné politiky této země k tomu, aby začali urychleně konat kroky k tomu, aby k takovému kolapsu zdravotní péče v ČR nedošlo!,“ uvádí se v prohlášení.

Prohlášení skupiny sester rezonuje s jinou deklarací, kterou v pátek 21. ledna 2011 společně vydaly Asociace českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Svaz pacientů ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, navíc s podporou České lékařské komory. Tato společná výzva je adresována jednak občanům, jednak českým politikům.

Občané nechť se nenechají podvést tvrzeními, že při odchodu cca třetiny lékařů se nic nestane, protože péči budou schopna zajistit jiná oddělení, jiné nemocnice, případně problém vyřeší záchranná služba. Situace je tak vyhrocená, že v některých místech republiky nebude možné zajistit ani nejakutnější péči. Ať se nenechají zmást mediálním zkreslováním situace a nepodléhají rozdmýchávání závisti a nenávisti, apelují sestry.

„Platy v českém zdravotnictví neodpovídají ani vzdělání, ani náročnosti a zodpovědnosti práce lékařů a dalších profesí a údaje o nich jsou zkreslovány obrovským množstvím přesčasů. Hodinový plat zkušeného lékaře je často nižší než hodinový plat nekvalifikovaného brigádníka,“ uvádí se ve výzvě. „Protestující lékaři přitom nebojují jen za své platy, ale zároveň i proti korupci, nejrůznějším parazitům a lobby ve zdravotnictví, které odčerpávají peníze určené na zdravotní péči. Bojují proti obrovským přesčasům, jejichž vinou o životě a zdraví pacientů často rozhoduje unavený a nevyspalý lékař. Žádají prosazení takové reformy zdravotnictví, která bude garantovat dostupnou, kvalitní zdravotní péči pacientům“, a proto si podle autorů výzvy zaslouží podporu široké veřejnosti.

Signatáři společně vyzývají ministra zdravotnictví a vládu, aby přestali „bagatelizovat situaci a říkali pravdu o současném stavu zdravotnictví a o rozvratu, který během nejbližších týdnů hrozí“. Aby našli okamžité řešení, jak vyhovět oprávněným požadavkům lékařů a zabránili jejich odchodu. Aby zaručili veřejným příslibem konkrétní kroky ke zvýšení platů a mezd lékařů, sester a ostatních zaměstnanců ve zdravotnictví v letech 2012 a 2013. A hlavně aby zajistili „takovou reformu zdravotnictví, která bude pacientům v celé České republice garantovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči“.

„Široká shoda na výzvě jen ukazuje závažnost situace. Lékaři nepracují 180 hodin měsíčně, ale 360, špatně hodnoceni jsou i laboranti, sestry a ostatní zdravotnický personál. Tři miliardy na jejich platy se nenajdou, ale 27 miliard ročně ze systému mizí jinam“, zdůraznila na tiskové konferenci Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotní a sociální péče ČR.

Ministr vnitra Radek John (VV) zároveň oznámil, že bude iniciovat společné jednání zástupců zdravotníků, krajů a ministerstev vnitra, obrany a zdravotnictví.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.