Tři kandidáti na ředitele šumavského parku vzbuzují obavy

Ministerská komise ještě nevybrala nejlepšího kandidáta, jen zúžila výběr. Podle Hnutí DUHA při něm není rozhodující kvalifikace v ochraně přírody, ale politické vztahy.

Jiří Guth

25.01.2011 08:15

78227_mediafax_marketa_panyova

„Z těch tří má Jiří Mánek nejlepší předpoklady co do znalosti místní problematiky, ale kandidoval v komunálních volbách za ODS a jeho vazby k senátoru Jirsovi a hlubocké skupině vzbuzují vážné obavy,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. Foto Markéta Panyová, Mediafax

Zprávy o výsledcích pondělního jednání komise pro výběr nového ředitele správy Národního parku Šumava (NPŠ) se zatím liší. Podle tiskové zprávy MŽP komise doporučila ministrovi životního prostředí, aby se ředitelem stal buď Pavel Kitzberger, Jaroslav Obermajer nebo Jiří Mánek.

Podle informací Deníku Referendum měl ale na jednání komise větší podporu Miloš Juha nežli Pavel Kitzberger. Každopádně závěr již pátého jednání komise neodpovídá očekáváním. „Měli bychom vybrat jediného kandidáta,“ řekl v neděli 23. ledna Jan Stráský, poradce jihočeského hejtmana a předseda rady NPŠ. Právě on vehementně prosazoval Kitzbergera.

Do nejužšího výběru tak nepostoupili například bývalý ředitel Lesů ČR Jiří Holický nebo aktivista a také mnohaletý vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Jan Piňos.

„U každého kandidáta je hlavní, nakolik bude ve funkci ředitele správy parku schopen odmítnout politické tlaky, zejména zadání dostat těžbu dřeva na Šumavě k lesnickým firmám spojeným s kmotry z ODS,“ řekl Deníku Referendum Jaromír Bláha, lesnický expert Hnutí DUHA.

Jaroslav Obermajer působil několik let na krajském úřadu Středočeského kraje a v současné době je vedoucím správy CHKO Český kras. „S tímto kandidátem máme určité nedobré zkušenosti při získávání informací o stavu životního prostředí z doby, kdy působil na středočeském krajském úřadě. Ale byla to jen drobnost,“ říká Bláha. „To ho samozřejmě nemusí diskvalifikovat. Každopádně by ho na správě národního parku čekaly úkoly stonásobně těžší, než jaké dosud plnil,“ dodal Bláha.

Pavel Kitzberger je v materiálech MŽP charakterizován jako „ředitel ORBIS VIRIDIS o. p. s. projekty EU, propagace lesního hospodářství“. Jaromír Bláha to ale dokáže interpretovat, respektive ví víc. „Pavel Kitzberger je považován za muže přímo z hlubocké skupiny kmotra ODS Pavla Dlouhého s jeho těžařskou akciovkou Lesy Hluboká,“ řekl Bláha Deníku Referendum.

Jiří Mánek jako jediný už na správě NPŠ pracoval, dokonce ve funkci náměstka ředitele. Má zkušenosti z vědecké práce – molekulární genetiky smrku – i podnikového řízení – vimperského hotelu Anna – a údajně má také podporu starostů šumavských obcí. „Z těch tří má Jiří Mánek nejlepší předpoklady co do znalosti místní problematiky, ale kandidoval v komunálních volbách za ODS a jeho vazby k senátoru Jirsovi a hlubocké skupině vzbuzují vážné obavy,“ uzavřel Jaromír Bláha.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.