Kjučuková: Od Krejčího jsme řádnou ochranu přírody nečekali

S Dagmar Kjučukovou, předsedkyní Okrašlovacího spolku Zdíkov, který usiluje o důsledné dodržování předpisů na ochranu šumavské přírody, o vynuceném odchodu ředitele správy NP a CHKO Šumava Františka Krejčího.

Guth

Jiří Guth

04.11.2010 12:28

Img_0793

Od Františka Krejčího (na snímku) se nedala čekat pořádná ochrana přírody. Ale snažil se zadávat práce v lese lépe, než to dělají Lesy ČR, říká Dagmar Kjučuková. Foto NP Šumava

Jak hodnotíte odstoupení Františka Krejčího z funkce ředitele správy?
Zatím nelituji ani se z toho neraduji, když nevím, kdo přijde po něm. Je smutnou pravdou, že u Františka Krejčího jsme aspoň věděli, co se od něj dá čekat: nikoliv pořádná ochrana přírody.

Můžete k tomu uvést nějaký příklad?
To bohužel velice snadno. Například když vydával pravidla pro splouvání Teplé Vltavy ze Soumarského Mostu, prostě přitom obešel platný zákon. Nenechal posoudit jejich vliv na životní prostředí, takzvanou EIA. Otevřeně přiznal, že to udělal jen proto, aby vyšel vstříc veřejnosti a představitelům regionu. To přece není možné. Vedení parku má chránit Šumavu a vysvětlovat, proč to dělá. Namísto toho ředitel ustupuje tlaku obcí a podnikatelů. Státní správa nectí zákony a až Nejvyšší správní soud na náš podnět ukázal, že to takhle nejde dělat. Situace se bohužel pořád zhoršuje. Úředníci nejsou svobodní, ale při výkonu státní správy na různých úrovních podléhají tlaku politiků – samosprávy. V praxi našeho spolku vidíme, že už nestačí odvolávat se k vyšší instanci, ale musí to řešit soud.

Vidíte nějakou souvislost mezi odstoupením Františka Krejčího a případnými tlaky velkých dřevařských firem? Mohl jim nějak „šlápnout na kuří oko“ přísnějšími kontrolami, novým systémem zadávání lesních prací (tzv. minitendry) a podobně?
To si netroufám nějak jednoznačně posoudit, je to složitá odborná problematika. Na minitendry jsem slyšela chválu, ale i stesky, že v praxi fungují spíš jako Potěmkinovy vesnice. Opravdu nevím. Změna ve funkci ředitele správy může souviset s celkovou nestabilitou, rozhádaností a neurčitou nespokojeností.

Jaká může být ta zmiňovaná „nová koncepce“, kvůli které František Krejčí údajně odstoupil?
Zatím je to zcela nejasné. V jednom rozhovoru se vyjádřil, že odstupuje proto, že nechce bránit uskutečnění nové koncepce – se kterou ale souhlasí a kterou podporuje. To přece nedává smysl. Bůh suď, jaká ta koncepce vlastně bude. Která lobby zvítězí, a hlavně jaký názor na poslání národního parku převládne. Někteří starostové prý Krejčího odchod vítají, ale on a další úředníci na správě jim přitom šli na ruku. Takže to může být ještě horší? Doufejme, že stát nevzdá svůj zájem na ochraně přírody na Šumavě. Ostatně je to i zájem přímo evropský, vyjádřený vyhlášením území soustavy Natura 2000. Myslím, že dodržování platných zákonů a směrnic je opravdové minimum, které od správy můžeme chtít bez ohledu na koncepce, ale často jí i to dělá problémy.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.