ČAPLH proti monopolům a inflační spirále v lesnictví

Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství odmítá návrh koncepce hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012, tj. Dřevěnou knihu v podobě předložené ministrem zemědělství Ivanem Fuksou.

Jiří Guth

20.01.2011 09:53

114011_mediafax_marketa_panyova

To jsou paradoxy: Podnikatelé v lesním hospodářství musejí připomínat státním lesům, aby myslely na sociální a regionální hledisko. Foto Markéta Panyová, Mediafax

Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) se přidala ke kritikům vládního návrhu tzv. Dřevěné knihy, tj. koncepce hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012.

Prezidium asociace odmítá obsah „Dřevěné knihy“, neboť prý povede k monopolizaci rezortu a k likvidaci malých a středních lesnických a dřevařských firem.

„Současné zkušenosti ukazují, že veřejná zakázka na lesnické práce je zcela v pozadí soutěže o dříví,“, uvádí ČAPLH a připomíná, že návrh pomíjí poslání státního podniku v sociální oblasti a při regionálním rozvoji.

Jako alternativu ke komplexní zakázce – na těžbu i samotné dřevo zároveň –  ČAPLH navrhuje zakázku na lokalitě P (u pařezu), ale dělenou. A to jednak dlouhodobou, podle zákona o veřejných zakázkách, na pěstební činnost, výchovné a nahodilé těžby, a jednak čtvrtletní aukce bloků mýtních a případně kalamitních těžeb, tedy vlastně soutěž o samotné dřevo na lokalitě P.

Kromě toho ČAPLH požaduje zvýšení počtu územních jednotek – a tedy zmenšení jejich průměrné velikosti – a to z toho důvodu, aby se snížila možnost monopolizace rezortu. Podle ČAPLH by to mělo být minimálně na čtyřnásobek stávajícího počtu územních jednotek.

V závěru stanoviska ČAPLH připomíná, že trvale nabízí účast na konstruktivním jednání týkající se lesnické zakázky.

„Zatím jsme nezaznamenali žádnou reakci od Lesů ČR ani z ministerstva zemědělství,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum Jaroslav Rygl, viceprezident ČAPLH.

„Vláda přerušila projednání Dřevěné knihy a nikdo neví, co bude dál. Způsob indexace cen dřeva, použitý v současně vyhlášených ročních zakázkách, představuje nebezpečí pro reálné fungování smluvních vztahů. Fakticky se jím může zpětně měnit pořadí dodavatelů v soutěži o zakázku a jeho samotná aplikace formou čtvrtletního zpoždění, vytváří podmínky pro jakousi sektorovou obdobou inflační spirály cen dříví,“ vysvětlil Rygl.

Již v prosinci loňského roku odmítla principy Dřevěné knihy Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, Sdružení živnostníků v lesním hospodářství a Hnutí DUHA.

Tyto organizace ve společném memorandu kritizují také návrh prodávat nově všechno státní dřevo hned u pařezu a ne až na lépe kontrolovatelném odvozním místě.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.