Vláda projedná Dřevěnou knihu, Věci veřejné ji ale stále kritizují

Takzvanou Dřevěnou knihu čili koncepci hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012 by měla ve středu projednat vláda. Věci veřejné se zatím zdráhají ji podpořit. Odkazují přitom na argumenty lesníků a ekologů, dle kterých vychází návrh vstříc velkým firmám.

Jiří Guth

18.01.2011 13:12

86673_mediafax_tomas_tkacik

Návrh přináší podle svých kritiků riziko, že bude mizet dřevo z českých lesů a peníze z majetku státu. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Jedním z velmi sledovaných bodů jednání zítřejší (středa 19. ledna 2011) schůze Vlády ČR bude takzvaná Dřevěná kniha čili koncepce hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012. Dokument je již delší dobu předmětem kritiky mnoha lesníků, menších dřevozpracujících firem, některých občanských iniciativ a také Strany zelených.

Sporných prvků je v koncepci hned několik. Především jde ale (za prvé) o nevýhodný a obtížně kontrolovatelný prodej dřeva „při pni“ čili hned u pařezu a ne až na odvozním místě; a (za druhé) o zvětšení okrsků, pro které se mají komplexní zakázky na lesnické práce zadávat a prodloužení jejího rozsahu co do času – na deset let. Oba poslední faktory vyhovují zájmům velkých lesnických firem.

Koncept Dřevěné knihy nemá ve stranách vládní koalice jednomyslnou podporu.

„Klíčovým bodem rozporu je formát a rozsah komplexních zakázek na lesnické práce,“ řekl Deníku Referendum ekologický expert Věcí veřejných Jiří Mach.

Zakázky se označují jako komplexní, protože mají zahrnovat těžbu i prodej dřeva zároveň. Na kritice tohoto způsobu se shodují například aktivisté Hnutí DUHA s majitelem rozsáhlých lesních porostů a shodou okolností předsedou jedné z koaličních stran Karlem Schwarzenbergem.

„Zásada je, že ten, kdo těží dřevo, neprodává. Pak lze uhlídat, aby se netěžilo načerno,“ řekl Deníku Referendum Jaromír Bláha z Duhy. To odpovídá i zkušenosti Karla Schwarzenberga: „Já hospodařím několik desetiletí ve svých lesích a vždy jsem si všechno vytěžil sám a teprve následně prodal firmám,“ prohlásil.

V meziresortním připomínkovém řízení podali ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, oba z Věcí veřejných (VV), zásadní připomínky. Pracovníci ministerstva zemědělství se pokusili námitky vypořádat, ale dle zjištění Deníku Referendum ještě stále není výsledek podle představ nejmenší vládní strany. Ministerstvo zemědělství tedy dokument předkládá vládě k projednání takzvaně s rozporem. Jeho další osud je zatím nejasný.

„Ještě probíhají různá jednání expertů, úředníků i politiků. Konečný výsledek se ale dozvíme až zítra po jednání vlády,“ uvedl Mach.

Hnutí DUHA pořádá ve středu 19. ledna od 8:30 ráno před úřadem vlády (u stanice metra Malostranská) demonstraci proti schválení koncepce v předkládané podobě.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.