Regionální nemocnice hájí efektivitu ve zdravotnictví

Malé a střední nemocnice jsou levnější než ty velké. Kdyby jim stát ve spolupráci s kraji svěřil větší podíl na běžné nemocniční léčbě, zbylo by v systému víc peněz na platy lékařů.

Jiří Guth

13.01.2011 12:49

95671_mediafax_pavel_smrz

Statistiky nelžou: provoz menších nemocnic je levnější. Krajská nemocnice v Liberci je jednou z nich. Pavel Smrž, Mediafax

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) sdružuje více než 140 zdravotnických zařízení – naprostou většinu nemocnic, nikoliv ale například velké fakultní nemocnice zřizované státem. Ve svém prohlášení pro tisk AČMN plně podporuje požadavek České lékařské komory na novelizaci tzv. úhradové vyhlášky a použití zvýšených úhrad nemocnicím na platy lékařů.

AČMN varuje, že další nečinnost ministerstva zdravotnictví a vlády ČR v současné krizi nejenže ohrožuje zdraví a životy občanů, ale umožňuje pokračovat v dalším rozmělňování zdrojů a plýtvání finančními prostředky.

Podporuje požadavek orientovat české zdravotnictví na osvědčené vzory německého a rakouského zdravotnictví, s nimiž jej spojují tradice společné vyspělým zemím středoevropského prostoru. S ohledem na zkušenosti těchto zemí AČMN odmítá další účelovou centralizaci zdravotní péče do největších nemocnic.

„Střední a malé nemocnice dokáží běžnou nemocniční péči poskytovat mnohem levněji, efektivněji. Kromě toho také v prostředí lidem bližším a pod kontrolou veřejnosti,“ upozorňuje Eduard Sohlich, předseda AČMN.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.