Štěch se s Klausem shodl na obrysu důchodových reforem

Během oběda s Václavem Klausem se předseda Senátu Milan Štěch s prezidentem shodl na parametrech důchodové reformy. Miroslava Němcová představila některé návrhy změn jednacího řádu Sněmovny.

(hh)

04.01.2011 15:20


Spoluautor: ČTK

421225_mediafax_mikulas_krepelka

Podle zveřejněných informací o debatě během novoročního oběda šlo o setkání spíše formální nežli vysloveně politicko-pracovní. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Na úterním obědě předsedů komor českého Parlamentu se sešel prezident Václav Klaus s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Milan Štěch novinářům poté sdělil, že si s prezidentem Václavem Klausem byli blízcí v názorech na parametry důchodové reformy. Podrobnosti ale neprozradil. „V takové krátké diskusi nad parametry důchodové reformy jsme byli názorově, aspoň já osobně a pan prezident, velice blízko. To řešení vidíme přibližně stejným směrem," uvedl Štěch. Odmítl, aby Česká republika následovala polský, maďarský nebo slovenský model. „Protože to jsou reformy, které se nepovedly," dodal.

Názorová spřízněnost s prezidentem ohledně důchodové reformy ale podle Štěcha neznamená, že Senát pod vedením opoziční ČSSD nebude vládě reformy blokovat. Znamenalo by to kupovat zajíce v pytli, poznamenal předseda horní komory. „My nejdříve musíme znát obsah," konstatoval Štěch s tím, že se nelze zavázat k podpoře reforem bez jejich znalosti.

Server iDNES.cz uvádí, že Milan Štěch nevěří v nějakou konkrétní dohodu prezidenta a K9 během předvánočního setkání na Pražském hradě. Vydržela vláda, padl policejní prezident, víc by se za pár hodin nedomluvilo," řekl Štěch.

Štěch po jednání na Hradě také řekl, že pozval prezidenta do Senátu, aby mohl pozdravit nově zvolené členy horní komory Parlamentu. Zároveň uvedl, že „takzvané reformy s opozicí nejsou konzultovány“. A dneska jsem se přesvědčil, že ani pan prezident nemá nějaké přesné informace, jak by měl ten scénář, ten obsah těch reforem vypadat, protože to není ještě dohodnuto ani uvnitř těch stran vládní koalice," dodal Štěch.

Dle serveru Aktuálně.cz Miroslava Němcová probírala s prezidentem návrh změn jednacího řádu Sněmovny. Podle nich by nemohl podat návrh na změnu zákona pouze jeden poslanec, ale by jich bylo potřeba více, což je podle Němcové možno vnímat jako protikorupční opatření. Návrhy zákonů by měly být poslancům předávány pouze elektronicky.

Prezident Klaus předal před novináři předsedkyni Sněmovny i šéfovi Senátu pozvání na první setkání členů takzvané rady katedrály, již tvoří skupina držitelů sedmi klíčů ke korunovačním klenotům. Setkání se má uskutečnit 11. ledna dopoledne.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.