Dvořáková: Vypadá to, že Klaus korupci nepokládá za problém

Předseda sociální demokracie Sobotka i politoložka Vladimíra Dvořáková si ve svých ohlasech všimli, že Klaus hovořil spíše jako premiér nežli jako prezident. Sobotka to přičítá Nečasově slabosti.

(čtk)

01.01.2011 16:40


Spoluautor: Redakce DR

411815_mediafax_jakub_polacek

Sobotka: Nemá-li vláda silného premiéra, chápu, že to Klause nutí zaskakovat. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Vypjatou stranickost Klausova novoročního projevu potvrzují reakce politiků: opozice jej odmítá, vláda chválí. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se prezident stále více stává přímým podporovatelem vládních reforem.

Naopak představitelé stran vládní koalice chválí dnešní novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause. „Novoroční projev pana prezidenta považuji za vyvážené státnické vystoupení," komentoval ho premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Klaus v projevu explicitně podpořil současnou koaliční vládu a zdůraznil nutnost reforem. „Velmi si vážím jeho podpory reformního úsilí vlády, zdůraznění nutnosti prosazení reforem a toho, že tyto nepopulární kroky by musela udělat každá vláda," uvedl premiér Nečas ve stanovisku, které ČTK poskytl mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Podle předsedy nejsilnější parlamentní strany sociálního demokrata Sobotky však dnešní projev jen potvrdil prezidentův nekritický vztah k vládním reformám. Podle šéfa hlavní opoziční strany pomalu končí éra, v níž se Václav Klaus po svém odchodu z ODS snažil působit více nadstranicky.

Podle Sobotky Klaus reaguje na to, že vláda nemá věrohodného a silného premiéra a fakticky zčásti přebírá jeho roli. „Nemohu souhlasit s tím, že prezident označil škrty jen za nepříjemné, velká část vládních škrtů je sociálně bezohledná a hospodářsky škodlivá," polemizuje s Klausem Sobotka.

Projev se líbil ministrovi financí a prvnímu místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který tvrdí, že letošní prezidentův projev byl „hodný potlesku vestoje". Kalousek sám si z něj bere povzbuzení pro co největší úsilí na svoji současnou práci na reformách.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje letošní prezidentův novoroční projev za nejslabší od doby, co je Klaus ve své nynější funkci. Prezident podle něj pouze vyjádřil podporu vládě, ale už nevyzval vládu ke vstřícnému jednání s opozicí a naopak apeloval pouze na opozici. „Nenásledovala výzva vládním stranám, aby se nechovaly jako na dobytém území," komentoval to.

Prezident sice hovořil o tom, že by reformy musela podniknout každá vláda, už ale nehovořil o tom, že by mohly být sociálně citlivější, podotkl Filip.

Předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John považuje projev za státnický, věcný i optimistický. Ve svém prohlášení na webových stránkách VV uvedl, že prezidentovu podporu reformám i vládě chápe jako velkou zodpovědnost strany vůči veřejnosti.

Klaus ve svém projevu hovořil také o hromadném organizovaném odchodu některých profesí do ciziny. Výzvy k těmto odchodům označil za nepřijatelné vydírání. Nejmenoval však přímo lékaře, kteří v uplynulých týdnech podávali hromadné výpovědi.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel však v reakci na projev řekl, že důvody lékařů k odchodům jsou opodstatněné a ani Klausovy výroky na tom nemohou nic změnit.

Politoložka Vladimíra Dvořáková považuje za zvláštní a překvapující, že Klausovi vadí odchody lékařů do ciziny. Klause vnímá spíše jako někoho, kdo věří v sílu trhu a volného pohybu pracovních sil. „Pokud nejsme schopni si udržet konkurenceschopnost tím, že si udržíme lékaře, tak Klaus je přece ten poslední, který by měl říkat, neodcházejte pryč," řekla ČTK Dvořáková.

Podle jejího názoru odpovídal dnešní projev daleko víc projevu předsedy vlády než prezidenta. „Podpora vlády tam byla opravdu silná, u prezidenta, který by měl být nadstranický, to nebývá úplně tradiční," domnívá se.

Poukázala rovněž na to, že se Klaus více nezmínil o korupci, která málem způsobila pád vlády. „Vypadá to, jako by korupci vůbec nebral jako problém, přitom společnost to takto vnímá," dodala.

Podle komentátora Patrika Eichlera se Václav Klaus nabízel jako ten, kdo bude společnost smiřovat, zdůrazňoval klid a společenskou odpovědnost. „Zároveň přitom používal tak demagogické argumenty, že nemůže vyvolat než trpný úsměv a pocit trapnosti. Klaus jako prezident ovšem není trapný, ale nebezpečný,“ poznamenal Eichler pro DR.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Klaus neví, co je korupce a chce být znovu předsedou ODS Pondělí, 3.Ledna 2011, 10:13:51

Co je korupce nevěděl ani v devadesátých letech a neví to ani dnes. V devadesátých letech nevěděl, co jsou špinavé peníze a když čelil korupčnímu skandálu ve své straně, tak nejprve tvrdil, že je to pod jeho rozlišovací schopnost, u soudu nic nevěděl a nic si nepamatoval. Nyní vidí, jak je slabý Nečas a jeho vláda a svou zvýšenou aktivitou si možná připravuje cestu pro opětovný vstup do čela ODS po skončení druhého období prezidenta a domnívá se, že v čele ODS by se opět mohl stát premiérem. V tom ho možná inspiroval jeho oblíbený Putin.

Stanislav Hošek - Český těšín

Korupce je stigmatem systému. Čtvrtek, 3.Února 2011, 12:14:7

Korupce je neoddělitelným prvkem svobodného trhu a to nejen v kapitalismu. Čím je trh právním řádem méně regulován, tím je zkorumpovanější. Klaus zvrhle považuje slepou ruku trhu za fundament veškeré, nejen ekonomické svobody a každý zásah státu, včetně právního řádu za ohrožení všech svobod. Je to stejná demagogie, se kterou jeho předchůdce na Hradě považoval zase své svědomí za projev vyšších pravd a tím i oprávněně odporující právnímu řádu země.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.