Nejvíce v Evropě stávkují Belgičané, říká studie

Podle výsledků srovnávací studie publikovaných ve valonském deníku Le Soir odstávkují belgičtí odboráři nejvíce hodin z celé Evropy. Důvodem je právě vysoká angažovanost v odborovém hnutí, v níž Belgičané předčí jak Němce, tak Francouze.

(čtk)

26.11.2010 19:34


Spoluautor: Petr Jedlička

A1

Belgický odborář svačí na silniční blokádě. Momentka byla pořízena při protestech proti propouštění z výroben automobilky Ford v roce 2003. Foto Han Soete, flickr.com

Belgičané jsou podle nové studie, jíž v pátek věnoval list Le Soir velkou část titulní strany, stávkovými šampiony Evropské unie. Překonají v tomto směru dokonce i Francouze, o nichž je známo, že stávky jsou u nich hodně v oblibě, ale i řadu dalších národů se silnými odborovými sdruženími.

Materiál střediska sociopolitických studií Crisp analyzující stávkové a odborové aktivity za posledních dvacet let v některých vybraných evropských zemích ukázal, že za Belgií jsou kromě Francie třeba i Německo, Nizozemsko či skandinávské země, v nichž jsou odbory tradičně dost silné. Důvodem stávkového premiantství Belgičanů je údajně skutečnost, že je zde velmi vysoká míra angažovanosti v odborech.

Víc než každý druhý Belgičan je členem nějakých odborů. Pro srovnání v Německu je to devatenáct procent, v Nizozemsku a Francii 18,9 procenta. Srovnání s Českou republikou či Slovenskem studie neuvádí.

Množství odstávkovaných hodin se ovšem v posledních letech snižuje. Ve srovnání roků 2005 a 2008 pokleslo téměř na polovinu, v roce 2009 až na třetinu. I tak se ale v Belgii stávkuje více než jinde, dodal list s odvoláním na experty Crisp. Podle nich také stávkují více muži než ženy, ačkoliv rozdíl není nijak propastný.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.